Oosterschelde Zeeland Publiek mag meekijken met verbouwing watersnoodmuseum Georganiseerd kattenkwaad op kamp Windekind op het Noordzeestrand Natuurgebiedje bij Heinkenszand groter Gedeeltelijke eclips te zien bij Sterrenwacht Kermis begint in Burgh-Haamstede Kruising tussen kermis en braderie in Colijn Personenauto gestolen op De Oesterbaai Schouws jeugdorkest in Nicolaaskerk 26 I Donderdag 31 juli 2008 PZC S neeltje jans - De wind ontdek ken. Dat kan zaterdag 9 augustus tijdens Windekind, een kinderacti viteit van Nationaal Park Ooster schelde. Windekind probeert ant woord te geven op vragen als 'kun je de wind voelen, ruiken of ho ren' en 'Waar draait het windmo lentje het hardst'. Windekind is be doeld voor kinderen tussen 4 en 6 jaar. Startplaats is het bezoekers centrum in het Topshuis. Aanmel den via 0113-211675. heinkenszand - De provincie wil een stukje land bij natuurgebiedje De Schouwersweel aan de Oude Kamersedijk bij Heinkenszand aan kopen. Het betreffende perceel vormt samen met het bestaande gebiedje een logisch geheel. Ze kunnen in de toekomst samen worden getrokken onder de noe mer 'nieuwe natuur'. Tekeningen, maquette en foto's in bouwkeet naast caisson één. door Piet Kleemans ouwerkerk - Bezoekers van het watersnoodmuseum in Ouwer- kerk kunnen de ingrijpende ver bouwing van het museum op de voet volgen. In een naast de hoofd ingang geplaatste bouwkeet wordt via tekeningen en een maquette tekst enzijn steeds foto's te zien van de vorderingen uitleg gegeven en Het is de bedoeling dat de uitbrei ding en verbouwing van het mu seum dit jaar zijn beslag krijgt en het nieuwe gedeelte in het voor jaar van 2009 in gebruik kan wor den genomen. Voor die tijd moet er, weet voorzitter van de Stich ting Museum Watersnood Jaap Schoof, heel wat gebeuren. Het middelburg - Vanuit een smalle strook op aarde is morgen een tota le zonsverduistering te zien. De strook loopt grofweg van Nova Zembla over Siberië naar China. In Nederland is het slechts gedeel telijk te zien, maar toch vindt de Sterrenwacht in Middelburg het de moeite waard om tussen 8.36 en 10.11 uur telescopen met specia le zonnefilters beschikbaar te stel len voor publiek. Het weer moet natuurlijk wel helder genoeg zijn. burgh-haamstede - Vanaf van daag tot en met zaterdag staat er weer een kermis in Burgh-Haam- stede. Vandaag valt dat samen met de Ring promotiedagen. De draai molen, botsauto's, grijpkranen en andere attracties staan op het par keerterrein aan de Noordstraat en de Ring. De kermis is open van 11.00 tot 23.00 uur. museum is nu in één van de vier caissons gevestigd en het is de be doeling dat alle vier caisson een museale invulling krijgen. In caisson twee komt een multime diaal monument, opgebouwd uit beeld en geluid. In caisson drie komt een geschenkwoning en wor den de machines tentoongesteld die na de ramp bij de wederop bouw van het eiland gebruikt wer den. Caisson vier wordt gewijd aan het toekomstig waterbeheer. Sloof: „Alleen al in caisson twee moet zo'n 3500 a 4000 kubieke meter zand worden weggegraven. En uit caisson drie moet eerst het water dat daarin staat worden weg gepompt." Karwei op zich wordt Bezoekers van het Watersnood museum kunnen via steeds ver verste fotoreportages de vorde ringen van de verbouwing van het museum volgen. colijnsplaat - De Colijnsplaatse Dagen, waaraan traditiegetrouw dorpsbewoners en toeristen mee doen, zijn dit jaar op vrijdag 8 en zaterdag 9 augustus. De vrijdag is voor de kinderen, te beginnen met het kampioenschap krabbenvissen om 13.00 uur. Op zaterdag is er een kermisje, een braderie op de Voorstraat, een kunst en creamarkt en er zijn verschillende demonstraties. Een rondvaartboot laat de Oosterschelde zien. wemeldinge - Op De Oesterbaai in Wemeldinge is in de nacht van dinsdag op woensdag een perso nenauto gestolen. Het gaat om een rode BMW 520 Touring met het kenteken FG-LI-72. De waarde van de auto bedraagt volgens de politie enkele duizenden euro's. Van de dieven ontbreekt vooralsnog elk spoor. het maken van ondergrondse (van caisson één naar caisson twee en van caisson twee naar caisson drie) en bovengrondse (van caisson 3 naar caisson 4) verbin dingsgangen. Voor die verbindings gangen en voor de verplichte vluchtdeuren moeten stukken uit de gewapend betonnen wanden van de caissons gezaagd worden. In caisson 3 is al een zaagsnede ge maakt. Schoof: „Het was eigenlijk de bedoeling dat er voor de bouw vak al een 'deurgat' in caisson drie zou zitten, maar dat is niet gelukt. Vanwege de bouwvakvakantie ligt de verbouwing momenteel stil. Het is de bedoeling dat het werk in september weer wordt hervat. Als alles volgens schema verloopt wordt de verbouwing nog dit jaar afgerond waarna in de winter van 2008/2009 de inrichting van de nieuwe museumruimten ter hand kan worden genomen. Natuurvaartocht langs zeehonden, zandplaten, en Oesterdam. door Lilian Dominicus yerseke - De Oosterschelde, één van de twintig Nationale Parken van Nederland. Wie graag het vas teland onder zijn voeten voelt, kan fietsend, wandelend of hengelend de natuurwaarden van het park ontdekken. Mogelijkheden zat. Maar een nat landschap als de Oos: terschelde leer je pas echt ontdek ken onder of boven water. Dui kend, bijvoorbeeld. Of ietsje mak kelijker te organiseren, varend. „Kijk, een zeehond!", roept een 'Zeehonden zie je overdag niet altijd, omdat het dan te druk is op de zandplaten' van de kinderen aan boord van het schip Adriana, van Marstrand Rondvaarten, wijzend naar een zandplaat. Het is een warme, mooie zomeravond, laag water en de rondvaartboot is nog maar een half uurtje geleden vertrokken van uit de haven van Yerseke. „Jullie hebben geluk zeehonden te zien", zegt natuurgids Addy Wartena, die de opvarenden onderweg uit leg geeft over wat zich in en om de Oosterschelde afspeelt. „Overdag is het drukker, ook op de platen, en dan zie je ze niet altijd." Het waarnemen van zeehonden of bruinvissen is natuurlijk een van de hoogtepunten van een vaar tochtje, maar juist de andere we tenswaardigheden die Wartena weet te vertellen, maken het uitje tot een klein avontuur. Zo wijst ze op de fuiken van staken in de vorm van een V van de traditione le weervisserij op de Oosterschel de. „Daarmee wordt in het voorjaar ansjovis gevangen. Als je in mei of juni in Bergen op Zoom bent, moet je daar eens het 3-A menu bestellen: het voorgerecht is ansjo vis, het hoofdgerecht asperges en het nagerecht aardbeien", zegt Wartena. Gastvrouwe Mia Huis- sen loopt ondertussen rond met het op het hoofdstuk Weervisserij opengeslagen boek Visserij, Sporen van een Ambacht van tekenaar Fre- derik J. Weijs, die de traditionele visserij in Nederland in kaart heeft gebracht. Als vanzelf komt ook de oester- en mosselvisserij aan bod. Wartena: „We varen nu over het Verdron ken Land van Reimerswaal. Je kunt het je nu niet voorstellen, maar tot 1530 was dit landbouwge bied en de Oosterschelde was hier maar een smalle strook. Hier lig gen ook de mosselpercelen. Die hebben een perfect voedingsbo dem omdat de grond nog steeds veenachtig is van alle landbouwac tiviteiten." Bijna aan het eind van de tocht troont Wartena iedereen aan boord naar het zoutwateraqua rium met de zee-anemonen, zee baarsjes, sponsdiertjes, heremiet kreeften, zeebaarsjes en steenbol ken. „Zie je die met die oranje en groene kleur? Dat is een zakpijp. Als je er in knijpt, gaat -ie spuiten. Ze worden daarom ook wel zei kers genoemd", zegt ze met een knipoog. Q Natuurvaartochten op de Ooster schelde vertrekken vanuit Yerseke en Burghsluis. Info en reserveren voor Yerseke: www.marstrand.nl. Info en reserveren voor vertrek vanuit Burgh sluis: www.sportvisserijmoermond.nl Oosterschelde Tot in de Middeleeuwen was de Oosterschelde een relatief kleine rivierarm, die in de loop van de eeuwen uitdijde tot een machtige stroom, v Ansjovis wordt nog op traditio nele wijze gevangen. Een paar vissers zijn nog actief in de weervisserij: een fuik gemaakt met staken in de vorm van de letter V, waar de vis met af gaand water in zwemt, v De laatste jaren zijn er weer meer bruinvissen (een walvis soort met een stompe snuit) en zeehonden te zien op en in de Oosterschelde. Scouts uit Schouwen maken internationale vrienden op Jamboree. door David Duijnmayer zierikzee - Erg leuk en gezellig von den ze het, maar nu zijn ze doodop. Bas, Giovanni, Sietske en nog 15 an dere scouts uit Schouwen-Duive- land zitten even uit te puffen bij scoutinggroep Meester Bakker in Zie- rikzee. Ze zijn net terug uit Boxtel, waar de afgelopen tien dagen de Na tionale Jamboree was. Duizenden scouts van elf tot zeventien jaar uit de hele wereld komen daarvoor eens in de vier jaar naar Nederland. De scouts uit Zierikzee waren sa men met de Kaninefaten uit Burgh-Haamstede naar het kamp af gereisd. Hikes, optredens van bekende arties ten, schuimparties, het was er alle maal. „Het leuke aan scouting is dat je steeds verschillende dingen doet en leert. Het is eigenlijk een soort ge organiseerd kattenkwaad uithalen", zegt Sietske van de Kaninefaten. In totaal waren bijna 4.000 scouts op de Jamboree. „Uit Ierland, Rus land, Mexico, Groot-Brittanië, Tur kije, Duitsland..", sommen de scouts op. „Dat is ook het leuke van de jam- 'Het leuke is dat je vrienden kunt worden met allemaal mensen uit andere landen' boree, je leert mensen uit andere lan den kennen en er ontstaan allemaal nieuwe vriendschappen", vertelt Giovanni uit Burgh-Haamstede. „Het is ook wel grappig dat je ie mand in het begin soms helemaal niks vindt, en na tien dagen neem je met tranen in je ogen afscheid van elkaar." Scouts van Meester Bakker uit Zierikzee en de Kaninefaten uit Burgh-Haam stede zijn terug van de Nationale Jamboree. foto Dirk-Jan Gjeltema „Je ziet wel verschillen tussen de lan den, dat maakt het ook leerzaam", zegt begeleider Bob van Lint. „De scouts uit Hong Kong liepen bijvoor beeld altijd in uniform. In het alge meen merk je dat Nederlanders daar wat vrijer in zijn, andere landen heb ben het vaak strakker georgani seerd." Het enige minpuntje: de uitbraak van een buikgriepvirus. Zo'n vijftig scouts moesten het terrein verlaten en anderen werden in quarantaine geplaatst om verdere verspreiding te voorkomen. De Schouwenaren zijn de dans ge lukkig ontsprongen. Hoewel, een en keling geeft achteraf toe dat hij er ook wel een beetje last van heeft ge had, maar heeft dat niet gezegd om niet weg te hoeven. Zo leuk was het dus, op de jamboree. BROUWERSHAVEN - Het Schouws Jeugdorkest verzorgt zaterdag 9 au gustus een zomerconcert in de Ni colaaskerk in Brouwershaven. Het jeugdorkest staat onder leiding van Marien Stouten. Het zomerconcert beleeft zaterdag de vijfde editie. Er wordt een zeer divers repertoire uit gevoerd op viool, dwarsfluit, trompet, trombone, vleugel en or gel. Op het programma zowel gees telijke liederen als klassieke wer ken. 'Komt nu met zang' wordt ge speeld maar ook het nummer van de bruiloft van prins Wil- lem-Alexander en prinses Maxima bekend 'Adios Nonino'. Ook volks liedjes als 'In een blauw geruite kiel' ontbreken niet. Het Schouws Jeugdorkest is in december 2002 op gericht door mevrouw Maliepaard uit Nieuwerkerk als 'vrijwilligersor- kest' voor een eenmalig concert. Het concert op 9 augustus begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 70