eeland Onderzoek naar spitten van zeeaas Dodendans Reddingsbrigade heeft het druk op vol strand nazomerfestival.nl Recordbezoek Gentse Feesten? Ziekenhuizen stoppen gaten Hoge suikeropbrengst verwacht ZB fi PZC Woensdag 30 juli 2008 27 Nodig voor aanvraag nieuwe vergunning van hengelsporters. door Rinus Antonisse DRIMMELEN - De Federatie van hen- gelsportverenigingen Zuidwest Ne derland onderzoekt het gebruik van de spitgebieden voor zeeaas in de Ooster- en Westerschelde. Dat gebeurt via een enquête onder 1300 sportvissers in de omgeving van de Scheldes en door het afleg gen van veldbezoeken. Het onderzoek is noodzakelijk om informatie te vergaren voor een nieuwe spitvergunning op grond van de Natuurbeschermingswet, die de federatie collectief voor de Oosterschelde moet aanvragen (in de Westerschelde geldt dat nog niet). Onderdeel van zo'n vergun ningaanvraag is een zogenoemde 'passende beoordeling', die duide lijk moet maken of het spitten van pieren al dan niet schadelijk is voor de natuur. De veldbezoeken hebben onder meer tot doel vast te stellen in wel ke mate de vijftien spitlocaties in de Oosterschelde en de spitplek- ken in de Westerschelde gebruikt worden. Ook wordt nagegaan hoe De Federatie van hengelsportver- enigingen houdt in de Ooster- en Westerschelde een onderzoek naar het gebruik van spitgebie den voor zeeaas. de vogels reageren op de aanwezig heid van spitters en andere recre anten. De gegevens van de enquê te en de veldbezoeken worden ge bruikt voor de door een adviesbu reau uit te voeren passende beoor deling. De bezoeken worden tegelijk be nut om de exacte ligging van de spitgebieden te beschrijven (dijk- paalnummers, namen van wegen, en dergelijke). De beschrijvingen worden opgenomen in een nieu we landelijke lijst van viswateren en de lijst van zeevismogelijkhe den. Adviseur Ard Verheijen van de fe deratie legt uit dat er alleen voor de Oosterschelde een vergunning op grond van de Natuurbescher mingswet is verkregen. Voor de Westerschelde is dat (nog) niet het geval. Het pieren spitten is wel aan regels gebonden. Voor leden van een hengelsportvereniging maakt de spitvergunning onderdeel uit van de (zee)vispas. Anderen kunnen een pierenspitvergunning voor één jaar aanvragen bij de federatie of een aantal VW's. Verheijen geeft aan dat de enquête inmiddels is afgesloten. Ruim 25 procent reageerde. Dat heeft te ma ken met de ruime verspreiding van de onderzoekformulieren. Die zijn op basis van postcodes ook ge gaan naar hengelaars die nooit pie ren steken, bijvoorbeeld omdat ze op zoet water vissen. CENT - Schepen Lieven De Caluwé van Gent en commissaris van poli tie Steven De Smet waren het gis teren, op de ochtend na de hon- derdvijfenzestigste editie van de Gentse Feesten met elkaar oneens. De Caluwé dacht dat de Feesten een record hadden gebroken met ruim 1,5 miljoen bezoekers. De Smet wist zeker dat het rustiger was dan in voorgaande jaren. Het tiendaagse volksfeest werd op geschrikt door twee incidenten: de brand in een beenhamkraam en het ongeluk met een Nederlandse jongen (22), die onverhoeds in de Baudelookaai sprong en met z'n hoofd een meerpaal raakte. Tij dens de feesten vervoerde ver voersmaatschappij De Lijn 427.000 mensen per bus en tram. Dat was een record. door René Schrier GOES - De suikeropbrengst van de Zeeuwse bieten ziet er goed uit. Met een verwachte opbrengst van 12 ton suiker per hectare in Zeeuws-Vlaanderen en 12,5 ton voor de rest van Zeeland zit Zeeland landelijk gezien nog niet aan de top, maar draait wel met de beste mee. De meeste suiker zit in de bieten uit Oost- en Zuid-Fle voland met 13,5 ton suiker per hectare en de Noord oostpolder (13,1 ton per hectare). Dat blijkt uit cijfers van het IRS, het Instituut voor Ratio nale Suikerproductie. Landelijk wordt 11,3 ton suiker per hectare suikerbieten gescoord. De minste suiker zit in bieten uit het noordelijk zandgebied (Groningen/- Drenthe) met een opbrengst van 9,7 ton per hectare. In het noorden is de groei wel enige tijd geremd geweest door de relatief droge omstandigheden van april tot en met begin juli. Na een late uitzaai van de suikerbieten was de beginont- wikkeling door relatief hoge temperaturen in mei/juni over het algemeen voorspoedig. Deels is de goede op brengstverwachting van nu te danken aan deze snelle beginontwikkeling. Ook is er sprake van trendmatige verbetering van de rassen en teelt. De huidige opbrengstverwachting is drie procent hoger dan het vijfjarig gemiddelde. De totale hoeveelheid bie ten zal overigens lager zijn door een daling van het are aal met ruim 12 procent. Het IRS geeft al aan dat de opbrengsten slechts een glo baal beeld geven. Er kunnen per regio nog verschillen per percelen zijn. foto Dirk-Jan Cjeltema GOES - De Oosterscheldeziekenhui- zen en Ziekenhuis Walcheren moeten in overleg met de zorgver zekeraars over geld voor verleende zorg. Pas daarna kunnen de jaarre keningen over 2006 en 2007 voor controle naar de accountant. Dat laat een woordvoerder van de zie kenhuizen weten. Vorige week hadden de raden van bestuur van beide ziekenhuizen overleg over de jaarrekeningen met de raden van toezicht. Verwacht wordt dat de jaarrekeningen, die voor zorgin stellingen doorgaans in mei en juni gereed zijn, over vier weken openbaar worden. De jaarrekenin gen bleken recent drastische bijstel ling nodig te hebben door foute calculaties. De ziekenhuizen kam pen met miljoenen tekorten. GOES - Het zijn drukke dagen voor de Zeeuwse reddingsbrigades. Ze moesten afgelopen week 184 keer in actie komen op de stranden, die volliepen door het warme weer. Het ging geen enkele keer om een levensbedreigende situatie. Landelijk voerden de brigades 1931 hulpverlenende acties uit. „Dat zijn er meer dan vorig jaar in de hele zomerperiode", zegt Ray mond van Mourik van de Red dingsbrigade Nederland. „Het is niet drukker dan vorig jaar, maar toen hadden we wel minder warme dagen", relativeert Yvonne van Spil, commandant van de red- dingspost Westerschouwen. „We helpen veel mensen die onwel worden door de warmte. Er zijn ook veel vermissingen en vondelin gen. Kleine kinderen raken op een vol strand vaak hun ouders kwijt." Het reddingsteam op het Banjaard- strand verleende afgelopen week vaak eerste hulp aan mensen met gezwikte enkels en gekneusde te nen. „Daarnaast waarschuwen we de hele dag mensen die te dicht bij de Oosterscheldekering zwem men", zegt coördinator Tim de Jon ge. „Door de sterke stroming kan je daar in de problemen komen. Met een aflandige wind moet je ook niet met een luchtbed het wa ter op gaan. Hoe meer je inzet op preventie, hoe minder je in actie hoeft te komen." 26 ciug t/m 6 sept 2008 theater op locatie festivalhart flbdij Middelburg van August Strindberg Dodendans is de bekroning van vijfentuuintig jaar huiuelijksellende die €dgar en Alice tegenover de buitenwereld vieren als hun zilveren bruiloft. €en bunkerlandschap niet ver van de UUalcherse kust, vormt het ideale decor voor deze beroemde hu wel ijksoorlog. gratis brochure kaarten info c^||, ///A nazomerFestivol.nl Rrov, Jleland °*hA of T 0900 33 000 33 (0.45 p/g) rllrulllity company

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39