J 12 Donderdag 31 juli 2008 PZC Het ware gezicht Hoe zal Radovan Karadzic zich voelen, nu hij mogelijk voor de laatste keer Servische grond heeft verlaten? Behalve een aantal fanatieke aanhangers is iedereen blij en opgelucht dat hij eindelijk aan het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag is uitgeleverd. Maar dat is slechts een eerste stap, want het proces moet nog beginnen. En het belooft langdurig en moeizaam te gaan worden. door Joost Bosman en Marloes de Koning illustratie Helen van Vliet Zal hij zich zitten verbij ten in zijn Schevening- se cel, verteerd door onzekerheid over zijn toekomst? Of is hij op recht verontwaardigd over zijn ge vangenneming en voelt hij zich ge sterkt door de demonstraties die de avond van zijn uitlevering in de Servische hoofdstad nog plaatsvon den? 'Ter ere' van hem. Niemand kent de zielenroerselen van een van de meest gezochte mannen ter wereld. Misschien zal de hernieuwde kennismaking met hem, vandaag tijdens de eerste voorgeleiding, de wereld meer dui delijkheid verschaffen en zien we zijn ware gezicht. Hoogleraar Internationaal Straf recht Geert-Jan Knoops, die zelf verdachten van het Joegoslavië-Tri bunaal heeft bijgestaan en een van hen nog steeds als cliënt heeft, zegt dat Karadzic in ieder geval on der scherp toezicht komt te staan. Sinds de plotse dood van de Servi sche oud-president Slobodan Mi losevic in maart 2006, wil de tribu naalleiding geen enkel risico meer nemen. Knoops stelt dat Karadzic geregeld medische controles kan verwachten. „Zeker omdat hij zijn eigen verdediging wil voeren en dat trekt lichamelijk en geestelijk een zware wissel." Daarnaast is er de mogelijkheid voor 24-uurs camerabewaking. Een woordvoerster van het tribu naal wil niets zeggen over maatre gelen in het cellencomplex die moeten voorkomen dat Karadzic zichzelf wat aandoet. Maar hij zou niet de eerste zijn. Toch is het maar zeer de vraag of Karadzic zich veel zorgen moet ma ken. Want na alle opluchting en euforie over zijn arrestatie dringt zich nu de vraag op hoe de ex-pre- sident van de Republika Srpska voor lange tijd achter de tralies te krijgen. En dat zal nog niet meeval len, denkt Oost-Europa-deskundi- ge André Gerrits. „Het grote pro bleem is dat Karadzic niet fysiek verantwoordelijk gesteld kan wor den voor de aanklachten die tegen hem zijn ingediend. Hooguit kun je hem politieke aansprakelijkheid aanwrijven. En dat is heel moeilijk te bewijzen." Er zullen dus docu menten moeten worden overlegd, waaruit onomstotelijk blijkt dat Karadzic opdracht gaf tot de maan denlange beschieting van Sarajevo of de massamoord op Bosnische moslims van Srebrenica. Ook advocaat Knoops stelt dat het gecompliceerd gaat worden. Bij voorbeeld het aantonen van 'geno cide' door Karadzic. De aanklagers moeten dan bewijzen dat de ex-po- liticus en psychiater dacht In ter men van uitroeiing en volkeren moord. Maar bewijzen wat in het hoofd van een ander omgaat, is ex treem moeilijk, aldus Knoops. Bo vendien moeten de aanklagers een direct verband kunnen leggen tus sen de ideeën en opdrachten van Karadzic en het daadwerkelijke moorden door 'zijn' mannen. De tactiek van hoofdaanklager Ser ge Brammertz (zie elders op deze pagina) lijkt gebaseerd op 'de snel heid erin houden'. Hij heeft zijn team aangespoord om de aan klacht, die in 2000 voor het laatst is herzien, nog eens grondig door te spitten, leder woord dat wel licht juridisch overbodig is moet eruit, legt Brammertz uit. Misdrij ven waarvan inmiddels in andere zaken is bewezen dat ze plaats heb ben gehad, hoeven wellicht niet opnieuw uitvoerig te worden be handeld. Ook slim gebruik van jurispruden tie kan tijd schelen. De aanklacht moet actueel zijn, een herhaling van het drama-Milosevic moet kos te wat het kost worden voorko men, vindt Brammertz. Oost-Europa-kenner Gerrits denkt dat in het voordeel van de aankla ger kan zijn dat de Bosnische Ser viërs in de zomer van 1995 in een 'winning mood' verkeerden. „Daar door zijn ze mogelijk wat roekelo zer geworden en is er toch op één of andere manier bewijsmateriaal gecreëerd." Maar Karadzic is slim, erkent Ger rits, en hij heeft meer dan dertien jaar de tijd gehad bewijsmateriaal te vernietigen. „Zeker in het begin, toen hij in Bosnië nog door ieder een werd beschermd." Gerrits verwacht dat Karadzic een vertragingstactiek - tot in het on fatsoenlijke toe - zal hanteren. Het feit dat hij zijn verdediging zelf gaat voeren, kan daarop wijzen. Geen advocaat zal zich daarvoor immers willen lenen en veel zal af hangen van wat de rechters toe staan. Gerrits: „Karadzic zal onge twijfeld zolang mogelijk proberen tijd te rekken. Het is in zijn be lang, hij is een politicus en voor het eerst in dertien jaar heeft hij weer een politiek podium. Dat wil hij ook echt weer hebben." Dus zal Karadzic zich in navolging van Milosevic uitputten in politieke toespraken en de legitimiteit van het tribunaal onophoudelijk be twisten. De tijd is kort (het Joegoslavië-Tri bunaal moet in 2010 sluiten) en Gerrits denkt dat de aanklager zich daarom beter op één, relatief makkelijk te bewijzen aanklacht kan richten. „De essentie is dat het internationale recht zegeviert. De straf die Karadzic zal krijgen, is in die zin symbolisch. Levenslang of niet, dat is secundair. Krijg je hem voor twintig jaar in de cel, dan is dat genoeg." van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12