Paarden vliegen als rocksterren naar Hongkong C Eenhoorn mikt op halve finales met honkballers Vos voegt zich bij ploeg in Zuid-Korea Sprinter McEwen gaat weg bij Silence-Lotto Raboploeg voor Vuelta Spaans georiënteerd Sastre schenkt 10.000 euro aan kinderfonds Organisatie Diksmuide is boos op Cadel Evans Mondkapjes voor Japanse sporters 32 Woensdag 30 juli 2008 pzc Sinas en appelsap in het vliegtuig, politie-escorte naar het olympisch complex en stallen met airconditio ning. Het ontbreekt de 297 paarden die straks in Hongkong om het goud strijden aan helemaal niets. „Het zijn rocksterren. En we behandelen ze als rocksterren." Politie-escorte, stallen met airco en lopen door tunnels met ijswater. door Roel Wiche honckonc - Veel gekker moet het toch niet worden. Tim Dutta, de man die het transport verzorgt van de Amerikaanse hippische equipe, stond tijdens de vlucht vanuit de States als een veredelde barkeeper tussen de paardencon- tainers. Paard één wil alleen maar Gatora- de met sinaasappelsmaak, paard twee drinkt louter water als het is verrijkt met appelsap, paard drie kauwt het liefst op natte haver en paard vier blieft alleen de droge va riant. En dan werd de piloot ook nog vriendelijk verzocht geen al te scherpe bochten te maken. Want de Amerikaanse Salinero's moeten zo stressvrij mogelijk in Hongkong arriveren. „Het zijn rocksterren", zegt Dutta. „En we behandelen ze als rocksterren." Grootser dan ooit is de luchtbrug die het hippische neusje van de zalm vanuit alle windstreken naar Hongkong moet loodsen, waar over anderhalve week de strijd om Ue medailles losbarst. In totaal wor den 297 viervoeters uit 47 landen ingevlogen, met 57 vliegtuigen. Niets wordt aan het toeval overge laten om de paarden, die vaak mil joenen waard zijn, zonder al te gro te schokken te laten wennen aan de extreme omstandigheden. Na elke vlucht worden de paarden on der politie-escorte naar het olympi sche complex in Sha Tin vervoerd, waar de airco in de stallen con stant op 23 graden staat. „Je zou denken dat de president van Amerika is gearriveerd", keek Rob Renirie, hoefsmid van de Ne derlandse equipe, met verwonde ring naar de optocht. „Toen wij nog met onze paperassen bezig wa ren, stonden de paarden al op stal." Het ros van eventingruiter Tim Lips en de dressuurpaarden van Anky en co vlogen zaterdag van Schiphol naar Hongkong, een non-stop vlucht van ruim elf uur. De springpaarden, die pas later in het toernooi aan de bak moeten, volgen de komende week. Ter ge- 'Je zou denken dat de president van Amerika is gearriveerd' ruststelling: met die jetlag komt het wel goed. „Het grootste pro bleem is dat het voedingsschema verandert", aldus dierenarts Arie Hoogendoorn, die de eerste lich ting in de lucht begeleidde. „Ze eten minder en ook het bioritme is veranderd. Maar ik zie ze nu langzaam weer in hun gewone doen terugkeren. Ze hebben zo'n zes dagen nodig om zich aan te passen." Of dat werkelijk genoeg is, blijft een onheilspellende vraag. Maan dag sloeg de Hongkongse variant van Erwin Kroll groot alarm, toen de temperatuur naar 36 graden op liep en de luchtvervuiling waar den bereikte die nog nooit in de geschiedenis van de Aziatische me tropool zijn gemeten. De zon was achter de smog weg geschrompeld tot een spookachtige bol. Een professor van de plaatselijke universiteit adviseerde de organisa toren om de olympische wedstrij den uit te stellen, mocht er straks weer zo'n zwarte dag komen. De equipe van Zwitserland blies eer der al de hele olympische trip af uit vrees voor een klimatologische ramp. Zover wil Mariëtte Sanders, teammanager van de dressuur- ploeg, niet gaan. „Zolang de orga nisatoren groen licht geven, rijden wij hier de wedstrijd. Of er moet straks een tyfoon naderen. Maar laat wel duidelijk zijn dat het wel zijn van de paarden heel belang rijk is. Een ruiter koestert zijn paard, want zonder paard geen wedstrijd." Dus ontbreekt het de rocksterren van Hongkong aan niets, van de es corterende politiebusjes tot de tun nel bij de olympische arena waar de paarden door nevels van ijswa ter lopen om af te koelen. Nee, het zou best wel eens kunnen dat het straks de toeschouwers zijn die de grootste klappen krijgen. Sanders: „De tribunes zijn niet overdekt en parasols zijn verbo den om de paarden niet te laten schrikken. Dat kan heel zwaar wor den." chuncheon - Marianne Vos heeft zich gisteren bij de Nederlandse wielerploeg in het Zuid-Koreaanse Chuncheon gevoegd. Mirjam Mel- chers en Chantal Beltman verblij ven daar met bondscoach Johan Lammerts sinds 25 juli voor een trainingskamp. Vos is een paar da gen later gekomen in verband met haar drukke programma bij de Olympische Spelen. Vos start in Pe king op de weg, tijdrit en baan. brussel - De Australische wielren ner Robbie McEwen verlaat de Bel gische wielerploeg Silence-Lotto aan het einde van dit seizoen. Dat heeft de 36-jarige sprinter gisteren gemeld aan het Australische pers bureau AAP. McEwen liet weten dat hij overeen stemming heeft bereikt met een andere ploeg voor volgend jaar, maar gaf de naam van het team nog niet prijs. rijswijk - De Raboploeg start dit jaar in de Ronde van Spanje met een ploeg waarin de Spaanstaligen overheersen. De Spanjaarden Os car Freire, Juan Antonio Flecha en Pedro Horrillo en de Colombiaan Mauricio Ardila maken deel uit van de equipe. De Vuelta begint op 30 augustus. Robert Gesink maakt zijn debuut in een grote ronde. De resterende twee plaat sen worden later ingevuld. chuncheon - Een plek in de halve finales van de Olympische Spelen is het eerste doel van de honkbal lers in Peking. „Dat is onze ambi tie, daarna kunnen we kijken voor welke kleur medaille we kunnen gaan", keek bondscoach Robert Eenhoorn gisteren in het Zuid-Ko reaanse Chuncheon vooruit. „Het is geen gemakkelijk doel, maar je moet voor jezelf ook wel een be hoorlijk doel stellen." gent - Carlos Sastre blijft ook na zijn tourzege een sociaal zeer be wogen mens. De Spaanse wielren ner bezocht gisteren het universi tair ziekenhuis in Gent. Sastre had een cheque van 10.000 euro bij zich voor het kinderkankerfonds. „Een uur bij deze kinderen en de blik in hun ogen zien, geeft me energie", zei de Spanjaard. Via zijn Belgische fanclub steunt Sastre het kinderkankerfonds al een tijdje. Eenhoorn verblijft sinds twee da gen met zijn ploeg in Zuid-Korea. Nederland speelt daar nog vijf oe fenwedstrijden. „Het is belangrijk voor de jongens om in het ritme te komen. Het niveau is hier goed. We kunnen hier goed warm draaien." Volgende week woens dag reist de ploeg naar Peking, waar het ook nog twee oefenduels speelt. Op 13 augustus beginnen voor de hpnkballers de Spelen. diksmuide - De organisatie van het criterium van Diksmuide is niet blij met de late afzegging van Ca del Evans. De Australische wielren ner, de nummer twee van de Ron de van Frankrijk, liet gisteren we ten diezelfde dag niet naar de West-Vlaamse plaats te komen we gens een blessure, die hij zondag avond opliep. „Wij vinden dit echt een vorm van gebrek aan respect", aldus een van de organisatoren. tokio - Japanse atleten gaan op de Olympische Spelen mogelijk mondkapjes dragen die normaal worden gebruikt door bouwvak kers. Dat heeft een van de artsen van het Japans Olympisch Comité gisteren gezegd. Meer en meer sporters denken eraan om kapjes te dragen vanwege de luchtvervui ling in Peking. Die kan de presta ties van de sporters beïnvloeden. pagina 34: Lucht in Peking is nooit echt schoon Bied je diensten aan in een rubrieksadvertentie in deze krant! Bel: 0900-OPGEVEN of plaats zelf via www.kleintjesmarkt.nl oootfoc* Eén van de Nederlandse paarden wordt na aankomst in Hongkong uit de box gehaaid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66