Zorgen om leegstand in Steenstraat Adiós, Folklorefestival Wijven verlaten de dijken Bakken en plakken op feestmarkt Schoondijke PZC Maandag 28 juli 2008 13 Wijkraad Hulst: „Sta particuliere bewoning in bedrijfspand toe." door Sheila van Doorsselaer HULST - De wijkraad Hulst Binnen stad maakt zich zorgen over de hand over hand toenemende leeg stand van bedrijfspanden in en om de Steenstraat in Hulst. In de winkelstraat vol historische panden stonden al een tijdje een aantal beeldbepalende gebouwen leeg, zoals het ING-bankkantoor en de voormalige boekwinkel van Van Geyt. In de Overdamstraat, die ligt in het verlengde van de Steenstraat, staat al jaren de helft van de benedenverdieping van winkelcentrum 's-Gravenhof leeg, hier schuintegenover geldt dat ook voor een voormalige kledingwin kel en de daarnaast gelegen leder winkel. Hoewel deze op de nomi natie voor sloop staan, is door de gemeente niet bepaald moeite ge daan om de gapende etalages een wat nettere uitstraling, of andere invulling te geven. In dezelfde straat heeft nog niet zo lang gele den ook de drogisterij de deuren gesloten. Omdat veel bedrijfspanden in en rond de Steenstraat in Hulst leeg staan pleit de wijkraad Binnenstad ervoor dat daar bewoning wordt toegestaan. In de Steenstraat zijn sinds kort eveneens de bloemenwinkel, pla tenzaak en de decoratiewinkel ge sloten en voor het postkantoor dreigt hetzelfde. Daarnaast zijn de commerciële ruimten onder de ap partementen van Onder de Toren ook nog niet ingenomen. „De leegstand en het toenemen daarvan heeft onze voortdurende aandacht", zegt Bert Zandvoort", voorzitter van wijkraad Hulst Bin nenstad. „We hebben er om de zo veel maanden gesprekken over met de gemeente en die deelt on ze zorgen. Helaas kunnen we er beiden weinig aan doen als een on dernemer besluit te stoppen en er komt geen nieuwe huurder of eige naar om een nieuwe zaak te begin nen." Zandvoort vindt dat Hulst kritisch moet kijken naar het aantal onder nemers dat de gemeente wil aan trekken. „Wat kan Hulst aan? Mis schien moeten we zo langzamer hand de werkelijkheid onder ogen zien en besluiten dat er nu wel ge noeg middenstand is." Om leegstand en uiteindelijk ver paupering tegen te gaan, voelt Zandvoort er wel iets voor om be woning in winkel- of kantoorpan den toe te staan. De gemeente is evenwel niet altijd zo bereidwillig om mee te werken aan een be stemmingswijziging. Zandvoort vindt dat Hulst zich wat coulanter moet opstellen. Evenement ondanks hoge temperaturen redelijk bezocht. door Wilma Valk SCHOONDIJKE - De verkoper van snoepspekken hield het gisteren omstreeks drie uur in de namid dag voor gezien op de feestmarkt in Schoondijke: „Ze beginnen te plakken!" Bakker Jan Goethals ging, ondanks de zeven zonnen nog even door met het bakken van zijn (bij de meeste mensen toch bekend als winterlekkernijen) oliebollen: „Het beslag is gemaakt, morgen kan ik er niets meer mee, dus ik maak het gewoon op." Alleen voor de ijscoman in de wa gen met de toepasselijke naam 'Droomijsje' (je zou met dit weer immers echt wel kunnen dromen van een ijsje) waren de tropische temperaturen een geschenk uit de hemel. Toch bleef het de hele dag gezellig druk op deze jaarlijkse feestmarkt. Ruim honderd kra men met de meest diverse artike len stonden op het Dorpsplein en de aangrenzende Prinses Bea- trixstraat netjes in het gelid opge steld. Liefhebbers van planten konden aan het eind van de middag hun slag slaan bij de bloemenverkoper uit Aalsmeer. Hij wilde duidelijk van zijn groene voorraad afj maar slechts weinig mensen waren be reid hem daarmee te helpen. „Drie, nee vier voor een tientje!", probeerde hij nog. „Mensen, maak me nou los!" Het was duidelijk geen weer om te voet of met de fiets in de hand met een grote plant te moeten sjouwen. Veel bezoekers waren juist op de fiets gekomen zodat ze aan het eind van de middag nog een tocht je konden maken naar het strand 'Drie planten, nee vfer, voor een tientje. Mensen, maak me nou los!' en daar even konden afkoelen of een verfrissende duik nemen. Veel markthandelaren bleven juist iets langer in Schoondijke in de hoop dat fanatieke strandgangers op weg naar huis nog even wilden stoppen in het dorp. Dat gold zeker bakker Goethals: „Jullie mogen morgen deze oliebol len nog eten, maar ik mag ze mor gen niet meer verkopen, dus de rest moet ik weggooien." Volgens velen jammer, want ze smaakten best. Finalemiddag markeert einde van vijfdaags folklorefestival in Sas. door Gino van den Broecke SAS VAN GENT - De dansschoenen zijn weer ingepakt en de kos tuums opgevouwen. Vrijwel direct nadat gisteren de muziek was weg gestorven togen de gezelschap pen terug naar hun vaak verre oor den. Solechnaya Raduga uit Rusland is er eentje van. Na enkele enerveren de optredens zitten de leden nu in de touringcar terug huiswaarts. Ze hebben op de folkloreliefhebbers echter een onuitwisbare indruk ge maakt. Kwalitatief hoog, energiek, verrassend en kleurrijk waren hun optredens. Verrassend was op zaterdagavond ook het eenmalig en eigenlijk niet te missen optreden van de Japanse slagwerkers Feniks Taiko. Met een podium vol trommels, hun en thousiaste bewegingen en ritme kregen de trommelaars de handen van het publiek op het volgepakte Sasse Keizer Karelplein goed op el kaar. Shumen uit Bulgarije en de Baski- sche groep Kresal bezorgden de 'Als je ziet dat er elke avond duizend bezoekers komen weet je dat het festival leeft' toeschouwers wat meer traditione le dansen, eveneens van een hoog niveau. Van wat dichter bij huis maakten de volksdansers van De Grut- moole uit Sas van Gent en het Bel gische Gelmel het zevental groe pen wat de afgelopen dagen door Zeeuws-Vlaanderen trok com pleet. Zij hebben hun vaste schare fans en weten nieuwe toekijkers al tijd voor zich te winnen. Het was overigens voor het eerst in 34 jaar, dat het folklorefestival deze week werd teruggeschroefd naar vijf dagen in plaats van de tra ditionele acht. „We zijn erg tevreden met de ge toonde kwaliteit, de reacties van het publiek en ook de verkorte op zet van het festival", zegt Jacques Sol, voorzitter van de Stichting In ternationaal Folklorefestival Zee land. „We gaan nu evalueren of dit de goede weg is en kijken of we deze weg doorzetten. Deze kortere for mule legt wat minder belasting bij vrijwilligers en gastgezinnen. Als je ziet dat er toch elke avond zo'n duizend bezoekers komen, die ook van de afterparty's genieten, dan leeft het festival nog altijd en daar gaat het om." Vandalisme weerhoudt kunstenaressen niet van volgende editie. foto Wim kooyman door Gino van den Broecke AXEL - De zeventien kunstenares sen, die meededen aan het project Dijken van Wijven keken zondag middag voor de laatste keer in het rond. Na een maand nemen ze af scheid van het project Grenzen 2008, waarbij tal van kunstwerken in de open lucht waren tentoonge steld. Gedurende de vier weken dat het project kleur gaf aan de histori sche en natuurlijke omgeving van de Staats-Spaanse Linie kwamen er zo'n zesduizend belangstellen den een kijkje nemen bij de voor malige forten Sint Livinus en Sint Jacob. Mede-initiatiefneemster Jorien Brugmans blikt terug op een ge slaagd project. „We kunnen trots zijn op de afgelopen weken. De in zet van vrijwilligers om de boel in de gaten te houden was hartver warmend. Dat er helaas toch steeds vernielzuchtige lieden rond lopen, daar kan je jezelf bijna niet tegen wapenen. Het is een kleine domper op een verder geslaagd Flamencodans bij Zuiddorpe, bij de afsluiting van het project Dijken van Wijven. foto Wim Kooyman evenement. Vanaf de opening door Karla Peijs tot vandaag heb ben we vele wandelaars, fietsers en kunstliefhebbers langs de route mogen begroeten. Met trots en weemoed verlaten we als 'wijven' dan ook de dijken. Het is een schit terende lokatie gebleken." Het vandalisme zal er zeker niet toe leiden, dat het project dat in 2006 de eerste editie kende, niet meer wordt georganiseerd. Brug mans: „Integendeel, we gaan op zoek naar een nieuwe sfeervolle plek ergens in Zeeland. We willen de schoonheid van de provincie combineren met afwisselende kunst van sterke vrouwen. Daar gaan we nu weer naartoe werken en komen terug in 2010."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53