Oosterschelde Broodbakken op olympisch niveau In Oud-Vossemeer worden na één jaar al geen schapen meer geschoren Honderdste concert Druids in Colijnsplaat Gedeeltelijke eclips te zien bij Sterrenwacht Windekind op het Noordzeestrand Personenauto gestolen op De Oesterbaai Kruising tussen kermis en braderie in Colijn Natuurgebiedje bij Heinkenszand groter Eigenaar van Checkpoint is vrijgelaten 26 Donderdag 31 juli 2008 pzc B colijnsplaat - De folkformatie The Druids treedt zaterdag 2 augus tus voor de honderdste keer op. De Noord-Bevelandse groep, die ernaar streeft 'FolkScFun' te breng en heeft voor het jubileumoptre den de band The Good, the Bad and Bart uitgenodigd. Plaats van handeling is Café Juliana in Co lijnsplaat, dat al eerder het decor was voor de vrolijke volksmuziek van The Druids. Het dubbelcon cert begint om 21.00 uur. MIDDELBURG - Vanuit een smalle strook op aarde, van Nova Zembla over Siberië naar China is morgen een totale zonsverduistering te zien. In Nederland is het slechts ge deeltelijk te zien. Toch stelt de Ster renwacht in Middelburg tussen 8.36 en 10.11 uur telescopen met speciale zonnefilters beschikbaar voor publiek. Niemand heeft tijd om schaapscheerdersfeest op touw te zetten. door Rob Paardekam OUD-VOSSEMEER - Het had een jaar lijks terugkerende traditie moeten worden, maar na slechts één editie lijken de schaapscheerdersfeesten in Oud-Vossemeer al ten dode op geschreven. „We hebben niemand kunnen vinden die de organisatie over wil nemen", zegt bestuurslid Sjoerd Bleijerveld van de Stichting Vosmeer 600 jaar. De komst van een schaapskudde bij Oud-Vossemeer was de aanlei ding om de feesten vorig jaar juni voor het eerst op touw te zetten. Het evenement bracht heel wat mensen op de been. Voor de orga niserende Stichting Vosmeer 600 jaar was dat reden om er een jaar lijks evenement van te willen ma- neeltje jans - De wind ontdek- ken. Dat kan zaterdag 9 augustus tijdens Windekind, een kinderacti viteit van Nationaal Park Ooster schelde. Windekind probeert ant woord te geven op vragen als 'kun je de wind voelen, ruiken of ho ren' en 'waar draait het windmo lentje het hardst'. Windekind is be doeld voor kinderen van 4 tot en met 6 jaar. Startplaats is het bezoe kerscentrum in het Topshuis. Aan melden via 0113-211675. WEMELDINGE - Op De Oesterbaai in Wemeldinge is in de nacht van dinsdag op woensdag een perso nenauto gestolen. Het gaat om een rode BMW 520 Touring met het kenteken FG-LJ-72. De waarde van de auto bedraagt volgens de politie enkele duizenden euro's. Van de dieven ontbreekt vooralsnog elk spoor. ken. „Als het contract van de her der wordt verlengt, komen de fees ten waarschijnlijk terug, maar dan nog groter", zei voorzitter Frank Hommel een jaar geleden nog vol hoop. Hij liet wel direct weten dat de feesten in een aparte stichting ondergebracht moesten worden. Dat is dus niet gelukt. „Zelf hebben wij het echt veel te druk met de organisatie van het feestjaar in 2010", legt bestuurslid Sjoerd Bleijerveld uit. „Om die re den hebben we gezocht naar ande re mensen om de schaapscheer dersfeesten te organiseren. Tot het laatst hebben we dat gedaan, maar in mei zijn we gestopt, omdat de feesten uiterlijk in die maand had- De schaapscheerdersfeesten in Oud-Vossemeer krijgen voorlo pig geen vervolg. De Stichting Vosmeer 600 kan niemand vin den die ze wil organiseren. colijnsplaat - De Colijnsplaatse Dagen, waaraan traditiegetrouw dorpsbewoners en toeristen mee doen, zijn dit jaar op vrijdag 8 en zaterdag 9 augustus. De vrijdag is voor de kinderen, te beginnen met het kampioenschap krabbenvissen om 13.00 uur. Op zaterdag is er een kermisje, een braderie op de Voorstraat, een kunst- en creamarkt en er zijn verschillende demonstraties. Een rondvaartboot laat de Oosterschelde zien. HEINKENSZAND - De provincie wil een stukje land bij natuurgebiedje De Schouwersweel aan de Oude Kamersedijk bij Heinkenszand aan kopen. Het betreffende perceel vormt samen met het bestaande gebiedje een logisch geheel. Ze kunnen in de toekomst samen worden getrokken onder de noe mer 'nieuwe natuur'. den moeten plaatsvinden. Vorig jaar waren ze in juni, maar dat is eigenlijk al een beetje laat om de schapen te scheren." Bleijerveld zegt het spijtig te vin den dat er dit jaar geen feesten ge houden worden. „De aanwezig heid van zo'n schaapskudde biedt natuurlijk een unieke kans, maar ja, wij kunnen als Stichting Vos meer 600 ook niet alles doen." Of voor volgend jaar een nieuwe po ging wordt ondernomen om het evenement van de grond te tillen, is nog niet bepaald. De schaapskudde in de omgeving van Oud-Vossemeer is sinds het voorjaar van 2007 actief Staatsbos beheer is zo tevreden over het re sultaat - de sterk verruigde dijken zijn weer mooi kaal gezet - dat het contact van de herder onlangs met een jaar werd verlengd. De kudde is vorig jaar al uitgebreid van 190 naar 240 schapen. Natuurvaartocht langs zeehonden, zandplaten, en Oesterdam. door Lilian Dominicus yerseke - De Oosterschelde, één van de twintig Nationale Parken van Nederland. Wie graag het vas teland onder zijn voeten voelt, kan fietsend, wandelend of hengelend de natuurwaarden van het park ontdekken. Mogelijkheden zat. Maar een nat landschap als de Oos terschelde leer je pas echt ontdek ken onder of boven water. Dui kend, bijvoorbeeld. Of ietsje mak kelijker te organiseren, varend. „Kijk, een zeehond!", roept een van de kinderen aan boord van het schip Adriana van Marstrand Rondvaarten, wijzend naar een zandplaat. Het is een warme, 'Zeehonden zie je overdag niet altijd, omdat het dan te druk is op de zandplaten' mooie zomeravond, laag water en de rondvaartboot is nog maar een half uurtje geleden vertrokken van uit de haven van Yerseke. „Jullie hebben geluk zeehonden te zien", zegt natuurgids Addy Wartena, die de opvarenden onderweg uit leg geeft over wat zich in en om de Oosterschelde afspeelt. „Overdag is het drukker, ook op de platen, en dan zie je ze niet altijd." Het waarnemen van zeehonden of bruinvissen is natuurlijk één van de hoogtepunten van een vaar tochtje, maar juist de andere we tenswaardigheden die Wartena weet te vertellen, maken het uitje tot een klein avontuur. Zo wijst ze op de fuiken van staken in de vorm van een V van de traditione le weervisserij op de Oosterschel de. „Daarmee wordt in het voor jaar ansjovis gevangen. Als je in mei of juni in Bergen op Zoom bent, moet je daar eens het 3-A menu bestellen: het voorgerecht is ansjovis, het hoofdgerecht asper ges en het nagerecht aardbeien", zegt Wartena. Gastvrouwe Mia Huissen loopt ondertussen rond met het op het hoofdstuk Weervis serij opengeslagen boek Visserij, Sporen van een Ambacht van teke naar Frederik J. Weijs, die de tradi tionele visserij in Nederland in kaart heeft gebracht. Als vanzelf komt ook de oester- en mosselvisserij aan bod. Wartena: „We varen nu over het Verdron ken Land van Reimerswaal. Je kunt het je nu niet voorstellen, maar tot 1530 was dit landbouwge bied en de Oosterschelde was hier maar een smalle strook. Hier lig gen ook de mosselpercelen. Die hebben een perfecte voedingsbo dem omdat de grond nog steeds veenachtig is van alle landbouwac tiviteiten." Bijna aan het eind van de tocht troont Wartena iedereen aan boord naar het zoutwateraqua rium met de zee-anemonen, zee baarsjes, sponsdiertjes, heremiet kreeften, zeebaarsjes en steenbol ken. „Zie je die met die oranje en groene kleur? Dat is een zakpijp. Als je er in knijpt, gaat ie spuiten. Ze worden daarom ook wel zei kers genoemd", zegt ze met een knipoog. Natuurvaartochten op de Ooster schelde, zondag 3 augustus 11.00 uur, zondag 10 augustus, 16.30 uur, dinsdag 12 augustus 19.00 uur en zondag 24 augustus 15.00 uur. Reser veren: www.marstrand.nl of 06-22089393. Oosterschelde Tot in de Middeleeuwen was de Oosterschelde een relatief kleine rivierarm, die in de loop van de eeuwen uitdijde tot een machtige stroom. Ansjovis wordt op traditionele wijze gevangen. Een paar vis sers zijn nog actief in de weer visserij: een fuik met staken in de vorm van de V, waar de vis met afgaand water in zwemt. De laatste jaren zijn er weer meer bruinvissen (een walvis soort met een stompe snuit) en zeehonden te zien in de Oosterschelde. Bakker Joop van Meijel vertegenwoordigt Zeeland in Peking. door Sheila van Doorsselaer clinge - Chinezen eten rijst bij het ontbijt, rijst bij de lunch en rijst bij het avondeten. Dat kunnen we de Nederlandse sporters en sup porters niet aandoen, vond de Ne derlandse bakkerijbranche. Daarom worden vijftien Neder landse bakkers gedurende de Olympische Spelen in Peking ge stationeerd om in het Holland Heineken House brood, croissant- jes, en banket te bakken. Sport is gezond, brood is gezond, dus brood hóórt op de Olympische Spelen, is het devies. De Clingse bakker Joop van Meijel (43) is er één van; hij maakt deel uit van het Team Holland Bakery. De bakkers zijn niet zomaar luk raak gekozen. Alle belangstellen den konden zich weliswaar opge ven, maar de staat van dienst van elke bakker werd wel goed beke ken. Per provincie was er één ge lukkige. Van Meijel mag Zeeland vertegenwoordigen. Hij is apetrots en heeft er zin in. „Ik ga mee om alle sporters te la- 'Ik wil in Peking iedereen laten zien dat een bakker ook een topsporter is' ten zien en proeven dat een bak ker óók een topsporter is! Het is ontzettend mooi dat ik de kans krijg om onze branche in China te promoten. Wie weet krijgen we de Chinezen wel aan het brood!" Bij het Holland Heineken House is een ambachtelijke bakkerij inge richt waar de twaalf broodbakkers Joop van Meijel helemaal in tenue. Op het brood staat in Chinese karakters 'Peking'. foto Wim Kooyman en drie banketbakkers in groepen in zullen werken. Elke week treedt een nieuw team van vier bakkers en een banketbakker aan. Van Me ijel zit in de eerste groep en fun geert met zijn teamgenoten als pio nier. „Als het te warm is, kan het zijn dat we 's nachts aan de bak moeten. Dat is onderdeel van de uitdaging." Veel andere 'Pekingbakkers' kent Van Meijel wel. „Het zijn niet de minste en ik kom sommigen wel eens tegen tijdens de verkiezingen van de beste bakker van Neder land. Toen waren we concurren ten, nu collega's. Het wordt hard werken, maar ik denk dat ik me er prima ga vermaken. Ik ga immers doen wat ik het liefste doe." TERNEUZEN - De eigenaar van cof feeshop Checkpoint in Terneuzen is na ruim twee maanden weer op vrije voeten. De 56-jarige man moet op 28 augustus voor de recht bank in Middelburg verschijnen voor een pro-formazitting. Er zitten volgens woordvoerder Ty- cho Carbaat van het Openbaar Mi nisterie (OM) nu geen mensen meer vast in verband met de inval bij de coffeeshop op 20 mei. Voor de tweede keer in een jaar trof het OM toen een te grote hoeveelheid softdrugs aan. De shop blijft overi gens nog geruime tijd gesloten. De beslaglegging op de coffeeshop door het OM blijft voor nog onbe paalde tijd van kracht. Bovendien effectueerde burgemeester Jan Lo- nink van Terneuzen na de tweede inval van justitie een bestuursrech- terlijke sluiting van een half jaar i vanwege een eerste overtredingj van de handelsvoorraad in 2007.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54