Serge Brammertz, een diplomatieke bruggenbouwer De elf punten van de aanklacht 'Het grote probleem is dat Karadzic niet fysiek verantwoordelijk gesteld kan worden' Oost-Europa-deskundige André Gerrits PZC Donderdag 31 juli 2008 I 13 Radovan M. De extraverte Carla del Ponte heeft jaren lang hemel en aarde bewogen om Rado van Karadzic voor het Joegoslavië- Tribunaal te krij gen, de wat introverte Serge Bram mertz mag de klus nu klaren. De Belg werd begin dit jaar de opvol ger van Del Ponte, op een heel moeilijk moment. Het tribunaal leek op een dood spoor na de voor tijdige dood van Slobodan Milose vic, het gebrek aan andere tot de verbeelding sprekende verdachten en het besluit om deze speciale VN-rechtbank in 2010 definitief te sluiten. Maar de onverwacht vlotte uitlevering van Karadzic heeft het tribunaal in één klap tot leven ge wekt. Brammertz geldt als een diplomaat die om zichtig en zorgvuldig optreedt en voor alles wil voorkomen par tijen tegen zich in het harnas te jagen. Dus niet de ferme uitspra ken, deadlines en drei gementen waar Del Ponte in grossierde. Brammertz is eerder iemand van het verba le masseren en par tijen tot elkaar breng en. Wellicht brengt die aanpak ook de voortvluchtige Bosnisch Servische generaal Ratko Mladic nog op tijd voor het ge recht. Brammertz, die nu Karadzic tegen over zich krijgt, heeft juridische er varing genoeg voor deze grote op dracht. Hij was advocaat en daarna officier van justitie in Eupen (zijn geboorteplaats) en in Luik. Hij was ook landelijk officier van justi tie in België en hoogleraar in de rechten aan de universiteit van Serge Brammertz Luik. Tussen 2003 en 2007 was hij officier van justitie bij het Interna tionaal Strafhof in Den Haag. In die hoedanigheid onderzocht hij gruweldaden in Congo, Uganda en Sudan (Darftir). Begin 2006 leidde Brammertz voor de VN het onderzoek naar de moord op de oud-premier van Li banon Rafiq Hariri, in Beiroet in 2005. De Belg volgde de Duitser Detlev Mehlis op, die wat al te na drukkelijk met de beschuldigende vinger naar Syrië had gewezen. Brammertz wist een goede relatie met de Libanese en Syrische auto riteiten op te bouwen. Beide par tijen roemden zijn professionali teit. Het onderzoek loopt echter nog steeds. In zijn geboorteland wordt Bram mertz wel aangeduid als 'de perfecte Belg'. De man die opgroeide in het kleine Duitstali ge deel van het land is viertalig (Nederlands, Engels, Frans, Duits), katholiek, en staat te boek als intellectueel, ruimdenkend en eer lijk. Hij zal zijn ge sprekspartners op de Balkan te verstaan ge ven dat hij hen be grijpt, en dat hij uit eenzelfde soort van foto AP verdeelde cultuur stamt als zij. Ondanks het karakterverschil met Del Ponte heeft Brammertz twee kenmerken met haar gemeen. Ook hij deed ervaring op bij de bestrij ding van de georganiseerde mis daad. En hij is net zo wars als Del Ponte van ontmoetingen met de pers. De media zijn voor de Belg hoogstens nuttig om functionele verklaringen af te leggen. Voor de rest beschouwt hij de media een storende factor bij het echte werk. Radovan Karadzic krijgt vandaag de gelegenheid zijn schuld of onschuld te bepleiten op de elf afzonderlijke punten van de tenlastelegging: 1: genocide (volkenmoord) 2: medeplichtigheid aan genocide 3: uitroeiing, een misdaad tegen de menselijkheid 4: moord als misdaad tegen de menselijkheid 5: moord als schending van de wetten en gebruiken van oorlog 6: opzettelijk doden, een zware schending van de Geneefse Conventies 7: vervolging om politieke, raciale en religieuze redenen 8: deportatie, een misdaad tegen de menselijkheid 9: andere onmenselijke handelingen 10: het illegaal terroriseren van burgers 11: het nemen van gijzelaars. De NOS doet vanmiddag op Nederland 1 rechtstreeks verslag van de voor geleiding van Radovan Karadzic aan het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. De extra uitzending van het NOS Journaal begint ruim voor het begin van de zitting die om vier uur 's middags gepland staat. Voor de live-uitzen ding wordt de programmering van Nederland 1 onderbroken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13