Met twee linkerhanden heen, voldaan terug 1 10 I Woensdag 30 juli 2008 PZC Geen avontuur Honderdduizenden jongeren gaan elk jaar op werkvakantie naar verre bestemmingen, waar het niet altijd even veilig is. Heel soms gaat het mis. Vijf Nederlandse vrijwilligsters op bouwkamp in Kenia werden vorige week overvallen en verkracht. „We trainen mensen om alert te zijn, maar je kunt altijd op het verkeerde moment op de verkeerde plek zijn door Monique Prins illustratie Mark Reijntjens en Ronald Visser Een bekende truc in Colombia: op het vliegveld staat een bord met de waar schuwing om goed op je waardevolle be zittingen te letten, er lopen immers zak kenrollers rond. De tip is echter niet van de politie maar van de dieven zelf! Veel reizigers tasten immers di rect even hun broekzak of tas af om te kijken of de portemonnee nog op z'n plek zit. Wel zo handig voor de zakkenrollers die zo precies weten waar ze wezen moeten. We gaan met z'n allen steeds meer op reis naar verre bestemmingen. Vooral jongeren kiezen vaker voor een werkvakantie in het buitenland. Sinaasappels plukken in de kibboets in Israël, neushoorns beschermen in Zuidelijk Afrika of een weeshuis op knappen in de Oekraïne. Het betaalt niet of nauwelijks, maar ze keren te rug met een rugzak vol ervaringen en adressen van vrienden. Ze ko men waar veel toeristen vaak niet komen. Maar dat houdt vaak ook in dat het gevaar wat groter is. De vele bemiddelingsbureaus voor werkvakanties in het buitenland be steden veel aandacht aan de veilig heidsrisico's. Maar zelfs dan is een tragedie als vorige week in Kenia niet too procent te vermijden. De vijf vrouwen (van 17 tot 25 jaar) verbleven op een beveiligd terrein. Toch wisten tien Kenianen het ter rein binnen te dringen door eerst een buurman te gijzelen. Daarbij wa ren ze bewapend met een pistool, speren en harken. De tragische ge beurtenis is geen reden om werkva kanties in risicogebieden stop te zet ten. De christelijke organisatie Li vingstone, verantwoordelijk voor de uitzending van de vijf vrouwen, heeft het project in Kenia tijdelijk stopgezet maar gaat ervan uit dat het op termijn weer wordt voortge zet. JoHo (goed voor 250.000 vrijwilli gers per jaar) bemiddelt voor projec ten over de hele wereld. „We probe ren alle vrijwilligers zo goed moge lijk bewust te maken van de risico's ter plaatse", zegt Ramses Gabriëlse. „Let goed op je spullen, neem geen onnodige risico's, doe een slotje op je rugzak, stap niet in je eentje in een taxi. Dat helpt. Maar je kunt al tijd op het verkeerde moment op de verkeerde plek zijn." JoHo heeft ook projecten in Kenia. „Onze partners zitten aan de andere kant van het land als waar die vijf vrouwen zijn overvallen. Aan de kust zijn meer toeristen en is de so ciale controle groter. We trainen mensen om alert te zijn maar Afrika is nu eenmaal gevaarlijker dan Ne derland." Elk continent heeft zijn eigen geva ren, zegt Gabriëlse. „In Afrika en La- tijns-Amerika moet je vaak extra alert zijn op beroving en verkrach ting, in Azië is het relatief veiliger. Al kun je natuurlijk net in dat deel van India zijn waar plots een bom afgaat." Jongeren zoeken het avontuur op, en geen avontuur is zonder risico, zegt Arjan 't Hoen van Oppenheim Travel dat vrijwilligers helpt aan een plek in een kibboets in Israël. Zeker in een land als Israël waar re gelmatig aanslagen worden ge pleegd, is veel aandacht voor de ge varen vereist. „In de ene kibboets loop je meer risico dan de andere", zegt 't Hoen. „Vooral in kibboetsen ten noorden van het Meer van Tibe rias krijgen vrijwilligers trainingen over wat ze moeten doen als er ge vaar dreigt. Ze leren onder meer hoe ze zo snel mogelijk in een schuilkelder moeten rennen als het alarm afgaat." Jaarlijks vertrekken er zo'n honderd jongeren via Oppenheim naar een kibboets. „Het animo wisselt sterk. Als er veel zelfmoordaanslagen en gewelddadige acties van kolonisten in het nieuws zijn, neemt het aantal aanmeldingen sterk af. Het is de af gelopen jaren vrij rustig geweest met maar vijftig of zelfs 25 aanmel dingen. Nu is het weer drukker. Waarschijnlijk door de positieve ver halen over het zestig jarig bestaan van Israël." De Internationale Bouworde (IBO) stuurt vrijwilligers op bouwkamp naar onder meer Roemenië, Rus land, Kroatië, Moldavië en Marokko om wees- en ziekenhuizen op te knappen. Iedere vrijwilliger krijgt volgens di recteur Jantien Beuman ter plekke informatie over de risico's. De tips zijn vooral toegespitst op de bouwac tiviteiten. Zorg voor een goede helm en schoenen, werk niet met asbest, dat soort dingen. „De gebouwen die wij opknappen, staan soms op wat afgelegen plekken waar armoede heerst. We leren mensen alert te zijn op diefstal en leggen uit dat je op sommige plekken beter niet 's avonds laat alleen over straat kunt lo pen. Gelukkig logeren onze vrijwilli gers doorgaans in en om het project en hoeven niet alleen op pad." Op elk project is altijd een begelei der aanwezig. „Hij legt uit wat je be ter niet kunt doen als je daar bent. Je kunt problemen vermijden als je wat meer weet van de culturele ver schillen", zegt directeur Beuman. „Zo is het in sommige landen geen goed idee om topless te zonnen tus sen de lokale bevolking. Daar kun nen meisjes last mee krijgen." Evelien Hermans (22) is niet van de luie strandvakanties. Ze wil graag een verschil maken, zelfs in haar vakantie. Ze ging vorig jaar drie we ken met IBO (voorheen de stich ting Bouworde) naar Mikoszów in het zuid westen van Polen om een opvangcentrum voor verstandelijke gehandicapten op te knappen. En hoewel het project wat afgelegen ligt, heeft zij zich nooit onveilig gevoeld. Ze is ge schrokken van de verkrachting van vijf jon ge vrouwen op bouwvakantie in Kenia. Het werk mag dan deels hetzelfde zijn geweest (de vrouwen waren in Kenia om een speel veld bij het dorpshuis aan te leggen), de om standigheden waren heel anders, zegt Eve lien. „Werken in Kenia en Polen is niet met elkaar te vergelijken. Polen is wel arm maar het is toch een deel van Europa." Het werk was best zwaar, geeft Evelien toe. „Ik had nog nooit wat gebouwd of opge knapt en opeens stond ik met een sloopha mer in m'n onervaren hand in het rond te slaan. Ik heb zware kruiwagens vol met zand en steen verkruid, onkruid gewied en heel veel bomen uitgegraven. Ik ging heen met twee linkerhanden en toen ik terug kwam kon ik waterleidingen en elektra aan leggen en muren metselen. Ik ben trots op mezelf en op wat ik heb gedaan voor Mikos zów. Dit werk geeft ongelooflijk veel voldoe ning." Vrijwilligers van IBO werken nu al meer dan 15 jaar mee aan de opbouw van het op vangcentrum. Evelien zat bij de laatste van zes groepen die kwamen helpen. Haar groep heeft een begin gemaakt met de bouw van een manege waar 'hypotherapie' wordt gege ven. Deze therapie brengt gehandicapte kin deren in contact met paarden, om hen zo te leren met anderen om te gaan en voor ande ren te zorgen. Het zware werk zorgde voor flink wat spier pijn, zwaarder nog was de confrontatie met de situatie van verstandelijk gehandicapten in een land als Polen. „Mensen met een han dicap bestonden daar lange tijd eigenlijk niet. Ze werden weggestopt en er werd hele maal niets met ze ondernomen. De wil om voorzieningen te maken is er nu gelukkig wel, helaas ontbreken de mogelijkheden nog. Ze rijden bijvoorbeeld allemaal nog rond in rolstoelen van hout. Het was toch wel heavy om te zien. Maar de glimlach op de gezichten van de gehandicapte kinderen en hun families maakt alles goed." Hoewel het flink aanpoten was, ziet Evelien haar tijd in het Poolse bouwkamp echt als vakantie. „Ik heb mensen leren kennen uit Italië, Oekraïne, Duitsland en België. Het klikte goed. We waren er allemaal om te hel pen, een andere cultuur en andere gewoon tes te leren kennen en vooral ook om veel lol te hebben. In deze korte tijd heb ik een paar erg goede vriendschappen opgebouwd. Met sommige van hen heb ik nog steeds veel contact." „En in Polen schijnt de zon ook, hoor", zegt ze lachend. „We sliepen op stretchers in gro te legertenten. De tenten zorgden voor een echt vakantiegevoel. Tijdens de hete zomer dagen hebben we 's avonds gezellig buiten gezeten en gerelaxt onder het genot van Poolse drankjes." I:: I BOUWORDE (IBO) WIE? ledereen van minimaal 18 jaar, die zowel lichamelijk als geestelijk gezond is en van aanpakken weet. Bouwervaring is niet nodig. WAT? Bouw en renovatie van. o.a. weeshuizen, kinderdorpen, ziekenhuizen, kerken en sociale centra WAAR? o.a. in Roemenië, Polen, Kroatië, Rusland en Marokko WANNEER? Zomermaanden VERGOEDING? Kost en inwoning INFORMATIE: www.ibo-nederland.org

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10