Illegalen maken Italianen hard Spanje strijdt tegen immigratie PZC Maandag 28 juli 2008 9 Vluchtelingen kiezen andere landen om EU binnen te komen. door onze correspondent Henk van den Boom Spanje heeft een vloot van elf schepen, vier vliegtuigen en twee helikopters ingezet om de grote stroom bootvluchtelingen naar het Spaanse vasteland in te dammen. Het gevolg is dat steeds meer illegalen via Italië en Grie kenland Europa proberen binnen te komen. De Spaanse regering vecht al jaren met wisselend succes tegen de gro te toestroom van voornamelijk Afrikaanse immigranten. In tien jaar tijd is het aantal buitenlanders gegroeid tot zo'n vijf miljoen: 11 procent van de totale bevolking. Tien jaar geleden was Spanje nog een emigrantenland. De traditionele routes via Ceuta en Melilla, de twee Spaanse encla ves aan de Marokkaanse kust, zijn potdicht gemaakt door het optrek ken van een waar ijzeren gordijn. Ook heeft de Spaanse kustwacht de oversteek via de Straat van Gi braltar zo goed als onmogelijk ge maakt. Sinds een paar jaar heeft de jacht zich verplaatst naar de Afrikaanse westkust. Vluchtelin gen proberen vanuit Senegal en Mauritanië in houten vissersboten de Canarische Eilanden te berei ken. Spanje probeert samen met Senegal, Marokko en Mauritanië de vluchtelingen tegen te houden. Ondanks de strenge kustbewaking toont de regering-Zapatero veel be grip voor het lot van de Afrikanen. Zapatero vraagt in internationaal verband aanhoudend aandacht voor de armoedebestrijding in de landen van herkomst. Italië voelt zich overspoeld door immigranten. Volgens de regering neemt hun aantal toe door hardere maatregelen in Spanje en Frankrijk. De noodtoestand is afgekondigd in het hele land. door onze correspondent Eelco van der Linden TT k stop niet meer, het I kost me drie dagen I werk.' Tonijnvisser Enzo I della Monica lacht be- JL, minnelijk, maar reali seert zich de vreselijke impact van zijn woorden. De immigranten die deze zomer telkens weer aan zijn netten hangen nadat hun gamme le bootje naar de bodem is verdwe nen tussen Libië en het eiland Lampedusa, hoeven niet meer te rekenen op zijn hulp. Italië verhardt als het gaat om bui tenlanders. Men voelt zich over stroomd door 'extra-communitari', immigranten van buiten de EU. De rechtse regering van Silvio Ber lusconi speelt er genadeloos op in met maatregelen die volgens criti casters, waaronder de katholieke kerk, vooral het gevoel van onvei ligheid versterken en de Italianen aanzetten tot nog meer onver draagzaamheid. „Nee, nee we zijn niet in oorlog, er rollen straks geen tanks door de straten." Minis ter van Defensie Ignazio La Russa, voorman van de ex-fascistische Na tionale Alliantie, maakte gisteren een grap van de vrijdag ogenschijn lijk zo achteloos afgekondigde noodtoestand in heel Italië 'omdat het aantal immigranten dat aan spoelt op Lampedusa is verdub beld'. De noodtoestand gold al lan- Afrikaanse bootvluchtelingen komen aan op Tenerife. Spanje strijdt met wisselend succes tegen de stroom illegale immigranten. foto Arturo Rodriguez/GPD ger in drie zuidelijke provincies. President Napolitano, die nergens van wist, was 'not amused' en de oppositie spreekt van racistisch of zelfs van fascistisch beleid. Italië was nog maar net bekomen van de discussies over het besluit van diezelfde La Russo om 4.000 gewa pende militairen in te zetten voor het handhaven van de orde in de grote Italiaanse steden en om vin gerafdrukken af te nemen bij Ro- ma-kinderen in illegale kampe menten. De maatregelen zijn ver vat in een zojuist aangenomen 'veiligheidsdecreet', volgens welke illegalen naar verhouding zwaar der zullen worden gestraft voor een gepleegd delict. Wie illegalen in dienst heeft of huizen aan hen verhuurt, wordt ook harder aange pakt. Hoewel volgens de statistie ken de meeste illegalen Italië bin nenkomen per trein of vliegtuig op een toeristenvisum, gaat nu alle aandacht uit naar de bootvluchtelingen. Elke zomer wa gen vooral Afrikanen de oversteek en vinden ook weer vreselijke dra ma's plaats. Tot nu toe zijn er 13.000 aangekomen, de meesten op Lampedusa, tegen 8.000 vorig jaar in dezelfde periode. Er is spra ke van een toename, maar velen stellen zich de vraag of dat het uit roepen van de noodtoestand recht vaardigt. Parlementariër Rosa Bin- di zei dat het klimaat van een poli tiestaat wordt gecreëerd om de ech te problemen te verhullen. Minis ter van Binnenlandse Zaken Ro berto Maroni vindt dat huichelach tig. „De noodtoestand bestond al in drie regio's en dient om bureau cratische obstakels te omzeilen bij het opzetten van tien nieuwe uit zetcentra in de rest van het land." In die uitzetcentra mogen immi granten nu maximaal 18 maanden worden vastgehouden in plaats van de huidige zestig dagen. Vol gens de regering is de toename van het aantal bootvluchtelingen in Italië het gevolg van harder be leid in Spanje en Frankrijk en vormt dit op zich weer een bewijs dat hard optreden wel degelijk ef fect sorteert. Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken Alfredo Man- tovano geeft ook toe dat er meer nodig is: „We moeten beter samen werken met Libië en de andere lan den van waaruit ze vertrekken." 4-sterren hotel! Deze superaanbieding mag u absoluut niet missen! KRAS.NL heeft nu wel een héél aantrekkelijk aanbod voor u: een 2-daags verblijf in het 4-sterren Best Western Marijke in Bergen (NH) boekt u namelijk al vanaf slechts 79! Dit is bovendien inclusief ontbijt, welkomstdiner en een schoonheidsbon cadeaucheque t.w.v. 70! Dat wordt koffers pakken! BERGEN EN OMGEVING U verblijft in Bergen (NH); een gezellig dorpje achter de duinen. Het dorpje is meer dan 1000 jaar oud en gebouwd, rond de uit de 15e eeuw daterende Ruïnekerk. In Bergen vindt u verschil lende monumenten, restaurantjes, cafeetjes en winkeltjes. In de omgeving kunt u heerlijk wande len en fietsen in de natuur. De omgeving bestaat uit duinen en het meest aantrekkelijke natuur gebied van Nederland. Ook Alkmaar is een aan rader. Hier wordt iedere vrijdagochtend de be roemde kaasmarkt gehouden. Ook kunt u in deze stad heerlijk shoppen! Breng ook zeker een bezoek aan het pittoreske Volendam, en laat een foto maken in klederdracht. U kunt hier ook de boot nemene naar het eilandje Marken Kortom ge noeg te doen! GRATIS SCHOONHEIDSBON CADEAUCHEQUE T.W.V. 70 De schoonheidsbon cadeaucheque (1 per boeking) ontvangt u in het hotel en kunt u na verzilvering inleveren bij een schoonheidssalon bij u in de buurt. Hiermee kunt u 3 x naar de schoonheidssalon, waarvan 2 x gratis en 1 x met korting. De bon is 1 jaar geldig. BEST WESTERN HOTEL MARIJKE"** Dit 4-sterren hotel ligt in het centrum van Bergen en beschikt o.a. over een lift, goed restaurant, gezellige bar, lounge en terras. INCLUSIEF: verblijf in het 4-sterren Best Western Hotel Marijke met ontbijt, lx diner en een Schoonheidsbon Cadeaucheque t.w.v. 70 (1 per boeking). Aankomstdata: dagelijks van 3/81/m 30/8 2 dagen 3 dagen Augustus v.a. €79 v.a. €135 Prijzen zijn p.p., o.b.v. 2 personen. Reser- veringskosten 17.50 per boeking (verplicht), n Zie www.kras.nl/50122 waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9