Oosterschelde Extra vergadering over verhuizing van HKPD 'Ondernemers moeten afval beter opruimen' Gedeeltelijke eclips te zien bij Sterrenwacht Orgelbespeling in de middagpauze h e r Nachtmarkt Vlissingen viert morgen jubileum De wind ontdekken op het Noordzeestrand Honderdste concert Druids in Colijnsplaat Blue Jeans Big Band in Sint Jacobskerk ZMF verbolgen over motie van Christenunie ■i 26 I Donderdag 31 juli 2008 PZC middelburg - Vanuit een smalle strook op aarde is morgen een tota le zonsverduistering te zien. De strook loopt grofweg van Nova Zembla over Siberië naar China. In Nederland is het slechts gedeel telijk te zien, maar toch vindt de Sterrenwacht in Middelburg het de moeite waard om tussen 8.36 en 10.11 uur telescopen met specia le zonnefilters beschikbaar te stel len voor publiek. Het weer moet natuurlijk wel helder genoeg zijn. De eclips is voor 22 procent te zien en het wordt niet donker buiten. vlissingen - De Duitse organist Andreas Meisner neemt morgen middag plaats achter het orgel van de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Meisner is organist van de Alter berger Dom en werkt daar bij de Internationale Orgelacademie. Hij heeft al veel concerten binnen en buiten Europa verzorgd. Een ken ner, dus. Tijdens zijn optreden in Vlissingen, om 12.00 uur, zal hij muziek laten horen van onder an deren Vivaldi, Buxtehude, Bach en Rheinberger. De toegang is gratis. h i m McGregor lacoste Brax Gaastra The Barn Brax McGregor Lacoste 00(03 r Oude Markt 45 J Vlissingen T: 0118-419 337 KNUIJT www.knuijtmode.nl vlissingen - Voor de vijfentwintig ste keer alweer zijn de boulevards van Vlissingen morgenavond ge vuld met marktkramen, folklore en cultuur. Om dat jubileum te vie ren overhandigt de organisatie een cheque aan de Stichting KiKa, om kinderen kankervrij te krijgen. De Koninklijke Landmacht voert bij het standbeeld van Michiel de Ruyter een schouwspel op, op het Leeuwenplein klinkt muziek uit de jaren veertig en er zijn 350 com merciële kramen. Om 0.30 uur is er vuurwerk. neeltje jans - De wind ontdek ken. Dat kan zaterdag 9 augustus tijdens Windekind, een kinderacti viteit van Nationaal Park Ooster- schelde. Windekind probeert antwoordt ge ven op vragen als 'kun je de wind voelen, ruiken of horen' en 'Waar draait het windmolentje het hardst'. Windekind is bedoeld voor kinderen tussen 4 en 6 jaar. Startplaats is het bezoekerscen trum in het Topshuis. Aanmelden via 0113-211675. colijnsplaat - De folkformatie The Druids treedt zaterdag 2 augus tus voor de honderdste keer op. De Noord-Bevelandse groep, die ernaar streeft naar eigen zeggen 'Folk&Fun' te brengen heeft voor het jubileumoptreden de Zeeuws- Vlaamse band The Good, the Bad and Bart uitgenodigd. Plaats van handeling is Café Julia na in Colijnsplaat, dat al eerder het decor was voor de vrolijke volksmuziek van The Druids. Het dubbelconcert begint om 21.00 uur. vlissingen - De Zeeuwse Blue Jeans Big Band onder leiding van Dick Broers verzorgt morgena vond een inloopconcert in de Vlis- singse Sint Jacobskerk. Het optre den duurt van 22.00 tot 23.30 uur en sluit derhalve aan op de nacht- markt, een eindje verderop. Op het programma staan veel be kende stukken van de bands van Glenn Miller, Count Basie en Du ke Ellington, zoals Caravan, Splan- ky, American Patrol, Georgia on my mind en The Preacher. door Maurits Sep vlissingen - De gemeenteraad van Vlissingen belegt een extra com missievergadering over de verhui zing van het huiskamperproject voor drugsgebruikers (HKPD). De ze vergadering vindt plaats op don derdag 7 augustus in het stadhuis van Vlissingen en begint om 19.30 uur. Mensen die dat willen, kun nen tijdens de vergadering hun mening kenbaar maken en vragen stellen aan de raadsleden. De verhuizing van het HKPD stuit op zwaar protest van de beoogde nieuwe buren in de Dr. Staverman- straat en omgeving. Zij hebben al enkele keren bij de Vlissingse poli tiek aan de bel getrokken om de verhuizing van het HKPD tegen te houden. Die pogingen waren tot op heden vruchteloos, omdat de gemeente raad zich officieel niet kan be moeien met de verhuizing. Het gaat immers om een project van Emergis en die instantie betrekt een nieuw pand. Daar is de poli tiek niet bij betrokken. De burge meester gaat wel over de openbare orde en hij heeft toegezegd daarop te letten. Het HKPD zit nu in de Coosje Bus- kenstraat. Daar ervaren de buren al jaren overlast. Zij hebben daar om met de gemeente afspraken ge maakt over een vertrek van de in stelling. Natuurvaartocht langs zeehonden, zandplaten, en Oesterdam. door Lilian Dominicus yerseke - De Oosterschelde, één van de twintig Nationale Parken van Nederland. Wie graag het vas teland onder zijn voeten voelt, kan fietsend, wandelend of hengelend de natuurwaarden van het park ontdekken. Mogelijkheden zat. Maar een nat landschap als de Oos terschelde leer je pas echt ontdek ken onder of boven water. Dui kend, bijvoorbeeld. Of, iets makke lijker te organiseren, varend. „Kijk, een zeehond!", roept een van de kinderen aan boord van 'Zeehonden zie je overdag niet altijd, omdat het dan te druk is op de zandplaten' het schip 'Adriana' van Marstrand Rondvaarten, wijzend naar een zandplaat. Het is een warme, mooie zomeravond, laag water en de rondvaartboot is nog maar een half uurtje geleden vertrokken van uit de haven van Yerseke. „Jullie hebben geluk zeehonden te zien", zegt natuurgids Addy Wartena, die de opvarenden onderweg uit leg geeft over wat zich in en om de Oosterschelde afspeelt. „Overdag is het drukker, ook op de platen, en dan zie je ze niet altijd." Het waarnemen van zeehonden of bruinvissen is natuurlijk een van de hoogtepunten van een vaar tochtje, maar juist de andere we tenswaardigheden die Wartena weet te vertellen, maken het uitje tot een klein avontuur. Zo wijst ze op de fuiken van staken in de vorm van een V van de traditione le weervisserij op de Oosterschel de. „Daarmee wordt in het voorjaar ansjovis gevangen. Als je in mei of juni in Bergen op Zoom bent, moet je daar eens het 3-A menu bestellen: het voorgerecht is ansjo vis, het hoofdgerecht asperges en het nagerecht aardbeien", zegt Wartena. Gastvrouwe Mia Huis- sen loopt ondertussen rond met het op het hoofdstuk Weervisserij opengeslagen boek Visserij, Sporen van een Ambacht van tekenaar Fre- derik J. Weijs, die de traditionele visserij in Nederland in kaart heeft gebracht. Als vanzelf komt ook de oester- en mosselvisserij aan bod. Wartena: „We varen nu over het Verdron ken Land van Reimerswaal. Je kunt het je nu niet voorstellen, maar tot 1530 was dit landbouwge bied en de Oosterschelde was hier maar een smalle strook. Hier lig gen ook de mosselpercelen. Die hebben een perfect voedingsbo dem omdat de grond nog steeds veenachtig is van alle landbouwac tiviteiten." Bijna aan het eind van de tocht troont Wartena iedereen aan boord naar het zoutwateraqua rium met de zee-anemonen, zee baarsjes, sponsdiertjes, heremiet kreeften, zeebaarsjes en steenbol ken. „Zie je die met die oranje en groene kleur? Dat is een zakpijp. Als je er in knijpt, gaat ie spuiten. Ze worden daarom ook wel zei kers genoemd", zegt ze met een knipoog. Natuurvaartochten op de Ooster schelde, zondag 3 augustus 11.00 uur, zondag 10 augustus, 16.30 uur, dinsdag 12 augustus 19.00 uur en zondag 24 augustus 15.00 uur. Reser veren: www.marstrand.nl of 06-22089393 Oosterschelde Tot in de Middeleeuwen was de Oosterschelde een relatief kleine rivierarm, die in de loop van de eeuwen uitdijde tot een machtige stroom, v Ansjovis wordt nog op traditio nele wijze gevangen. Een paar vissers zijn nog actief in de weervisserij: een fuik gemaakt met staken in de vorm van de letter V, waar de vis met af gaand water in zwemt. De laatste jaren zijn er weer meer bruinvissen (een walvis soort met een stompe snuit) en zeehonden te zien op en in de Oosterschelde. Wethouder Veere wil 'positief meedenken' over schoon Domburg. door Maurits Sep domburg - Hij wil zich nergens mee bemoeien, wel 'positief mee denken'. Daarom doet wethouder Jaap Melse een dringend beroep op ondernemers in Domburg om wat netter om te gaan met hun af val. En auto's niet in het dorp maar aan de rand te parkeren zo dat toeristen plaats hebben. 'Wie de schoen past, trekke hem aan.' Afvalcontainers blijven soms een weekend lang half open staan, sig naleert de wethouder. Troep waait weg. Vogels trekken eraan, onge dierte kan erin. 'Vervolgens moe ten de mensen van de buiten dienst de rommel weer oprui men.' Terwijl Melse het toch maar een kleine moeite vindt voor on dernemers om het afval even aan te stampen zodat de bakken dicht kunnen. Zelfs de afvalbakken op straat kunnen ze best bijhouden of desnoods leegmaken en er een nieuwe zak in stoppen om de stra ten schoon te houden, oppert Mel se. Immers: 'Samen sterk. Daar gaan we voor!' Voorzitter Huib Bimmel van de Ondernemersvereniging Badplaats Domburg is het eens met de op roep van Melse. De brief is doorge stuurd naar alle leden. „Het is ook weer niet zo dat het in Domburg een puinhoop is. Maar hij heeft wel steekhoudende argumenten. Het klopt dat sommige containers in het centrum soms open staan. Een ondernemer dient rekening te houden met zijn omgeving." Al vindt Bimmel het wel wat ver gaan om ondernemers ook de af valbakken op straat incidenteel te laten schoonmaken. Containers met afval in de Wijngaardstraat in Domburg, foto Lex de Meester „Dat begint te lijken op vrijwilli gerswerk." Het verzoek aan personeel van de horeca om hun auto's niet in het dorp maar aan de rand te parke ren, snapt Bimmel ook. „Ze ko men steeds meer met de auto, om dat er minder bussen rijden. En die rijden niet meer zo laat. Ze moeten dus wel met de auto." Boze reacties heeft Bimmel nog niet gehoord van ondernemers. „Melse vraagt het ook heel netjes. En hij zegt erbij: wie de schoen past... Misschien hebben sommi gen dat ook gedaan." 1^ Huif open afvalbakken leiden tot ongedierte en rommel op straat. De ondernemersvereniging steunt wethouder Melses plei dooi voor een schoner Domburg. GOES - De motie van de Christenu nie in Reimerswaal, waarin de frac tie het kabinet en provinciebestu ren oproept om subsidies aan na tuurorganisaties stop te zetten, is de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) in het verkeerde keelgat ge schoten. De organisatie noemt de motie 'onbegrijpelijk en verwerpe lijk'. 'luist de ZMF heeft de voor bije tijd geïnvesteerd in het oplos sen van het mosseldossier', rea geert de milieufederatie. De beschuldiging als zou zij met leugens en juridische procedures maatschappelijke en economische schade berokkenen, werpt de ZMF verre van zich. „Het belang van de mosselsector zou ermee gediend zijn als de GU Reimerswaal weer naar de werkelijkheid terugkeert", aldus ZMF-directeur Tjeu van Mierlo. Voor reacties zie www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28