Over schaapherders en schaapuitlaters Coffeeshops zoeken heil in Frans kruid en pure wiet Vandaag geen vis Wo nazomerfestival.nl Containerschip vast bij Breskens Z00lQnd 26au9t/m6sept2008 PZC Maandag 28 juli 2008 15 In Zeeland is nog wel ruimte voor een enkele schaapherder. door René Schrier OOSTBURC - „Kijk je hebt schaap herders en schapenuitlaters. Ik pro beer tot die eerste categorie te ho ren. Ik wil schapen hoeden zoals het vroeger was." Jan Klomp uit Oostburg heeft een schaapskudde van 500 dieren. Hij trekt met zijn Vlaamse Kuddeschapen en Drent se Heideschapen over west-Zeeuwsvlaamse dijken, terrei nen en de stadswallen van Sluis. Met bordercollies werkt hij niet. Dat zijn honden om schapen te drijven, niet om te hoeden, is zijn opvatting. Hij heeft naast Holland se en Duitse herders een Alte Hiitehund, waar hij erg tevreden over is. Een echte werkhond. Hij hoopt er samen met collega's wat meer van te kunnen fokken, om hem te helpen zijn kudde te hoe den. Klomp zou er eigenlijk wel ie mand bij kunnen gebruiken als Je hebt als herder wel de verantwoording voor die hele kudde. schaapherder. „Maar als ik daar lan delijk een advertentie over zou zet ten zouden er misschien wel 500 reacties op komen. Dat kost me meer werk dan dat het oplevert." En dan vertelt hij zijn verhaal over dat mensen hem wel aan de dijk zien staan als het mooi weer is, maar niet als het regent. Over de verantwoording die je moet voe len voor je kudde. „Die schapen hebben er niet voor gekozen om met jou over die dijken te lopen.' Over de gedrevenheid die je moet hebben. „Maar je komt ook jezelf tegen als je altijd maar alleen bent met je kudde. ]e gaat toch over al lerlei dingen nadenken. En als er eens wat misgaat kun je die scha pen of de honden niet de schuld geven. Dat heb je toch echt zelf ge daan. Niet iedereen vindt dat zo'n lekkere gedachte. Aan de andere kant kan ik best begrijpen dat mensen die hele dagen tussen vier muren zitten en onder tl-lampen werken eens wat anders willen. En dan lijkt het vak van schaapher der natuurlijk heel mooi." Ook op Tholen bij Oud-Vosse- meer loopt een kudde voor Staats bosbeheer. Dat is zo'n succes, om dat de dijken er zo van opknap pen, dat Dirk Fluijt van Staatsbos beheer er wel een tweede kudde bij zou willen hebben. Het gaat daar om een kudde van 250 scha pen met als herder Klaasjan van der Kolk. De Zeeuwse Schaapskud de die in de Zak van Zuid-Beve land loopt zit momenteel even goed in de herders. Ook zij wor den wel geconfronteerd met men sen die het wel wat lijkt om met de schapen aan de wandel te gaan, vertelt herderin Carola van den Handel. Ook zij komt met het ver haal van de zon en de regen: „Het ziet er mooi uit, maar toen het zo regende stonden wij er ook." Rookverbod drijft klanten met joints weer de straat op. door Marcel Modde GOES - De kenmerkende walm van wiet hangt nog slechts dunnetjes in de lucht. In coffeeshop Aarden wordt nauwelijks nog gerookt, be zweert eigenaar Gerard Aarden. Zo'n 95 procent van zijn klanten in Goes en Vlissingen nemen hun bestelling mee naar huis. Van het resterende plukje wagen de mees ten zich aan een dun jointje 'puur'. Slechts een kleine groep is overgestapt op de nieuwe tabaks vervanger, die Aarden sinds de in voering van het rookverbod in de horeca via zijn leverancier impor teert uit Frankrijk. „Het is even wennen", vindt ook de coffeeshophouder zelf „Ik vind het best lekker, maar ik rook dan ook sigaren over m'n longen." De scherpe lucht hangt een beetje tus sen die van verschroeid haar en si gaar in. Een belangrijk verschil is dat de tabaksvervanger (een naam heeft het product volgens Aarden nog niet) een kruid is en daarom wettelijk buiten het verbod valt. „We heben het eerst geprobeerd met verkruimelde wietblaadjes, maar dat draait een beetje rottig. Deze tabaksvervanger heeft net als shag een draadjesstructuur." Een mooie joint vormt zich daarmee net zo makkelijk tussen de vinger toppen, toont Aarden. Het product is volgens hem niet te vergelijken met bekendere alterna tieven als Knaster en Dutch Spirit. Daar zit nóg nadrukkelijker een ei- 'Ontstaan uit onvermogen om de echte misdaad het hoofd te bieden.' gen smaak aan, die de beleving van wiet en hasj minder maakt, verklaart Aarden waarom het ook bij die 'vervangers' niet storm loopt. Bovendien is het Franse kruid ook flink aan de prijs. „Twee keer zo duur als tabak", vult zijn bedrijfsleider Jolande Verschiere aan. „Tien euro voor veertig gram." Omgerekend is dat 250 eu ro per kilo. De inkoopprijs voor een kilo wiet ligt momenteel tus sen de 4000 tot 6000 euro, aldus Verschiere. Aarden windt zich he vig op over 'de steeds erger word ende betutteling' van de regering. „Ontstaan uit het onvermogen om de echte misdaad het hoofd te bie den." Het rookverbod schiet volgens hem zijn doel voorbij en werkt 'maffiapraktijken' in de hand. „Het is net als met de droogleg ging in het Amerika in de jaren dertig van de vorige eeuw. Wat kun je daar van leren? Heel sim pel: mensen zullen altijd roesmid delen blijven gebruiken. De over heid moet niet gek opkijken als wij, de burger, ons steeds onvol- wassener gaan gedragen en allerlei mazen in de wet zoeken. Dat lok je op deze manier toch ook uit!" Die situatie beperkt zich niet tot de coffeeshops zelf, signaleert Aar den. Jointrokers (die thuis niet wel kom zijn met hun stickie) wijken uit naar stille straatjes. „Als ik dat zie, probeer ik ze wel duidelijk te maken dat het voor anderen niet prettig is dat ze nu buiten roken. Bovendien lopen ze de kans dat de politie hun joint afpakt. Meer kan ik er helaas niet aan doen." door Sheila van Doorsselaer NIEUWESLUIS - Het onder Bahrein- se vlag varende containerschip Al Manamah, van Antwerpen op weg naar Le Havre, is zondagoch tend rond half twaalf vlak voor de kust voor anker moeten gaan bij Nieuwesluis, nabij Breskens. Het schip lag op zo'n 75 meter buiten het paalhoofd en vanwege het mooie weer en drukte op het strand trok het tafereel honderden kijkers. Het enorme schip (306 meter lang, 75.000 brt) raakte stuurloos door machinepech. Daardoor dreef het richting de kust en moest daar voor anker gaan. Vier slepers wa ren ter plaatse om assistentie te verlenen. Rond twaalf uur kon de Al Manamah op eigen kracht de reis weer vervolgen. foto Peter Nicolai Jan Klomp loopt niet alleen bij mooi weer over de dijken. theater op locatie festivalhart Rbdij Middelburg van Judith de Rijke Dit huiskamerdrama speelt op straat, voor de gevel van zomaar een huis. Het Nazömerfestival zet de deur uuijdt open voor het familiegeheim dat de moeder in het stuk angstvallig verborgen houdt voor de buitenwereld. Deze reizende voorstelling is te zien in: Hoek Zierikzee Rilland Sint-Rnnaland Oost-Souburg Kortgene Graauw Breskens UUemeldinge gratis brochure kaarten info A nazomcrfestival.nl Provinfleland PFhlA of T 09 0 0 3 3 0 0 0 3 3 (0.45 p/9) 1ÜST™,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61