eiland aan prachtige natuur hiaten Iep is de kroon op het werk voor Van Soest met trots de dijken SPZC Maandag 28 juli 2008 13 Vandalisme weerhoudt kunstenaressen niet van volgende editie. door Gino van den Broecke AXEL - De zeventien Zeeuwse kun stenaressen die meededen aan het project Dijken van Wijven keken zondagmiddag voor de laatste keer in het rond. Na een maand namen ze afscheid van het project Gren zen 2008, waarbij tal van kunst werken in de open lucht waren tentoongesteld. Gedurende de vier weken dat het project kleur gaf aan de historische en natuurlijke omgeving van de Staats-Spaanse Linie kwamen er zo'n zesduizend belangstellenden een kijkje nemen bij de voormalige forten Sint Livi- nus en Sint Jacob. Mede-initiatiefneemster Jorien Brugmans blikt terug op een ge slaagd project. „We kunnen trots zijn op de afgelopen weken. De in zet van vrijwilligers om de boel in de gaten te houden was hartver warmend. Dat er helaas toch steeds vernielzuchtige lieden rond lopen, daar kun je jezelf bijna niet tegen wapenen." De vernielingen waren de enige domper op een verder geslaagd evenement. „Vanaf de opening door Karla Peijs tot vandaag hebben we vele wande laars, fietsers en kunstliefhebbers langs de route mogen begroeten. Met trots en weemoed verlaten we als 'wijven' dan ook de dijken. Het was een schitterende locatie." Het vandalisme zorgt er zeker niet voor dat het project, dat in 2006 de eerste editie kende, niet meer wordt georganiseerd. Brugmans: „Integendeel, we gaan op zoek naar een nieuwe sfeervolle plek er gens in Zeeland. We willen de schoonheid van de provincie com bineren met afwisselende kunst van sterke vrouwen. Daar gaan we nu weer naartoe werken en ko men terug in 2010." Storyboardtekenaar Raimond van Soest met zijn laatste tekening voor de familiefilm lep die in 2009 in de bioscoop moet draaien, foto Willem Mieras Goesenaar doet steeds meer voor Nederlandse film. door Gijs Kamphuis GOES - Nee, in Hollywood zal hij niet snel aan het werk gaan. Maar als regisseur van een Nederlandse film zouden we Raimond van Soest in de toekomst misschien nog wel eens kunnen tegenko men. Goesenaar Van Soest zit in zijn be roep als storyboardtekenaar naar eigen zeggen aan het plafond. Niet dat hij het vak niet meer leuk vindt. Integendeel, het gaat beter dan ooit tevoren, maar groeimoge lijkheden zijn er haast niet. Ja, bij de films van Paul Verhoeven de storyboards tekenen. Maar die doet het zelf Een storyboardtekenaar maakt van het script voor een film een soort stripverhaal. Elke scène wordt omgezet in een tekening. Hierdoor krijgen de cameramen sen en het bedrijf dat zorgt voor de speciale effecten een duidelijker beeld van hoe een scène er uit komt te zien. Een goed storyboard zorgt er dus voor dat de opnamen vlot kunnen verlopen, want tijd is geld, zeker in de film. Op het moment is Van Soest bezig 'In alle scènes zitten speciale effecten, die moeten allemaal getekend worden' met zijn grootste opdracht tot nu toe. Het script voor de familiefilm Iep, die in 2009 in de bioscoop moet draaien. Het verhaal gaat over een meisje dat half mens half vogel is, een lastige klus. „Er zitten in alle scènes speciale ef fecten en die moeten allemaal gete kend worden. Bij andere films heb je vaak alleen dialogen of een ach tervolging, die hoef ik niet te teke nen. Een regisseur snapt zelf wel hoe dat er uit komt te zien." Vol gens Van Soest zijn er maar een paar mensen in Nederland die dit vak echt goed beheersen. Hij is er een van. De filmmakers weten dat en zo komt het dat Van Soest al menig kaskraker heeft 'uitgetekend'. Si mon, Phileine Zegt Sorry en Zomer hitte bijvoorbeeld. Bij de laatste film moest hij ook de naaktscènes tekenen. „Sophie Hil- brand (de hoofdrolspeelster, red.) kon dan zien hoe en vooral wat er allemaal in beeld zou komen", ver telt hij met een glimlach. Ondanks de digitale revolutie te kent de Goesenaar nog gewoon ouderwets met een potlood. Daar bij is zijn werkplek op zolder. Het clichébeeld van een eenzame teke naar die tot diep in de nacht zit te werken aan een oud bureau, met een sigaret en een glas rode wijn binnen handbereik, is dan ook snel gevormd. Van Soest doet geen moeite dat beeld te ontkrachten. Zijn werk voor Iep scant hij in en e-mailt het dan naar Amsterdam, waar het filmbedrijf zit. Die stuurt het weer door naar een firma in Zweden, die de speciale effecten verzorgt voor de film. Diezelfde firma voerde ook de spe ciale effecten uit voor The Lord Of The Rings en de Harry Potter films. Dus als die tevreden zijn over het werk van Van Soest lonkt Hollywood misschien toch? „Nee hoor. Zo'n bedrijf gaat daar niet over en daarbij heb ik het al druk genoeg in Nederland." Ine van der Ven (links) vertelt bevlogen over de natuur rond de Ouwerkerkse kreken. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59