Rook- en stoomdag in een nieuw jasje 'Een film moet een hartslag hebben' 23E3£3SÏ££,~ Publiek verrassen met geheim Aart en Helma Kot in Grote kerk Haamstede Veel boeken op markt in Oosterland Ballonnen voor vrede in Israël en Palestina Kijkje in het zeeleven voor Walcherse kust Verdachten van inbraak gepakt Containerverkoop voor dierenasiel Zierikzee 22 Woensdag 30 juli 2008 PZC S Vijf cursisten worden door cameraman Mare Redmeijer klaargestoomd voor het filmvak. foto Willem Mieras Filmmakers in spe krijgen masterclasses van vakmensen. door Dewi Cigengack GOES - „Voor een jongere in Zee land die iets wil doen met film, is het best lastig. Je kunt zelf wel met een camera aan de slag, maar edi- ten of belichting leer je niet zo makkelijk thuis." Rieks Soepen berg van Stichting Juister wil met het project 'Wij willen jou!' jonge ren warm maken voor het filmvak. Deze week kunnen zij masterclas ses volgen van specialisten op het gebied van bijvoorbeeld camera, re gie of acteren. „Bouw thuis je eigen filmset met wat tl-buizen en zo'n Chinese lamp van de Xenos", adviseert ca meraman Mare Redmeijer zijn 'leerlingen' tijdens een les camera en licht. „Je kan met weinig midde len iets er toch goed uit laten zien." De cameraman werkte on der andere mee aan de film Lan ger Licht en aan de tv-serie Lotte. „Wij hebben een commercial die zich afspeelt in Spanje, opgeno men in een delicatessenwinkel bij de Albert Cuyp-markt in Amster- darnrfelet wat lampen en stof ge loof je tóch dat het in Spanje is." En dat zegt wat. Want Redmeijer kijkt altijd met een technisch oog naar films. „Een film moet een hartslag hebben. Als je fouten ziet, raak je uit die cadans." Redmeijer f noemt als goede voorbeelden The Fountain van Darren Aronofsky ('een prachtige, poëtische film') of The Thin Red Line van Terrence Malick ('veel ruimte voor acteurs om mooi spel neer te zetten'). En dat laatste is het belangrijkst. „Je film kan qua belichting en camera werk nog zo goed zijn, met slechte acteurs is het een slechte film." Zover zijn de vijf cursisten echter nog niet. De achttienjarige Arnout van der Maas uit Goes wil graag ca meraman worden. Hij werd dit jaar niet toegelaten tot de Filmaca demie in Amsterdam omdat hij nog te jong en onervaren is. Daar om is hij nu zoveel mogelijk aan het filmen, om het volgend jaar op nieuw te proberen. „Ik heb een oriëntatiejaar gedaan op de Filmacademie. Daar leer je van alles: licht, geluid, montage, re gie. Camera vind ik het leukst. Aan de ene kant is het technisch, maar je gebruikt de techniek om iets creatiefs te maken." Dat creatieve zit in alle disciplines van het filmvak, vindt Arnout. Het is juist die mengelmoes van vindingrijkheid die verrassende re sultaten oplevert. „Ik sta het liefst in dienst van het verhaal. Als ca meraman bepaal je de sfeer van de film." De masterclasses zijn nog de hele week. Website: www.wijwilienjou.nl Stichting Juister wil met project 'wij willen jou' jongeren warm maken voor het filmvak. Deze week kunnen ze masterclasses volgen. Rondrit met historische bus en kunstexpositie in oude boerenschuur. door Piet Kleemans kerkwerve - De Kerkwerfse rook- en stoomdag dijt steeds verder uit. Centraal staan nog steeds het Zeeuws palingrookkampioen- schap en de miniatuurspoorlijn. De zesde editie van het evene ment op zaterdag 2 augustus biedt ook zaken als een brandweerde monstratie en rondvluchten. Nieu we onderdelen zijn de kunst- schouw in de schuur en de rondrit per historische RET-bus. Voor het Zeeuws palingrookkam- pioenschap hebben zich zo'n der tig deelnemers gemeld bij organisa tor recreatieboerderij Van Lange- raad. Die krijgen om 10.00 uur hun wedstrijdpalingen uitgereikt en het is de bedoeling dat ze er daar drie van inleveren bij de jury, waarin onder anderen wethouder Ad Verseput en palingvisser Bram van den Hoek zitten. Ondertussen kunnen bezoekers zich op allerlei manieren verma ken. In het populierenbos zijn de miniatuur stoomtreinen van de Stichting Miniatuur Spoorwegen Kerkwerve te bewonderen en kun nen er ritten mee gemaakt wor den. In de oude boerenschuur op het terrein is een expositie inge richt met werk van vijf kunstschil ders en een beeldhouwer. Voor wie wat meer van de omge ving wil zien, zijn er verschillende mogelijkheden. Bezoekers kunnen meerijden op een oude boerenkar met Zeeuwse paarden ervoor. En er zijn rondritten met een histori sche RET-bus uit 1961. Wie alles vanuit de lucht wil zien, kan een De zesde editie van de rook- en stoomdag in Kerkwerve - inclu sief het Zeeuws kampioenschap paling roken - heeft meer activi teiten dan ooit. korte rondvlucht maken met Prin ce Helicopters. Natuurliefhebbers kunnen zich melden voor een rondgang onder leiding van een IVN-gids door het nabijgelegen na tuurgebied Tureluur. De brand weer demonstreert het redden van een slachtoffer uit een verkreukel de auto. Op het terrein is verder een uitge breide markt met ambachtelijke boerderij- en streekproducten te vinden. Daar zijn onder meer mos terd, kaas, biologische groenten maar ook oude gereedschappen, beelden en miniatuur-autootjes te koop. Voor de kinderen is er een kindermarkt en een carroussel. Shantykoor Neptunes, dweilband de Notekluvers en zanger/enter tainer Ad Hagestijn zorgen voor li- ve-muziek. Schouws palingbrood of een broodjes palingfilet zijn te koop op het bosterras dan wel tuinterras 't Ofje. De rook- en stoomdag begint om haamstede - Aart en Helma Kot uit Kamperland geven vrijdag 8 au gustus om 20.00 uur een orgel- en solozangconcert in de Grote of Hervormde kerk van Haamstede. Helma Kot is mezzo-sopraan. Aart Kot is vaste organist van de Grote kerk in Haamstede en de Gasthuis- kerk in Zierikzee. Per september wordt hij organist van de Sint Baafskerk in Aarden burg. oosterland - De Hervormde ge meente van Oosterland houdt woensdag 6 augustus van 15.00 tot 20.00 uur een rommelmarkt bij de kerk aan het Torenplein. Vooral de boekenkraam heeft dit jaar 'buiten proportionele afmetingen'. Daar naast is er onder meer glaswerk, antiek, meubilair en speelgoed te vinden. De opbrengst is voor on derhoud van het kerkgebouw. oostkapelle - In Zeeland doen morgen 23 recreatiebedrijven mee aan de zevende Nationale Ballon- nendag van War Child. Kinderen kunnen een ballon kopen voor één euro. Dit jaar besteedt War Child speciaal aandacht aan de kin deren in Israël en de Palestijnse ge bieden. De ballonnen worden om 19.00 uur opgelaten. De deelnemende bedrijven zijn te vin den op www.footzy.nl. oostkapelle - Een gids van mu seum Terra Maris neemt belang stellenden mee op een tocht over het strand om te laten zien wat er in zee leeft. Tijdens de tocht wordt een sleep net door de branding getrokken om te zien wat er leeft. Daar geeft hij dan uitleg over. Aanmelden kan via 0118-582620. Deelname kost twee euro. middelburg - Twee Vlissingers van 17 en 18 jaar zijn gisteren in Middelburg gearresteerd omdat ze zouden hebben geprobeerd in te breken in een woning in de )ohan Lesagestraat. Om kwart voor vijf 's ochtends kreeg de politie een mel ding van een inbraak, waarop di rect de omgeving verkend werd. In de Schweitzerstraat werden de mannen aangehouden. Eén van hen had een breekijzer bij zich. zierikzee - Graaien tussen kunst en kitsch kan aanstaande zaterdag aan de Zandweg in Zierikzee. Dan houdt de werkgroep Dierenasiel Schouwen-Duiveland een contai nerverkoop. Boeken, elektrische apparaten, klei ne meubelen, speelgoed en andere zaken gaan van de hand. De ver koop is tussen 10.00 en 16.00 uur bij het dierenasiel. Opvolger van Jack Asselbergs moet een duizendpoot zijn. door Melita Lanting zierikzee - Hij of zij moet een bruggenbouwer zijn, gemakkelijk benaderbaar zijn, daadkrachtig zijn en het belang van werkgele genheid en het ondernemersschap onderkennen. Met andere woor den: de nieuwe burgermeester van Schouwen-Duiveland moet een duizendpoot zijn. De profielschets voor de opvolger van burgemeester Jack Asselbergs ligt in concept klaar. Uit het raads voorstel blijkt dat er geen raadple gend referendurp komt waarbij de inwoners ziph -k>u:nnepuitsprekpn over twee kandidaten. Dergelijke referenda hebben in het verleden te weinig succes gehad en boven dien is een wetsvoorstel in de maak om het raadplegend referen dum af te schaffen. Opmerkelijk is dat niet alle fractie voorzitters zitting nemen in de vertrouwenscommissie. Theo de Gelder van GroenLinks ziet daar van af omdat hij - als lid van een eenmansfractie - onvoldoende tijd kan vrijmaken voor de procedure. Op 21 augustus komt het voorstel in de commissievergadering en 28 augustus wordt de profielschets in het bijzijn van commissaris van de Koningin Karla Peijs vastgesteld. Het is de bedoeling dat de nieuwe burgemeester per 1 januari aan de slag gaat, als Asselbergs vertrekt. Marianne Eckhardt Giuliani Trio brengt bijzonder optreden in Jacobuskerk Renesse. door Ali Pankow renesse - Relatief weinig mensen kennen de 'geheimen' van de mandoline. Musicus Marina Eck hardt uit Oost-Souburg weet haar publiek dan ook vaak te verrassen als zij de talrijke mogelijkheden van dit instrument laat horen. Met haar eigen Giuliani Trio doet zij dat morgenavond ongetwijfeld ook tijdens een concert in de Jaco buskerk in Renesse. Eckhardt treedt daarin op samen met Caroli ne van Koeveringe (mandola en mandoloncello) en Ron Leendert- se (gitaar).qj Zo'n vijf jaar geleden ten behoeve van haar eindexamen aan het Con servatorium in Tilburg besloot zij zich intensief toe te leggen op mandoline. Zij deed dat samen met gitarist Ron Leendertse. Daar er voor de combinatie van mando line en gitaar niet veel composities waren, zorgden zij daar zelf voor door bestaand werk om te zetten. „Aanvankelijk timmerden we als trio niet zo aan de weg, maar de vraag naar optredens is behoorlijk groot geworden",zegt Eckhardt. Het Giuliani Trio staat borg voor een gevarieerd optreden met een veelheid aan combinaties van in strumenten. Mandoline, gitaar en mandoloncel lo passen wat dynamiek betreft goed bij elkaar. „We bespelen ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24