De kraan als Bunkerterrein wordt permanent speelpark Bestuur Lété praat in augustus over ontslag directeur ADZ Onderzoek naar overvallen nog vruchteloos 22 Woensdag 30 juli 2008 PZC W Ballonnen voor vrede in Israël en Palestina OOSTKAPELLE - In Zeeland doen morgen 23 recreatiebedrijven mee aan de zevende Nationale Ballon- nendag van War Child. Kinderen kunnen een ballon kopen voor één euro. Dit jaar besteedt War Child op de ballonnendag speciaal aandacht aan de kinderen in Israël en de Palestijnse gebieden. De bal lonnen worden massaal om 19.00 uur opgelaten. Q De deelnemende bedrijven zijn te vin den op www.footzy.nl. Kijkje in het zeeleven voor Walcherse kust OOSTKAPELLE - Een gids van mu seum Terra Maris neemt belang stellenden mee op een tocht over het strand om te laten zien wat er in zee leeft. Tijdens de tocht wordt een sleepnet door de branding ge trokken om te zien wat er leeft. Daar geeft hij dan uitleg over. Aan melden kan via 0118-582620. Deel name kost twee euro. Weerstand personeel tegen reorganisatie was verwacht, crisis niet. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het bestuur van de sociale werkvoorziening Lété in Middelburg is verrast door de cri sis bij collega-instelling ADZ in Vlissingen. In augustus wordt over legd over het advies van de raad van commissarissen van ADZ om directeur Beerman te ontslaan. Huub van Klinken, die als wethou der van Middelburg bestuurslid is van Lété, heeft overlegd met zijn collega in Vlissingen, Frans Prins, maar wil niet vooruitlopen op de vergadering in augustus Dat het management van ADZ volgens Van Klinken nu al de taken van Beerman waarneemt en de direc teur dus feitelijk al niet meer in functie is, betekent niet automa- door Henk Postma VLISSINGEN - Het Bunkerterrein wordt permanent een speelpark. Er komen in elk geval een vaste glijbaan en een kabelbaan. In op dracht van de gemeente heeft Bosch Slabbers, bureau voor land schapsarchitectuur, er een plan voor gemaakt. Na de zomervakantie worden defi nitieve beslissingen genomen. Maar alle betrokkenen gaan ervan uit dat het gewoon doorgaat. De organisatoren van Speelstad, het kindervakantiefestijn dat deze week weer op het Bunkerterrein plaatsvindt, zijn nauw bij de plan nen betrokken. Tot voor kort dreigde Speelstad te moeten verkassen, nu bij het ter rein steeds meer woningen wor den gebouwd. Maar dat is niet no dig. Zo blijft het terrein toeganke lijk voor vrachtauto's die spullen afleveren om Speelstad op te tui gen. En er blijft plek voor tenten, keten, containers, waterspeelplaat sen en de bouw van hutten. Zonnige klanken op zomeravondconcert ZOUTELANDE - Sander van Marion en Marieke Lindeman geven mor gen een zomeravondconcert in Zoutelande. Onder de titel Zonni ge klanken met orgel en fluit tre den zij op in de Catharinakerk aan het Willibrordusplein. Van Marion bespeelt het orgel, Lindeman is fluitiste. Beiden hebben gestu deerd aan conservatoria. De toe gangsprijs voor het zomeravond concert bedraagt vijf euro. Het con cert begint om 20.30 uur. Landbouwverkeer mag straks over deel N289 KRUININGEN - De provincie stelt de N289 van Luchtenburg naar Krui- ningen open voor langzaam rij dend landbouwverkeer. Half augus tus worden zogeheten doelgroe penrijstroken aangebracht. GS den ken dat de verkeersveiligheid ver betert, omdat tractoren van de ventweg af worden gehaald. Daar rijden immers veel fietsers. tisch dat er voor de aandeelhou ders geen weg terug meer is, vindt de wethouder. „De zaak ligt volle dig open. Wij zullen over een paar weken de situatie bespreken. Ik weet niet of er al een bestuursver gadering van Lété gepland stond in augustus, maar als dat niet zo is, beleggen we een extra vergade ring. We moeten hierover snel bij elkaar komen." Lété is met de andere sociale werk voorzieningen Betho en Dethon aandeelhouder van ADZ. De aan deelhouders moeten officieel be sluiten over het ontslag van Beer man, omdat zij hem ook in janua ri hebben benoemd. De directeur ging op 1 februari aan de slag om 1^ Lété is verrast door de crisis bij ADZ, die hoogstwaarschijnlijk leidt tot het ontslag van direc teur Beerman. In augustus wordt daarover een standpunt bepaald. Rommelmarkt rond kerk Oostkapelle OOSTKAPELLE - De protestantse ge meente Oostkapelle houdt mor gen de jaarlijkse rommelmarkt rond de onlangs gerestaureerde Dorpskerk. Ook zijn er spelletjes te doen. De schietvereniging Dom burg staat er met een schiettent. De rommelmarkt duurt van 9.30 tot 17.00 uur. Om 11.00 uur is er een verkoop per opbod van antiek en curiosa. De opbrengst gaat deels naar Stichting Chaïm, die hulp biedt in Albanië. Status Quo, Sinead en Sex Pistols in Lokeren LOKEREN - De Sex Pistols, Status Quo en Sinead O'Connor zijn drie van vele grote namen die vanaf vrij dag de 33e editie van de Lokerse Feesten kleur geven. Het evenement, op 71 kilometer van Middelburg, maakt al jaren gebruik van een succesvol recept: grote arties ten voor weinig geld. Het goedkoop ste dagticket kost vijftien euro. een herstructurering van ADZ tot stand te brengen. Die hield in dat ADZ zou stoppen als zelfstandig bedrijf en zou worden onderge bracht bij Lété. De ADZ-werkne- mers die nu in Goes en Terneuzen werken, zouden overgeplaatst wor den naar Betho en Dethon. „Wij hebben gezegd dat het roer om moest bij ADZ, omdat de ver liezen bleven oplopen. De reorga nisatie is juist in het belang van de mensen om hen aan het werk te houden, al hoeft dat niet per se hetzelfde werk te zijn. Dat dat weerstand zou veroorzaken, was logisch", vindt Van Klinken. Dat die weerstand ook zou leiden tot deze crisis, heeft de wethouder verrast. „Het kwam als een donder slag bij heldere hemel. We waren blij met de benoeming van Beer man, omdat we met hem iemand kregen met een goede staat van dienst, die de kar wilde trekken." Plan voor een lint langs elementen van maritiem Vlissingen. door Maurits Sep VLISSINGEN - Doodzonde, zoals die oude Scheldekraan ligt te verroes ten. Maar zelfs opgekalefaterd blijft het een abstract ding. Tenzij je laat horen hoe hij klink toen hij nog gebruikt werd, of het verhaal laat horen van de machinist die hem bediende. Precies dat is wat Wilbert Weber voor ogen staat. Als je de geschie denissen van de Schelde-werkne- mers niet vertelt, blijven de over blijfselen dode dingen, vindt de di recteur van het maritiem Mu- zeeum in Vlissingen. Maar vertel de verhalen en je wekt de historie van Vlissingen tot leven. „Die kraan wordt het symbool van noeste arbeid." Weber heeft een plan gemaakt om de maritieme geschiedenis van Vlissingen nieuw leven in te bla zen. Het project kost 825.000 euro. De helft daarvan moet via Europe se subsidie worden binnenge haald. Weber heeft daarvoor een verzoek ingediend. „Half oktober horen we of dat wordt gehono reerd. Het kan dus ook zijn dat we geen geld krijgen." De gemeente Vlissingen vindt het plan in elk geval de moeite waard om alvast toe te zeggen dat de an dere 400.000 euro die via de het project Scheldekwartier toch al be schikbaar was, zeker wordt ingezet om het plan te realiseren. Het colle ge heeft dat inmiddels officieel be sloten. Binnen het project Scheldekwar tier is al voorzien in restauratie van de Scheldekraan, restauratie van het Dok van Perry en het pompgebouw dat daarbij stond en het maken van een monument voor de Scheldewerknemers: Man nen van staal. Ook de Timmerfa briek zal worden gerestaureerd. Het Muzeeum en de gemeente Vlissingen hopen op Europese subsidie om de verhalen van oud-Scheldewerknemers tot le ven te wekken. Goede ideeën die zeker moeten worden uitgevoerd, vindt Weber. „Maar het draait natuurlijk niet al leen om die kraan en dat dok. Het draait eigenlijk om de mensen die er hebben gewerkt. Om de geheu gens en de geschiedenissen. Lukt het om die mensen te intervie wen, dan kunnen wij als Mu zeeum die verhalen laten zien. In het Muzeeum zelf, waar we de ex positie op de begane grond over het maritieme werk dan herinrich- ten, maar ook daarbuiten." Hij ziet het al voor zich hoe op de ramen van het pompgebouw bij het Dok van Perry het levensver haal van een oud-Scheldewerkne- mer wordt geprojecteerd. Of hoe bij de Scheldekraan te horen is hoe die kraan klonk en wat de ma chinist heeft meegemaakt. Dankzij zulke presentaties in beeld en ge luid worden de overblijfselen aan elkaar gekoppeld en ontstaat een lint van maritieme elementen. „We kunnen vanuit het museum naar die presentaties verwijzen, en die vormen op hun beurt weer een reclame voor het Muzeeum." Natuurlijk zal het nog jaren duren voordat het Scheldeterrein op nieuw is ontwikkeld tot een woon wijk, beseft Weber. „Maar het is juist leuk dat we op zo'n braaklig gend terrein al iets doen. Je kunt door zo'n project ook laten zien dat we al druk bouwen aan de nieuwe stad." Scheldeterrein Door de verhuizing van scheepswerf De Schelde naar Vlissingen-Oost en het Eiland in Vlissingen-centrum kan op het oude Scheldeterrein een nieuwe woonwijk worden ge bouwd. Onderdeel daarvan is het her gebruik van Scheldegebouwen als de Timmerfabriek, de Ma chinefabriek en de Zware Plaat werkerij. Beeldbepalende elementen van de scheepswerf zoals een kraan en rails in de grond wor den behouden om te herinne ren aan het verleden. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het onderzoek naar de gewelddadige en gewapende overvallen eerder deze maand in Vlissingen, heeft nog niet geleid tot de aanhouding van één of meer verdachten. „Het onderzoek loopt en levert wel nieuwe informatie op", zegt woordvoerster Esther Boot van de politie Zeeland. „Maar er is nog geen informatie die nu naar bui ten kan. Er zijn ook nog geen men sen aangehouden in verband met deze overvallen." Na één overval half juli werden meteen drie Middelburgers van 18, 19 en 21 jaar oud aangehouden om dat ze daarbij mogelijk betrokken waren. De mannen zijn echter snel weer vrijgelaten en ze zijn nog steeds op vrije voeten, aldus de politie. Die hield er overigens al direct rekening mee dat de drie niet de overvallers hoefden te zijn. Het Bunkerterrein blijft beschikbaar voor Speelstad. Ook als het straks een speelpark is. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56