Zeeland PZC 21 Dorpsraden bundelen krachten Avondmarkt laat Sluis zomers swingen Geen bouwvergunning monument Opruiming ZEEUWS-VLAANDEREN 32 Suikeropbrengst Zeeuwse bieten ziet er goed uit Woensdag 30 juli 2008 Paarden worden bij de Spelen behandeld als rocksterren Tip? redtern@pzc.nl Macht doorbreken van overheden en belangengroeperingen. door Frank van Cooten biervliet - De dorpsraden in Zeeuws-Vlaanderen bundelen de krachten om de macht van overhe den en belangengroeperingen te doorbreken. Het gaat om zaken als natuurbe leid, infrastructuur (tarieven Wes- terscheldetunnel, oost-west-verbin- ding en aanleg tunnel Sluiskil), on derwijs, de gevolgen van Zeeuws- Vlaanderen als immigratieland, het openbaar vervoer en het weg trekken van diensten en voorzie ningen uit Zeeuws-Vlaanderen. De eerste brede zitting van alle dorpsraden is in oktober in het stadhuis van Terneuzen. Initiatief nemer is de Dorpsraad Biervliet. „De inwoners wordt zelden of nooit gevraagd hoe zij denken over besluiten of voornemens van hogere overheden. Wij willen de visie, de wensen en ideeën van de inwoners zelf laten horen", zegt coördinator Hans Pollemans. Andere dorpsraden omarmen het initiatief „Goed dat we voor de eerste keer de krachten bundelen", zegt voorzitter Robert Asselman van de Dorpsraad Kloosterzande. Deze dorpsraad wil Plan Perkpol- der en Waterdunen bij Breskens op de agenda zetten. „De bedoe ling is een krachtige vuist richting andere overheden te maken", vult Ron Martens, voorzitter van de Dorpsraad Hoofdplaat aan. In het verleden bezochten dorpsra den elkaar ook. Nieuw is de po ging om door gezamenlijk overleg de stem van de bevolking beter hoorbaar te maken. „Steeds meer lijkt het of bestuurlijk Zeeuws- Vlaanderen primair instandhou ding van zichzelf ambieert en de communicatie met de bevolking op de tweede plaats komt", zegt Pollemans. „Het duale systeem biedt geen garantie om die me ning en gevoelens van de bevol king ook op provinciaal en regio naal niveau naar voren te brengen. I** Overheden en belangengroepen prevaleren hun eigen belang bo ven dat van de inwoners. De dorpsraden komen daarom geza menlijk in actie. Belangengroepen, politieke par tijen en adviesbureaus buitelen over elkaar heen en claimen te mo gen bepalen welk deel van ons mooie Zeeuws-Vlaanderen groen mag blijven en waar windmolens moeten komen. Het is nu tijd zelf onze kwek open te trekken." Op de eerste bijeenkomst worden ook sprekers uitgenodigd. „Niet om een mooi praatje te houden maar om door ons het vuur na aan de schenen gelegd te worden. Wat is bijvoorbeeld hun maat schappelijke invalshoek. Dat wil len we graag weten." Muzikanten en dansers maken winkelen en uit eten gaan nog gezelliger. door René Hoonhorst SLUIS - Winkelstad Sluis heeft het niet echt nodig, de winkels en ho recazaken trekken toch wel pu bliek. Maar een avondmarkt is na tuurlijk ook in Sluis gezelliger met muziek en dansers. De Middenstands Vereniging Sluis schiet ook dit jaar weer in de roos met Avondmarkten op vier achter eenvolgende dinsdagen in het hoogseizoen. Ook toen het weer vorige week niet al te mooi dreig de te worden, liepen de straten van het stadje binnen de kortste keren vol. En ook als het wel strandweer is, blijft flaneren in Sluis gewild. Lang vóór de avond markt officieel om vijf uur begint, is het al 'superdruk', meldt woord voerder Sancho Jansen van de mid denstanders. Dat de winkels mid den in de week tot tien uur 's avonds open zijn is al een attrac tie. Maar marktkramen in de stra ten en muziek en dans op acht pleintjes binnen de wallen, maken een bezoek aan Sluis helemaal on weerstaanbaar, weet Jansen. Voor de laatste Avondmarkt - het evene ment verdient volgens de nering doenden een hoofdletter - pakt Sluis nog eens extra uit. Op 12 au gustus moet een licht- en laser show, gevolgd door spetterend vuurwerk, de bezoekers al weer warm maken voor volgend jaar. De opruiming bij Interieur Poauwe is begonnen met kortingen tot 50%. Bekijk nu de online-opruimingscollectie op: www.interieur-paauwe.nl Zuidweg 20° Zonnemaire 0111401318 B en W Sluis blijven bij weigering vergunning restauratie boerderij. door René Hoonhorst oostburg - Nico Gerritsen en An nette Höcks stappen binnenkort naar de voorzieningenrechter, om dat ze hun eeuwenoude boerderij aan de Brugsevaart bij Oostburg niet mogen verbouwen van de ge meente Sluis. Burgemeester en wethouders wei gerden onlangs een monumenten vergunning af te geven voor de ver bouwing van de historische hoeve in het buitengebied. Gerritsen en Höcks willen de als Konijnenberg bekend staande boerderij ai tijden opknappen, maar krijgen geen toestemming het woonhuis en enkele wagen schuren te restaureren. Ook mo gen ze een schuur niet ombouwen tot vakantieappartementen. De ge meente legde eind vorig jaar een bouwstop op en waarschuwde het stel dat het een boete van 25 mille tegemoet kon zien als de aanschrij ving werd genegeerd. De aanschrij ving was niet ondertekend en is volgens Gerritsen daarom niet rechtsgeldig. Omdat hij een half jaar niets hoorde over zijn aan vraag voor een monumentenver- WJ Eigenaren monumentale boerde- rij willen vergunning voor verbou wing bij rechter afdwingen. 'Al leen restauratie kan historische hoeve voor nageslacht bewaren.' gunning, nodig om te kunnen ver bouwen, gaat Gerritsen er vanuit dat hij de vergunning heeft. Het college liet echter onlangs weten dat de monumentenvergunning is geweigerd. Mochten er toch ver bouwingswerkzaamheden plaats vinden, dan dient Gerritsen 50 mil le te betalen. Gerritsen tekende gis teren direct bezwaar aan bij het college. Hij kondigt aan deze week ook nog een verzoek om voorlopi ge voorziening naar de rechtbank in Middelburg te sturen. Sluis is tijdens de Avondmarkt bevolkt door etende en wandelende mensen. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43