land Zeeuws brood bakken 'Paviljoen is bij zwembad te betrekken' Meetnet voor havengebied en Vlaamse polders in grensstreek Bouwplan voldoet niet Gezag 26 Donderdag 31 juli 2008 PZC Raadslid Bram Vreeke ziet kansen voor zwembad Aardenburg. door Frank van Coaten AARDENBURG - Er zijn mogelijkhe den om het zwembad in Aarden burg in de zomermaanden toch te laten profiteren van het sportpavil- joen. Raadslid Bram Vreeke van de Slui- se gemeenteraadsfractie Dorpsbe langen en Toerisme maakt dat op uit gespreksverslagen tussen verte genwoordigers van de Aardenburg- se voetbalclub AVC, Stichting Sportpaviljoen Aardenburg en het burgerinitiatief Gemeentelijk j Zwembad Aardenburg (GZA). Het burgerinitiatief onder leiding van ]an de Ridder slaagde er vorig jaar in het zwembad van de onder gang te redden. Bij de privatisering van het sport paviljoen (AVC nam de voorzie ning over van de gemeente Sluis), drongen de betrokken burgers aan op een bepaling in de overeen komst dat het paviljoen in de zo mermaanden beschikbaar zou ko men voor het zwembad. Het gemeentebestuur van Sluis ging daar echter niet op in omdat W* Het zwembad in Aardenburg kan in de zomermaanden toch profi teren van het sportpaviljoen, meent rRaadsiid Bram Vreeke (D&T). Hij ziet genoeg kansen. Instanties niet akkoord met vernieuwingen historische boerderij. door René Hoonhorst OOSTBURG - De lokale en de pro vinciale monumentencommissie én de Rijksdienst voor Monumen tenzorg vinden dat het bouwplan van eigenaar Nico Gerritsen voor restauratie van boerderij De Konij nenberg aan de Brugsevaart geen recht doet aan de monumentale status van de Oostburgse hoeve. Wethouder Carien Bolijn ziet een rechtszaak tegen het besluit om geen bouwvergunning te verstrek ken daarom met vertrouwen tege moet. Gerritsen en zijn partner ZEEUWSE de gemeente zich niet bemoeit met de exploitatie van voetbalkan tines. AVC zou dat ook niet wil len. Volgens Vreeke blijkt nu echter dat er nooit gezamenlijk overleg is geweest met deze groeperingen en de gemeente over de overdracht van het sportpaviljoen. Tijdens de gesprekken zijn wederzijdse belan gen niet aan de orde geweest. „Partijen kwamen tot de conclusie dat het college alsnog voorwaar den aan de overdracht kan stellen, rekening houdend met de belan gen van iedereen", meent Vreeke. De benadering van het sportpavil joen als voetbalkantine is volgens Vreeke ook fout, omdat de voorzie ning al sinds de opening in 1950 een multifuntioneel karakter kent. Vreeke concludeert verder uit het gespreksverslag dat bij het college te weinig interesse is om de exploi tatie van het zwembad in Aarden- burg niet alleen kwalitatief, maar vooral ook financieel te verbete ren. „Dit laatste staat haaks op de door de raad aangenomen motie over de duurzame en optimale ex ploitatie van het zwembad." Vreeke wijst ook op een ambtelij ke notitie over kwaliteitsverbete ring van het sportcomplex Aarden burg. Dat willen de vrijwilligers van het Gemeentelijk Zwembad Aardenburg volgens Vreeke ook. „Alleen moet het college initiatie ven wel willen omarmen", stelt Vreeke in een brief aan het college. Annette Höcks proberen al een jaar de door hen aangekochte eeu wenoude boerderij te restaureren. De verbouwing is onlangs voor de tweede keer formeel stopgezet door de gemeente. Hoewel Gerrit sen beweert de restauratie met au thentieke, passende materialen uit te voeren, hebben monumentenin stanties van verschillende overhe den bedenkingen tegen zijn bouw plannen, meldde een woordvoer ster van de gemeente Sluis giste ren. Zo zou de eigenaar van de boerderij geen ijsselsteentjes heb ben gebruikt, nieuwe, niet passen de, dakpannen hebben laten leg gen, een tegeltableau hebben ver wijderd en het interieur onherstel baar hebben veranderd. Tip? redactie@pzc.nl De meeste antwoorden zijn snel be dacht. Dan komt de vraag of ze ge noeg gezag denkt te kunnen uitoe fenen over andere mensen. Er wordt enige tijd over gepraat, tot de vriendin zegt dat ze ja' moet in vullen. Op de vraag waarom ant woordt ze: „Nou, als je aan een jongen vraagt of hij mee naar huis wil, zegt ie altijd ja." Joop van Meijel vertegenwoordigt Zeeland in China. door Sheila van Doorsselaer CLINGE - Chinezen eten rijst bij het ontbijt, rijst bij de lunch en rijst bij het avondeten. Dat kunnen we de Nederlandse sporters en hun supporters niet aandoen, vond de Nederlandse bakkerijbranche. Daarom worden vijftien Nederlandse bakkers gedu rende de Olympische Spelen in Pe king gestationeerd waar ze in het Holland Heineken House brood, croissantjes, broodjes en banket zullen bakken voor de topsporters en hun fans. Sport is gezond, brood is gezond, dus brood hóórt op de Olympische Spelen, is het devies. De Clingse bakker Joop van Meijel (43) is er één van; hij maakt deel uit van het zogenoemde Team Hol land Bakery. Van Meijel is niet vies van een uitdaging, hij gooit zich in de strijd als het gaat om de verkie zing van de beste bakker van Ne derland en is al meerdere keren in Beveren en havenbedrijf plaatsen meettoestellen tot aan de grens. door Wout Bareman HULST - Op de linker Scheldeoever is rond de Waaslandhaven en in de polders richting Zeeuws-Vlaam- se grens een meetnetwerk voor fijn stof in gebruik genomen. De mobiele toestellen zijn aangeschaft door de gemeente Beveren en het Gemeentelijk Havenbedrijf Ant werpen. De meetpunten zijn op strategi sche plaatsen gestationeerd: bij het sluisgebouw van Kallo, aan de Lief- kenshoektunnel, bij de Engelse de prijzen gevallen. Toen de over koepelende bakkerijbranche de bakkers in Nederland in april in een mail vroeg of ze naar Peking wilden gaan, dacht hij meteen „JA!!" en vervolgens: „Eerst maar eens aan mijn vriendin vragen." Die vond het prima. De bakkers van Team Holland Ba kery zijn niet zomaar lukraak geko zen. Alle belangstellenden konden zich weliswaar opgeven, maar de 'Ik wil in Peking iedereen laten zien dat een bakker ook een topsporter is' staat van dienst van elke bakker werd wel even goed bekeken. Per provincie was er één gelukkige Van Meijel mag Zeeland vertegen woordigen. Hij is apetrots en heeft er zin in. „Ik ga mee om alle sporters in het Holland Heineken House te laten zien en proeven dat een bakker óók een topsporter is! Ik hou van mijn vak en het is ontzettend mooi dat ik de kans krijg om onze steenweg in Doel en aan het ge maal watermolen in Verrebroek. Ook bij het grensdorp Kieldrecht staat een snuffelpaal. Het meetnet is opgezet omdat de hoeveelheid fijn stof de laatste jaren sterk groeit. Dat wordt met name in het havengebied en het achterliggende Waasland en Land van Hulst al leen maar erger door de explosieve groei van het havenverkeer op met name de linker Scheldeoever. Daar werkt de gerijhaven Het Deur - ganckdok naar zijn topcapaciteit van zeven miljoen containers per jaar toe. De Wase gemeenten en de provincie Oost-Vlaanderen vre zen in de nabije toekomst een ver- keersinfarct met alle gevolgen van branche in China te promoten. Wie weet krijgen we de Chinezen wel aan het brood!" Bij het Holland Heineken House is een ambachtelijke bakkerij inge richt waar de twaalf broodbakkers en drie banketbakkers gedurende de Olympische Spelen in groepen zullen werken. Elke week treedt een nieuw team van vier bakkers en een banketbakker aan. Van Me ijel zit in de eerste groep en fun geert samen met zijn teamgenoten als pionier; ze zullen het pad effe nen voor de andere bakkers die na hen komen. „Het is de bedoeling dat we in ploegen werken, want er wordt van zes uur 's ochtends tot tien uur 's avonds gebakken. Als het te warm is, en die kans is aanwezig, dan kan het zijn dat we 's nachts aan de bak moeten. Dat is onder deel van de uitdaging. Ik vind het allemaal even leuk!" Van Meijel vertrekt maandag, hij heeft zijn inentingen gehad, zijn vliegticket is binnen en zijn rood-wit-blauwe sloof, speciale bakkersbroek en oranje hoofddek sel liggen klaar om ingepakt te worden. De bakkersbranche heeft vanuit Nederland alvast alle bakke rijbenodigdheden naar Peking ver scheept, evenals een enorme twin tig voet-container boordevol met grondstoffen, zoals meel, granen en gist. Volgens Van Meijel is in een rijstland als China amper vol doende grondstoffen voor brood te krijgen, dus vandaar. Tijdens een bakproef in Rotterdam is de laatste hand gelegd aan de recep tuur van de broden. De teamgeno ten van de Holland Bakery heb ben al kennis met elkaar kunnen maken om zo een beetje het team- gevoel aan te wakkeren. Veel van de andere Pekingbakkers kent Van Meijel wel. „Het zijn niet de minste en ik kom sommigen natuurlijk wel eens te gen tijdens de verkiezingen van de beste bakker van Nederland. Toen waren we concurrenten, nu colle- dien, ook voor de toename van de luchtverontreiniging in de grens streek. De milieuafdeling van de gemeente Hulst onderzoekt direct na de vakantieperiode de mogelijk heid om in grensdorp Nieuw-Na- men opnieuw een snuffelpaal te plaatsen. Dat gebeurt op verzoek van de gemeenteraad. Woordvoer der Piet Verstraeten van milieu: „Die paal is enkele jaren geleden weggehaald. Waarom is onduide lijk." Hulst is op de hoogte ge bracht van het nieuwe meetwerk, maar wordt alleen bij extreme meetresultaten op de hoogte ge steld. Op de website van de Vlaam se Milieu Maatschappij zijn de re sultaten van dag tot dag te volgen. Twee Zeeuwse meisjes genieten van de zomer aan het Veerse Meer. Het gesprek gaat over een nieuwe baan voor de blonde van het duo. Ze heeft pas gesolliciteerd en haar wacht vervolgens een psychologi sche test. Voorafgaand daaraan moet de traditionele vragenlijst worden ingevuld en die wordt aan de waterkant doorgenomen. Brood en Spelen: Iedere dag bakt Team Holland Bakery vijfduizend broodproducten. Er worden tien broodsoorten gebakken, waaronder croissants, volkoren, meergranen, puntjes en zelfs brood met rijst. Per dag worden in het Holland Heineken House tweeduizend tot vierdui zend bezoekers verwacht. Hoe Van Meijel en zijn andere collega's het ervan af brengen in de bakke rij in het Holland Heineken House is vanaf 7 augustus te zien via de web cam. Meekijken kan via www.hollandbakery.nl ga's. Het wordt hard werken, maar ik denk dat ik me er prima zal ver maken. Ik ga immers doen wat ik het liefste doe." De bakkers verblijven tijdens hun dienst in China in een hotel op vijf minuutjes wandelen van het Holland Heineken House. Ze zul len ook in het Heineken House ontbijten, want een kommetje rijst op de nuchtere maag; néé... Een broodmandje, gevuld met onder meer het vloerbrood Beijings Goud en enkele volkoren broodjes. foto Wim Kooijman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62