Slang geeft geheim van giftand bloot valt niet snel uit elkaar' Games makkelijk te krijgen voor jeugd zoekt u vakantiekrachten? Plaats dan nu een voordelige advertentie op de rubriekspagina's van deze krant! Bel: 0900-0PGEVEN of plaats zelf via www.kleintjesmarkt.nl PZC Donderdag 31 juli 2008 7 Onderzoek: jongeren downloaden illegaal ongeschikte spellen. Onderzoekers hebben ontstaan twee soorten giftanden ontdekt. leiden - De schedeltjes die slangen- deskundige Freek Vonk (25) voor zichtig op zijn werktafel legt, zien er breekbaar uit. De kromme witte naaldjes in de kaken, nauwelijks groter dan een potloodpunt, ogen onschuldig. Maar slangentanden zijn een van de dodelijkste wa pens van de dierenwereld. Gifbe ten eisen jaarlijks tussen de 150.000 en 500.000 menselijke slachtoffers. Het zijn wonderen van fataal vernuft. Giftanden komen voor in twee soorten. Adders, cobra's en ratel slangen dragen hun wapens voor in de bek en daar zijn ze het dode lijkst. Eén enkele uitval is voldoen de om het gif te injecteren, waar na de slang zijn slachtoffer rustig laat creperen. Ringslangen hebben ze achter in Bij een slang wordt gif afgenomen. de bek, waardoor ze hun slachtof fer vast moeten houden voordat de giftanden effectief worden. „Ik ben zo vaak gebeten door een slang met tanden achterin", vertelt Vonk. „Pas als die beet vijf minu ten duurt, krijg je gif naar bin nen." Biologen breken zich al sinds Darwin het hoofd over de vraag waarom er twee soorten gif tanden bestaan. Het lijkt onwaar schijnlijk dat zoiets ingewikkelds als een giftand meerdere keren on afhankelijk van elkaar is ontstaan. „Wij hebben aangetoond dat zo wel slangen met giftanden voor als slangen met giftanden achter in de bek dezelfde oorsprong hebben", legt Freek Vonk, lid van een Leids onderzoeksteam uit. Hoe dat Freek Vonk is gefascineerd door 'die starre blik, die flikkerende tong' werkt, is te zien door te kijken naar slangenembryo's, waarvan de giftanden bij alle soorten achter in de bek beginnen te groeien. Bij ad der, cobra en ratelslang schuiven de tanden naar voren op geduren de de groei als slangenbaby in het ei. De ontdekking levert hen van daag een omslagverhaal op in het gezaghebbende tijdschrift Nature. „Het hoogst haalbare voor een we tenschapper." Het was een flinke klus om de bijna honderd slangen- embryo's bij elkaar te krijgen. Het Leidse team kreeg babyslangen uit het buitenland, ze kweekten ze zelf of kregen ze van hobbyisten. Vonk is bezeten van de reptielen sinds hij als 14-jarige bij een voet balvriendje thuis een tijgerpython aanraakte. Het was 'die starre blik, die flikkerende tong'. Sindsdien reist hij de wereld over om zeldza me slangen op te sporen. Geen ongevaarlijk werk. „Ik heb een kennis in Duitsland aan een gifslangenbeet verloren. Die wilde in Arizona een foto maken van een dode ratelslang, maar er bleek een levende naast te liggen: een Mojave-ratelslang wiens gif het bloedbeeld én het zenuwstelsel aantast. Bij een allergische reactie kan het binnen minuten gebeurd zijn. Toen ik zelf naar Arizona ging, was ik extra voorzichtig tij dens het vangen van Mojave-ratel- slangen." Onderzoeker Neville Blyth toont een exemplaar van een zuurstoffles uit een Qantas-vliegtuig. Rechts: het beschadigde Qantastoestel dat vrijdag landde in Manilla. foto's AP en EPA te vrezen, vindt Benno Baksteen, voorzitter van het Platform Neder landse Luchtvaart (PNL). „Het vliegtuig was niet in gevaar. De druk viel wel weg in de cabine, maar daar is een standaardprocedu re voor. Snel dalen, zodat er meer zuurstof in de lucht komt. En dat is precies wat de piloten hebben gedaan." Natuurlijk moet het ongeluk niet worden gebagatelliseerd, bena drukt hij. De inspectie moet zo snel mogelijk duidelijkheid bie den. Dan weten andere vliegmaat schappijen ook of zij extra contro les aan de zuurstofflessen in hun vliegtuigen moeten uitvoeren. Maatschappijen kiezen zelf of zij de noodzuurstof voor de maskers opslaan in flessen of chemisch la ten aanmaken door een generator. Alleen de piloten moeten ver plicht beschikken over een nood voorraad zuurstof voor het geval er bijvoorbeeld brand uitbreekt. De controle op al die flessen is erg scherp, stelt Baksteen. „Voor elke vlucht wordt ernaar gekeken en ze worden vaak vervangen." Dat is nodig ook, want de flessen vor men een gevoelig systeem. Een mi nuscule lek kan grote gevolgen hebben, zegt hij. Als er een vonkje bijkomt, kan er bijvoorbeeld snel een brand ontstaan. HILVERSUM - Jongeren kunnen heel simpel aan gewelddadige compu tergames komen waar zij volgens de leeftijdscodering te jong voor zijn. Zij komen er vooral makke lijk aan door die de spelletjes te downloaden. Die conclusie trekt de actualiteiten rubriek EénVandaag naar aanlei ding van een onderzoek van Top-X, het jongerenpanel van Eén Vandaag waaraan 2500 mensen van 12 tot 24 jaar hebben meege daan. „De helft van de deelnemers downloadt 16-plus of 18-plusga- mes die niet voor hen bestemd zijn en de helft van deze groep doet dat illegaal. Slechts 10 procent heeft zich in een winkel wel eens moeten identificeren. Volgens 80 procent van de Nederlandse jonge ren weten hun ouders dat zij ge welddadige games spelen", aldus de onderzoekers. Uit het onderzoek blijkt ook dat jongens graag racen en schieten en dat meisjes liever puzzelen of 'buil ding games' als The Sims spelen. Zij gamen minder dan vijf uur per week, terwijl ruim de helft van de jongens wekelijks meer dan tien uur achter de computer zit om te gamen. Van de Nederlandse meisjes vindt de helft dat het kabinet alle ge welddadige games moet verbie den. De jongens vinden dat in gro te meerderheid niet. Slechts 10 pro cent is voor zo'n algeheel verbod van gewelddadige games. Zuurstofflessen aan boord van de Boeing 747 Zuurstofflessen voor de bemanning infographic: GPD In vrachtruim opslag van zuurstofflessen voor passagiers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7