Voorzichtig optimisme over situatie in Uruzgan 'Inzet politie bij evenement zorgvuldiger' deOndernemerni Winkeliers: landelijke aanpak criminaliteit Blijf ik op de hoogte van het ondernemersnieuws uit mijn regio? Antilliaanse homo durft niet naar Gay Pride 4 I Woensdag 30 juli 2008 PZC Politiebond wil ander vergunningenbeleid ter voorkoming 'Pijnacker'. DEN HAAG - Een gemeente mag voor een groot evenement geen vergunning afgeven als daar onvol doende politie-inzet voor beschik baar is. Dat stelt de politiebond ACP naar aanleiding van de uit spraak in de zaak-Pijnacker waar bij drie agenten terechtstonden voor het gebruik van buitensporig geweld. Een man werd veroor deeld. Volgens ACP-voorzitter Gerrit van de Kamp is een aangepast vergun ningenbeleid nodig om te voorko men dat agenten in een net zo 'pe nibele situatie' komen als de poli tiemensen na afloop van het Oran jefeest in Pijnacker in mei 2006. De bond wil overleg met minister Guusje ter Horst van Binnenland se Zaken. Gisteren heeft de Haagse recht bank een 35-jarige politieagent ver oordeeld wegens het gebruik van buitensporig geweld tijdens de rel len in Pijnacker in mei 2006. Hij moet een boete van 750 euro beta len. Het was het enige geval waar in de rechter het Openbaar Minis- Een gemeente mag voor een eve- nement geen vergunning afge ven als er onvoldoende politie-in zet is, zegt de ACP na een veroor deling in de zaak-Pijnacker. Platform Detailhandel Nederland ziet stijging diefstallen en inbraken. LEIDSCHENDAM - De schade door winkelcriminaliteit is voor het eerst in jaren gestegen. Dat meldt het Platform Detailhandel Neder land, dat vreest voor een trend breuk. De organisatie eist dat poli tie en justitie de georganiseerde winkeldiefstal landelijk met perma nente expertiseteams aanpakken. Tot nu is die aanpak te versnip perd en te lokaal, terwijl de ben des in het gehele land hun slag slaan. „Die informatie kun je op landelijk niveau beter met elkaar koppelen, zodat de pakkans groter wordt", zegt secretaris Sander van Golberdinge van het platform. De detailhandel leed vorig jaar in totaal 645 miljoen euro schade door winkeldiefstallen, inbraken, vernielingen en ramkraken. Vorig jaar kregen 69.000 winkeliers (45 procent) te maken met criminali teit en werd er 21.000 keer binnen Platform Detailhandel Nederland ziet de schade door winkelcrimi naliteit voor het eerst in jaren stijgen. Het eist een landelijke aanpak van politie en justitie. terie gelijk gaf In totaal stonden drie agenten terecht voor zes aan klachten van mishandeling en één van machtsmisbruik. Het OM had een werkstraf en boetes geëist. Het Oranjefeest liep hevig uit de hand toen een feesttent voortijdig werd gesloten na een vechtpartij. Een grote groep feestgangers rea geerde niet op bevelen van de poli tie om het terrein te verlaten. De politie trad hard op. In de chaos raakten tientallen bezoekers en vier agenten gewond. Volgens on derzoek van de recherche werden te vaak wapenstokken gebruikt en te snel politiehonden ingezet. De rechter wees er gisteren op dat de agenten onder moeilijke om standigheden hun werk moesten doen. De organisatie van het feest en de inschatting van de risico's vooraf lieten te wensen over. Voor arrestanten was er alleen plek in het zicht van andere feestgangers, wat voor escalaties zorgde. Volgens Van de Kamp is het 'terecht' dat de rechter ook kritisch kijkt naar andere partijen dan de politie, zo als burgemeester en wethouders. De 35-jarige agent uit Zoetermeer is zich volgens de rechter te buiten gegaan toen hij een dtonken man wilde wegsturen. De agent sloeg hem minimaal zeven keer met de lange wapenstok, terwijl er 'op dat moment geen dreiging van de man uitging'. De advocaat van het drietal en het OM overwegen in beroep te gaan. de detailhandel ingebroken, zo blijkt uit cijfers van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Volgens het platform is de achtergrond van de winkeldieven veranderd. Steeds vaker zijn het georganiseerde ben des die zich schuldig maken aan grootschalige winkeldiefstallen en inbraken. Van Golberdinge: „Hun roofmethodes zijn professioneel." De bendes komen uit Nederland, Oost-Europa en de Balkan. Vol gens het platform treffen winke liers extra veiligheidsmaatregelen. Nederlandse criminelen zijn ver nielzuchtig. „Vanwege de goede be veiliging van winkels kiezen zij voor een snelle kraak, waarbij ze met grof geweld door de beveili ging heen breken." Buitenlandse criminelen opereren daarentegen geruisloos. Van Golberdinge: „Zij laten zich insluiten, verstoppen zich tot na sluitingstijd en om ver volgens overdag brutaalweg met de inhoud van de kluis of bijvoor beeld elektronische artikelen de winkel weer uit te lopen." Iets meer dan de helft van de win keliers ziet bij criminaliteit af van melding bij de politie. De redenen zijn: de schade valt binnen het ei gen risico, het bewijs is moeilijk te leveren of de winkelier denkt dat de politie er niets aan doet. De Nederlandse missie is op de helft: de eerste twee jaren zitten erop. door Marloes de Koning DEN HAAG - Generaal Peter van Uhm heeft twee luchtfoto's op gro te beeldschermen laten projecte ren. Eén van het Afghaanse stadje Tarin Kowt twee jaar geleden. Het is slecht zichtbaar, want het is nacht en donker en elektriciteit voor verlichting was er niet. De an dere foto, van recenter datum, is ook van Tarin Kowt bij nacht, maar nu blijkt uit de zichtbare lichtjes duidelijk dat er bedrijvig heid in de woestijn is. Sinds de komst van de grootste Ne derlandse basis in Afghanistan is Tarin Kowt gegroeid van zestig- naar tachtigduizend inwoners, ver telt de hoogste Nederlandse mili tair. „Ze zijn gekomen omdat ze veiligheid en bestaansmogelijkhe den zoeken én vinden." Sinds het begin van de Nederland se missie in de Afghaanse provin cie Uruzgan op 1 augustus 2006 hebben de kranten en journaals bol gestaan van de berichten over oplaaiend geweld, snel slijtend ma terieel en gesneuvelde militairen, onder wie Van Uhms eigen zoon. De commandant der strijdkrach ten voelt tijdens zijn eerste presen tatie over de voortgang in Afgha nistan duidelijk behoefte om te gengas te geven. Graag wil hij dui delijk maken waar die offers goed voor zijn; tastbare bewijzen geven van wat in twee jaar is bereikt. Maar dat is moeilijk. Mei 2008 was de bloedigste maand sinds de Taliban in 2001 uit de hoofdstad Kabul werden ver jaagd. Het zuiden en vooral zuid oosten van Afghanistan (bij de grens met Pakistan) worden door de toename van het geweld en de hoeveelheid zelfmoordaanslagen steeds minder toegankelijk, zo blijkt uit rapportages van de Vere nigde Naties. Terwijl de internatio nale troepencoalitie steeds beter sa menwerkt met het groeiende Af- AMSTERDAM - Antilliaanse homo's doen zaterdag niet met een eigen boot mee aan de Gay Pride in Am sterdam. Van de vijftig eerdere aan meldingen zijn er nog maar der tien over, de rest heeft zich terug getrokken. Dat is te weinig om uit de kosten te komen, zegt initiatief1 ghaanse leger, zwelt ook de toe stroom van terroristen vanuit Paki stan aan. In die moeilijke omstandigheden is het een lichtpuntje dat in Uruz gan de afgelopen maanden relatief geweldloos zijn verlopen. De slachtoffers onder burgers en mili tairen vallen bovendien vooral doordat de tegenstanders steeds meer gebruik maken van geïmpro viseerde bommen. Die kosten veel levens, maar laten tegelijk zien dat de tegenstander een directe militai re confrontatie niet aandurft. Na twee jaar zal Uruzgan nog niet zonder hulp van buiten veilig en stabiel zijn, voorspelde het kabinet in de brief uit 2005 waarmee werd verantwoord dat Nederland de mi litaire leiding in de provincie op zich nam. Wel verwachtte de rege ring 'zichtbare resultaten'. Binnen de krijgsmacht wordt de Uruzgan-missie mede daardoor er varen als een strijd op twee fron ten. Behalve de tegenstanders in Afghanistan zelf moeten thuis in Nederland de negatieve publieke en politieke opinie worden bevoch ten. Ook die zijn taaier en weerbar- 'Binnen de krijgsmacht wordt de missie ervaren als een strijd op twee fronten' stiger gebleken dan verwacht. Uit peilingen van het ministerie van Defensie blijkt dat een groeiend aantal Nederlanders tegen de mis sie is, mogelijk teleurgesteld door het uitblijven van militair gewin. Een klinkende militaire overwin ning valt in Uruzgan echter niet te behalen en ook niet te verwach ten. Dankzij de Nederlandse lobby staat de achtergebleven provincie wel een stuk hoger op de Afghaan se en internationale agenda. De VN openen een eigen kantoor in het gebied, dat anders waar schijnlijk overgeslagen zou wor den. Met Nederlands geld legt een Duitse organisatie een weg aan, waardoor de economie meer kans neemster Charlene Oduber. Ho moseksualiteit is op de Antillen nog altijd een groot taboe, zegt Oduber. Beelden van de parade verschijnen er ook op tv en veel mensen vrezen herkenning door familie en vrienden. Gisteren werd bekend dat minister krijgt. En na lang voorbereiden openen binnenkort vijf Nederland se ontwikkelingsorganisaties een eigen kantoor in Tarin Kowt. Dat alles betekent niet per se dat Uruzgan veel veiliger is geworden, vertelt Paul van den Berg van hulp organisatie Cordaid. „Maar inmid dels hebben we de kennis en con tacten in de lokale gemeenschap om daar te kunnen opereren. We weten nu meer." Tegenover een positief bericht over een nieuwe school staat een commentaar van een militair ter plaatse die zegt dat iedere school wordt afgefikt zodra de Hollanders de hielen lichten. Door de onveilig heid worden dergelijke uitspraken slecht gecontroleerd. „Er is in Uruzgan nog geen school afge brand", bezweert Van Uhm. De Nederlandse missie 2006 Maart: bouw van twee Nederlandse kampen in de Af ghaanse provincie Uruzgan. Augustus: begin missie. November: Isaf-regio Zuid half jaar onder Nederlands bevel. 2007 Juni: hevige gevechten bij Chora. Eind september: hevige gevech ten bij Deh Rawod. Eind oktober: operatie Spin Cahr, om de Taliban uit de Ba- luchi-vallei te verdrijven. November: kabinet besluit de missie te verlengen tot eind 2010. 2008 Februari: operatie Pathan Gahr om de Taliban bij Deh Ra wod te verdrijven. September: Tsjechen, Slowa- ken, Fransen en Hongaren ne men een aantal taken over waardoor Nederland geleidelijk een paar honderd militairen kan terugtrekken. November: Isaf-regio Zuid weer onder Nederlands com mando, tot november 2009 2010 Zomer tot december: Ne derland trekt zich terug als 'lei dende natie'. Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) meedoet aan de homo-op tocht door de grachten. Ook de staatssecretarissen Sharon Dijksma (Onderwijs) en Frans Timmer mans (Europese Zaken) zijn van de partij. Zij willen zo aandacht vragen voor de homorechten. Gericht op succes Al het nieuws en informatie uit de regio en méér. deOndememer.nl is hét business-to- business platform van Nederland met de focus op de regio U vindt er bijvoorbeeld regionaal ondernemersnieuws, gemeentelijke en provinciale informatie, nieuws van bedrijven zelf en nog veel meer regionale informatief A4e!d u dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron voör ondernemers. Mijn Netwerk Home

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4