je verslaafde moeder Rouvoet: verlof vaders soepeler 'EU-parlementariër op Turkse dodenlijst' Vakantiedrama treft vader en zoon deOndernemer Hoe passen parttimers étÊk in mijn totaalplaatje? HiH pzc Maandag 28 juli 2008 5 'Niet alle dagen van tevoren vastleggen bij ouderschapsverlof.' den haag - Minister André Rou voet voor [eugd en Gezin wil het ouderschapsverlof aantrekkelijker maken voor mannen die net vader zijn geworden. Zo zouden kers verse ouders niet al aan het begin van dit onbetaalde verlof precies moeten hoeven vast te leggen wan neer zij vrije dagen gaan opne men. Rouvoets woordvoerder heeft een bericht daarover in NRC Handels blad bevestigd. Volgens Rouvoet geeft de overheid tegenstrijdige sig nalen af aan jonge gezinnen. Aan de ene kant moeten ze beter in staat worden gesteld om kinderen te krijgen, aan de andere kant moe ten mensen zo veel mogelijk be taald werk verrichten. Rouvoet vindt dat het kabinet niet alleen moet proberen om zo veel mogelijk vrouwen aan de slag te krijgen. „We moeten ons tegelijker tijd inzetten voor jonge vaders die minder willen werken en met na me in het eerste jaar meer bij hun gezin willen zijn", aldus Rouvoet in NRC. In maart vroeg Rouvoet zich al af of het ouderschapsverlof niet te be perkt is en of de kinderopvang mo gelijk tekortschiet. Een initiatief- wet van GroenLinks om mannen na de geboorte van hun kind recht te geven op twee weken betaald va- derverlof, krijgt echter niet de steun van de minister. Het wets voorstel lijkt ook onvoldoende steun in de Kamer te krijgen. Vaders kunnen nu slechts twee da gen betaald verlof opnemen na de geboorte. Vrijwel de hele Kamer vindt het idee om die periode uit te breiden naar twee weken sym pathiek, maar de meerderheid vindt niet dat werkgevers voor de kosten moeten opdraaien. een elfjarig jongetje uit haar prak tijk de alcoholverslaving van zijn moeder steeds goed en spoedde hij zich iedere dag na school naar huis om te kijken hoe het met haar ging. „Over hun eigen verdriet praten ze niet, omdat ze denken de ouder daarmee nog verdrietiger te ma ken", zegt Jorinde Klungers, pre ventiefunctionaris bij GGNet in Apeldoorn, een instelling voor geestelijke gezondheidszorg. „Kin deren van drie jaar zijn soms al ex treem zorgzaam. Gaan ze een glaas je water halen voor mama die op de bank zo glazig voor zich uit kijkt, of houden haar hand vast omdat ze zo verdrietig is." Kinderen weten de problemen voor de buitenwereld vaak goed verborgen te houden, bleek uit een Rotterdams jongerenonder- zoek van twee jaar geleden. Ze vul den in dat het goed met ze ging, zegt psycholoog Erik Jan de Wil de, werkzaam bij het Nederlands Jeugd Instituut (NJI). Maar uit an dere antwoorden bleek dat ze veel vaker aan zelfmoord dachten en vaker depressieve gevoelens had den. Of kinderen later werkelijk proble men krijgen, hangt voor een groot deel af van de omgeving, stelt De Wilde. „Bijvoorbeeld of er een ge- Hulp voor kinderen Kinderen van ouders met psy chiatrische problemen worden ook wel met een afkorting 'KOPP-kinderen' genoemd. Of als ouders verslaafd zijn: 'KOV-kinderen'. Sinds twee jaar is er op initia tiefvan het Trimbos-instituut in nauwe samenwerking met verschillende verslavingskliniek en en GGZ-instellingen een website voor jongeren in de lucht: Kopstoring.nl Voor ouders bestaat die sinds vijf maanden: KopOpOuders.nl Beide sites worden heel goed bezocht, zegt preventiemede werker bij GGNet, Jorinde Klungers, tevens projectleider Kopstoring. Vorig jaar bezoch ten bijna 160.000 mensen de jongerensite. Jongeren kunnen met elkaar chatten en eenmalig een hulp verlener mailen. Ook ouders kunnen informatie opzoeken en met andere ouders op vaste tijdstippen online ervaringen uitwisselen. zonde ouder of grootouder is met wie de kinderen over de zieke of verslaafde ouder kunnen praten." Docenten en huisartsen zouden eerder aan de bel kunnen trekken wanneer zij iets weten over de thuissituatie. Ook is het nog lang geen gewoonte dat behandelaars van ouders vragen naar het wel zijn van de kinderen. Sommige ouders houden liever hun mond tegenover hun kinde ren omdat ze denken dat ze nog te klein zijn. Maar dat is geen goede oplossing, zegt Klungers. „Kinde ren voelen alle problemen haarfijn aan. Je kunt het beter bespreek baar maken." Met behulp van Piep de Muis leren kinderen van verslaafde ouders of ouders met psychische problemen over hun gevoelens te praten in de Jellinekkliniek in Amsterdam. foto Cynthia Boll/GPD Bij heel jonge kinderen van vier tot en met acht jaar, wordt tijdens de praat- en speelgroepen bij Jelli- nekMentrum gebruik gemaakt van een pluche muis die allerlei nare dingen meemaakt waar de kinde ren oplossingen voor moeten ver zinnen. Zo zoeken ze voor zichzelf ook naar oplossingen. De vader van Piep de Muis ging bijvoor beeld een keer vreselijk uit zijn dak om iets heel kleins, vertelt Den Hollander de kinderen. „Een kindje vond dat Piep dan ook maar heel boos moest worden. Een ander raadde aan onder de ta fel te gaan zitten en zich heel stil te houden." PERTH - Door een frontale botsing tussen twee auto's op de A9 in de Schotse hooglanden zijn zaterdag een 37-jarige Nederlander en zijn anderhalf jaar oude zoontje om het leven gekomen. De 36-jarige echtgenote van de man en hun 4-jarige dochtertje zijn gewond naar een ziekenhuis gebracht. Het gezin komt uit Utrecht. De auto van de Nederlan ders botste tussen de plaatsen Perth en Iverness op een pick-uptruck. Beide voertuigen vlo gen in brand. Ook de twee inzit tenden van de pick-up, een man en een vrouw, kwamen om, even als drie van hun vier honden. De Nederlanders waren met vakantie. Het ongeluk gebeurde op een smal le weg noordelijk van Aviemoore. Ultranationalistische groep wilde Lagendijk (GroenLinks) doden. istanbul - Europarlementariër loost Lagendijk (GroenLinks) stond op de dodenlijst van de ul tranationalistische Turkse groep Ergenekon. Dat meldde de Turkse krant Milliyet gisteren op basis van een verklaring van een van de opgepakte leden van de organisa tie. Ook de voormalige presidenten Su- leyman Demirel en Ahmet Necdet Sezer waren doelwit van Ergene kon. De organisatie had het verder gemunt op Deniz Baykal, de leider van de grootste oppositiepartij CHP. Ergenekon zou met geweld en chaos een militaire staatsgreep hebben willen uitlokken om de re gering van premier Tayyip Recep Erdogan ten val te brengen. De Turkse politie heeft negentig le den van de schimmige groep opge pakt. Ze worden onder meer van terrorisme verdacht. Joost Lagen dijk (5:) is een bekende figuur in Turkije door zijn huwelijk met tv-journaliste Nevin Sungur. Als covoorzitter van de Turkije-delega- tie in het Europarlement volgt hij de hervormingen die Turkije moet doorvoeren om lid te worden van de Europese Unie. Lagendijk was gisteren zeer verrast dat hij op een dodenlijst staat. „Dat had ik nog niet gehoord. Wel over veel andere mensen, zoals het hoofd van de ge nerale staf, schrijver Orhan Pamuk en journalisten", zei Lagendijk van uit Istanbul, waar hij de zaak van het Constitutionele Hof tegen rege ringspartij AKP volgt. Echt veront rust is hij niet. „Ik mag aannemen dat het gevaar geweken is nu de lijst en de organisatie zijn ont dekt." lil Gericht op succes HUB Mijn Bedrijf Alles over personeelsbeleid en méér. deOndememer.nl is, bét business-to-businëss platform van Nederland, vindt er bijvoorbeeld gratis handige; tips, praktische artikelen, checklists, modelbrieven, modelcontracten en andere antwoorden op vragen met betrekking tot personeel, financiën, bedrijfsvoering, !CT, juridische zeken en meer, Meld u dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron voor ondernemers. Home Mijn Netwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5