Symbool van noeste arbeid Kats krijgt nieuwbouwwijkje AZZ schrapt behandelplaatsen internaat De Vliethoeve Scholier kan clean het nieuwe schooljaar in s PZC Woensdag 30 juli 2008 25 («TiiBSS HBfejjMi'.nat: Een project op het Scheldeterrein moet het arbeidersverleden van Vlissingen tot leven wekken. foto Ruben Oreel Muzeeum wil maritieme historie Vlissingen met verhalen verbeelden. door Maurits Sep VLISSINGEN - Doodzonde, zoals die oude Scheldekraan ligt te verroes ten. Maar zelfs opgekalefaterd blijft het een abstract ding. Tenzij je laat horen hoe hij klonk, toen hij nog gebruikt werd, of het ver haal laat horen van de machinist die hem bediende. Dat is precies wat Wilbert Weber voor ogen staat. Als je de geschie denissen van de Scheldewerk- nemers niet vertelt, blijven de overblijfselen dode dingen, vindt de directeur van het maritiem Mu zeeum in Vlissingen. Maar vertel de verhalen en je wekt de historie van Vlissingen tot leven. „Die kraan wordt het symbool van noeste arbeid." Weber heeft een plan gemaakt om de maritieme geschiedenis van Vlissingen nieuw leven in te bla zen. Het project kost 825.000 euro. De helft daarvan moet via Europe se subsidie worden binnenge haald. Weber heeft daarvoor een verzoek ingediend. „Half oktober horen we of dat wordt gehonoreerd. Het kan dus ook zijn dat we geen geld krijgen." De gemeente Vlissingen vindt het plan in elk geval de moeite waard om alvast toe te zeggen dat de an dere 400.000 euro, die via het pro ject Scheldekwartier toch al be schikbaar was, zeker wordt ingezet om het plan te realiseren. Het col lege heeft dat inmiddels officieel besloten. Binnen het project Scheldekwar tier is al voorzien in restauratie van de Scheldekraan, restauratie van het Dok van Perry en het pompgebouw dat daarbij stond en het maken van een monument voor de Scheldewerknemers: Man nen van staal. Ook de Timmerfa briek zal worden gerestaureerd. Goede ideeën die zeker moeten worden uitgevoerd, vindt Weber. „Maar het draait natuurlijk niet al leen om die kraan en dat dok. Het draait eigenlijk om de mensen die er hebben gewerkt. Om de geheu gens en de geschiedenissen. Lukt het om die mensen te intervie wen, dan kunnen wij als Mu zeeum die verhalen laten zien. In het Muzeeum zelf, waar we de ex positie op de begane grond over het maritieme werk dan gaan her- inrichten, maar ook daarbuiten." Wi Het Muzeeum en de gemeente Vlissingen hopen op Europese subsidie om de verhalen van oud-Scheldewerknemers tot leven te wekken. Hij ziet het al voor zich hoe op de ramen van het pompgebouw bij het Dok van Perry het levensver haal van een oud-Scheldewerkne- mer wordt geprojecteerd. Of hoe bij de Scheldekraan te horen is hoe die kraan klonk en wat de ma chinist heeft meegemaakt. Dankzij zulke presentaties in beeld en ge luid worden de overblijfselen aan elkaar gekoppeld en ontstaat een lint van maritieme elementen. „We kunnen vanuit het museum naar die presentaties verwijzen, en die vormen op hun beurt weer een reclame voor het Muzeeum." Natuurlijk zal het nog jaren duren voordat het Scheldeterrein op nieuw is ontwikkeld tot een woon wijk, beseft Weber. „Maar het is juist leuk dat we op zo'n braaklig gend terrein al iets doen. Je kunt door zo'n project ook laten zien dat we al druk bouwen aan de nieuwe stad." WEMELDINGE - De spoedcursus af kicken in vier weken die de We- meldingse stichting In de Vrijheid deze zomer aanbiedt, slaat aan. Dit laat het opvangcentrum voor alcohol- en drugsverslaafden van de stichting weten. Er is gemid deld één aanmelding per week. „Ik vind het aantal aanmeldingen be hoorlijk, we hadden minder ver wacht", zegt woordvoerder Peter van Bremen. Het programma geeft verslaafden tot achttien jaar de kans om in de vakantie vrijwillig van hun versla ving af te komen en clean het nieu we schooljaar in te gaan. Van Bre men vertelt dat het programma vooral bestaat uit praatsessies. Bij zware gevallen moet de volledige tijd benut worden, anderen heb ben wel eens een 'vrije' dag. De jongeren verblijven de tijd dat ze afkicken intern bij de stichting. Dit maakt het programma volgens van Bremen zwaar, maar doeltref fend. Complimenten voor strandwachten Sluis SLUIS - B&AV van de gemeente Sluis complimenteren het strand- wachtpersoneel. De strandwach ten waren de afgelopen weken be trokken bij een reeks reddingsac ties. Vooral het overlijden van het twaalfjarige Duitse jongetje twee weken geleden maakte diepe in druk bij de strandwachten. „Dat is reden voor het gemeentebestuur hen een hart onder de riem te ste ken", aldus een woordvoerster. Het strandwachtpersoneel krijgt een brief waarin waardering voor hun inzet wordt uitgesproken. Jeugdige winkeldieven aangehouden in Goes GOES - Drie 12-jarige winkeldiefjes uit de gemeente Noord-Beveland zijn gisteravond rond 18.00 aange houden in een winkel aan de Spin- ne in Goes. De jongens hadden twee dvd's weggenomen uit de winkel en werden gesnapt toen de alarmpoortjes afgingen. De ouders van de drie diefjes zijn gewaarschuwd. Alledrie de jon gens hebben een verklaring afge- legd. Langgekoesterde wens dorpsraad gaat nu eindelijk in vervulling. door Lilian Dominicus KATS - Kats krijgt een eigen nieuw bouwwijkje. Op de plek waar nu de volkstuintjes staan aan het Kreekpad stampt bouwbedrijf Fraanje 25 huizen uit de grond. Daarmee gaat een langgekoesterde wens van de dorpsraad Kats in ver vulling. Die vraagt al dertig jaar om meer woningen in Kats. Het dorp telt 328 inwoners en 216 wo ningen; de uitbreiding is dus rela tief gezien behoorlijk groot. Het woonwijkje bestaat uit drie starterswoningen, vier levensloop- bestendige woningen, negen mid denklasse woningen en negen duurdere woningen. Toekomstige bewoners kunnen bij Fraanje hun woonwensen aangeven. „Alleen de starterswoningen zijn stan daard, omdat anders de vraagprijs te hoog wordt", zegt directeur Kees van Sabben van Zeeuwse Pro- jectontwikkelings Maatschappij, waarmee Fraanje samenwerkt. Het is niet zo dat bewoners wel- standsvrij kunnen bouwen, zoals in de Goese woonwijk Mannee. Van Sabben: „Het worden geen se riewoningen, maar we blijven wel binnen de stedenbouwkundige richtlijnen. Mensen kunnen aange- PJII Toekomstige bewoners mogen tot op zekere hoogte aangeven hoe hun woning er uit komt te zien. Alleen de drie starterswo ningen worden standaard. ven waar ze de kozijnen willen of- waar de keuken komt. Dat soort dingen. We proberen de wonin gen te bouwen in de stijl van het bestaande dorp." „Het is een welkome aanvulling", zegt dorpsraadvoorzitter Rinus Breure. „Er is een behoorlijke vraag naar nieuwe woningen van uit het dorp." Hij vindt het moei lijk in te schatten of door de nieuwbouw meer leegstand in de oudere, kleinere woningen ont staat. „Ik weet niet of dat nu veran dert. Er is altijd wel een potje met leegstaande woningen en het is een landelijke trend dat de ver koopprijzen iets dalen. Maar er blijft altijd roulatie." Het nieuwe wijkje aan de rand van het dorp komt in de plaats van een perceel waar nu volkstuintjes staan. door Frank Balkenende KORTGENE - Internaat De Vliethoe ve in Kortgene sluit per 1 septem ber de deuren, nu stichting Agogi sche Zorgcentra Zeeland (AZZ) het aantal plaatsen voor kinderen die 24-uurs zorg nodig hebben, vermindert. AZZ huisvestte er de afgelopen ja ren twaalf tot zestien kinderen. Voor de vijf personeelsleden van De Vliethoeve is ander werk ge vonden. „Het is een hard gelag", zegt Fred Ausma. De Vliethoeve aan de Kortgeense Galgendijk was jarenlang een inter naat voor kinderen van zogeheten expats, mensen die in het buiten land werken. Overwegend betrof het kinderen van Shell-werkne- Het internaat fungeerde de laatste jaren als 'overloop' voor de jeugd zorg. AZZ moest de groeiende wachtlijsten beteugelen en zocht extra capaciteit voor 24 uurs-be- handelingen. Dat wil zeggen dat kinderen de hele dag onder bege leiding wonen en leven. AZZ kreeg indertijd geld voor 22 extra behandelplaatsen, maar in middels zijn die niet meer nodig. Er verblijven nu nog twee jonge ren in De Vliethoeve. Voor Ausma en het personeel van De Vliethoeve betekent de sluiting een domper. Inmiddels is voor de medewerkers ander werk gevon den. Ausma zelf bereikt in septem ber de AOW-gerechtigde leeftijd. Het is onduidelijk wat er straks met De Vliethoeve gebeurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27