In bed met de concurrent 2,002 Sebbe en ik zijn met één ding bezig: olympisch goud' Q_Q2PZC Woensdag 30 juli 2008 35 Sebbe Godefroid en Carolijn Brouwer zijn geen liefdesduo meer, maar zeilen wel samen voor olympisch goud. Op weg naar olympisch goud namen Carolijn Brouwer en Sebbe Go defroid een drastisch be sluit. De zeilers beëindig den hun relatie omdat de liefde hun samenwer king in de boot negatief beïnvloedde. „Na te zijn uitgescholden voor rotte vis, kon ik twee uur later niet gezellig knuffelen." door Peter van der Meeren foto Richard de Jonge/CPD Liefde en competi tie bleek in het ge val van Carolijn Brouwer en Sebbe Godefroid geen succesvolle combi natie. De schei ding in de liefde werkte louterend. Op het water ge dijen Brouwer en 'zakenpartner' Godefroid sindsdien goed en ook op de wal is het geluk hervonden. Brouwer werd verliefd op Austra liër Darren Bundock, haar grote ri vaal in de Tornadoklasse. Er zijn duidelijke afspraken. „De boot komt de slaapkamer niet in." „In bed met de vijand?" Carolijn Brouwer (35) lacht om de vraag. De zeilster, geboren in Leiden, op gegroeid in Zaïre en Brazilië en op de Spelen van China uitkomend voor België, nuanceert. „Ik kan niet ontkennen dat Darren een concurrent van ons is. We besef fen dat het gecompliceerd ligt. Seb be, Darren en ik hebben de zaken daarom op een rij gezet. Darren en ik praten nooit over zeilen en in de haven lopen we nooit opzichtig hand in hand. Als ik tijdens wed strijden een appartement deel met Sebbe, begrijpt Darren dat. Als we met elkaar willen eten, ga ik naar Darren. Hij komt niet bij Sebbe en mij langs." Haar ex-geliefde vertrouwt haar volledig. „Sebbe weet van mij abso luut zeker dat ik Darren als concur rent zie, niet als liefje. Als ik uit een ooghoek naar Darren kijk, is dat om te zien wat de vijfvoudig wereldkampioen doet. De slag die Bundock maakt, kan ook goed zijn voor mijn team. Puur zakelijk kij ken, zonder gevoelens." Andersom verwacht Brouwer dat Godefroid (37), winnaar van olym pisch zilver in 1996, werk en privé scheidt. „Hij heeft ook een nieuwe relatie, met een Belgische. Ik ken haar, ze haalt me soms van het vliegveld. Ze komt bijna nooit in de haven als wij zeilen. Niets mag onze focus verstoren. Sebbe en ik zijn maar met één ding bezig: olympisch goud." Hoe moeilijk het besluit ook was, Brouwer is blij dat de knoop is doorgehakt. „We beseften dat we keihard moesten zijn, als geliefden niet met het kleinste rafeltje van het touw verbonden willen blij ven. Het is beter zo. We hadden sinds 1996 elf schitterende jaren, maar waren uit elkaar gegroeid. We lijken te veel op elkaar. Ik ben een vrouwelijke Sebbe en Sebbe is een mannelijke Carolijn. Zó com petitief, zó gedreven, zó gefixeerd op goud. Dat werkt niet in de lief de. Maar als we tóch voor elkaar bestemd zijn, zullen we op den duur weer bij elkaar komen." Brouwer rekent daar niet op. „Ik merk dat Sebbe veranderd is. Hij krijgt nesteldrang. Huisje, boom pje, beestje. Zal mede door zijn nieuwe vriendin komen. Zij is meer van 'negen tot vijf, ik van het losse werk. Een globetrotter, met zes verschillende adressen om te slapen. Ik hou er rekening mee dat Sebbe op een dag naar me toe komt en zegt dat-ie vader wordt." Brouwer erkent dat die boodschap haar niet onberoerd zal laten. „la ren dacht ik dat Sebbe de vader van mijn kinderen zou worden." Het duo besloot in 2006 bij elkaar in de boot te stappen. Daarvoor waren ze solisten, die fraaie erelijs ten opbouwden. „Grappig, we be sloten Tornado te varen om meer samen te kunnen zijn." Dat uitge- rekend die samenwerking hun rela tie op de klippen deed lopen, was in eerste instantie bitter, erkent ze. „Maar je kunt ook zeggen dat als het in 2006 niet gebeurd was, het in 2016 wel gebeurd was." De boot werd een 'oorlogszone'. „Dat begon al toen Sebbe van vrije jongen 'gedegradeerd' werd tot be manning. Dat lag gevoelig. Hij was trots dat ik me als enige vrouw in de Tornado staande hield, maar als alleen mijn naam in de uitsla gen stond, stak dat. Vergeet niet dat Sebbe een dominante man is, die als Finnzeiler veel respect heeft opgebouwd." Er was meer dan een gekrenkt ego. „We hebben allemaal wel eens een slechte dag, dus ik ook", zegt Brouwer. „Als de resultaten goed zijn, is het aan boord gewel dig. Maar als het even niet wil, ver andert dat. Dan kom je in de knel als je tevens geliefden bent." Brouwer kwam in een crisis. „Ik voelde me een dweil. Het leven werd uit me gezogen. Ik was ge wend mijn eigen gang te gaan, maar raakte mijn ademruimte kwijt. Ik wist me geen raad met de 'dubbelrol'. Als we slecht gevaren hadden, ging Sebbe een uur fiet sen en was het kwijt. Ik niet. Ik kon niet uitgescholden worden voor rotte vis en een uur later met dezelfde man liggen knuffelen." In overleg met een relatietherapeu te werd de beslissing genomen. „De hamvraag was: wat willen we eigenlijk? Omdat we alles half de den, dreigde alles kapot te gaan." Ze wensten hun jacht op olym pisch goud niet te stoppen. „We hadden niet met onszelf kunnen leven als we voor onze relatie had den gekozen." De dag na het zwaarste gesprek uit haar leven stapte Brouwer weer met Gode froid in de boot. „Complete waan zin. Andere koppels zouden na zo'n ingrijpend moment zorgen dat ze elkaar een halfjaar niet zien. Maar het kan. Van geliefden werden we zakenpartners, die weer lol hebben in het zeilen. Het voelt nu alsof we maatjes zijn. We zijn een sterker team geworden. Derde van de wereld, dat hadden we niet bereikt als we met onze ge voelens waren blijven worstelen. We bellen minstens vijf keer per dag met elkaar, maar puur om za-_ ken over de boot door te nemen. Aan de andere kant: als ik bij Seb be logeer, vouw ik nog altijd zijn onderbroeken op."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 51