Humor als middel tot bewustwording Verdachte moord Toth langer vast van de mandoline Naast kermis gooien galeries deuren open Onderzoek naar overvallen nog vruchteloos s PZC Woensdag 30 juli 2008 23 Met Bobblaasgames en Verkeerstwister gaat TeamAlert de boer op. foto Dirk-Jan Gjeltema. TeamAlert wars van belerend vingertje over verkeersonveiligheid. door Piet Kleemans scharendijke - Het is vóór jonge ren en dóór jongeren en dat maakt TeamAlert net even anders dan an dere verkeersveiligheidsorganisa ties. Humor is het wapen. Jonge ren bewust maken van de gevaren van het verkeer het doel. Jongeren- camping Duin en Strand bij Scha rendijke de plek waar TeamAlert actie voert. De attributen die TeamAlert inzet lijken op het eerste gezicht weinig van doen te hebben met verkeers- veilgiheid. Bladblazers en hesjes liggen klaar voor een potje 'Bob- schillende mandolines en gitaren, passend bij de tijd en stijl van de composities. Soms komen daar ver raste reacties op. Zo dacht een vrouw uit het publiek eens dat een mandoline alleen kon trembleren, maar dat is natuurlijk niet zo. Op 'Vaak vergt het lang langs het strand wandelen voor ik de juiste veer vind' een mandoline kun je ook prach tig akkoorden spelen. We laten ook horen dat een mandoline echt veel meer kan produceren dan volksmuziek", benadrukt Eek- hardt. Het repertoire voor het op treden ih de Jacobusketk is divers. blaas' met een strandbal. Onder het motto 'maak geen uitglijer in het verkeer' ligt er een zeepglij- baan. Zeer in trek bij de kampeer ders op Strand en Duin. En voor wie dat nog niet genoeg is, is er het 'verkeerstwister' waar en pas sant de verkeerskennis van de deel nemers getest wordt. Op een van de schuren op Duin en Strand han gen drie stellingen waar op gerea geerd kan - eigenlijk moet - wor den. Het is duidelijk: TeamAlert is wars van het belerend vingertje en kiest evenmin voor confronteren de beelden en cijfers om jongeren mee om de oren te slaan. Voor alle duidelijkheid: de bood schap is wél bloedserieus: Verspeel je leven niet. Want dat gebeurt vol gens projectleider Ditty Maks van Het varieert van de in klassiek ro mantische stijl gecomponeerde Se- renata tot een Italiaanse Tarantel la, een Argentijnse Milonga en een virtuoze compositie van Paganini, waaruit blijkt dat een compositie voor viool ook heel goed voor mandoline kan worden ingezet. Eckhardt bespeelt mogelijk ook de sopraanluit. Zij doet dat met een heuse vogelveer. „Vaak vergt het heel lang langs het strand wande len voordat ik de juiste veer gevon den heb. Ze moeten soepel zijn om er de luit mee te kunnen spe len". Tijdens het optreden vertelt Eckhardt ook over de ontwikke ling van de mandoline door de eeuwen heen. Concert Giuliani Trio, do. 31 juli, Ren- esse, Jacobuskerk, 20.00 uur. TeamAlert nog maar al te vaak. Terwijl het voorkomen kan wor den. „Het verkeer is geen spel. Het is bloedserieus. En daar proberen we jongeren van te overtuigen." Onderzoek heeft geleerd dat het aantal verkeersslachtoffers onder jongeren van 15 tot 25 jaar in 2007 'Het verkeer is doodsoorzaak nummer één onder jongeren' ten opzichte van 2006 met 15 pro cent gestegen. Vaak door onverant woordelijk gedrag dat niet thuis hoort in het verkeer. Meestal een combinatie van dingen als onerva renheid, alcoholgebruik en stoer Kunstwandeling door Zierikzee meandert langs kunstvormen. ZIERIKZEE - Naast de kermis die zaterdag in Zierikzee begint, kan het publiek dit weekend ook weer een cultureel rondje door de stad maken. De kunstwandeling, elk eerste weekend van de maand, meandert dit keer langs veertien locaties. Dat zijn ateliers en galerieën, waar kunstenaars zelf aan het werk zijn of waar diverse exposities zijn inge richt. Tevens voert de route langs een groot aantal monumenten in de binnenstad. De wandelaars Vin- doen onder groepsdwang. Een fata le combinatie. „Het verkeer is doodsoorzaak nummer één onder jongeren. De meeste beseffen dat niet en schrikken er toch behoor lijk van als je ze dat vertelt." De vijf medewerkers van TeamA lert die op Duin en Strand present waren vallen in dezelfde leeftijds categorie als de doelgroep. Maks: „Dat werkt gewoon beter, dat merk je in de praktijk. TeamAlert bestaat inmiddels vijf jaar. Maks: „In die vijfjaar zijn we behoorlijk gegroeid. De manier waarop wij onze boodschap breng en werkt goed. Het komt aan bij jongeren. Wij gaan niet zeggen wat er allemaal niet mag. We pro beren ze alleen aan het denken te zetten." den een divers aanbod aan beel dende kunst op hun weg: schilder kunst, keramiek, beeldhouwwerk, fotografie, stofversiering en gra fisch werk. De deelnemers zijn te herkennen aan een lichtblauwe vlag met het logo van de Kunst wandeling. Zowel bij het VW-kan- toor als bij de deelnemende loca ties ligt een folder met een over zicht van de route. Specifieke exposities zijn ingericht bij de galeries Het Moment en Kos, bij Kattenhuis Alexandra en bij atelier annex beeldentuin De Komeet. Bij Little Art Factory is een unieke collectie beschilderd ge- bruiksporcelein te zien. Q Meer info: wwwfojhstwandeling.nl Voorlopige hechtenis Vlissinger door rechter met maand verlengd. door Maurits Sep VLISSINGEN - De 52-jarige Vlissinger die vastzit voor de moord op Ilonka Toth, moet nog een maand in de ge vangenis blijven. Dat heeft de recht bank in Middelburg gisteren beslo ten. De man is twee weken geleden aan gehouden door de politie. Hij zou te maken hebben gehad met de ge welddadige dood van de eveneens Vlissingse Ilonka Toth. Zij werd op zondag 6 juli levenloos aangetrof fen op de Noorderbegraafplaats in Vlissingen. De vrouw is 42 jaar ge worden. Aanvankelijk tastte de politie volle dig in het duister over de oorzaak van haar dood. Ook was er geen spoor van mogelijke daders. Pas nadat de politie via televisie en krant verzoeken deed uitgaan naar het grote publiek om tips te geven over het slachtoffer en de laatste da gen voor haar dood, ontstond een beter beeld wie Ilonka Toth was en wat zij had meegemaakt. Zo zou de vrouw deel uitgemaakt hebben van het Vlissingse drugscir cuit en zichzelf geprostitueerd heb ben. Ook zou zij niet lang voor haar gewelddadige dood ruzie hebben ge had, waarbij zij iemand een stuk uit het oor gebeten zou hebben. De termijn van het voorarrest van de verdachte zou vrijdag verstrij ken. Voordien moest een besluit worden genomen over eventuele verlenging. Dat is gisteren ge beurd. De man mag nog dertig da gen gevangen gehouden worden. Omdat justitie de verdachte 'in be perking' hield, mocht de 52-jarige Vlissinger tot gisteren met nie mand contact hebben, behalve met zijn advocaat. Of de beper king inmiddels is opgeheven, was gisteren niet bekend. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het onderzoek naar de gewelddadige en gewapende overvallen eerder deze maand in Vlissingen, heeft nog niet geleid tot de aanhouding van één of meer verdachten. „Het onderzoek loopt en levert wel nieuwe informatie op", zegt woordvoerster Esther Boot van de politie Zeeland. „Maar er is nog geen informatie die nu naar bui ten kan. Er zijn ook nog geen men sen aangehouden in verband met deze overvallen." Na één overval half juli werden meteen drie Middelburgers van 18, 19 en 21 jaar oud aangehouden om dat ze daarbij mogelijk betrokken waren. De mannen zijn echter snel weer vrijgelaten en ze zijn nog steeds op vrije voeten, aldus de politie. Die hield er overigens al direct rekening mee dat de drie niet de overvallers hoefden te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 25