Zeeland Kortgeens internaat sluit deuren Kerkgangers vrezen parkeerboetes 32 EVELANDEN-THOLEN Dorp wellicht verlost van vrachtwagens Taalbarrière Paarden worden bij de Spelen behandeld als rocksterren Woensdag 30 juli 2008 Tip? redgoes@pzc.nl Suikeropbrengst Zeeuwse bieten ziet er goed uit AZZ schrapt alle behandelplaatsen in De Vliethoeve. door Frank Balkenende kortgene - Internaat De Vliethoe ve in Kortgene sluit per 1 septem ber de deuren, nu stichting Agogi sche Zorgcentra Zeeland (AZZ) het aantal plaatsen voor kinderen die 24-uurs zorg nodig hebben, vermindert. AZZ huisvestte er de afgelopen jaren twaalf tot zestien kinderen. Voor de vijf personeelsle den van De Vliethoeve is ander werk gevonden. „Het is een hard g", zegt Fred Ausma. De Vliet hoeve aan de Kortgeense Galgen- dijk was jarenlang een internaat voor kinderen van zogeheten ex- pats; mensen die in het buiten land werken. Overwegend betrof het kinderen van Shell-werkne- mers. Het internaat kwam onder de vori ge eigenaar Paul van den Broek in de financiële problemen. Hij had sinds 1988 vele tonnen in De Vliet hoeve geïnvesteerd. Hij het woon- en recreatiegebouwen plaatsen, paardenstallen neerzetten en schiep een eigen busjesdienst voor verantwoord vervoer naar en van school. In 2004 ging het mis. Shell bezuinigde en steeds meer plaat sen in het internaat raakten onbe zet. De bron voor De Vliethoeve was langzaam opgedroogd. Van den Broek moest naar de recht bank om uitstel van betaling te vra gen. Kort daarna deed hij het inter naat met perceel over aan de Haag se vastgoedondernemer Rob Lin deman. Die verhuurt het pand 1^ Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland heeft alle behandelplaat sen in De Vliethoeve in Kortgene opgeheven, wat de nekslag voor het internaat betekent. sindsdien aan (beheerder) Fred Ausma. Er kwam een nieuwe 'klanten kring'. Het internaat fungeerde de laatste jaren als 'overloop' voor de jeugdzorg. AZZ moest de groeien de wachtlijsten beteugelen en zocht extra capaciteit voor 24 uurs-behandelingen. Dat wil zeg gen dat kinderen de hele dag on der begeleiding wonen en leven. AZZ kreeg indertijd geld voor 22 extra behandelplaatsen, maar in middels zijn die niet meer nodig. Er verblijven nu nog twee jonge ren in De Vliethoeve. „We bou wen af naar de oorspronkelijk ca paciteit: zo'n tachtig behandel plaatsen", zegt Brigitte Cleutjens, secretaris van de Raad van Be stuur van AZZ. Overigens is de zorgorganisatie bezig de koers naar ambulante zorg te verleggen. Voor Ausma en het personeel van De Vliethoeve betekent de sluiting een domper. Inmiddels is voor de medewerkers ander werk gevon den. Ausma zelf bereikt in septem ber de AOW-gerechtigde leeftijd. „Ik hoef dus niet te solliciteren, maar natuurlijk neem je liever op een andere manier afscheid." Het is onduidelijk wat er straks met De Vliethoeve gebeurt. door Rob Paardekam ANNA JACOBAPOLDER - Vrachtwa gens mogen in de toekomst wel licht niet meer door de bebouwde kom van Anna Jacobapolder rij den. Na klachten uit het dorp is de gemeente bereid die optie te on derzoeken. Het ongenoegen over de vrachtwa gens werd vorig jaar geuit tijdens het bezoek van de gemeenteraad aan Anna Jacobapolder. Ook wa gens die helemaal niet in de be bouwde kom moeten zijn, zouden daar toch doorheen rijden. Naviga tiesystemen werken dat voor een deel in de hand. Ze geven een ritje door het dorp aan als snelste rou te, terwijl chauffeurs er heel goed omheen kunnen rijden. Het plaat sen van wegwijzers zou volgens be woners kunnen helpen. Het college vindt dat geen goede oplossing, omdat gebruikers van navigatiesystemen niet echt meer op de borden zouden letten. In plaats daarvan onderzoekt de ge meente of er een totaal inrijver- bod voor vrachtauto's in het dorp kan komen. Zo'n eventueel ver bod geldt niet voor de wagens die echt in de kern moeten zijn. Tip? redactie@pzc.nl Al weken, nee maanden heeft die Goese het bijna over niets anders meer: haar nieuwe badkamer. Eerst over het ontwerp, toen over de materialen en nu over de uitvoering. Ze heeft daar via-via een paar handige jongens voor geregeld, die de natte ruimte - het moet gezegd - op vakkundi ge wijze gestalte geven. Dage lijks geeft ze haar collega's een update van de stand van zaken. Toen de klussers voor de deur stonden, werd dat ook gemeld. „Volgens mij zit er een Pool bij, want één kon ik er niet ver staan." „Nou", reageerde een col lega, „dan zou het ook wel eens een Zeeuws-Vlaming kunnen zijn..." CDA Goes wil regeling voor mindervaliden bij autovrije Singelstraat. door Frank Balkenende GOES - Het angstscenario van min- dervalide Goese kerkgangers: na de dienst zit er een parkeerbon on der de ruitenwisser als de auto in de Singelstraat of Zusterstraat is ge parkeerd. Die straten worden bin nenkort namelijk autovrij. De Goese CDA-fractie en de Goe se ouderenbonden vragen het col lege dan ook bij de kerken parkeer vakken beschikbaar te houden voor mensen die slecht ter been zijn. Wethouder Rinus Dieleman be looft na te gaan of hij iets kan doen voor de verontruste kerkgan gers. Afgelopen zondag werd vanaf de kansel al gewaarschuwd voor de nieuwe parkeersituatie. De ge meente is namelijk van plan streng te controleren op het mo ment - volgende maand, datum is nog niet bekend - dat de Singel straat autovrij wordt. „Je kunt niet voor de een wel en voor de ander niet handhaven. Als we controle ren, geldt dat voor iedereen", zegt wethouder Dieleman. Hoewel het parkeerterrein aan de Koepoort niet echt ver weg is - het is nog geen honderd meter lopen, denken het CDA en de ouderen bonden dat de afstand tot de ka tholieke kerk en de Grote Kerk voor een aantal mindervaliden een probleem wordt. „Dat is voor hen een niet te belopen afstand", meldt CDA-raadslid Guust de Kok in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. Vol gens De Kok zullen kerkgangers 'Je kunt niet voor de een wel en voor de ander niet handhaven' die slecht ter been zijn, minder vaak komen of verstek laten gaan. Bij de presentatie van het Master- plan Binnenstad, waarvan de her inrichting van het plein bij de ker ken een onderdeel is, zou de toen malige wethouder Charles Linssen hebben toegezegd dat er bij de ker ken dertig parkeervakken beschik baar blijven. De Kok vindt dat het huidige college die toezegging ge stand moet doen. Het CDA pleit in elk geval voor een regeling voor kerkgangers: vrij stelling tussen 9.30 en 12.30 uur. Dat kan bijvoorbeeld met parkeer- kaarten. Verder vraagt de fractie of de gemeente niet pas 1 oktober kan beginnen met te controleren of iedereen zich aan het parkeer verbod houdt. Dieleman is bereid mee te denken over een oplossing. „Het is alleen de vraag: hoe gieten we dit in het vat?" foto Willem Mieras Rond de Grote Kerk in Goes schiet pas ingezaaid gras omhoog. Volgende maand moet het blik weg zijn, dan wordt het plein autovrij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33