Strakke regie over kermis Angst Tervaten onnodig Meetnet voor havengebied en Vlaamse polders in grensstreek Verdachte Toth blijft ontkennen Aardappelrooiers Oud-Vossemeer scheert na één jaar al geen schapen meer SPZC Donderdag 31 juli 2008 29 Raad van State deelt vrees toename sluipverkeer niet. den haag - De Raad van State denkt niet dat het sluipverkeer in het gehucht Tervaten sterk zal toe nemen als de gemeente Goes een verbindingsweg maakt tussen de Ringbaan-Oost en de Manneeweg. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van State. Die stelt dat een tweetal bewoners van Tervaten geen harde bewijzen voor de toe name van het verkeer in Tervaten heeft overlegd. De weg is nodig voor de ontsluiting van de nog te bouwen wijk Mannee. Nu al is er volgens Tervatenaren J. Bos en M. L'Annee de Betrancourt sluipver keer op de Tervatensweg. Het gaat om automobilisten die het knel punt op de aansluiting Oranjeweg /Patijnweg willen omzeilen. Vol gens de gemeente Goes blijkt uit onderzoek dat het sluipverkeer niet wezenlijk zal toenemen. De gemeente pakt met extra verkeers maatregelen de knelpunten in het centrum van Goes aan. De Raad van State deelt de conclusies. De kans dat er veel meer verkeer via de smalle polderwegen en Terva ten gaat rijden is volgens het hoog ste rechtsorgaan niet groot. door Maurits Sep vlissingen - De verdachte voor de moord op Ilonka Toth blijft ont kennen iets met haar gewelddadi ge dood te maken te hebben. Dat zegt zijn advocaat, Mark Dunsber- gen. Het is ook meteen het enige dat Dunsbergen over de zaak mag zeggen, omdat de verdachte, een 52-jarige man uit Vlissingen, nog 'in beperking' zit. Dat betekent voor de verdachte dat hij met nie mand mag praten. Dunsbergen vermoedt dat de maatregel binnen tien dagen wordt opgeheven. „Zo niet, dan dien ik alsnog mijn be zwaarschrift in bij de rechtbank. Want je beperkt iemand wel heel erg in zijn rechten." Vlissingen is tevreden over nieuw systeem uitgifte standplaatsen. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het was dan welis waar minder druk op de Vlissing- se kermis, de gemeente is toch te vreden. Zij heeft de regie naar zich toegetrokken over wie waar mag staan en hoeveel een plaats kost en dat bevalt uitstekend. De gemeente hanteerde dit jaar voor het eerst een ander systeem bij de toewijzing van standplaat sen. Voorheen werden contracten van drie jaar gesloten met attrac ties. Die konden inschrijven op een plek en hadden voor de beste plek ook veel geld over. Dit leverde de gemeente veel geld op. Maar het kostte de bezoekers ook veel, want de exploitanten berekenden die hoge kosten wel door in hun prijzen. Bovendien had de gemeen te weinig zeggenschap over welke attractie waar kwam te staan. De contracten die dit jaar afliepen, zijn niet verlengd. In plaats daar van heeft de gemeente zelfbepaal de attracties benaderd die zij graag op de Vlissingse kermis wilde heb ben en met de eigenaren daarvan een prijs afgesproken. Daarnaast is het nog wel mogelijk voor ker misexploitanten om zich bij de ge meente te melden voor een plaats en daarop in te schrijven. Dit half gesloten, half open sys teem heeft goed gewerkt, conclu deert de gemeente tevreden. 'Een kwalitatief goede kermis, goed ge spreid over een lastig (langwerpig) terrein.' Zij heeft een betere regie over het aantal en het soort attrac ties en wil dat zo houden. Het nieuwe systeem is mede inge voerd uit onvrede over de kermis van drie jaar geleden. In 2005 con stateerde de gemeente dat de oude werkwijze ertoe leidde dat exploi tanten zelfs ondanks stijgende en treeprijzen soms onvoldoende ver- 1^ De gemeente Vlissingen bepaalt tegenwoordig welke kermisat tractie waar mag staan. Die strak ke regie levert minder geld op maar wel een betere kermis. dienden om de pachtkosten te kunnen betalen. Toen al drong het tot Vlissingen door dat een koers wijziging noodzakelijk was. Door de driejarige contracten kon dat echter niet meteen gebeuren. De problemen van toen hadden te maken met een daling van het aan tal bezoekers van de kermis. Dat was een landelijke trend. Hoeveel mensen de Vlissingse kermis dit jaar hebben bezocht, weet de ge meente niet precies. De indruk is wel dat het minder druk was dan vorig jaar. Dat zegt niks over de in komsten van de exploitanten, merkt een woordvoerder van de gemeente op. De bezoekers kun nen meer hebben uitgegeven dan normaal. MARIEKERKE - Nee, Thomas en Dylan wisten het al. Aardappels groeien niet aan de boom. In Zee land kan je ze gewoon van de akker rapen. En dat deden ze woensdagmiddag dan ook, de twee broertjes uit het Drentse Hoogeveen. Zelf aardap pels rooien, schillen en snijden. En ze daarna op eten als patat. Bij boer Wisse in Mariekerke kan dat. Iedere woensdagmiddag. De toeristen staan ervoor in de rij. Ouders met kinderen die ineens beseffen dat een aardappel niet uit de winkel, maar van de akker komt. Ze zetten grote ogen op, en beginnen verwoed te wroeten, foto Ruben Oreel Beveren en havenbedrijf plaatsen meettoestellen tot aan de grens. door Wout Bareman HULST - Op de linker Scheldeoever is rond de Waaslandhaven en in de polders richting de Zeeuws- Vlaamse grens een meetnetwerk voor fijn stof in gebruik genomen. De mobiele toestellen zijn aange schaft door de gemeente Beveren en het Gemeentelijk Havenbedrijf Antwerpen. De meetpunten zijn op strategische plaatsen gestatio neerd: bij het sluisgebouw van Kal- lo, aan de Liefkenshoektunnel, bij kde Engelsesteenweg in Doel en aan het gemaal watermolen in Ver rebroek. Ook bij het grensdorp Kieldrecht staat een snuffelpaal. Het meetnet is opgezet omdat de hoeveelheid fijn stof de laatste ja ren sterk groeit. Dat wordt met na me in het havengebied en het ach terliggende Waasland en Land van Hulst alleen maar erger door de ex plosieve groei van het havenver- keer op met name de linker Schel deoever. Daar werkt de getijhaven Het Deurganckdok naar z'n topca- Op strategische plaatsen in het havengebied en de polders in de grensstreek worden door ge meente en havenbedrijf meet punten voor fijn stof neergezet. paciteit van zeven miljoen contai ners per jaar toe. De Wase gemeen ten en de provincie Oost-Vlaande- ren vrezen in de nabije toekomst een verkeersinfarct met alle gevol gen van dien, ook voor de toena me van de luchtverontreiniging in de grensstreek. De milieuafdeling van de gemeente Hulst onder zoekt de mogelijkheid om in grens dorp Nieuw-Namen opnieuw een snuffelpaal te plaatsen. Dat ge beurt op verzoek van de gemeente raad. Woordvoerder Piet Verstra- eten van Milieu: „Die paal is enke le jaren geleden weggehaald. Waar om is onduidelijk." Hulst is op de hoogte gebracht van het nieuwe meetwerk. door Rob Paardekam OUD-VOSSEMEER - Het had een jaar lijks terugkerende traditie moeten worden, maar na slechts één editie lijken de schaapscheerdersfeesten in Oud-Vossemeer al ten dode op geschreven. „We hebben niemand kunnen vinden, die de organisatie over wil nemen", zegt bestuurslid Sjoerd Bleijerveld van de Stichting Vosmeer 600 jaar. De komst van een schaapskudde bij Oud-Vosse- meer was de aanleiding om de feesten vorig jaar juni voor het eerst op touw te zetten. Het evene ment bracht heel wat mensen op de been. Voor de organiserende Stichting Vosmeer 600 jaar was dat reden om er een jaarlijks evene ment van te willen maken. „Als het contract van de herder wordr verlengt, komen de feesten waar schijnlijk terug, maar dan nog gro ter", zei voorzitter Frank Hommel een jaar geleden nog vol hoop. Hij liet wel direct weten dat de feesten in een aparte stichting onderge bracht moesten worden. Dat is niet gelukt.„Zelf hebben wij het echt veel te druk met de organisa tie van het feestjaar in 2010", legt bestuurslid Sjoerd Bleijerveld uit. Hij zegt het spijtig te vinden dat er dit jaar geen feesten gehouden worden. „De aanwezigheid van zo'n schaapskudde biedt natuur lijk een unieke kans, maar ja, wij kunnen als Stichting Vosmeer 600 ook niet alles doen." Of volgend jaar een nieuwe poging wordt ge daan om het evenement van de grond te tillen, is nog niet bepaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73