Klimaatverandering 1 1 O Vrijdag 1 augustus 2008 PZC Nederland wordt warmer en natter. De opwarming van Noordwest-Eu ropa gaat twee keer zo snel als in de rest van de wereld. Bovendien zijn er veel meer zware regendagen, blijkt uit het gisteren gepresen teerde rapport van het KNMI. Tijd om ons te wapenen tegen watero verlast, roept het kabinet. Of is er sprake van een hype? De geleerden zijn het er niet over eens. En dan nu het weer: i t broeierig door Tanja Kits illustratie Chantal van Wessel Seizoens-afwijking Afwijking van de seizoens- en jaar gemiddelde temperatuur in De Bilt. winter lente zomer herfst jaar JL zeer koud koud normaal warm zeer warm Het KNMI durft het nu zo goed als een vaststaand feit te presente ren: Nederland is als gevolg van het broeikaseffect warmer geworden en heeft met meer hevige regenval te maken gekregen. In het rapport De Toestand van het Klimaat 2008 dat gisteren verscheen, staat nog voorzichtig dat 'de snellere opwar ming hoogstwaarschijnlijk niet wordt veroorzaakt door natuurlij ke klimaatverandering'. Maar bij de presentatie van het rapport wa ren de KNMI-klimatologen toch heel stellig. De kans dat de opwar ming niet het gevolg is van het broeikaseffect is één op duizend, schatten onderzoekers. Ze consta teren dat de gevolgen van het broeikaseffect inmiddels goed merkbaar zijn. Het ene na het an dere warmterecord is gesneuveld, er zijn vaker zware regens, en ook langere perioden van droogte. Kli- matoloog Geert Jan van Olden- borgh van het KNMI: „Die trend zagen we acht jaar geleden al, maar toen dachten we nog dat het toeval was. Dat het vanzelf wel weer koeler zou worden. Maar daar lijkt het nu niet meer op." Greenpeace-campagneleider Hans Altevogt vindt het een hele stap vooruit dat het KNMI met deze conclusie komt. „Onze kritiek in het verleden op het KNMI was dat het wel met gegevens kwam, maar er nooit conclusies aan verbond. Dat doen ze nu gelukkig wel." Het klimaat in Nederland veran dert veel sneller dan verwacht. De afgelopen twee jaar was het Neder landse weer vergelijkbaar met dat van Midden-Frankrijk vlak voor de eeuwwisseling, zo'n zes- tot achthonderd kilometer zuidelijker. Door de hogere temperaturen in noordwest-Europa, wordt de Noordzee warmer. Dat zou verkla ren waarom er meer regen valt. Vooral in de kustprovincies is het de afgelopen vijfjaar natter gewor den. Wereldwijd is de gemiddelde temperatuur in veertig jaar geste gen met 0,7 graden Celcius. Neder land loopt daar de afgelopen jaren ver op vooruit, net als een groot deel van Europa. De afgelopen vijf jaar waren de warmste in ruim een eeuw. Oorzaken van het warme weer zijn divers, aldus het KNMI. Zo is er vaker - relatief warme - westen wind in de late winter en vroege lente. De kans op een strenge win ter sluiten de onderzoekers niet uit, maar de kans daarop is wel een stuk kleiner geworden. Verder schijnt de zon vaker in het voor jaar en de zomer, mede doordat de luchtvervuiling een stuk minder is. Volgens politicoloog Jeroen War ner komt het rapport van het KN MI wel op een 'opvallend' gunstig moment, namelijk een maand voor het rapport van de commis sie Deltawerken, onder leiding van oud-minister Cees Veerman. Daar in staan aanbevelingen over de wa terkeringen in Nederland. Niet al leen voor de kust, maar ook voor de binnenlandse rivierdijken. Daar bij is het KNMI-rapport dat giste ren verscheen een belangrijke pei ler. „Klimaat is een hype op dit moment", stelt Warner. „De na druk legt het KNMI nu bij warmer en natter. Ik twijfel niet aan de ge gevens, meer aan het accent dat wordt gelegd. Als je een meteoro loog rechtstreeks naar zijn eigen mening vraagt, ziet hij het niet zo somber in." Inmiddels is bekend dat de com missie Veerman van het slechtste scenario uitgaat, namelijk dat de zeespiegel de komende eeuw met ruim een meter zal stijgen. „Maar waarom van het slechtste uit gaan?", vraagt Warner zich af „De schattingen variëren van 25 centi meter tot een meter. Je kunt ook ergens in het midden gaan zitten. Dat scheelt bij het ophogen van de dijken een heleboel geld, dat je misschien beter kunt uitgeven aan andere belangrijke zaken in Neder land, zoals zorg en onderwijs. Ik ben niet tegen de Deltacommissie, maar ik proef toch ook iets van 'dit is goed voor de Nederlandse economie'. Voor de baggeraars en de ingenieursbureaus, die sinds de orkaan Katrina toch ons Hollands glorie zijn. Angst voor water was er lange tijd niet meer. Terecht, sinds '93 hebben we geen overstro ming meer gehad. Nu worden we weer angstig gemaakt. Om om vangrijke waterprojecten te kun nen rechtvaardigen, lijkt het wel." Staatssecretaris Huizinga komt eind dit jaar met een nationaal waterplan, waar in de aanbevelingen van de Deltacommissie een belangrijke rol zullen spelen, zei ze gisteren bij de presentatie van het KNMI-rapport. Greenpeace-campagneleider Alte vogt kan zich wel vinden in het worst case scenario van de commis sie Veerman: „Je gaat voor het maximum, dat lijkt me heel ver standig. Misschien is een meter nog niet eens genoeg. Daarnaast lijkt het me een beetje onzinnig om veel geld uit te geven aan dijk verhoging, als je niets doet aan de bron van de ellende, namelijk de C02-uitstoot. Sterker nog, dat je toestaat dat die uitstoot nog verder toeneemt. En dan doel ik op de plannen voor de bouw van nieu we kolencentrales." Professor Han Vrijling (water bouwkundige) noemt zichzelf een klimaatcriticus en vindt dat het probleem groter wordt gemaakt dan het werkelijk is. „Stel dat we meer zware regens krijgen. Nou en? In Japan hebben ze het veel zwaarder te verduren en daar is niets aan de hand. De straten staan er heus niet blank. Het wa ter wordt goed afgevoerd. Dat kan hier ook. Mijn bezwaar tegen het Nederlandse beleid is dat er nu al lerlei grote plannen worden ge maakt voor dijkverhoging en kust- verzwaring. Maar zorg nu eerst dat de bestaande dijken sterk genoeg blijven en dat er een goede afvoer komt. Dat onderhoud, dat blijft er nu bij. En de zeespiegelstijging, dat moet ik eerst nog zien. Dat zijn tot nu toe alleen nog rekenmo dellen. Of ik ben een ouderwetse sukkel die niet in die rekenmodel len gelooft, of ik krijg gelijk en de zeespiegelstijging valt reuze mee." www.knmi.nl/toestandklimaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10