Natuurcompensatie eindigt in plus Galghoek belangrijk als hoogwatervluchtplaats Bathse Schor goed voor kolonie overzwaluwen Aantal weidevogels in de Baarzandsekreek groeit pzc Dinsdag 29 juli 2008 27 Meer gebieden en hectares ingericht dan was afgesproken. door Rinus Antonisse middelburg - De natuurcompensa tie voor de schade die de tweede verdieping in de Westerschelde veroorzaakte, komt uit op een dik ke plus. Er zijn meer gebieden en hectares omgevormd tot natuur dan tien jaar geleden is afgespro ken. Het gaat om natuur in, aan en rond de Westerschelde. Wel is het zo dat de nieuwe na tuur in de rivier zélf - waar ook de schade aan het natuurlijke sys teem van de Westerschelde optrad - beperkt is. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat nauwelijks estuarie- ne natuur aangelegd kon worden, maar uiteindelijk zijn toch vijf pro jecten aangelegd dan wel gepland. Uitgevoerd zijn het omvormen van een zanddepot tot een slufter- gebied bij Rammekens, het be schermen met een strekdam van het archeologisch monument Schor van Waarde (waar het ver dronken dorp Valkenisse ligt) en het uitbaggeren ('dotteren') van de geulen in de Verdronken Zwarte Maatregelen fn de Westerschelde zelf zijn beperkt gebleven. Polder bij Nieuwvliet. Gepland zijn schorvorming in de voormali ge veerhaven bij Kruiningen en het maken van een buitendijkse schorbuffer bij Perkpolder (in com binatie met natuurherstel Wester schelde, totaal 75 hectare). Als alles klaar is komt het buiten dijks neer op 6o hectare nieuwe natuur en 290 hectare aan kwali teitsverbetering van bestaande na tuur. In de bestuursovereenkomst die in 1998 voor de natuurcompen satie werd gesloten, was sprake Natuurcompensatie rond de Westerschelde In het natuurcompensatiepro gramma Westerschelde zijn 63 projecten voor herstel of uitbreiding van natuurwaarden aangewezen. (50) aantal hectares in plan HU Buitendijkse projecten 1Verdronken Zwarte Polder (50) 2) Rammekensduinen (10) 3) Veerhaven Kruiningen (10) 4) Perkpolder (75) 5) Schor van Waarde (240) Binnendijkse projecten rond de Westerschelde 1Tienhonderdpolder (18) 2) Willem Leopoldpolder (46) 3) Verschepolder (13) 4) Zwinpolder (32) 5) Wallen Sluis (93) 6) Aardenburgse haven (72) 7)Sophiapolder (48) 8) De Plate (79) 9) Heirweg(8) 10) Sint Kruiskreek (60) 11Passagegeule/linie (170) 12) Grote Gat Oostburg (16) 13) Austerlitzpolder (13) 14) Strijdersgatpolder (14) 15) Herdijkte Zwarte Polder (18) 16) Zwartegatse kreek (11 17) Baarzandse Kreek (32) 18) Inlaag Hoofdplaat (19) 19) Driewegen (11) 20) Pyramide (66) 21) Piaskreek (14) 22) Braakman Noord (185) 23) Riemenskreek (64) 24) Braakman Zuid (50) 25) Canisvliet Zuid (45) 26) Zwartenhoekse kreek (12) 27) Axelse kreek (14) 28) Otheense kreek (57) 29) Kreek Huissenpolder (10) 30) Boschkreek (43) 31Driearendskreek (2) 32) Schorretje/inlaag Ossenisse (26) 33) Hengstdijkse Putting (120) 34) De Vogel/Vogelkreek (16) 35) Groot Eiland (42) 36) Polsvlietkreek (30) 37) Vlaamse kreek (6) 38) Kieldrechtpolder (20) 39) Schor van Ossendrecht (34) 40; Boone Polder (12) 41Hoedekenskerke (79) 42) Zwaakse Weel (115) 43) Groenproject 't Sloe (31 Binnendijkse projecten aan de Westerschelde 1Karrevelden/Oud Breskenspolder (40) 2) Baarzandse Kreek (5) 3) Numnmer Een (21) 4) Piaskreek (21) 5) Margarethapolder (145) 6) Bathse Schor (63) 7) Bathse kreek (16) 8) Vroondijk (16) 9) Den Inkel (7) 10) Inkel west (28) 11) Sluisweg(9) 12) Oosterzwakepolder (40) 13) Scheldeoord (9) 14) Galghoek (14) 15) Rammekenshoek (17) van 25 hectare nieuwe natuur en 163 hectare kwaliteitsverbetering. Dat is dus ruim overschreden. Binnendijks, direct grenzend aan de rivier, is nieuwe natuur aange legd. En ook een extra impuls gege ven aan natuurontwikkeling - in de vorm van nieuwe inlagen - in het kader van de zogenoemde Eco logische Hoofdstructuur (EHS), of wel het Zeeuwse groen-blauwe na- tuurnetwerk. In 18 verschillende projecten was eind vorig jaar is 338 hectare gerealiseerd en 152 hectare in uitvoering. In de overeenkomst waren vier projecten met een op pervlakte van 175 hectare voor zien. Verder weg van de Westerschelde is geld uit de pot natuurcompensa tie gestopt in nieuwe natte natuur van het groen-blauwe netwerk. Het betreft voornamelijk kreekher stel. Dankzij dit extra geld konden de projecten beter worden uitge voerd. In totaal is in 28 projecten circa 510 hectare aangelegd en is 680 hectare in uitvoering. Voor de ze plannen was geen oppervlakte in de bestuursovereenkomst opge nomen. Hoewel deze gebieden niet direct in contact staan met de rivier, bieden ze wel onderdak aan Westerschelde-vogels als steltlo pers, ganzen en smienten. De natuurcompensatie is groten deels betaald door Vlaanderen, dat er 20 miljoen euro voor neerlegde. Nederland voegde daar 10 miljoen euro aan toe. De Europese Com missie stelde ons land in eerste in stantie in gebreke, omdat de na tuurcompensatie niet voldeed aan de Vogel- en Habitatrichtlijnen (het Natura 2000-netwerk). Er zijn toen méér projecten direct grenzend aan de Westerschelde ge zocht en gevonden. Bovendien werd aangegeven dat bij het na tuurherstel (op grond van de Vo gel- en Habitatrichtlijnen) nadruk kelijk in de rivier gezocht zou wor den (ontpoldering). Of de Com missie akkoord gaat met de resulta ten van de compensatie is nog niet bekend. Galghoek, 14 hectare, noordwest van Borssele Weiland en akkers zijn omge vormd tot ziltachtige natuur. Sinds 2004 ligt er vlakbij de kerncentrale een open, pias-dras gebied, aanslui tend op het nieuwe Sloebos. Er is een kreek gegraven met een brede oeverzone, die geleidelijk overgaat in hoger liggende graslanden. René Wink van beheerder Natuur monumenten is zeer in zijn sas met het gebiedje, dat zich volgens hem snel heeft ontwikkeld tot waardevolle natuur. „Als je nu kijkt - het is heel belangrijk als hoogwatervluchtplaats." Hij somt moeiteloos vogelsoorten op die de Galghoek hebben ontdekt. Kleine zilverreiger, ooievaar, lepelaar, scholekster, tureluur, grutto. „Het is een mooi hoekje geworden. Als je veel vogels wilt zien is het er bui tengewoon." Wat planten betreft zijn er nog geen echt bijzondere dingen aan wezig, zegt Wink. „Dat moet zich nog ontwikkelen en het duurt even. Het was bemest en voordat het verschraald is, ben je wel een aantal jaren verder." Hij vindt de omvorming tot natuur een succes. „Dat merk je toch met nieuwe stukken natuur grenzend aan de Westerschelde. Een gebied is klaar en meteen zie je broedresultaten. Scheldeoord onder Baarland bij voorbeeld is dit jaar ingericht en ik telde er al 16 paar kluten en één bontbekplevier." Galghoek heeft een extra plus doordat het grenst aan het nieuwe Sloegroengebied, met veel bos, waarvan een groot deel inmiddels in ontwikkeling is. Bathse Schor, 73 hectare, ooste lijk van Bath aan het Spuikanaal Het slibdepot in het westelijk deel is ingericht tot 'struinnatuur', met een wandelroute naar een vogel- kijkscherm. Op dit hoge deel zijn bomen en struiken ingeplant en ontstaat er een natuurlijk bos. In het lagere oostelijke stuk zijn de nog aanwezige kreekresten uitge diept en zijn enkele nieuwe kreek uitlopers gegraven, wat aanwezig heid van nat grasland bevordert. Boswachter Piet de Keuning van Staatsbosbeheer heeft één grote wens: de verwijdering van het crossterrein (9 hectare) uit het ge bied. Maar verder is hij erg tevre den over de ontwikkeling van het gebied. „Het bos stelt nog niet veel voor, dat heeft tijd nodig. Na zo'n tien jaar zie je pas dat het een beet je bos begint te worden. Het lage deel wordt steeds groener. |e merkt dat de natuur zich aan de veranderde omstandigheden aan past. Er zitten al bruine kiekendie ven te broeden en rietbroeders als de blauwborst, rietzanger en klei ne karekiet. We hebben nog niet geïnventariseerd, maar er zijn wei devogels als slobeend, tureluur en grutto." De Keuning is enthousiast over de groei van een kolonie oeverzwaluwen. „Dat is spectacu lair. In het voorjaar hebben we nog speciaal een steile wand met een plas ervoor aangelegd. Daar kwamen de oeverzwaluwen op af als vliegen op stroop. Het was ge lijk een schot in de roos, met 90 exemplaren." Galghoek vlak achter de Westerschelde is aangelegd dankzij de natuurcom pensatie tweede verdieping. foto Ronald den Dekker Baarzandsekreek, 40 hectare, zuidelijk van Breskens De bestaande kreek en aanliggen de oeverlanden zijn opgeknapt; er komt geen landbouwwater meer binnen en er is een eigen peilbe heer. Richting Kruisdijk is het na tuurgebied uitgebreid met acht hectare reliëfrijk akker- en wei land. Daar zijn oude, volgestorte kreekvertakkingen weer in ere her steld, waardoor een pias-drasse si tuatie is ontstaan. De voormalige vuilnisbelt is extra afgedekt. „We hebben meer natuurgebieden met zo'n bultje", zegt Gert-Jan Buth van Het Zeeuwse Landschap. Hij vindt dat het heel goed gaat met de onopgeknapte kreek en het nieuwe gebiedje, 'al is het allemaal nog vrij pril'. Het aantal weidevo gels is volgens hem duidelijk toege nomen en de moerasvegetatie waarop wordt ingezet, breidt zich uit. Hij acht het niet uitgesloten dat ook het Europees beschermde kruipend moerasscherm opduikt. Een pluspunt is dat bij het uitbag geren van de kreek de uitgebreide rietvelden zijn verdwenen en daar mee ook de broedende zomergan- zen. Het moet nu een open kreek- gebied met weidevogelfunctie blij ven. Buth: „Je ziet ook meer estua- riene steltlopers, zoals tureluur en groenpootruiter."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29