Noodweer teistert Zorgen voor groot deel Nederland Zwarte Cross trekt ioo.ooo bezoekers Kind verdrinkt in zwembad Meer controle op organisaties Turkije-reizen Koerier in balans 4 Maandag 28 juli 2008 pzc Overlast door harde wind, blikseminslag en wolkbreuken. de bilt - Het weer liet zich afgelo pen weekeinde van zijn meest on stuimige kant zien in Nederland. Wolkbreuken, blikseminslagen en zware windstoten veroorzaakten met name zaterdagmiddag en -avond overlast in veel regio's. Alleen Zeeland en Zuid-Holland bleven, vrijwel geheel gevrijwaard van barre weersomstandigheden. In deze provincies genoten de in woners en toeristen van prachtig zomerweer. De stranden lagen vol met liefhebbers van zon en zee. Elders in het land scheen de zon ook vaak, maar daarnaast kampten diverse gebieden soms urenlang met noodweer. De brandweer had het met name in het midden, oos ten en zuiden van het land erg druk met het leegpompen van kel ders en tunnels. In diverse dorpen en steden kwamen straten blank te staan. Op de snelweg A2 ston den lange files omdat een langduri ge wolkbreuk het wegdek moeilijk berijdbaar maakte. Donder en bliksem bezorgden de brandweer ook overwerk. Onder meer in Zuid-Limburg (Heer len-Maastricht) moest het treinver keer worden gestaakt nadat de blik sem was ingeslagen. In Voorthui zen (Gelderland) brandde een boerderij uit na een blikseminslag. Niemand raakte gewond. Duizen den bezoekers van het evenement de Zwarte Cross in de Achterhoek kregen zaterdagavond ook flinke buien over zich heen. Later werd het weer droog. De organisatie van fW* In veel regio's veroorzaakte nood- weer met name zaterdagmiddag overlast. Zeeland en Zuid-Hol land bleven vrijwel geheel gevrij waard van het barre weer. lichtenvoorde - Het driedaagse festival de Zwarte Cross in Lichten voorde heeft het recordaantal van ruim loo.ooo bezoekers getrokken. Dat maakte de woordvoerder van het festival gistermiddag bekend. „Ondanks het zeer warme en wis selvallige weer heeft het publiek ons weten te vinden. Alles is fan tastisch verlopen", zei hij. Vrijdagnacht en zaterdagavond moesten de kermisattracties tijde lijk worden stilgelegd, toen er een noodweer over het festivalterrein trok. Uit voorzorg werden alle ho gere decorstukken weggehaald. Door het vele hemelwater ging het dak van een Grolsch-beugelbar er aan. Niemand raakte gewond. In samenwerking met de politie han teerde de organisatie een lik-op-stuk-beleid. Vorig jaar erger de een deel van het publiek zich aan festivalgangers die zich mis droegen. „Er zijn in totaal nog geen twintig mensen voor lichte vergrijpen van het festivalterrein verwijderd. Ook dat stemt ons zeer tevreden", zei de woordvoer der. De bezoekers konden tijdens de twaalfde editie van het festival kijken naar optredens van onder meer Beef!, Moke en The Presi dents of the USA. Verder waren er ludieke crossraces en waren profes sionele stuntteams naar de Achter hoek gekomen. Zo werd zaterdag het wereldhoogterecord bungy- jumpen verbeterd en liet een ande re stuntman zich een dag eerder lanceren voor een sprong van 62 meter. De Zwarte Cross werd gis teravond afgesloten door Jovink en de Voederbietels. De bandle den waren tevens de organisato ren van het festival. het festival stelde dat de overlast meeviel. Datzelfde gold voor de luchthaven Schiphol. Hier vielen ook flinke buien, maar het vlieg verkeer kon gewoon doorgaan. Op het water deden zich volgens de Koninklijke Nederlandse Reddings Maatschappij op enkele plekken chaotische situaties voor met (zeil)schepen. Serieuze incidenten bleven uit. Het weer was afgelo pen weekeinde niet alleen onstui mig in Nederland. In de Duitse deelstaat Noord-Rijnland-Westfa- len viel op sommige plaatsen in drie uur tijd 178 liter water per vierkante meter. Dat is twee keer de gemiddelde hoeveelheid voor de hele maand juli. De komende dagen beloven volgens het KNMI meer zomerweer te brengen in ons land. Het weerinstituut ver wacht de hele week tussen de 25 en 30 graden. Maar alle dagen is er kans op een bui en morgen en vrij dag kan het gaan onweren. doornspijk - Een jongen (6) uit de gemeente Hoorn is zaterdag omgekomen door een ongeluk in het zwembad van een camping in het Gelderse dorp Doornspijk. De jongen werd bewusteloos aan getroffen in het bad onder aan de glijbaan. Hij werd met spoed over gebracht naar het ziekenhuis in Zwolle, waar hij overleed. Uit een eerste onderzoek trekt de politie de conclusie dat de jongen in de glijbaan een wateropstopping heeft gecreëerd. Vervolgens is hij met hoge snelheid van de glijbaan gegaan. Door de extra snelheid, zijn zwembandjes en zijn geringe gewicht is hij waarschijnlijk over het water geschoten en hard met zijn hoofd tegen de rand van het bad gekomen. Daardoor liep hij ernstig nekletsel op. Ruim 30 procent van de jongeren onder de 22 jaar groeit op bij ouders die psychische problemen hebben of verslaafd zijn. Het is een groep die vaak niet wordt opgemerkt, maar later wel problemen kan krijgen. „Kinderen voelen alle problemen haarfijn aan." door Mayke Calls Als haar moeder weer eens depressief op de bank lag, deed de elf jarige Cheryl thuis de boodschappen, kookte en zorgde voor haar jongere zusje van zes. Dat vond ze geen probleem, inte gendeel, Cheryl deed niets liever, zo verklaarde ze tegenover een hulpverlener. Tussendoor deed ze haar huiswerk, zodat geen leraar op school over haar zou klagen. Vriendjes en vriendinnetjes had ze nauwelijks. Het gedrag van Cheryl (niet haar echte naam) is typerend voor kin deren van wie de ouders psychi sche problemen hebben of ver slaafd zijn of beide. Naar schatting zijn er 1,6 miljoen kinderen in Ne derland zoals Cheryl. Het is een groep kinderen die niet altijd wordt opgemerkt omdat ze vaak aangepast gedrag vertonen en zich schikken om te overleven. Dat is zorgelijk omdat twee derde van deze kinderen op latere leef tijd zelf problemen krijgt. Ook lo pen mensen met psychische pro blemen sneller kans verslaafd te ra ken. Marjan den Hollander, van Jelli- nekMentrum werkt als 'preventie medewerker' met deze kinderen. Ze hebben eigenlijk nog geen ech te behandeling nodig, maar om te voorkomen dat ze later problemen krijgen, zijn er praat- en speelgroe- pen waarin ze leren over hun erva ringen te praten. EINDHOVEN - Een deelnemer aan het Europees Kampioenschap voor fiets koeriers laat zien hoe goed hij zijn fiets onder controle heeft. Ruim driehon derd snelle postbezorgers uit heel Europa, en enkele van daarbuiten, deden afgelopen weekeinde in Eindhoven mee aan de wedstrijd, die elk jaar wordt gehouden. foto Hennie Keeris/ANP PETER Ruim miljoen mensen op kermis in Tilburg tilburg - De Tilburgse kermis heeft de afgelopen tien dagen ruim 1,1 miljoen bezoekers getrok ken. Dat liet de gemeente Tilburg gisteren op de laatste kermisdag weten. Vorig jaar kwamen iets meer mensen op de grootste ker mis van de Benelux af: 1,2 miljoen. De gemeente wijt het lagere aantal aan het slechte weer begin vorige week. Bijna de helft van de bezoe kers kwam van buiten Tilburg. Fietser sleurt hond mee, dier bezwijkt utrecht - In Utrecht is zaterdag een hond doodgegaan nadat een fietser het beest een tijdlang aan een touw had meegesleurd. Getui gen hadden de politie gemeld dat de fietser de hond achter zich aan sleurde totdat het dier bezweek. De fietser ging er vervolgens van door. De Utrechtse politie heeft het geval van dierenmishandeling in onderzoek. Politie treft twee lijken aan in woning alblasserdam - De politie heeft zaterdagavond twee lijken gevon den in een woning in Alblasser- dam. Het betreft de 37-jarige bewo ner van het pand en een 36-jarige vrouw die er verbleef De politie werd rond acht uur gealarmeerd door een verontruste buurtbewo ner, die melding maakte van een 'verdachte situatie'. De politie on derzoekt wat zich precies in het huis heeft afgespeeld. Hond legt het loodje in snikheet busje amsterdam - In Amsterdam is een hond gestorven in een snikhete au to. De hond was opgesloten in een volledig afgesloten bestelbus. Een voorbijganger sloeg twee keer alarm bij de politie nadat hij het dier hevig hijgend en piepend in de wagen zag zitten. Toen agenten het achterraam hadden ingeslagen, bleek de hond al overleden. De ei genaar van de hond is onbekend. Kinderen hebben snel het gevoel zelf schuldig te zijn aan de proble men of ze bedenken zelf verklaringen voor het vreemde ge drag van hun ouders. Zo was het kleine zusje van Cheryl er vast van overtuigd dat haar moeder dood zou gaan omdat ze zo vaak in bed lag. Den Hollander: „Probeer maar eens te denken dat het niet aan jou ligt als je moeder ineens in hui len uitbarst omdat je te veel herrie maakt." Deze kinderen zijn meestal zeer lo yaal aan hun ouders. Hun eigen emoties schakelen ze uit omdat daar thuis nauwelijks ruimte voor is, weet Den Hollander. Zo praatte Hilversum - Circa dertig reisorgani saties worden de komende tijd scherper in de gaten gehouden. Het gaat met name om bedrijven die reizen naar Turkije organise ren. Dat meldde RTL Nieuws zater dagavond. Directeur Piet Hein Debets van de Stichting Garantiefonds Reizen (SGR) zei dat de betreffende on dernemingen jaarlijks twee keer gecontroleerd worden, waar dat normaal gesproken een keer is. „We houden voortdurend een vin ger aan de pols", aldus Debets. Vorig jaar keerde de SGR bijna 9 miljoen euro uit aan vakantie gangers, van wie de reisorganisatie failliet ging. Opvallend genoeg ge beurde dat steeds in de drukke zo merperiode. Debets: „En in acht van de tien gevallen ging het om Turkije-specialisten, daarom beste den we nu extra aandacht aan die groep."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4