Vos bekijkt het per onderdeel 'Zeeuws-Vlaams' lintje voor Knaven 39 43 40 Jaloezie tussen broer en zus Van Kampen is verdwenen Tip? sport@pzc.nl Marianne Vos bereidt zich in het Koreaanse Chuncheon voor op de Olympische Spelen. foto Robert Vos Wielertalent heeft op Olympische Spelen drie medaillekansen. CHUNCHEON - Marianne Vos ver wacht van zichzelf geen goldrush bij de Olympische Spelen in Pe king. Het multitalent op de fiets, dat start op de wegrace, tijdrit en puntenkoers, bekijkt het straks in China onderdeel per onderdeel. „Met drie keer goud ben ik echt niet bezig. Ik weet dat ik op elk on derdeel kansen heb, maar ik denk niet aan medailles, aantal of kleur. Ik ga voor het hoogst haalbare. Ik zie wel wat dat straks is." Vos sloot zich dinsdag aan bij de Nederlandse wielerploeg die in trainingskamp is in het Zuid-Kore- aanse Chuncheon. Ze maakte woensdag meteen kennis met het enorme noodweer dat Zuid-Korea vorige week ook al teisterde. In de stromende regen werkte ze haar eerste trainingskilometers af. De komende week wordt het voor Vos vooral een kwestie van 'bij houden'. De basis voor de goede vorm in Peking heeft ze de afgelo pen maanden al gelegd. Het kostte haar wel moeite de juiste balans te vinden tussen het trainen voor de weg, de tijdrit en de puntenkoers op de baan. „Het was even puzze len in de training. Voor de baan is het toch belangrijk de snelheid te behouden, maar ik denk dat dit wel gaat lukken. Er zitten vier da gen tussen de tijdrit en punten koers. Dat moet genoeg zijn om de omschakeling te maken." In 2000 pakte Leontien Zijl- aard-van Moorsel goud in de weg race, op de tijdrit en op de baan (individuele achtervolging). Vos heeft echter geen tips ingewonnen bij de wielerkoningin van Sydney. „Ik volg liever mijn eigen plan en ga van mijn eigen kracht uit. Ik ben er ook niet mee bezig haar op te volgen. Ik wil alleen mijn eigen ding doen." Vos mocht aanvankelijk niet star ten op de tijdrit. De wielerbond vreesde dat haar programma te vol zou worden. „Ik snap wel dat ze me wilden beschermen. Maar ik weet zelf zeker dat ik het aankan. Het was wel een pittige discussie, maar omdat het maar een paar da gen duurde heeft het niet te veel energie gekost." Vos begint met de wedstrijd op de weg. Ze hoopt dat ze daarin vooral als ploeg kan rijden met Mirjam Melchers en Chantal Beltman. „Het heeft geen zin als individu te rijden, want dan ben je kansloos tegen de andere blokken. We moe ten nog een koerstactiek bepalen, maar in de slotfase moeten we rij den voor degene die in de beste positie zit. Ik ben wel blij met de ervaring van Chantal en Mirjam, want dat geeft een hoop rust." Melchers en Beltman zijn inmid- Hoewel Marianne Vos nog aan de Spelen moet beginnen, kijkt ze al uit naar de winter. Zij wil zich komend seizoen weer meer toeleggen op het veldrijden. dels ervaren olympiërs. Vos maakt in Peking haar debuut. Om zich een beetje voor te bereiden heeft ze met diverse sporters over hun olympische ervaringen gepraat. „Ik denk dat het heel groots zal zijn. Het maakt het voor mij ook wel extra bijzonder dat ik meteen op drie onderdelen mag starten. Het zal best lastig zijn, maar ik ga toch proberen mij zo veel mogelijk op de wedstrijden te focussen. Ik wil er in Peking iets moois van ma ken." Vos blikt ook al vooruit op vol gend seizoen. Zij wil zich deze winter weer meer gaan toeleggen op het veldrijden. Afgelopen sei zoen kwam ze met het oog op de Olympische Spelen alleen in actie bij de nationale titelstrijd en de we reldkampioenschappen. Vos wil nu weer meer wedstrijden gaan rij den. „Ik ga niet meteen in oktober beginnen, maar ik wil wel een se rieuzer seizoen gaan rijden. Veldrij den vind ik toch het leukste wat er Servais Knaven met zijn lintje. CHAAM - De zege in het traditierij ke wielercriterium de Acht van Chaam was gisteren voor de Spaanse sprinter van Rabobank Oscar Freire. Hij haalde het voor de Australiër Robbie McEwen en Nederlands kampioen Lars Boom Ook voor Servais Knaven was er een mooie prijs weggelegd. De ren ner van Team Columbia kreeg voorafgaand aan de koers een lint je en mag zich nu lid in de Orde van Oranje Nassau noemen. Achter de aanvraag voor de ko ninklijke onderscheiding zat geen machtige lobby, maar enkel en al leen zijn grote fan Evert de Moor uit Hulst, tevens medewerker van de website www.servaisknaven.nl. De Moor vond dat zijn idool de onderscheiding niet alleen verdien de vanwege zijn talent en kunde, maar onder meer ook vanwege zijn lange staat van dienst (inmid dels vijftien jaar) en zijn voorbeeld functie in en buiten het profpelo ton. Voorts belichtte De Moor in de voordracht de rol van Knaven als voorvechter van een 'schone' wielersport en zijn individuele prestaties, waaronder grote zeges in Parijs-Roubaix (2001) en de Touretappe naar Bordeaux (2003). Servais Knaven schreef overigens de Acht van Chaam in 2001 en 2003 op zijn naam. Dit jaar lukte het niet, maar het lintje vergoedde veel. Ook Evert de Moor toonde zich verguld met de onderschei ding, waardoor Knaven als enige renner in het profpeloton officieel de titel van ridder mag voeren. Van zijn generatiegenoten gingen Erik Dekker en Michael Boogerd hem al voor. Riccardo Ricco bekent gebruik van doping ROME - De Italiaanse wielrenner Riccardo Ricco heeft gisteren bij een hoorzitting van het Italiaanse olympisch comité toegegeven dat hij verboden middelen heeft ge bruikt in de Ronde van Frankrijk. Ricco behaalde twee ritzeges, maar werd uit de Tour gezet nadat hij na de vierde etappe bleek te zijn betrapt op het gebruik van epo. De inmiddels ex-renner van Saunier Duval verklaarde dat hij zijn overtreding op eigen houtje had gemaakt. IOC en Griekse bond willen Thanou weren ATHENE - Het internationaal olym pisch comité IOC en het nationaal olympisch comité van Grieken land (EOE) zoeken mogelijkheden om de atlete Katerina Thanou van de Spelen te weren. De Griekse sprintster was vier jaar geleden het middelpunt van een dopingrel nadat ze - waarschijnlijk bewust - een dopingcontrole miste. Er ligt vermoedelijk nog een aanklacht wegens meineed tegen Thanou. Dit zou voldoende zijn om haar te weren van de Spelen in Peking. Sergej Ivanov wint Ronde van Wallonië AUBEL - Sergej Ivanov heeft de eindzege in de 29e editie van de Ronde van Wallonië veroverd. De 33-jarige Russische wielrenner fi nishte gisteren als derde in de vijf de en laatste etappe die over 175,3 kilometer van Welckenraedt naar Aubel ging. De ritwinst was voor de Fransman Patrice Halgand. In de eindstand heeft Ivanov 19 se conden voorsprong op de Belg Van Avermaet en 23 op de Italiaan se wereldkampioen Bettini. Chinezen censureren internet tijdens Spelen PEKING - China beperkt buitenland se media tijdens de Olympische Spelen de toegang tot het internet. De organisatie breekt daarmee een belofte dat verslaggevers tijdens de Spelen complete mediavrijheid zou worden geboden. Websites met informatie over de verboden spirituele beweging Fa- lungong zijn afgesloten. Ook ande re internetpagina's zijn niet toegan kelijk, aldus een woordvoerder van de organisatie van de Spelen. Hij gaf geen verdere voorbeelden. Voetbalclubs verplicht om spelers af te staan LONDEN - Voetbalclubs zijn ver plicht hun spelers onder 23 jaar af te staan voor de Olympische Spe len, als de nationale bonden dat willen. Dat verklaarde Fifa-voorzit- ter Sepp Blatter gisteren. Enkele grote Europese verenigin gen vinden dat ze in dit opzicht geen enkele verplichting hebben, omdat de Spelen geen onderdeel uitmaken van de internationale voetbalkalender. Volgens Blatter is dit onzin. Ryan Babel lost Gerald Sibon afin olympische voetbalploeg Donderdag 31 juli 2008

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41