'Actie politiek Jan Geensen was een Zeeland voor redding Truckroir Duidelijkheid nodig Boodschappenservice Daniëlla's Versmarkt in Clinge krijgt subsidie Taalbarrière 22 Woensdag 30 juli 2008 PZCZ TOP/Gemeentebelangen doet oproep aan politici in Zeeuws-Vlaanderen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse politici moeten er alles aan doen om gehandicapte mensen ook vol gend jaar weer een rit in een vrachtwagen te laten maken. De jaarlijkse Truckroll staat op losse schroeven door een regel van de Europese Unie, die vrachtwa genchauffeurs verplicht tussen de laatste rit op vrijdag en eerste rit op maandag een rusttijd van 45 uur in te voeren. Absurd, vindt fractievolgster Marijke Hemelsoet van de Terneuzense partij TOP/Gemeentebelangen. Als bestuurslid van het Finlandcir- cuit in Westdorpe organiseert zij elk jaar een speciale dag voor licha melijk en verstandelijk gehandicap ten op het motorcrossterrein. „Daar krijg je zoveel voor terug. Je ziet die mensen genieten, ze leven er een heel jaar naartoe. Tijdens de laatste editie kreeg ik een petitie onder ogen van de Stichting Truckroll Zeeland. Dat is heel sym pathiek, maar ik vraag mij dan ge lijk af of het zin heeft. We moeten TOP/Gemeentebelangen wil dat de Zeeuws-Vlaamse politiek er al les aan doet om gehandicapte mensen ook volgend jaar te la ten genieten van de Truckroll. Partij van Zeeland wil openheid Provincie over Plan Perkpolder. door Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - De provincie Zeeland moet volgende maand in een bijeenkomst openheid van za ken geven over de vorderingen van Plan Perkpolder. Het provin ciebestuur moet tevens aangeven welke intenties aan dit ontwikke lingsproject ten grondslag liggen en met welke bedoelingen deze concreet worden vertaald. De Partij voor Zeeland stelt dit in schriftelijke vragen naar aanleiding van ongerustheid onder de twin tig grondeigenaren. Zij weten al [/Tiaativyyj- ALMANAK Al weken, nee maanden heeft die Goese het bijna over niets anders meer: haar nieuwe badkamer. Eerst over het ontwerp, toen over de materialen en nu over de uitvoe ring. Ze heeft daar via-via een paar handige jongens voor gere geld, die de natte ruimte - het moet gezegd - op vakkundige wij ze gestalte geven. de politiek erbij betrekken. Die moet druk uitoefenen, via de Tweede Kamer duidelijk maken dat dit echt niet kan. En als het mij te lang duurt, bel ik zelf naar de minister die het dichtst op het vuur zit", aldus een woedende He melsoet. De stichtingen Truckroll Zeeland in Terneuzen en Gehandicaptenrit Zuid-Beveland willen samen een miljoen handtekeningen ophalen, om het Europees Parlement ervan te overtuigen dat het liefdewerk van de truckers een absoluut hoog tepunt is voor hun gehandicapte bijrijders. De ritten zijn doorgaans op zaterdag in de vrije uren van de chauffeurs. Door de 45 uur-regel kan een trucker dan pas op maan dagmiddag zijn werk hervatten. Op Zuid-Beveland reden dit jaar 225 chauffeurs rond, in Zeeuws- Vlaanderen mochten zo'n driehon derd gehandicapte mensen meerij den. Hemelsoet is in de pen ge klommen om alle Zeeuws-Vlaam se politici ertoe te bewegen een pleidooi voor een ontheffing op de EU-regel te houden. Hemel soet: „Als chauffeurs toch mee doen aan de Truckroll, lopen ze het risico op een forse boete. De politiek moet haar invloed aan wenden bij de landelijke politiek, om dit stukje recreatie voor onze gehandicapte medemens veilig te stellen voor de toekomst." Voor reacties zie www.pzc.nl vier jaar niet hoe hun toekomst er uit komt te zien. De Partij voor Zeeland steunt de wens van de Dorpsraad Kloosterzande dat Plan Perkpolder onmiddellijk moet wor den stopgezet. Eerst moet maxima le duidelijkheid komen over de ge volgen voor de grondeigenaren en andere betrokkenen. Volgens Statenlid Johan Robesin mag en kan de overheid zo niet omgaan met de belangen van haar burgers. Robesin vraagt onder meer of Gedeputeerde Staten be reid zijn de problematiek aan te pakken. Ook wil hij weten of GS nog steeds achter de wens van Pro vinciale Staten staan dat geen spra ke is van gedwongen grondver- koop. Tip? redactie@pzc.nl Dagelijks geeft ze haar collega's een update van de stand van za ken. Toen de klussers voor de deur ston den, werd dat ook gemeld. „Vol gens mij zit er een Pool bij, want één kon ik er niet verstaan." „Nou", reageerde een collega, „dan zou het ook wel eens een Zeeuws-Vlaming kunnen zijn..." Varensgezel beschrijft het Terneuzen van eind negentiende eeuw. door Wout Bareman TERNEUZEN - Hoe brachten kinde ren in de laatste jaren van de ne gentiende eeuw in De Put van Ter neuzen hun dagen door? Voorna melijk in de schoolbanken. Tegen schafttijd kregen ze even vrij om thuis een mandje met brood en koffie (warm gehouden in een ouwe sok) naar vader in de haven te brengen. En verder? Het boek Jan Geensen, een jongen van de Westkant geeft een aardig beeld. „Vooral de oude wallen langs de vluchthaven, de Schependijk en het gebied tussen de twee buiten havens met nog wat open terrein, waren als speelterrein in trek. Aan de Schependijk, waar bijna altijd zeilschepen, voornamelijk Engelse en Noorse, op gunstig weer en wind lagen te wachten, was altijd wel wat te beleven. We klommen dikwijls in het want en op de ra's en we ruilden sigaren van een cent tegen scheepsbeschuit met de matrozen in het logies." Vechtpartijen met jongens van die andere Terneuzense volkswijk, het Java. Maar ook vissen in het oude Kanaal Gent-Terneuzen en boeken lezen, van Karl May, Jules Verne en Captain Marryat. De zomers bracht Geensen door bij zijn opa en oma op De Griete, een vrijge vochten leven. En er werd veel gezwommen, vooral in de oostelijke waterlei ding, waar je je kon uitleven in het Beerbad, het Zandplaatje of het Penan tje. Het boek Jan Geensen, een jongen van de Westkant verschijnt begin september. Het is een uitgave van de Heemkundige Vereniging Ter neuzen. Boudewijn Verstraeten en Ad Willems stelden het boekwerk samen. Dat gebeurde aan de hand van door Willems teruggevonden aantekeningen van zijn opa Jan Geensen, een soort dagboek waar in vooral diens omzwervingen op de kust- en diepwaterzeilvaart in de periode 1895 - 1910 centraal staan. Maar ook de beschrijving van het oude havenstadje Terneuzen boeit. Geensen geeft een duidelijk beeld van het kleine Terneuzen van weleer. Zoals van de viering van de kroning van koningin Wil- Provincie steunt het leefbaarheidsproject met zesduizend euro. door Sheila van Doorsselaer CLINGE - Boodschappen, postzegels en zelfzorgmedicijnen die in heel Oost-Zeeuws-Vlaanderen aan huis worden gebracht en zelfs aan huis geld opnemen via een mobiele pin automaat. De provincie beloont dit initiatief van Daniëlla's Vers markt in Clinge met 6375 euro sub sidie. Voor de kleine dorpsgemeenschap van Clinge fungeert de super markt ook als depot voor de sto merij. Bovendien is er een helmina in 1898. Geensen: „Het kroningsjaar werd overal met gro te luister en veel animo gevierd. Terneuzen bleef hierbij niet ach ter. Speciale liederen werden aan geleerd en toen de dag was aange broken, werd er een optocht ge houden die nadien niet meer geë venaard is, zoveel deelnemers wa ren er, bovendien alle schoolkinde ren. Tot in de kleinste straatjes toe stonden erebogen en op geregelde afstanden sparrenboompjes, alles 'Toen men nog in vrede leefde en dacht dat alles zou blijven als het was' Jan Geensen als 'baas van de boertlie den'. Boek Jan Geensen TNT-servicepunt en kunnen bij de cateringservice fruitmanden, koude buffetten, ontbijtjes, borrel hapjes en kaasplankjes worden be steld. De supermarkt bezorgde al dagelijks aan huis in Clinge. Ondanks deze uitgebreide service is het volgens bedrijfsleider Nico Heye moeilijk om van de clientèle uit Clinge alleen 'de broek op te houden'. Daarom is besloten de service uit te breiden naar de rest van Oost-Zeeuws-Vlaanderen, in clusief de poldergebieden. De be woners daar kunnen via de online winkel www.versmarktclinge.nl hun boodschappenmand vullen, die twee keer in de week thuis wordt afgeleverd. van top tot teen versierd en ge kroond, terwijl lampions en vet potjes 's avonds de sfeer verhoog den. Weken van tevoren waren er in iedere straat commissies opge richt om het komende feest te vie ren. De geestdrift was enorm, niets was te veel en iedereen droeg zijn steentje bij. De schutterij en het garnizoen gaven er nog een apart tintje aan. De feestvreugde was groot en het vertier geweldig voor die tijd, toen men nog in vre de leefde en dacht dat alles zou blij ven als het was." Jan Geensen werd op 8 juni 1887 geboren in een huisje aan de Pel molengang in Terneuzen. Hij ont popte zich als een leergierige en avontuurlijke jongen van de West kant, de zoon van een sloeproeier bij het loodswezen. Na zijn omzwervingen over de we reldzeeën stapte hij in 1910 weer aan de wal. Hij trouwde met de dienstmeid van burgemeester Geill en werd al snel de 'baas van de bootlieden', die sinds jaar en dag hand- en spandiensten leve ren aan de scheepvaart op de Wes- terschelde en het Kanaal Gent-Ter neuzen. In 1955 ging hij met pen sioen. Volgens kleinzoon Ad Willems heeft hij toen, vermoedelijk aan de hand van aantekeningen en uit zijn bijna fotografisch geheugen zijn belevenissen uit zijn jeugd op getekend. Als dertienjarige ging hij aan de slag als knechtje bij drukke rij Van de Sande, maar uiteindelijk volgde hij zijn hart en ging varen. Eerst nog gewoon op een tjalk, maar niet lang daarna monsterde hij aan op de Engelse driemast schoener Dairy Maid, waarna hij tweeënhalf jaar de Europese kust wateren bevoer op verschillende schoeners, later gevolgd door 'diep- waterreizen' naar Amerika en Au stralië. Ook zelfzorgmedicijnen zoals para cetamol, vitamines en hoestsiro pen kunnen meebesteld worden evenals postzegels. Via de mobiele pinautomaat die in de boodschap- penbus zit, kunnen klanten geld pinnen en het is ook mogelijk sta- tiegeldflessen in te leveren. De provincie meent dat het initia tief de leefbaarheid in de kernen en op het platteland verbetert en steunt de boodschappenservice met 6375 euro. Heye heeft de subsi die gebruikt voor de aankoop van de boodschappenbus. „De subsi die is mooi meegenomen, want voor de uitbreiding van de service hebben we een investering gedaan van veertigduizend euro." Jan Geensen leefde van 8 juni 1887 tot 19 juni 1967. Jan Geensen, een jongen van de Westkant wordt op vrijdag 5 september gepresenteerd in de Grote Kerk in Terneuzen. Het boek is voorzien van 160 illustraties, ook van de zeilschepen en stoomschepen waarop Geensen voer. Achterin het boek is een aantal shantyliedjes opgenomen. De presenta tie valt samen met het Vliegende Hollander Shantyfestival op 5 en 6 sep tember. Bij voorintekening (via de Heemkundige Vereniging Terneuzen) kost het boek 19,90 euro, daarna 22,90 euro. Het ISBN/EANnummer is: 978-90-803089-7-8.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44