Vissen op mesheften mag Schooltelevisie zoekt presentatortje Gezocht: bedden en een maaltijd Werkstraf voor verkeersongeval Wandelpad met oorlogsherinneringen PZC Donderdag 31 juli 2008 I 31 Minister Verburg moet motiveren waarom ze vergunning weigerde. door Ab van der Sluis DEN HAAG - Minister Verburg (Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit) moet duidelijk aangeven of het vissen op mesheften (ensis) nadelige gevolgen heeft voor de na tuur in de Oosterschelde. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceer de uitspraak van de Raad van Sta te. Bijna twee jaar geleden weigerde de minister twee Zeeuwse vissers een vergunning te geven voor het vissen op mesheften. Voor de Raad van State stelde het duo dat het verlenen van een vergunning niet leidt tot verstoring van de bo dem. De mesheften worden name lijk als bijvangst omhoog gehaald. De twee vissers zeiden ook dat het terugstorten van de mesheften leidt tot een opeenhoping van de schelpen in de Oosterschelde. Sportvissers gebruiken de meshef ten als zeeaas. Het niet meer opvis sen van de schelpdieren, zou ertoe kunnen leiden dat sportvissers zelf weer (meer) pieren gaan ste ken. Volgens de vergunningaanvraag zouden de Zeeuwse vissers per dag een oppervlakte van ten hoog ste ongeveer 1125 vierkante meter kunnen bevissen. Dat komt neer op een maximaal negentig kilo mesheften per dag en maximaal enkele duizenden kilo's per jaar. Uit onderzoek van een door de vis sers ingeschakeld adviesbureau blijkt dat er slechts gevist wordt in een heel beperkt gebied van de Oosterschelde. Daar komt nog bij dat de mesheften in de Ooster schelde van nature in Amerika voorkomen en dus als een 'exoot' beschouwd moeten worden. Het onderzoeksbureau concludeerde dat het vissen op mesheften in de Oosterschelde van beperkte in- De Raad van State heeft minister Verburg teruggefloten. Zij had twee Zeeuwse vissers geen ver gunning voor het vissen op mes heften mogen weigeren. vloed is op het ecosysteem van de Oosterschelde. Volgens de Raad van State had mi nister Verburg 'inzichtelijk' moe ten maken dat het vissen op mes heften wel degelijk nadelige gevol gen heeft voor het milieu in de Oosterschelde. Tijdens de zitting heeft zij of haar ambtenaren dat op geen enkele manier kunnen aantonen. De minister heeft alleen maar gezegd dat het onderzoek van het adviesbureau onvoldoen de duidelijk maakt of de terugge storte mesheften doodgaan of zich opnieuw ingraven. Dat is voor de Raad van State onvoldoende. De minister moet duidelijk motiveren waarom zij de vergunning heeft ge weigerd. MIDDELBURG - De 44-jarige Middel burger, die 20 oktober vorig jaar op de kruising Houtkaai/- Turfkaai/Stationsstraat in Middel burg een verkeersongeval veroor zaakte, is door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot een taakstraf van honderd uur en een rijontzegging van zes maanden waarvan de helft voorwaardelijk. Er was een taakstraf van 140 uur en een rijontzegging van een half jaar, waarvan de helft voorwaarde lijk, gevorderd. De man gaf geen voorrang aan een fietsster die van af de Turfkaai de Stationsstraat op draaide. Het gevolg was een aanrij ding waarbij de vrouw een hersen schudding en een gebroken onder been opliep en waaraan zij een lit teken in haar gezicht overhield Volksdansfestival Borsele kampt met tekort aan gastgezinnen door Gijs Kamphuis HEINKENSZAND - Een tekort aan gastgezinnen bedreigt het volks dansfestival in Borsele. Er zijn er zo weinig dat dit gevol gen kan hebben voor de toekomsti ge edities van het festival. Dat zegt de organisatie van het spektakel dat aanstaande maandag van start gaat. Dat moet er dit jaar finan cieel flink op toeleggen om de meer dan honderd dansers onder dak te krijgen. Een groep uit Frankrijk die volgen de week meedoet was er bijna voor afgebeld. Het probleem met gastgezinnen is niet nieuw, maar als het niet opgelost wordt zullen op een volgende editie van het fes tival minder of beduidend kleine re groepen moeten worden uitge nodigd, zo vertelt bestuurslid Inge de Bue. Een pensionhouder uit Nisse bood voor nu de helpende hand. Echter, voor dat onderko men moet wel betaald worden. Ondanks dat het grootste deel van het bedrag gesponsord wordt, drukt het wel op de begroting. Bij een gastgezin verblijven de dan sers gratis. Een duidelijke verklaring voor het onderdakprobleem heeft De Bue niet. Behalve dat het huidige be stand van gastgezinnen steeds meer vergrijst. Daardoor zeggen ze sneller nee als ze weer benaderd worden. De Bue roept dan ook ie dereen op die het niet erg vindt om een week logees te hebben, contact op het nemen met de orga nisatie van het festival. Veeleisend is ze niet. „Het enige wat we vra gen aan een gastgezin is om hun huis open te stellen en hun eten te delen." Bang dat door dit probleem het volksdans-evenement verdwijnt uit Borsele is De Bue niet. „Ook al is het in een kleinere vorm, het fes tival zal blijven bestaan," zo be weert ze stellig. Het programma van dit jaar bevat naast de groep uit Frankrijk ook dansgroepen uit Zonder extra huisvesting is het evenment gedwongen om in te krimpen Georgië en Servië. Naast optre dens in de gemeente Borsele zul len er ook shows gegeven worden in Oostkapelle en Renesse. Zater dag 10 augustus wordt het geheel afgesloten met een groot gala in de Stenge in Heinkenszand. Hier zul len de drie gastgroepen samen dan sen met volksdansgroep Vodago uit Goes. Door de laatste groep wil de organisatie wat cultuur terugge ven aan de buitenlandse gasten. GOES - Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de wandelsportorganisatie KNBLO wordt woensdag 3 september een 130 kilometer lang wandelpad op Zuid-Beveland en Walcheren geopend. Het is voor een groot deel rolstoelvriendelijk en voert langs vijf verzor gingscentra. Verder worden locaties aangedaan, die te maken hebben met de Tweede Wereldoorlog, zoals het monument op de Sloedam. foto Ruben Oreel Voor een programma over leven en wonen in risicovolle gebieden. door René Schrier GOES - Teleac/NOT is op zoek naar jeugdige televisiepresentatoren voor het internationale program ma 'Risky Regions' voor Schooltv. Dat is een 9-delige serie over het wonen en leven in risicovolle ge bieden, zoals onder de zeespiegel, naast een vulkaan of in een moe rasgebied. De Nederlandse aflevering die Teleac/NOT voorbereidt, heet 'Le ven onder de Zeespiegel'. Dat gaat over Nederlanders die leven in een riskant laag land onder zeeniveau beschermd door duinen en dijken. Om dat programma te presenteren zoekt de omroep naar een jongen of meisje van tussen de 10 en 15 jaar. Het is de bedoeling dat de kandidaat in een polder woont en iets vertelt over zijn of haar woon omgeving. Hoe het is om daar te wonen, wat de mooie plekjes zijn en dergelijke zaken. In de uitzending wordt een fiets tocht gemaakt langs een aantal markante plekken die bijvoor beeld met de watersnood te ma ken hebben. De programmama kers willen ook - staande op een dijk - het verschil in hoogte tussen Watersnood in Zeeland staat centraal in internationale televisieserie voor kinderen. het wateroppervlak en het land la ten zien. Verder komen Neeltje Jans en de Stormvloedkering in beeld. Ook het Zeeuwse polder landschap zal een centrale rol spe len in het programma. Verder is het belangrijk dat het kind iemand kent (liefst familie) die de waters noodramp heeft meegemaakt en daarover ook zou kunnen en wil len vertellen voor de televisiecame ra. De kandidaten die zich bij Teleac/NOT aanmelden worden eerst gescreend en dan volgt een voorgesprek. Dat zal gebeuren tus sen 28 juli en 15 augustus. De film opnamen duren twee dagen in de periode 25 augustus-15 september. De serie 'Risky Regions' is een co productie van zeven Europese lan den en zal ook in deze landen wor den uitgezonden. Daarin komen vragen aan de orde als: waarom wonen wij in gebieden die eigen lijk gevaarlijk zijn om in te leven? Hoe passen wij ons aan aan deze riskante leefomgeving? Om de serie 'Risky Regions' aan trekkelijk te maken voor kinderen, staat in elke aflevering van het pro gramma een kind centraal. Belangstellenden kunnen zich mel den bij Roland Vissers, Producer van Teleac/NOT. Dat kan telefo nisch: 035-6293492 of per email: rolandv@teleacnot.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33