Lucht in Peking is nooit echt schoon 'China is overtuigd dat vervuiling moet worden opgelost' TSsJing 2,oa2 r* 34 I Woensdag 30 juli 2008 PZC 1 De lucht boven Peking is vies, maar niet dodelijk. De ophef over het effect op sporters is overdre ven, vindt Sjaak Slanina, Nederlands milieudes kundige in China. Hij stelt dat de lucht boven Peking net zo vuil is als boven Nederland begin jaren tachtig „Atleten in Nederland vielen toen toch ook niet dood neer door vuile lucht?" door Remko Tanis foto's ANP ls het in Pe king lekker weer is, steekt de zon fel af te gen een strak blauwe lucht. Het is dan zo helder, dat vanuit het centrum zelfs de heuvels rond de stad te zien zijn. Op zulke dagen rijst de vraag of het de Chinezen dan toch einde lijk is gelukt de lucht schoon te krijgen voor de Olympische Spe len? „Dat de lucht dan schoon lijkt, komt puur door het weer", zegt Sjaak Slanina. De Alkmaarder (66) werkt als pro fessor milieukunde aan de univer siteit in de Chinese hoofdstad. „Dankzij wind en regen is er met de huidige uitstoot niet echt een probleem. De vervuiling zit niet ver boven Europese limieten. Ei genlijk net als in Nederland." Het is een van de grootste pijnpun ten voor olympisch gastland Chi na: de vuile lucht boven Peking. At leten maken zich zorgen om hun gezondheid. Hoeveel schade loopt het lichaam op als het op topniveau moet zei len, roeien, hardlopen of voetbal len in een stad waar de lucht regel matig gevuld is met een bruine laag smog? Slanina werkt sinds 1992 grote de len van het jaar in China. De lucht vervuiling van nu is volgens hem aanzienlijk minder dan toen. „Chi na is net als andere landen: het was eerst geïnteresseerd in econo mische groei en niets anders. In middels heeft de wal het schip ge keerd. Niemand hoeft de autoritei ten nog te overtuigen dat de ver vuiling een probleem is dat moet worden opgelost." Volgens Slanina doet China dat veel sneller dan Europa. „Europa begon in de jaren vijftig aan grote economische groei. Rond 1975 zag Volgens professor milieukunde Sjaak Slanina zit de luchtvervuiling in Peking niet ver boven Europese limieten. men dat het fout ging met de ver vuiling. Pas tien jaar later gingen maatregelen in om er wat aan te doen en pas sinds 1990 verbetert het milieu in Europa sterk. In Chi na begon de echte groei tussen 1985 en 1990. Nu, ruim vijftien jaar later, beginnen ze op te rui men. Dat is twintig jaar sneller dan Europa." „De komst van de Olympische Spelen is een enorm belangrijke re den geweest nog sneller op te gaan ruimen", zegt professor milieukun de Slanina in zijn kamer op de uni versiteit, niet ver van het gebied waar de Spelen op 8 augustus los barsten. „Anders waren maatregelen pas over vijf of tien jaar genomen, met alle gevolgen van dien. De effecten nu zijn geweldig en zullen dat na de Spelen blijven." Toch is de lucht boven Peking nog lang niet schoon. Er zit nog zoveel ozon in de lucht, dat als Peking in Europa had gelegen, het stadsbe stuur volgens regels van de EU alarm had moeten slaan en men sen binnen hadden moeten blij ven. „De lucht is hier niet schoon", wenst Slanina te benadrukken. „De vervuiling is zelfs 'fataal' als het om het halen van wereldre cords gaat. Maar de lucht is niet do delijk voor mensen. Het is hier nu net zo schoon als Nederland begin jaren tachtig. Vielen toen al onze atleten dood neer tijdens buiten wedstrijden? Ik dacht het toch niet. „Geen enkele wetenschapper on dersteunt de gedachte dat de lucht in Peking schadelijk is voor de olympische atleten. Al die blinde paniek daarover... Het is nog niet goed, maar dat het hier verstik kend is, is gewoon niet waar." Het gebruik van een mondkapje is in Peking geen overbodige luxe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 68