Een beetje voor de ander, een beetje voor jezelf Uitkijken voor trucs Reisadviezen 'Het is in sommige landen geen goed idee om topless te gaan zonnen tussen de lokale bevolking.' Directeur Jantien Beuman van de Internationale Bouworde PZC Woensdag 30 juli 2008 I 1 1 risico Bekende trucs waarmee reizigers worden benadeeld, zijn op een rij gezet op www.problemenopreis.nl. Een samenvatting van de meest gangbare trucs: Verkopers die je credit card 'even' mee naar achteren ne men, hem daar door een machine halen, wachten tot je weg bent en dan de handtekening vervalsen voor de twee de rekening. Een bedwelmend middel in eten of drankje. Als je wak ker wordt blijkt je geld weg, of ben je aangerand. Voetgangers die tegen je aanlopen en daarbij drank over je heen gooien kunnen handlangers hebben die in de con sternatie iets wegnemen. Nepagenten die je mee willen nemen naar het bureau voor afhandeling van een boete. Maar het 'mag ook afge kocht worden'. De reiziger moet dan juist aandringen mee te gaan naar het politiebureau, maar nooit instappen in een auto die niet heel officieel lijkt. Je koopt ergens een jointje en niet veel later staat er een (corrupte) politie-agent voor je deur die getipt is door zijn vriendje de verkoper, de agent maakt duidelijk dat als je hem niet betaalt er een leuke celstraf wacht (of erger). Door even een pakje mee de grens over te nemen voor een lief of aardig uitziend persoon zijn in de hele wereld in vele landen onschuldige (en naïeve) reizigers in de gevange nis terecht gekomen. Check en controleer ook je bagage. Bij een stoplicht gewezen worden op een lekke band. Soms is die lek gestoken. De reiziger wordt geholpen, maar ondertussen verdwijnen er spullen uit de auto. Na betaling gaat de taxi er vandoor met je bagage. Dus eerst je bagage eruit dan jij en dan betalen! Buitenlandse Zaken in Den Haag kent zes veiligheids niveaus van advies voor reizigers naar het buitenland: 1. Geen reisadvies. 2. Waakzaamheid betrachten: Er zijn wel risico's, maar geen concrete aanwijzingen dat de reiziger gehinderd zal worden. Er wordt bijvoorbeeld geadviseerd voorzichtig te zijn op drukke plaatsen in verband met een terreuraanslag of criminaliteit. 3. Onveilige gebieden: Het land bezoeken mag, maar voor bepaalde gebieden kunnen reizen ontraden worden. 4. Niet-essentiële reizen naar bepaalde gebieden wor den ontraden: Er is verhoogd risico in een bepaald gebied. 5. Niet-essentiële reizen worden ontraden: Dit is een ad vies voor een heel land. 6. Alle reizen worden ontraden. Een negatief reisadvies houdt in dat reisorganisaties geen passagiers meer mogen vervoeren naar de bestemming en dat daar aanwezige reizigers moeten worden teruggehaald. Als er toch nog reizigers naartoe gaan, zijn ze niet verze kerd (ook al hebben ze een reisverzekering afgesloten). Over een paar maanden is Fleur Franssen (26) afgestudeerd als arts. Haar medische kennis kwam onlangs goed van pas bij het werk als vrijwilliger in een weeshuis in Kenia. „Ik had twee weken vakantie tussen mijn co-schappen door en ik wilde even helemaal weg. Een vriendin vertelde zo enthousiast over haar plannen voor vrijwilligerswerk in Kenia dat ik besloot mee te gaan. En ik heb er geen moment spijt van gehad. Twee we ken is natuurlijk heel kort maar ik heb een keur aan ervaringen opgedaan die niet te ver gelijken is met twee weken liggen bakken aan de Spaanse Costa." Haar vriendin is nog in Kenia. Ze zijn allebei erg geschrokken van de verkrachting van vijf Nederlandse vrijwilligers daar. „Je denkt toch even: dat had ons ook kunnen overko men. Maar we zijn allebei realistisch inge steld. Tragedies kunnen overal gebeuren." Fleur heeft zich nooit onveilig gevoeld. „Er stonden altijd Masai-krijgers bij de poort te waken. We hebben veel voorlichting gekre gen over wat je wel en niet moet doen. Niet met korte rokjes naar het strand waar veel moslims komen, niet alleen in een taxi stap pen. Je trekt als blanke vrouw toch al excep tioneel veel aandacht." Het weeshuis waar Fleur werkte telt negen tig kinderen en staat op een groot terrein met een basisschool, een voetbalveld, koeien, kippen en een groentetuin. Naast de leraren zijn er altijd vrouwen aanwezig die in diensten werken, zij worden 'mama' ge noemd. „De kinderen zien de leraren en ma ma's als hun ouders. Ze zijn allemaal broers en zussen van elkaar. Ze hebben het goed." Vrijwilligers zijn er vooral om de kinderen wat extra aandacht te geven. „Ze hebben goed te eten en kunnen naar school. Maar er is weinig ruimte voor persoonlijke aandacht. Je ziet ze glimmen als ze een keertje worden opgepakt of op schoot gezet." Fleur genoot van het contact met de kinde ren. Ze kon met hen praten in het Engels (de voertaal) of Swahili dat ze al had opge pikt tijdens een studiereis naar Tanzania. „Ik zie dat ene meisje dat alles wilde weten nog zo voor me: Waarom zijn jouw handen zo zacht? Doet iemand anders jouw was? Hoe dansen jullie? Leuke dingen zijn dat." Fleur gaf de weeskinderen Eerste Hulp-cur sussen, toegespitst op hun situatie daar. „Ik heb ze verteld wat ze kunnen doen bij slangebeten en bij flauwtes, wat basale reani matie uitgelegd en tips gegeven voor het ver zorgen van snij- en brandwonden die ze makkelijk oplopen in het werk in de keuken met open vuur. Fleur wil graag haar steentje bijdragen maar noemt zichzelf beslist geen idealist. „Vrijwil ligerswerk doe je voor een ander maar ook voor jezelf Je moet niet denken dat jij in je eentje een enorme bijdrage gaat leveren aan de maatschappij. Je moet het doen omdat je het leuk vindt. En je krijgt er ontzettend veel voor terug. Je komt in contact met men sen met een andere blik op het leven. Ze zijn vaak ziek en arm en toch gelukkig." „Kenia trekt je even helemaal uit de wester se wereld. Ik had als arts nog zoveel meer kunnen doen daar. Wie weet, ga ik nog eens terug." zonder JOHO-VRIJWILLIGER WIE? ledereen van 14 tot 35 jaar WAT? Jongerenprojecten op het gebied van Onderwijs, Hulpverlening en Ontwikkelings samenwerking WAAR? Diverse projecten van wildlife tot lesgeven in Afrika, Latijns-Amerika, Azië, de VS en Europa WANNEER? Hele jaar door VERGOEDING? Van vrijwilligers werk en kost en inwoning tot betaald werk INFORMATIE: www.joho.nl of www.wanawa.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11