Ten Dam deed Dekker bijna vergeten PZC Maandag 28 juli 2008 25 Riccardo Riccó; winnaar 6e etappe, Luis León Sanchez; winnaar 7e etap- Riccardo Riccó, winnaar 9e etappe, Leonardo Piepoli; winnaar 10e etap- Kurt-Asle Arvesen; winnaar 11e Aigurande-Super-Besse pe, Brioude-Aurillac Toulouse-Bagnères-de-Bigorre pe, Pau-Hautacam etappe, Lannemezan-Foix Carlos Sastre; winnaar 17e etappe, Marcus Burghardt; winnaar 18e e- Embrun-L'Alpe-d'Huez tappe, Bourg-d'Oisans Saint-Étienne Gert Steegmans; winnaar 21e etap pe, Étampes-Parijs Tien Nederlanders zijn vrij onzichtbaar, maar finishen allemaal. door Harm Vonk PARIJS - Sinds de Tour de France van 1952 was het niet meer voorge komen dat alle gestarte Nederlan ders de Champs-Elysées haalden. Koos Moerenhout was het dicht ste bij ritwinst, maar de enige tast bare prijs was voor debutant Niki Terpstra, die één keer werd uitge roepen tot strijdlustigste renner. Hij haalde net als de drie andere debutanten Parijs. De rapportcij fers van de tien Nederlandse Tour- deelnemers. pen door het peloton, waarna Ca vendish zijn vierde etappezege boekte en Tersptra het rode rug nummer een dag mocht dragen. Het was de enige Nederlandse prijs. Probeerde het nog talloze ma- men na een positieve dopingtest: „Ik zou hem voor zijn muil slaan." Sebastian Langeveld (131e op 3.28.07); 5,5 Had het lang erg lastig, maar wurgen aan. Kwam er achter dat de Tour nog een stapje hoger is dan de Vuelta. Pieter Weening (63e op 1.55.52 minuten): 5 Laurens ten Dam (22e op 32.59 minuten): 7 Begon in Brest als debutant en ein digde op de Champs-Elysées als nieuwe Nederlandse Tourheld. Bleef ondanks alle aandacht nuch ter en realistisch. Genoot van zijn jongensdroom die op 27-jarige leef tijd eindelijk uitkwam. Was in de Pyreneeën meer hulp voor Mentsjov dan in de Alpen, maar presteerde met zijn eindklassering (22e) ver boven verwachting. Hij deed Thomas Dekker vergeten. Koos Moerenhout (34e op 1.05.38): 6 Was na zijn imponerende hulp in de Ronde van Spanje van vorig jaar op voorspraak van Mentsjov de wegkapitein van de Raboploeg. Bleef samen met Ten Dam lang bij de Rus, maar kon op bepalende momenten de onervarenheid van de ploeg en de foutjes van de kop man niet verbloemen. Was in de elfde etappe van Lannemezan naar Foix de eerste Nederlander die deel uitmaakte van een ont snapping die het volhield tot de fi nish, maar werd vierde. Niki Terpstra (136e, 3.33.40): 6 Kwam niet als debutant in de Tour om mee te rijden, maar om aan te vallen. Deed zijn plicht en reed in de dertiende etappe van Narbon- ne naar Nïmes lang voorop, eerst met de Brard, de laatste kilometers alleen. Werd in de slotfase len en kreeg als beloning een plek in de olympische wegploeg. Bram Tankink (60e op 1.50.24): 5,5 Reed een relatief onzichtbare Tour in dienst van de ploeg. Had wel een groot aandeel in de zege van Freire in Digne-les-Bains, toen hij op een snikhete dag deel uitmaak te van een lange ontsnapping. Had in Narbonne een van de mooiste uitspraken tijdens de hele Tour, na dat Riccardo Riccó een dag eerder in Lavelanet uit koers werd geno kwam er in de slotweek goed door. Was na een keurige Ronde van Spanje op speciaal verzoek van Mentsjov meegenomen naar Brest en liep in zijn eerste Tour lang op zijn laatste benen. Deed op het vlakke het nodige werk voor de ploeg, maar haakte in het gebergte slechts met hangen en De tien Nederlanders die drie we ken geleden in Brest aan de Tour begonnen, hebben allemaal Parijs gehaald. De meesten reden ano niem mee. Had een dubbele valse start: na zijn late selectie door het wegval len van Thomas Dekker, werd de Fries al na vier dagen ziek. Was een van de eerste uitvallers ge weest als hij de tijdrit in Cholet niet had kunnen gebruiken als her steldag. Groeide na de Pyreneeën redelijk door tot een aanvaardbaar niveau, maar was nog altijd geen schim van datgene dat van hem verwacht mocht worden. Joost Posthuma (69e op 2.05.10): 5 Stelde als tijdritspecialist in de ra ce tegen de klok in Cholet ernstig teleur (42e), maar weet dat aan de zware arbeid die de ploeg in de da gen vooraf had moeten doen om Mentsjov voorin het klassement te houden. Klaagde vervolgens over maagpijn en ontstoken luchtwe gen. Verbeterde in de slotweek, maar kwam in de tijdrit van Saint-Amand-Montrond niet ver der dan een plekje bij de beste twintig. Stef Clement (90e op 2.32.19): 5 Was in de tijdritten vergelijkbaar met Posthuma, werd 22e en 42e. Werd halverwege de Tour ziek en was het bovendien niet eens met de onbegrijpelijke strijdwijze van zijn ploeggenoten. Deed in aanval- spogingen wat hij kon om lijn te brengen in de tactiek van het Fran se Bouygues, maar bleek daar niet sterk genoeg voor. Stelde daarmee vooral zichzelf teleur. Deed tot het einde alles om zijn vorm voor de Olympische Spelen te hervinden. Steven de Jongh (125e op 3.24.08): 5 Sprintte een paar keer naar ere- plekken. Deelde gedurende bijna de hele ronde in de malaise van zijn Quick Step-ploeg, die zich ver keek in Stijn Devolder als klasse mentsrenner en bij afwezigheid van Tom Boonen met Gert Steeg mans tot in de ultieme Toursprint op de Champs-Elysées veel te kort kwam in de sprints. Kreeg groen licht om mee te gaan met vluchtgroepen, maar slaagde daar niet in. Sylvain Chavanel; winnaar 19e etap pe, Roanne-Montlu^on ^illlP? v .jr.- a w m Stefan Schumacher; winnaar 20e etappe, tijdrit Cérilly Saint-Amand M. Martij n Maaskant (134e op 3.31.30): 5 Had het continu zwaar en kwam j er in zijn eerste grote ronde achter j dat de Tour meteen het allerhoog- j ste podium is. Probeerde meerdere malen om te ontsnappen aan het j razende peloton, maar kon nooit wegblijven. Maakte zich nuttig voor sprinter Julian Dean, maar mocht in de ber gritten elke keer weer blij zijn dat hij op tijd binnen was. Laurens ten Dam zag af in de Tour, maar eindigde wel als beste Nederlander. foto Phil Nijhuis/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27