Freire pakt groene trui op eigen kracht Rabo sluit Tour af met zuur gevoel Grote deceptie voor tijdritspecialist Evans Kleine Tour 22 Maandag 28 juli 2008 PZC Denis Mentsjov wordt zesde in de tijdrit, maar eindigt buiten de top drie in de Tour. foto Christophe Ena/AP Kopman Mentsjov is sterk, maar belandt naast het podium. door Ad Pertijs PARIJS - Rabobank sloot de Tour in Parijs af met één man op het erepo dium: groene-truiwinnaar Oscar Freire. Het hadden er twee kun nen of moeten zijn. Kopman De- nis Mentsjov miste de derde plaats in het eindklassement op veertig seconden. „Dat laatste geeft toch een zuur gevoel", zei ploegleider Erik Breukink. Zuur, omdat de Russi sche kopman op twee momenten in de Tour onnodig tijd verloor: 38 seconden omdat hij in de eerste week niet alert en fel genoeg was toen zich een waaier vormde en nog eens 35 tellen in de afdaling van de Bonette-Restefond omdat hij het contact met de man voor hem verloor. „Verlies je die tijd niet, dat sta je dus op het podium." Zuur was het volgens hem alle maal ook omdat er conditioneel en fysiek in deze Tour niets mis was met Mentsjov. „Dat bleek zaterdag nog eens in de tijdrit." Daarin was hij de beste van de renners die in de top vijf van het algemeen klasse ment stonden. De Rus dacht voor af dat hij met een sterke chronorit alsnog op het podium terecht zou komen, maar de boven zichzelf uit stijgende Bernhard Kohl verhinder de dat. Terugkijkend op drie weken Tour de France keerde Breukink met een dubbel gevoel terug naar huis. „De fysieke gesteldheid van onze beide kopmannen was goed. Einde lijk reed Denis een sterke Tour. Rabo-kopman Denis Mentsjov wordt vierde in de Tour de France. Dat is zuur, want de der tigjarige Rus rijdt drie weken lang sterk. Het was de Mentsjov die ik vorig jaar in de Vuelta heb gezien. De steekjes die hij liet vallen, hadden volgens mij dan ook niets met zijn conditie te maken. Ik zou ook niet weten hoe ze met een andere voor bereiding te verhinderen waren ge weest." De ploeg had hem in het geval van de waaier wellicht beter kunnen beschermen. „Denis heeft gezegd dat het allemaal bij hem is begon nen. Hij moet zich ertussen dur ven gooien. Dat weet hij nu ook. Net als met de afdaling. Hij reageer de vrij laconiek, maar hij baalde er enorm van." Mentsjov is dertig jaar. „Ik denk dat ik nog zeker twee jaar op dit ni veau een gooi kan doen naar de eindzege", denkt de Rus. Breukink wil hem volgend jaar meer sterke klimmers meegeven. „Een man als Robert Gesink hebben we al in de ploeg. Daarnaast is er nog ruimte om een klimmer aan te trekken." Spaanse sprinter hoefde van Rabobank geen hulp te verwachten. door Harm Vonk parijs - Voor zowel zijn werkgever als voor zijn landgenoten is de groene trui van het sprintklasse ment slechts bijzaak in de Ronde van Frankrijk. In Oscar Freires om geving vindt alleen Laura de trui écht mooi. Meerdere keren spoor de zijn echtgenote de Rabo- bankrenner aan om Parijs te ha len. Gisteren slaagde Freire er in om met het groen om de schou ders de Champs-Elysées te berei ken, helemaal op eigen kracht. In de laatste eindsprint van de Tour 2008 eindigde hij als derde. Rabo-ploegleider Erik Dekker om schreef het groen van Freire (na de twee bolletjestruien van Michael Rasmussen de derde trui in Parijs) als een 'dikke vette prijs', maar gaf ruiterlijk toe dat deze volledig op het conto van de Spanjaard mocht worden geschreven. De Nederland se ploeg vertrok drie weken gele den vanuit Brest met een gele mis sie: de hele ploeg werd rond kop man Denis Mentsjov gebouwd. Freire mocht mee, maar wist dat zijn persoonlijke doelen op de ach tergrond zouden staan. Deson danks slaagde de drievoudig we reldkampioen er in om de groene trui naar Parijs te brengen. Door dat Mentsjov niet alleen de eindze ge maar ook het podium miste, groeide het groen van Freire (mét zijn ritzege in Digne-les-Bains) bij Rabo uit van troostprijs naar hoofdprijs. Datzelfde effect hoopt Freire in zijn geboorteland te bewerkstelli gen nu hij als eerste Spanjaard het groen heeft gewonnen. In het land waar enkel en alleen wordt geke ken naar ronderenners en het alge meen klassement is de sprinter al tijd al een buitenbeentje geweest. Als onbekende wereldkampioen vertrok hij in 2000 naar de Italiaan se Mapei-ploeg, die zich ook richt te op de eendagswedstrijden. Drie jaar later haalde Rabobank de ren ner. Maar ondanks Freires grote successen veranderde de Spaanse wielermentaliteit nooit. De ene wereld, die van Rabobank, is gemakkelijker te veranderen dan de andere, die van het Spaans cy- clisme. Freire weet dat hij in eigen land als sprinter altijd in de scha duw zal staan van Tourwinnaars als Oscar Pereiro Sio, Alberto Con- tador en nu ook Carlos Sastre. Bij Rabobank is dat anders, zegt Frei re. Hij merkte dat toen hij kort voor de Tour zijn contract met de bank met twee jaar verlengde. „Met meer hulp van de ploeg was het winnen van de groene trui nu een stuk gemakkelijker geweest: kijk naar Boonen, die vorig jaar een hele ploeg om zich heen had. Ik moest nu bijna alles alleen doen, maar heb ook hulp nodig. Bij de contractbespreking heb ik dat ook aangegeven. In de toe komst zal Rabobank daar rekening mee houden." Oscar Freire is de eerste Span- jaard die in de Tour de France de groene trui verovert. Hij hoopt binnen zijn ploeg en zijn land meer aanzien te krijgen. Australiër haalt Sastre in slotweekeinde niet meer in. door Ad Pertijs PARIJS - Het Hard Rock Café in Pa rijs was er klaar voor. Silence-Lot to had daar aan de Boulevard Montmartre op grootse wijze de (eerste Australische) Tourzege van Cadel Evans willen vieren. 'Cadelleke' moest zaterdag in de tijdrit alleen maar iets meer dan anderhalve minuut sneller rijden dan niet-specialist Carlos Sastre en het was gepiept. Alles was in zijn voordeel: van de vorm tot de statis tieken. Het liep anders. Sterker nog: het werd nooit een echt duel. Sastre verloor amper tijd in het eerste gedeelte. „Toen ik hoorde dat Bernhard Kohl in mijn spoor bleef was ik helemaal geschokt. Dit had ik nog nooit meege maakt", zei Evans na afloop. Hij was vooral met stomheid geslagen omdat hij meende aan een ijzer- sterke tijdrit bezig te zijn. „Beter dan die van vorig jaar." Hij was ook beter voorbereid dan ooit aan de Tour beginnen. Op zijn speciaal voor hem gemaakte tijdritfiets van één miljoen euro had het allemaal moeten gebeuren zaterdag. Aan de zijde van zijn vrouw verwerkte hij de schok en wist dat het allemaal veel eerder was gebeurd. „Op Alpe d'Huez." Daar had CSC hem in de tang ge nomen en kon Sastre de voor sprong pakken, die de Spanjaard uiteindelijk de eindzege opleverde. „Ik heb verloren van CSC", besefte hij. „Steeds als ik mijn hoofd om draaide, zat er iemand van die ploeg bij me in de buurt." Vorig jaar strandde Evans op Con- tador. „Twee keer tweede worden is niet leuk, maar ik kom terug." Vaak, als de balans opgemaakt wordt na een groot sportevenement, worden titels als fantastisch, meeslepend, groots, be langrijk en ook klein, op tafel gelegd. Als keur merk voor de geschiedenisboeken. Mijn eerste reactie op de Tour van 2008? Klein klinkt te streng, maar er gebeurde te weinig om zelfs maar van een beetje spannende Tour te kunnen spreken, hoewel er tot het laatste mo ment spanning bleef bestaan wie er zou gaan winnen. Maar als de twee kandidaten voor het laatste geel in de beslissende tijdrit zevende en twaalfde worden, zegt dat veel. Deze Tour ont brak het aan een ware Leider. Er was geen ploeg die consequent en voortdurend leidend aanwe zig was, alhoewel CSC op de scharniermomen ten van deze Ronde mooi werk liet zien. Het duel Carlos Sastre-Cadel Evans was een bleek duel. Pistolen zonder kogels. We moesten het dit jaar doen met een nerveus lachende Oostenrijker Bernard Kohl die derde werd, met een ongedacht sterke Duitser Stefan Schumacher die aanvallend reed, geel droeg en twee tijdritten won en... door het Franse televi siepubliek gepasseerd werd in het klassement van de aanvallendste rijder door Sylvain Chava- nel; een huilebalk die goed ligt bij de Fransen. En wij, wielerlustig volk achter de dijken? Wij juichten toen onze Koos Moerenhout op een bijna vergeten dag als vierde aankwam. Wij juichten hard en luid om juist dat feit; beter kon den we blijkbaar niet. Vierde. Meer zat er niet in. Vierde, dat werd Rabobanks speerpunt Denis Menchov ook. Vierde, zo ondankbaar, zo bleek en zo nietserig. Omdat hij te veel foutjes maakte. De Tour 2008 was klein met een grote, grote vangst. Renners dachten dat de nieuwe vorm van (goed werkende) epo niet te vinden was. lammer voor hen. Ze werden gepakt en be smeurd en zorgden voor grote onrust in de top sport die nu richting Peking in China trekt. Met voor sommigen waarschijnlijk de bibber in het lijf Laat dat dan de winst van deze Tour zijn. Een schrale troost, dat wel, maar het blijft een kleine Ronde. Mart Smeets

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24