Nieuwbouwwijkje bij Kreekpad in Kats Zeeland wwdtT^pUca^rabbend^te Jan Geensen, een jongen van 'Een film moet een hartslag hebben' Fuchsiashow in kas van kwekerij Westhof Brocantemarkt in de paardenstal Kortgene Utrechtse organist speelt in de Grote Kerk Jeugdige winkeldieven aangehouden in Goes Zomeractiviteiten in Wemeldinge Landbouwverkeer mag straks over deel N289 22 I Woensdag 30 juli 2008 PZC Cursisten Paulien, Joost, Joep en Arnout zorgen voor de belichting. Erik zit gereed voor de opname, „ledereen klaar? En... actie!" foto Willem Mieras Filmmakers in spe krijgen masterclasses van vakmensen. door Dewi Gigengack GOES - „Voor een jongere in Zee land die iets wil doen met film, is het best lastig. Je kunt zelf wel met een camera aan de slag, maar edi- ten of belichting leer je niet zo makkelijk thuis." Rieks Soepen berg van Stichting Juister wil met het project 'Wij willen jou!' jonge ren warm maken voor het filmvak. Deze week kunnen zij masterclas ses volgen van specialisten op het gebied van bijvoorbeeld camera, re gie of acteren. „Bouw thuis je eigen filmset met wat tl-buizen en zo'n Chinese lamp van de Xenos", adviseert ca meraman Mare Redmeijer zijn 'leerlingen' tijdens een les camera en licht. „Je kan met weinig midde len iets er toch goed uit laten zien." De cameraman werkte on der andere mee aan de film Langer Licht en aan de tv-serie Lotte. „Wij hebben een commercial die zich af speelt in Spanje, opgenomen in een delicatessenwinkel bij de Al- bert Cuyp-markt in Amsterdam. Met wat lampen en stof geloof je tóch dat het in Spanje is." En dat zegt wat. Want Redmeijer kijkt altijd met een technisch oog naar films. „Een film moet een hartslag hebben. Als je fouten ziet, raak je uit die cadans." Redmeijer noemt als goede voorbeelden The Fountain van Darren Aronofsky ('een prachtige, poëtische film') of The Thin Red Line van Terrence Ma- lick ('veel ruimte voor acteurs om mooi spel neer te zetten'). En dat laatste is het belangrijkst. „Je film kan qua belichting en camerawerk nog zo goed zijn, met slechte ac teurs is het een slechte film." Zover zijn de vijf cursisten echter nog niet. De achttienjarige Arnout van der Maas uit Goes wil graag ca meraman worden. Hij werd dit jaar niet toegelaten tot de Filmaca demie in Amsterdam omdat hij nog te jong en onervaren is. Daar om is hij nu zoveel mogelijk aan het filmen, om het volgend jaar op nieuw te proberen. 'Het is technisch, maar je gebruikt de techniek om iets creatiefs te maken' „Ik heb een oriëntatiejaar gedaan op de Filmacademie. Daar leer je van alles: licht, geluid, montage, re gie. Camera vind ik het leukst. Aan de ene kant is het technisch, maar je gebruikt de techniek om iets creatiefs te maken." Dat creatie ve zit in alle disciplines van het filmvak, vindt Arnout. Het is juist die mengelmoes van vindingrijk heid die verrassende resultaten op levert. „Ik sta het liefst in dienst van het verhaal. Als cameraman bepaal je de sfeer van de film." De masterclasses zijn nog de hele week. Website: www.wijwillenjou.nl Langgekoesterde wens dorpsraad gaat nu eindelijk in vervulling. door Lilian Dominicus KATS - Kats krijgt een eigen nieuw bouwwijkje. Op de plek waar nu de volkstuintjes staan aan het Kreekpad, stampt bouwbedrijf Fraanje 25 huizen uit de grond. Daarmee gaat een langgekoesterde wens van de dorpsraad Kats in ver vulling. Het woonwijkje bestaat uit drie starterswoningen, vier levensloop- bestendige woningen, negen mid denklasse woningen en negen duurdere woningen. Toekomstige bewoners kunnen bij Fraanje hun woonwensen aange ven. „Alleen de starterswoningen zijn standaard, omdat anders de vraag prijs te hoog wordt", zegt direc teur Kees van Sabben van de Zeeuwse Projectontwikkelings 's-heer abtskerke - Kwekerij West hof in 's-Heer Abtskerke houdt voor de vijfentwintigste keer de ju bileumtentoonstelling Zeeuwse Fuchsialiefhebbers. De show wordt woensdag 6 augus tus om 10.00 uur geopend door Arie van Herwijnen en Mina van 't Westeinde, die beide 25 jaar lid zijn. De fuchsia's zijn tot en met zaterdag 9 augustus te zien. De kas is geopend van 10.00 tot 16.00 uur. kortgene - De brocantezussen houden op vrijdag 8 augustus een markt in de paardenstal aan de Molendijk 3 in Kortgene. Er zijn onder meer oude servie zen, alles voor de gedekte tafel, oude keukenspulletjes, poppen, boeken en Franse brocante te koop. De markt is open van 10.00 tot 17.00 uur. Meer informatie: www.brocantezussen.nl Maatschappij, waarmee Fraanje sa menwerkt. Het is niet zo dat bewoners wel- standsvrij kunnen laten bouwen, zoals in de Goese woonwijk Man nee. Van Sabben: „Het worden geen seriewoningen, maar we blij ven wel binnen de stedenbouw kundige richtlijnen. Mensen kun nen aangeven waar ze de kozijnen willen en hoe groot die moeten zijn, waar de keuken komt: voor of achter. Dat soort dingen. We proberen de woningen te bouwen in de stijl van het bestaande dorp." De dorpsraad vraagt al dertig jaar om meer woningen in Kats. Het dorp telt 328 inwoners en 216 wo ningen; de uitbreiding is dus rela tief gezien behoorlijk groot. Toekomstige bewoners mogen tot op zekere hoogte aangeven hoe hun woning eruit komt te zien. Alleen de drie starterswo ningen worden standaard. GOES - De Utrechtse Dom-orga- nist Jan Jansen geeft woensdag avond 6 augustus een concert op het Marcussenorgel in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. Het is de laatste in een reeks avondconcerten. Jansen zal onder meer de partita Nun komm' der Heiden Eiland integraal spelen. Ook een volledige orgelmis van Frederique Chopin komt aan bod. Het concert begint om 20.00 uur. GOES - Drie 12-jarige winkeldiefjes uit de gemeente Noord-Beveland zijn gisteravond rond 18.00 aange houden in een winkel aan de Spin- ne in Goes. De jongens hadden twee dvd's weggenomen uit de winkel en werden gesnapt toen de alarmpoortjes afgingen. De ouders van de drie diefjes zijn gewaar schuwd. Alledrie de jongens heb ben een verklaring afgelegd. „Het is een welkome aanvulling", zegt dorpsraadvoorzitter Rinus Breure. „Er is een behoorlijke vraag naar nieuwe woningen van uit het dorp." Hij vindt het moei lijk in te schatten of door de nieuwbouw meer leegstand in de oudere, kleinere woningen ont staat. „Ik weet niet of dat nou ver andert. Er is altijd wel een potje met leegstaande woningen en het is een landelijke trend dat de ver koopprijzen iets dalen. Maar er blijft altijd roulatie." Het nieuwe wijkje aan de rand van het dorp komt in de plaats van een perceel waar nu volkstuin tjes zijn. Breure: „Daar wordt nu vervanging voor gezocht, ik heb wel de verwachting dat dat goed komt." De nieuwe locatie voor de volks tuintjes is nog niet bekend. „Er wordt wel gepraat over een paar plekken, maar je moet een broe dende kip niet storen", aldus de dorpsraadvoorzitter. wemeldinge - Kindervakantie week Rommeldam en de gemeen te Kapelle houden donderdag 7 au gustus zomeractiviteiten in We meldinge. Op het korfbalveld aan de Bonzij weg kunnen kinderen vanaf zes jaar meedoen op het springkussen en met de estafettespelen. De acti viteiten beginnen om 23.30 uur en zijn 16.30 uur afgelopen. Meer in formatie: www.kapelle.nl. kruiningen - De provincie stelt de N289 van Luchtenburg naar Krui- ningen open voor langzaam rij dend landbouwverkeer. Half augustus worden hiervoor zo geheten doelgroepenrijstroken aan gebracht. GS denken dat de ver keersveiligheid ermee opschiet, omdat de tractoren van de vent- weg af worden gehaald. Daar rij den immers veel fietsers. Gemeente wil door gebruik zelfde ontwerp kosten besparen. door Luc Oggel yerseke - De begin dit jaar ge opende brandweerkazerne in Krabbendijke krijgt een tweeling broer in Yerseke. Door exact het zelfde gebouw neer te zetten, rede neert de gemeente, kunnen kosten worden bespaard doordat bijvoor beeld weer dezelfde bouwtekenin gen kunnen worden gebruikt. Voor deze opmerkelijke construc tie wijkt de gemeente af van het in koop- en aanbestedingsbeleid, dat voorschrijft dat er twee offertes moeten worden gevraagd. De ge- fhëênte wil de boliw, nét als in Krabbendijke, weer gunnen aan Bouwraadhuis uit Kruiningen. De nieuwe kazerne komt op de lo catie van het huidige gebouw, aan de Burenpolderweg/ Groenix van Zoelenstraat. Renovatie is gezien de huidige staat geen optie meer. Ook verenigingsgebouw Trefpunt wordt gesloopt. Voor de gebrui kers moet nog een nieuwe locatie worden gezocht, liet een gemeente woordvoerster gisteren weten. De bouw van de nieuwe kazerne in Yerseke staat gepland voor vol gend jaar. Er is bijna twee ton voor uitgetrokken, maar gelet op de ervaringen in Krabbendijke (nieuwbouw van de kazerne daar viel fors duurder uit dan gedacht) wil de gemeente het bedrag voor Yerseke' verhógfen naar vijf ton. Varensgezel beschrijft het Terneuzen van eind negentiende eeuw. door Wout Bareman TERNEUZEN - Hoe brachten kinde ren in de laatste jaren van de ne gentiende eeuw in De Put van Ter- neuzen hun dagen door? Voorna melijk in de schoolbanken. Tegen schaftijd kregen ze even vrij om thuis een mandje met brood en koffie (warm gehouden in een ouwe sok) naar vader in de haven te brengen. En verder? Het boek jan Geensen, een jongen van de Westkant geeft een aardig beeld. 'Vooral de oude wallen langs de vluchthaven, de Schependijk en nissen kle ttVée; biritérihivehs fnet nog wat open terrein, waren als speelterrein in trek. Aan de Sche pendijk, waar bijna altijd zeilsche pen op gunstig weer en wind la gen te wachten, was altijd wel wat te beleven. We klommen dikwijls in het want en op de ra's en we ruilden sigaren van een cent tegen scheepsbeschuit met de matrozen in het logies.' Vechtpartijen met jongens van die andere Terneuzense volkswijk, het Java. Maar ook vissen in het oude Kanaal Gent-Terneuzen en boeken lezen, van Karl May, Jules Verne en Captain Marryat. De zomers bracht Geensen door bij z'n opa en oma op De Griete, een vrijge vochten leven. En er werd veel ge zwommen, vooral in de oostelijke waterleiding, waar je je kon uitle-: ven in het Beerbad, het Zandplaat je of het Penantje. Boudewijn Verstraeten en Ad Wil- lems stelden het boekwerk jan Geensen, een jongen van de West kant samen. Dat gebeurde aan de hand van door Willems terugge- 'Aan de Schependijk was altijd wel wat te beleven' vonden aantekeningen van zijn opa Jan Geensen, een soort dag boek waarin vooral diens omzwer vingen op de kust- en diepwater- zeilvaart in de periode 1895 - 1910 centraal staan. Maar ook de be- kchfijvifig' VSrï hét; oude havenstad-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34