President Bush laat zware financiële erfenis achter Zomer GRATIS Keycord GRATIS 2 HALEN 3 HALEN otk xro -cm rro rara tok Begrotingstekort VS 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 Het huishoudboekje van Amerika staat diep in de rode cijfers. door Frank Hendrickx WASHINGTON - Het huishoudboek je dat president George Bush ach terlaat in het Witte Huis bevat diep rode cijfers. De staatsschul den groeien, het jaarlijkse begro tingstekort is hoger dan ooit en de vergrijzing is een tikkende tijd bom. De volgende president is niet te benijden. „Belastingverho ging is in dit land een synoniem voor politieke zelfmoord." In Amerika bestaat één recept voor politiek succes: een belasting verlaging. De Republikeinse presi dentskandidaat John McCain be looft de lasten drastisch te verlich ten als hij in november de verkie zingen wint. Kosten: gemiddeld 420 miljard dollar per jaar. De De mocraat Barack Obama is al bijna net zo gul. De belastingbetaler mag van hem 280 miljard minder betalen, zo berekende het onpartij dige instituut Tax Policy Center. De nieuwe president van de Vere nigde Staten erft het grootste be grotingstekort uit de geschiedenis. In 2009 gaat er 490 miljard dollar meer uit dan er binnenkomt, voor spelde het Witte Huis deze week. Dat is de conservatieve schatting, want de economische situatie is onzeker. De overheid moest al drie grote banken redden. Het prijs kaartje is nog onduidelijk. Het Congres lijkt bovendien niet klaar met miljarden verslindende stimu leringspakketten om de economie weer vlot te trekken. De kater zal na het inauguratiebal niet lang op zich laten wachten voor president Obama of presi dent McCain. Een nadere blik in het huishoudboekje maakt duide lijk dat Amerika gebukt gaat onder staatsschulden, ruim tienduizend miljard in 2009. De rente alleen al beloopt per jaar 500 miljard dollar, ongeveer acht keer zoveel als het budget van het ministerie van On derwijs. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Mosselcrisis 4 In de PZC van 19 juli betoogt de heer van Zonneveld van de ZMF dat de mosselsector haar protesten moet beëindigen en kiezen voor dialoog met haar tegenstrevers. Op de Bruse visserijfeesten haalt vooral voorzitter v.d.Berg fel uit naar de milieuclubs. M.i. vanuit de overtuiging dat bedoelde dialoog nooit meer zal opleveren dan een uitgeklede vergunning met ver gaande en onwerkbare beperkin gen voor de mosselvissers. Hoe zeer deze vrees juist is blijkt wel als Vogelbescherming op woensdag j.l. haar wetlandrapport vrijgeeft, waarin uitsluitend harde standpunten zijn verwoord, zowel t.a.v. de schelpdiervisserij als de ontpoldering. Het PZC-commen- De beschuldigende vinger zal in de richting van George Bush wij zen. „Dat is grotendeels terecht", zegt Roberton Williams, begro tingsexpert van het Urban Institu te, een denktank in Washington. „Bush verlaagde de belastingen in grijpend, maar de uitgaven niet." 'Als de babyboomers met pensioen gaan zal de tijdbom ontploffen' De werkelijke omvang van de cri sis wordt nog gemaskeerd. Ameri ka krijgt momenteel meer sociale premies binnen dan er geld uit gaat. De overschotten worden op gesoupeerd. Als de babyboomers het komende decennia met pen sioen gaan, ontploft de tijdbom. De kas is leeg en dan moet er er gens geld vandaan komen. De ba byboomers betalen geen belasting meer en de kosten van de gezond heidszorg gaan door de vergrijzing juist omhoog. „Het is duidelijk dat dit zo niet kan doorgaan", zegt Williams. taar beoordeelde dat voortreffelijk. Het betreurenswaardigste resultaat acht ik dat er binnen de provincie een opvallende verdeeldheid groeit. Acht het ZMF-bestuur het geen tijd om zich eens opnieuw op de doelstellingen te beraden? Hoe gerechtvaardigd destijds de uitgangspunten waren, met de hui dige resultaten lijkt me de behoef te aan de organisatie niet groot. P. van der Maas Julianastraat 6, Kortgene Dance Parade Ik lees in de PZC dat de Dance Pa rade naar verwachting 50 tot 60 duizend bezoekers zal trekken, en dat het Gemeentebestuur 15.000 poncho's beschikbaar heeft in ge val van een buitje, of gratis drink water in geval van een hittegolf Lang leve de kijkcijfers! Ik weet een evenement dat waarschijnlijk meer bezoekers zal trekken: elk jaar op 17 mei een prestigieus ge bouw laten imploderen, te begin nen met het Stadhuis. We zijn na melijk allang bezig met de fysieke en geestelijke destructie van deze stad. Toegegeven: het zou zonde CPD „We zullen bezwijken onder de rentelasten. Als ik de programma's van beide kandidaten bestudeer, zie ik echter geen trendbreuk. Bei den willen de belastingen verla gen, maar onduidelijk is hoe." Dat is traditie in Amerika. Hoe diep de crisis ook is, geen politicus zal openlijk toegeven dat de belas tingen omhoog moeten. De laatste presidentskandidaat die dat deed, was Walter Mondale in 1984. Hij verloor kansloos. „Belas tingverhoging is in dit land een sy noniem voor politieke zelfmoord", zegt Williams. „Obama wil de be lastingen verhogen voor rijke men sen, maar dat geld geeft hij weer uit aan lastenverlichtingen aan de onderkant. Van een bezuiniging is geen sprake." De nieuwe president lijkt ge doemd het spoor te volgen van Ge orge Bush senior. Die gebruikte als presidentskandidaat ooit de be faamde woorden: „Read my lips: no new taxes." Hij won de verkie zingen en verhoogde later gewoon de belastingen. De politieke prijs was hoog. Na één termijn kon Bush zijn koffers pakken. zijn, maar wel van een vergelijk baar cultuur-barbaarse allure. Ik heb mensen huilend zien weg rennen voor het helse lawaai, maar niet iedereen is in staat om te vluchten. Welke wethouder is hier eigenlijk verantwoordelijk voor? Maar houdt moed! Het caril lon van de Abdijtoren speelde op deze zwarte cultuurzaterdag om vijf over half twaalf échte muziek. Jan Karman Sint Pieterstraat 9, Middelburg Dierenleed Ik wil reageren op het bericht van de honden die in een auto zaten. Diep treurig. Mensen laat je hond thuis met het warme weer of neem hem gewoon mee. Maar dat het bij een waarschuwing blijft van de agent, dat doet de deur dicht. Iemand die dit de hond aan doet moet gewoon zelf een paar uur in de auto zitten. En als alternatief een heel grote be keuring. Dat is mijn bijdrage voor de weerloze honden in de zomer maanden. Margie Boogaard Paul Krugerstraat 201, Vlissingen Aanbiedingen geldig van 30 juli t/m 5 augustus 2008 en zolang de voorraad strekt. Het begrotingstekort van de Verenigde Staten is de afgelopen iaren fors opgelopen. Oud-president Clinton liet in 2000 het land achter met een overschot, maar met president Bush is daar een flinke verandering in gekomen. Begrotingsoverschot/tekort in miljarden dollars PZC Woensdag 30 juli 2008 9 (sleutelhanger) b bij besteding van minimaal 20.00 Vffi 9395 «RW 7Z72 WW WJO! OT9S Tti Pampers Babydoekjes 6-pak Diverse soorten, bijvoorbeeld: 6 x Babydoekjes Fresh a 72 stuks. baby fresh BETALEN Ambre Solaire en Ambre Solaire Delial Zonbescherming Alle soorten, bijvoorbeeld: 2 x Clear Protect Spray F20 200 ml. BETALEN Herbal Essences Haarverzorging Diverse soorten, bijvoorbeeld: Citrus Boost Shampoo 250 ml Conditioner 250 ml. l-iriVïsiON Ut AV j Oral B Precision Clean Opzetborstel 4 x Precision Clean 1 x Probright GRATIS. BETALEN Therme Lichaamsverzorging Alle soorten, bijvoorbeeld: 3 x Jasmine Shower Satin 200 ml. Maybelline, hele assortiment Alle soorten, bijvoorbeeld: Define-A-Lash Volume Mascara Dream Mat Powder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9