ArcelorMittal kan oogsten Sombere consument winkelt bij AMI UW CADEAU NEEM EEN DUIK INDE WERELD -VAN GEUREN! PZC Donderdag 31 juli 2008 1 5 Grootste staalproducent profiteert van snel stijgende prijzen. LUXEMBURG - De staalprijzen rij zen de pan uit, net als de winst van ArcelorMittal. Het staalcon cern heeft de nettowinst in het tweede kwartaal ruimschoots ver dubbeld tot 5,8 miljard dollar (3,7 miljard euro). „De goednieuwsshow gaat de ko mende kwartalen waarschijnlijk nog wel door", stelde effectenbank Rabo Securities gisteren, 's We relds grootste staalconcern Arcelor Mittal, dat in 2006 ontstond door de fusie tussen het pan-Europese Arcelor en het Indiase Mittal, dankt de winststijging aan het doorberekenen van de hogere prij- zen.aan de afnemers en aan de gro te eigen grondstofvoorraden. De wereldwijde schaarste legt het con cern ook geen windeieren. In de af gelopen jaren is bijna geen nieuwe productiecapaciteit bijgebouwd, terwijl de vraag stijgt. China, dat het staal voor de eigen markt no dig heeft, exporteert steeds min der. Deze ontwikkelingen geven staalmakers in een sterk consolide rende markt steeds meer macht. Zij verdienen hun oplopende kos ten meer dan terug. De 58-jarige Indiase topman Lakshmi Mittal verstaat het kunst je als de beste. Mittal, die zijn car rière begon in het staalbedrijf van zijn familie in India, richtte in 1976 zijn bedrijf Mittal Steel op en maakte het groot door kwakkelen de bedrijven op te kopen en deze weer winstgevend te maken. Tegenwoordig investeert Arcelor Mittal daarnaast zwaar in eigen erts- en kolenmijnen om de prijs stijgingen op te vangen en ver wacht dit jaar 7 miljard dollar uit te trekken voor verdere verbeterin gen. Vanaf 2014 wil het bedrijf voor 75 tot 85 procent in de eigen behoefte aan ijzererts kunnen voorzien. Daartoe kocht ArcelorMittal recent een aantal mijnen in Afrika, Au stralië, Rusland en de Verenigde Staten. Het bedrijf wil ook uitbrei den in Oekraïne, Liberia, Senegal en Mauritanië. Inclusief andere overnames heeft het concern in het voorbije kwartaal voor 5,1 mil jard dollar aan transacties afge rond. Mede daardoor steeg de om zet met 39 procent tot 37,8 miljard dollar. Met de vraag zit het voorlopig wel goed, zo verwacht ArcelorMittal. Ondanks de groeivertraging in sommige regio's, neemt de wereld wijde staalmarkt alsmaar in om vang toe. „Op korte en middellan ge termijn zien we de staalmarkt jaarlijks met drie tot vijf procent ArcelorMittal profiteert van de schaarste op de markt. De winst van het grootste staalbedrijf is in het tweede kwartaal ruimschoots verdubbeld. groeien", zei financieel topman Aditya Mittal. De vraag is volgens hem het grootst in het snel indus trialiserende Brazilië, Rusland, Chi na, Oost-Europa en Turkije. De prijzen blijven volgens de jon ge Mittal in de tweede helft van het jaar oplopen. Dat heeft vol gens hem geen invloed op de vraag uit de auto-industrie en de bouwsector. De resultaten over het voorbije kwartaal zijn hoger dan verwacht en de ene na de andere analist haastte zich gisteren om het advies voor het aandeel te verhogen. Arce lorMittal, dat onder meer beursno teringen heeft in Amsterdam, Pa rijs, Madrid en New York, neemt circa 10 procent van de wereldwij de staalproductie voor zijn reke ning en is bijna drie keer zo groot als naaste concurrent Nippon Steel. Vorig jaar produceerde Arce lorMittal 116 miljoen ton. In 2012 moet dat zijn opgeschroefd tot 153 miljoen ton. GENÈVE - Dat het topoverleg tus sen de leden van Wereldhandelsor ganisatie (WTO) dinsdag misluk te, is volgens Peter Mandelson, top onderhandelaar van de Europese Unie, in hoge mate de schuld van de Verenigde Staten. Het voornaamste breekpunt in de besprekingen, uitgespreid over ze ven jaar en ook bekend als de Do- ha-ronde, was het import- en ex portbeleid op het vlak van land bouw. De groeiende economieën India en China wilden de moge lijkheid hebben om invoerrechten op landbouwproducten te heffen. Volgens onder meer de Verenigde Staten kwam dat neer op concur rentievervalsing ten opzichte van armere landen. Hoewel beide partijen Mandel- sons compromisvoorstellen afwe zen, heeft hij vooral kritiek op de Amerikaanse onderhandelaarster Susan Schwab. Volgens Man delson gaf zij geen centimeter toe, ook niet toen er aan haar eisen te gemoet werd gekomen. Nederlander gaat weer op koopjesjacht bij bezoek aan supermarkt. DEN HAAG - De consument gaat weer op koopjesjacht. Veel meer huishoudens deden in juli hun boodschappen bij de goedkopere supermarkten Aldi, Lidl en Dirk van den Broek. Ook komen ze va ker af op aanbiedingen, blijkt uit de maandelijkse meting van onder zoeksbureau GfK. „De consument bezoekt sinds juni weer meer winkels, gelokt door aanbiedingen", aldus marktanalist loop Holla. De consument werd het afgelopen jaar somberder over de economie, maar de hand ging nog niet op de de knip. Nu zien supers voor het eerst een veranderd koopgedrag. „In september, na de vakanties, zal die omslag stevig doorzetten. Ge zinnen gaan dan pas echt de dub beltjes twee keer omdraaien", voorspelt Holla. Dat is goed nieuws voor Aldi, Lidl en Dirk van den Broek. Die kregen meer mensen over de vloer. Zo kwamen in juli 140.000 gezinnen meer bij Aldi dan in juli 2007. De discounters werden de laatste ja ren wat gemeden. Veel mensen hadden er weinig zin om verschil lende supers af te lopen om daar door een paar euro te besparen. De supermarktklant heeft ook alle reden om weer op de kleintjes te letten, want de prijzen stijgen. De supermarkten boeken dit jaar tot nu toe 7,6 procent meer omzet. Holla: „Dat is echt niet om dat wij méér artikelen kopen, maar omdat de prijzen fors zijn gestegen. Ik ver moed dat de omzetstijging vrijwel geheel daaruit is te verklaren." Baggerspecie mag in zee worden gestort DEN HAAG - Het Havenbedrijf Rot terdam en Corus Staal in IJmui- den mogen in de Noordzee bagger specie verspreiden. De Raad van State besliste gisteren dat de ont heffing hiertoe van staatssecretaris Huizinga (Waterstaat) niet in strijd is met de wet. Greenpeace, de Stichting de Noordzee en de Waddenvereniging vonden dat de norm die de staatssecretaris in de ontheffing hanteert te soepel is. Michelin waarschuwt voor lager resultaat PARIJS - De Franse bandenfabri kant Michelin liet gisteren weten dat de winstdaling in het eerste halfjaar nog sterker zal zijn dan voorzien door een sterke stijging van grondstofprijzen. Michelin maakte bekend dat de operatione le winst exclusief bijzondere pos ten met bijna 18 procent is gedaald tot 708 miljoen euro. Analisten re kenden op 786,5 miljoen euro. Wolters Kluwer meldt tegenslagen AMSTERDAM - Wolters Kluwer kampt met tegenvallers. Het uit- geefconcern voorziet dat de inkom sten bij zijn vier divisies dit jaar minder groeien dan verwacht. Het afgelopen halfjaar daalde de omzet met 4 procent tot 1,61 miljard eu ro, meldde de leverancier van in formatie aan ziekenhuizen, ban ken, belastingadviseurs en juristen gisteren. De nettowinst daalde van 742 miljoen naar 144 miljoen. Schuitema verdwijnt in september van beurs AMERSFOORT - Schuitema, de orga nisatie achter de Ciooo-super- markten, is bijna van zijn beursno tering in Amsterdam af De laatste handelsdag in het aandeel is op 3 september, een dag later wordt de notering beëindigd, maakte Schui tema gisteren bekend. Aandeelhou ders hebben tot en met 26 augus tus de tijd hun stukken aan te mel den. Bij besteding vanaf 50,- aan BOSS producten, heeft u de keuze uit één van deze cadeaus. d Ftei makes life www.douglas.nl beautiful Middelburg: Lange Delft 43/45 - Breda: Eindstraat 22 - Bergen op Zoom: Lombardenstraat 12 Bij besteding vanaf 50, Davidoff Cool Water Woman eau de toilette spray, 15 ml u.oo nu bfj Douglas 995 Hugo Boss Boss Bottled eau de toilette spray, 30 ml 37,50 fiu blj Douglas 2J9S Hugo Boss Hugo XX óf XY eau de toilette spray, 40 ml - 1 Y 41,70 iL 1111 blj Douglas HUGO producten. Bij besteding vanaf 55,- aan DAVIDOFF producten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15