Zeeland Film moet hartslag hebben Kortgeens internaat sluit deuren zeeuws-viaamse politiek komt Afkicken voor het nieuwe schooljaar 0 in actie voor redden truckroll jM'MÊmÊÊÊÊSÊk Wtk JPr^ WPZC Woensdag 30 juli 2008 25 Filmmakers in spe krijgen masterclasses van vakmensen. door Dewi Cigengack goes - „Voor een jongere in Zee land die iets wil doen met film, is het best lastig. Je kunt zelf wel met een camera aan de slag, maar edi- ten of belichting leer je niet zo makkelijk thuis." Rieks Soepenberg van Stichting Juister wil met het project 'Wij willen jou!' jongeren warm maken voor het filmvak. Deze week kun nen zij masterclasses volgen van specialisten op het gebied van bij voorbeeld camera, regie of acteren. „Bouw thuis je eigen filmset met wat tl-buizen en zo'n Chinese lamp van de Xenos", adviseert ca meraman Mare Redmeijer zijn 'leerlingen' tijdens een les camera en licht. „Je kan met weinig midde len iets er toch goed uit laten zien." De cameraman werkte on der andere mee aan de film Langer Licht en aan de tv-serie Lotte. „Wij hebben een commercial die zich af speelt in Spanje, opgenomen in een delicatessenwinkel bij de Al- bert Cuyp-markt in Amsterdam. Met wat lampen en stof geloof je tóch dat het in Spanje is." En dat zegt wat. Want Redmeijer kijkt altijd met een technisch oog naar films. „Een film moet een hartslag hebben. Als je fouten ziet, raak je uit die cadans." Redmeijer noemt als goede voorbeelden The Fountain van Darren Aronofsky ('een prachtige, poëtische film') of The Thin Red Line van Terrence Ma- lick ('veel ruimte voor acteurs om mooi spel neer te zetten'). En dat laatste is het belangrijkst. „Ie film 'Je kan met weinig middelen iets er toch goed uit laten zien' kan qua belichting en camerawerk nog zo goed zijn, met slechte ac teurs is het een slechte film." Zover zijn de vijf cursisten echter nog niet. De achttienjarige Arnout van der Maas uit Goes wil graag ca meraman worden. Hij werd dit jaar niet toegelaten tot de Filmaca demie in Amsterdam omdat hij nog te jong en onervaren is. Daar om is hij nu zoveel mogelijk aan het filmen, om het volgend jaar op nieuw te proberen. „Ik heb een oriëntatiejaar gedaan op de Filmacademie. Daar leer je van alles: licht, geluid, montage, re gie. Camera vind ik het leukst. Aan de ene kant is het technisch, maar je gebruikt de techniek om iets creatiefs te maken." Dat creatie ve zit in alle disciplines van het filmvak, vindt Arnout. Het is juist die mengelmoes van vindingrijk heid die verrassende resultaten op levert. „Ik sta het liefst in dienst van het verhaal. Als cameraman bepaal je de sfeer van de film." De masterclasses zijn nog de hele week. Website: www.wijwillenjou.nl wemeldinge - De spoedcursus af kicken in vier weken die de stich ting in de Vrijheid deze zomer aan biedt, slaat aan. Dit laat het op vangcentrum voor alcohol en drugsverslaafden van de stichting uit Wemeldinge weten. Er is ge middeld één aanmelding per week. „Ik vind het aantal aanmel dingen behoorlijk, we hadden min der verwacht", zegt woordvoerder Peter van Bremen. Het programma geeft verslaafde jongeren tot achttien jaar de kans om in de vakantie vrijwillig van hun verslaving af te komen en clean het nieuwe schooljaar in te gaan. Van Bremen vertelt dat het programma vooral bestaat uit praatsessies. De jongeren die zich al dan niet vrijwillig melden in Wemeldinge verblijven de tijd dat ze afkicken intern bij de stichting. Dit maakt het volgens van Bremen zwaar maar wel doeltreffend. Na de zomer wordt beslist of de cur sus een vast plekje krijgt. Complimenten Sluis voor strandwachten sluis - Het gemeentebestuur van Sluis steekt het strandwachtperso- neel een hart onder de riem. De strandwachten waren betrokken bij een reeks reddingsacties in kor te tijd. Vier keer kwam de ambu lance op het strand en twee keer landde de traumahelicopter. Voor al het overlijden van het 12-jarig Duits jongetje twee weken gele den maakte diepe indruk bij de strandwachten. Het strandwacht- personeel krijgt van B en W een brief waarin waardering voor de inzet wordt uitgesproken. Brandweerkazerne Yerseke wordt replica yerseke - De begin dit jaar ge opende brandweerkazerne in Krabbendijke krijgt een tweeling broer in Yerseke. Door exact het zelfde gebouw neer te zetten, rede neert de gemeente Reimerswaal, kunnen kosten worden bespaard doordat bijvoorbeeld weer dezelf de bouwtekeningen kunnen wor den gebruikt. De bouw van de nieuwe kazerne in Yerseke staat ge pland voor volgend jaar. AZZ schrapt alle behandelplaatsen in De Vliethoeve. door Frank Balkenende kortgene - Internaat De Vliethoe ve in Kortgene sluit per 1 septem ber de deuren, nu stichting Agogi sche Zorg Zeeland (AZZ) het aan tal plaatsen voor kinderen die 24-uurs zorg nodig hebben, ver mindert. AZZ huisvestte er de afge lopen jaren twaalf tot zestien kin deren. Voor de vijf personeelsle den van De Vliethoeve is ander werk gevonden. De Vliethoeve aan de Kortgeense Galgendijk was jarenlang een inter naat voor kinderen van zogeheten expats: buitenlanders die tijdelijk in Nederland werken. Overwe gend betrof het kinderen van Shell-werknemers. In 2004 ging het mis. Shell bezuinigde en steeds meer plaatsen in het internaat raakten onbezet. Er kwam een nieuwe 'klanten kring'. Het internaat fungeerde de laatste jaren als 'overloop' voor de jeugdzorg. AZZ moest de groeien de wachtlijsten beteugelen en zocht extra capaciteit voor 24 uurs-behandelingen. Dat wil zeg gen dat kinderen de hele dag on der begeleiding wonen en leven. AZZ kreeg indertijd geld voor 22 extra behandelplaatsen, maar in- Stichting Agogische Zorg Zee- land heeft alle behandelplaatsen in De Vliethoeve in Kortgene op geheven, wat de nekslag voor het internaat betekent. middels zijn die niet meer nodig. Er verblijven nu nog twee jonge ren in De Vliethoeve. „We bou wen af naar de oorspronkelijk ca paciteit: zo'n tachtig behandel plaatsen", zegt Brigitte Cleutjens, secretaris van de Raad van Be stuur van AZZ. Overigens is de zorgorganisatie bezig de koers naar ambulante zorg te verleggen. Voor beheerder Fred Ausma en het personeel van De Vliethoeve betekent de sluiting een domper. Inmiddels is voor de medewerkers ander werk gevonden. Ausma zelf bereikt in september de AOW-ge- rechtigde leeftijd. „Ik hoef dus niet te sollicteren, maar natuurlijk neem je liever op een andere ma nier afscheid." Het is onduidelijk wat er straks met De Vliethoeve ge beurt. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse politici moeten er alles aan doen om gehandicapte mensen ook vol gend jaar weer een rit in een vrachtwagen te laten maken. De jaarlijkse Truckroll staat op losse schroeven door een regel van de Europese Unie, die vrachtwa genchauffeurs verplicht tussen twee ritten een rusttijd van 45 uur in te voeren. Absurd, vindt fractievolgster Marij ke Hemelsoet van TOP Gemeen tebelangen in Terneuzen. Als be stuurslid van het Finlandcircuit in Westdorpe organiseert zij elk jaar een speciale dag voor lichamelijk en verstandelijk gehandicapten. „]e ziet die mensen genieten, ze le ven er een heel jaar naartoe. De po litiek moet via de 'tweede Kamer duidelijk maken dat dit niet kan." De stichtingen Truckroll Zeeland in Terneuzen en Gehandicaptenrit Zuid-Beveland willen een miljoen handtekeningen ophalen, om het Europees Parlement ervan te over tuigen dat het liefdewerk van de truckers een hoogtepunt is voor hun gehandicapte bijrijders. De rit ten vinden doorgaans op zaterdag in de vrije uren van de chauffeurs plaats. Door de 45 uur-regel kan een trucker dan pas weer op maan dagmiddag zijn werk hervatten. Op Zuid-Beveland reden dit jaar 225 chauffeurs, in Zeeuws-Vlaande- ren mochten driehonderd gehandi capte mensen meerijden. Voor reacties zie www.pzc.nl Cursisten Paulien, Joost, Joep en Arnout zorgen voor de belichting. Erik zit gereed voor de opname, „ledereen klaar? En... actie!' foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59