Cultuur Dochter niet exact in voetspoor vader Nachtconcert Blue Jeans Big Band in jubilerende Sint Jacobskerk Aanmelding filmworkshops open Concert Richard Egarr in Veere Elsbeth de Kuyper toont schilderijen in wagenhuis Zwanenhof. Afsluiting serie marktconcerten Goes Samenspraak III in galerie G achttien 88 Ruimte om te swingen op Miller, Ellington en Count Basie. 1 2 I Vrijdag 1 augustus 2008 P2C door Ali Pankow BICCEKERKE - Ze manifesteert zich in de eerste plaats als nuchtere Zeeuwse. Elsbeth de Kuyper-Rij ken uit Middelburg roept 'geen ach en wee' over het feit dat ze re latief laat in de voetsporen van haar vader, de bekende kunstschil der Piet Rijken (1915-2001), is getre den. „Als moeder van vijf kinde ren kwam het er simpelweg niet van", constateert ze. Tegenwoordig heeft ze wel tijd ac tief bezig te zijn in haar atelier. Het resultaat daarvan toont ze van af morgen tijdens een expositie in het wagenhuis van Zwanenhof aan de Klaassesweg in Biggekerke. „Het was niet zo vanzelfsprekend hoor dat ik ook zou gaan schilde ren. Mijn vader was nogal op zich zelf Het was niet de bedoeling dat wij daar als kinderen zomaar bin nenliepen", memoreert Elsbeth. Ze erkent destijds als puber ook geen enkele aandrift te hebben ge had bijvoorbeeld naar een kunsta- kademie te gaan. Ze was altijd wel trots op haar vader. Hij staat be kend als succesvol fijnschilder. Zijn werk was zeer realistisch, maar werd soms gelardeerd met een zweem surrealisme. Hij com poneerde en schilderde vooral stil levens waarin verval een promi nente rol speelde. Elsbeth de Kuyper-Rijken laat zich tegenwoordig ook in toenemende mate inspireren door taferelen in de natuur. foto Lex de Meester „Stel dat ik zelf ook kan schilde ren, dan zou hij dat nooit weten als ik nu niet begin", overwoog Els beth toen haar vader in 2001 ziek werd. „Hij was zeer verbaasd toen hij mijn eerste schilderijen zag. Hij zag eraan af dat ik ervaring miste, maar achtte het de moeite waard om er mee verder te gaan." Het is overigens nooit haar streven geweest exact in de voetsporen van haar vader te treden. Ook zij schildert stillevens maar de ver schillen met die van Piet Rijken zijn overduidelijk. Waar hij koos 'Stel dat ik zelf ook kan schilderen, dan zou mijn vader dat nooit weten' voor de nadruk op verval, creëert Elsbeth juist bewust een vloeiende relatie tussen gave voorwerpen en objecten die door de tand des tijds zijn aangetast. „Mijn vader gebruikte verdorde planten, denk ik, ook voor een deel uit praktische overweging. Zo creëerde hij meer tijd voor zich zelf. Voor het schilderen van plan ten in volle bloei moet je snel zijn, omdat die direct in aanzien kun nen veranderen." Elsbeth zelf werkt net zo lang aan een compositie totdat ze het ge wenste evenwicht heeft gevonden. Voorbeeld van een fraaie combina tie biedt een stilleven met oud, roestig oliekannetje met puntgave glazen sierbol en sprankelend rode rozenbottels. „Ik werk ook veel meer met kleu ren dan mijn vader", zegt Elsbeth. Als kind bracht ze ooit kweeperen voor hem mee als aanmoediging dat mooie, felle geel in zijn werk te gebruiken. Hij volgde die hint. Aan de wanden bij Zwanenhof prijken nu stillevens met kweepe ren van haar hand. Een boeiende variant in het werk van Elsbeth zijn haar schilderijen als resultaat van de inspiratie die de natuur haar biedt. Een berenklauw met enkele dorre bladeren, scherp afgetekend tegen een blauwe lucht met minieme schapenwolkjes, kwam tot stand vanuit een terloopse impressie. Pas veel later componeerde zij de elementen die nodig waren om die impressie in olieverf op doek te visualiseren. Met dit werk be wijst Elsbeth overigens ook best uit de voeten te kunnen met 'een zweempje surrealisme' Schilderen behoort inmiddels tot haar dagelijkse bezigheden. Zij zal ook met werk vertegenwoordigd zijn op de Open Art Fair van 9 tot 14 september in Utrecht. Q Expositie, tot en met zondag 17 au gustus, Biggekerke, Zwanenhof, Klaas sesweg 2, dag. 13-17 uur. VLISSINGEN - Jongeren tussen 15 en 27 jaar kunnen zich nog tot en met 5 september aanmelden voor deelname aan diverse workshops die zaterdag 13 september worden gegeven in het kader van de Delta FilmXperience. Dat is een onder deel van het internationaal festival Film by the Sea. Voor wie altijd al acteur, actrice of cameraman wilde worden, bieden de workshops een mooie kans met het vak kennis te maken. Tij dens de workshops grime, impro viseren, cameratechniek, regisse ren en soapacteren loopt een vak jury (Hugo Metsers III en Tygo Gernandt), mee om tips te geven en talentvolle deelnemers te kie zen die doorgaan naar een master class. De winnaar van die master class krijgt een rol of taak als assi- tent in een nieuwe Nederlandse speelfilm. Er kunnen maximaal 200 jongeren meedoen. Aanmelden kan via www.filmbythe- sea of door een mailtje te sturen aan: filmx@filmbythesea.nl. VEERE - Richard Egarr geeft zondag middag een concert op clavecim- bel in de Grote Kerk in Veere. Vol gens directeur Willem Kniknie van MuziekPodium Zeeland wordt Egarr wel 'de Leoanard Bernstein van de oude muziek' genoemd. Daarmee beklemtoont hij dat het geen saai of voorspelbaar concert zal worden. Richard Egarr is een van de veelzijdigste musici van zijn generatie. Hij bespeelt alle soorten toetsinstrumenten. Van vijftiende eeuwse orgel-intabula- ties en Bach's Golberg Variationen op clavecimbel tot Chopin op pianoforte en Berg op moderne vleugel. Zijn clavecimbel-studie bij Gustav Leonhardt in Amsterdam is van grote invloed geweest op zijn carrière in de 'oude muziek'. Het programma in Veere biedt werk van Purcell, Byrd, Gibbons, Handel en Frescobaldi. Concert, zondag 3 augustus, Veere, Grote Kerk, 15.30 uur. GOES - Organist Kees van Eersel sluit zaterdag de serie Marktconcer ten op het Marcussenorgel van de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes af. Hij geeft traditiegetrouw bij deze afsluiting alleen improvisaties ten gehore op liederen die het publiek kort voor de aanvang van de uit voering kan opgeven. Het concert begint om 13.30 uur. BAARLAND - Galerie G achttien 88 in Baarland opent morgen de der de periode van het zomerseizoen onder de noemer Samenspraak III met een expositie van Tineke den Duik (schilderijen) en Geert Huls hof (beelden). In de tuin zijn kera mische objecten te zien van Adria- na Nichting en Margreet de Vries. De galerie is geopend op zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur. door Ali Pankow VLISSINGEN - De Zeeuwse Blue Jeans Big Band onder leiding van Dick Boers geeft vanavond een nachtconcert in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Dat gebeurt in het kader van de viering van het 700-jarig bestaan van deze kerk. „Wij kunnen vrijwel overal spe len", meldt het orkest op de eigen website. De muzikanten erkennen dat hun voorkeur natuurlijk uit gaat naar een concertzaal met een mooie akoestiek. „Maar wij traden ook al op in een feesttent, in een voudige, doch gezellige zalen én in de buitenlucht", laten zij weten. Daar komt nu dus een kerk bij. „Aan de uitnodiging in de Sint Ja cobskerk te komen spelen, geven wij natuurlijk graag gehoor", zegt secretaris Rien Mondeel van de Blue Jeans Big Band. Hij is er van af het begin in 1977 bij betrokken en bespeelt de baritonsax. De geschiedenis van het orkest valt uiteen in twee perioden. In 1996 werd de stekker eruit getrok ken. In 2004 volgde de hergeboor te. „Dat gebeurde op initiatief van vijf oud-leden die de boel weer in gang wilden zetten. Met een groep nieuwe muzikanten erbij is dat toen gelukt", vertelt Mondeel. Hij beklemtoont dat bij die heroprich ting duidelijke afspraken zijn ge maakt over het repertoire. „We kiezen voor het overgrote deel voor bekende nummers, die zowel bij de muzikanten als bij de De Blue Jeans Big Band onder leiding van dirigent Dirk Broers tijdens een optreden in Zoutelande. luisteraars goed in het gehoor lig gen: Glenn Miller, Duke Ellington, Count Basie, Cy Coleman. Als er een leuk modern nummer op on ze weg komt, pikken we dat ook wel een keer mee, maar we hou den ons toch het liefst bij die be kende nummers." Mondeel heeft de ervaring dat de optredens van de Blue Jeans Big Band daardoor meestal een feest van herkenning opleveren. Vol gens hem spreekt dat in de eerste De Zeeuwse Blue Jeans Big Band geeft een nachtconcert in de Sint Jacobskerk in Vlissingen, die het 700-jarig bestaan viert met een jubileumprogramma. plaats ouderen aan. „Maar pas gele den sprak toch ook een jonge knul me aan om te zeggen dat hij het zulke leuke muziek vond", voegt hij er graag even aan toe. Een optreden nodigt meestal uit tot swingen. Daar houdt de jubi leumorganisatie rekening mee. Tij dens het nachtconcert mag wor den gedanst. Mondeel roemt de ijzersterke rit mesectie van zijn Big Band. De be zetting is met twintig muzikanten behoorlijk goed in evenwicht. „Maar we hebben behoefte aan nog een tenorsaxofonist, een trom- petist en een trombonist." Nachtconcert, vrijdag 1 aug., Vlissin gen, St. Jacobskerk, 22.00-23.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12