Achter het hek Iep is de kroon op het werk voor Van Soest 33222^ Speeltuin Stromenwijk heeft ook geld van de provincie hard nodig 12 Maandag 28 juli 2008 PZC W Jongen gewond door glas in Kamperland kamperland - Een twaalfjarige jongen uit Tilburg is zaterdag avond gewond geraakt op de Los- wal in Kamperland, toen hij een kapot glas op zijn knie kreeg. Het glas werd gegooid vanaf een passe rende plezierboot. Het incident be gon onschuldig. Er werd over en weer gezwaaid, vervolgens met bier gegooid en geschoten met een waterpistool. Vervolgens liep het met glazen uit de hand. De knie moest worden gehecht. Van hamer tot aggregaat! Verkoop, verhuur en reparatie van kwaliteitsgereedschappen. Livingstoneweg 14 Goes 0113-561298 info@depagoes.nl Wijkvereniging moet overal geld vandaan schrapen voor renovatie door Maurits Sep middelburg - Het meeste geld voor de opknapbeurt van de speel tuin is al binnen. Toch wil de wijk vereniging 't Zand/Stromenwijk in Middelburg ook 2000 euro van de provincie Zeeland. Dat subsidiever zoek is afgewezen, maar daar legt de vereniging zich niet bij neer. Morgen hoort de bezwarencom- missie van de provincie het ver haal van de wijkvereniging aan. „We moeten ons geld overal van daan schrapen", onderstreept waarnemend voorzitter Tonny van Hoorn van de wijkvereniging het belang van de provinciale sub sidie. De renovatie kost 119.000 eu ro. „We krijgen geld van allerlei fondsen. En we steken er ook Lezing over scheiding van kunst en religie sint laurens - Kunst en religie wa ren eeuwenlang tot elkaar veroor deeld. Dat lijkt in de vorige eeuw te zijn veranderd. Is er sprake van een definitieve boedelscheiding? Hierover praat theoloog en musi cus Ries van der Zouwen donder dag bij boerderijgallerie de Osse- berg aan de Singelweg 11 in Sint Laurens. De lezing begint om 20.00 uur en vindt plaats in het ka der van 'Het jaar van het Religieus Erfgoed'. Bruinisser Visserskoor naar Brouwershaven brouwershaven - Het Bruinisser Visserskoor treedt zaterdag op in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Het vijftigkoppige koor, opgericht in 1992, staat on der leiding van dirigent Jaap Knuist. De groep brengt vissers liedjes en zeemansliederen. Het concert begint om 20.00 uur. Kaar ten kosten acht euro. ruim tienduizend euro uit eigen zak in." Er zijn dan ook grootse plannen voor de speeltuin in de Baarsjes- straat - met ruim zestig jaar de oudste van Middelburg. De speel toestellen zijn niet zó oud, maar wel versleten. En ze voldoen niet meer aan de strenge veiligheidsei sen die tegenwoordig worden ge steld, vertelt Van Hoorn. „We moeten dus veel vervangen. Daarnaast hebben we wensen voor nieuwe dingen. Met alleen een wip en een schommel doe je de jeugd van tegenwoordig geen plezier meer. Gelukkig hebben we wel een kabelbaan. Om meer kin deren te trekken willen we een 1^ Wijkvereniging 't Zand/Stromen- wijk tekent bezwaar aan tegen het afwijzen van een subsidiever zoek door de provincie. Het gaat om een bedrag van 2000 euro. Jong Interdassic geeft concert in Koorkerk middelburg - De jonge instrumen tale groep Jong Interdassic geeft za terdag 9 augustus in de Koorkerk in Middelburg een concert. Jong Interdassic bestaat uit vijfentwin tig jonge mensen, onder wie een aantal uit Zeeland, die op het con servatorium zitten. Ze brengen brengen die avond voor elk wat wils. Het wordt een familieconcert met werken van Mozart, Gold, Wildeman en Zonnenberg. Aan vang: 19.45 uur. Duitser mishandelt duo in Renesse renesse - Een 21-jarige Duitser is in de nacht van vrijdag op zater dag aangehouden in Renesse op verdenking van mishandeling van twee leeftijdgenoten. De man was met het duo op de vuist gegaan. Daarbij liepen de slachtoffers ver wondingen aan gezicht en handen op. Ze hebben aangifte gedaan. De man is zaterdag vrijgelaten. nieuwe grote glijbaan. En een wip- wap, dat is een combinatie van een draaimolen en een schommel, en vier nieuwe trampolines. Maar het is allemaal zo duur. We willen eigenlijk ook een verkeerscircuit aanleggen." Nog 15.000 euro heeft wijkvereni ging nodig om de plannen uit te voeren. Van Hoorn: „We waren te laat met ons subsidieverzoek, oor deelde de provincie. En we zou den een te kleine groep kinderen bedienen. Maar ze komen overal vandaan om bij ons te spelen. We zijn open voor iedereen. We heb ben al meer dan vijfhonderd le den. Gezinnen betalen 15 euro per jaar per gezin. Losse entree kost een euro per keer per kind." De speeltuin is maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag open van 14 tot 17 uur, op woensdag en zater dag van 13 tot 17 uur. In de vakan tie is hij langer open. Met de boswachter op pad naar de Eendenkooi in Oostkapelle. door Wendy van den Hurk oostkapelle - Als je met boswach ter Piet de Keuning op pad bent, of dat nou is in het duingebied bij Vrouwenpolder of bij de eenden kooi in Oostkapelle, je denkt altijd maar één ding: hoe kan ik ook bos wachter worden? „Kijk, lijsterbessen. Sorbus aucupa- ria heten die in het Latijn, wat be tekent: door vogels gegeten. Dat daar is een koningsvaren. En dit hier is vingerhoedskruid. Daar kun je iemand mee doden, zonder dat ooit een doodsoorzaak wordt vastgesteld. Zie je dit kikkertje weg springen? En daarboven, een bui zerdnest. Hé, hoor eens, een groe ne specht!" Waar boeren tegenwoordig een mi ni-camping hebben om het hoofd mee boven water te houden, vin gen ze vroeger eenden. In kooien, soms wel tienduizend per seizoen. In de zestiende eeuw lagen de prij- 'De kooiker loste een schot in de lucht, ving het beest en draaide zijn nek om' zen al gunstig. In die tijd bestond Slikkenbosch in Oostkapelle al, maar dan vooral als nat gebied waar je toch niks mee kon. In 1889 zag ene meneer Smit er de ideale plek voor een eendenkooi in. Hij kreeg een vergunning, bouwde vijf armen en liep zowaar binnen. Pas in 2003 is de laatste eendenkooiker ermee gestopt. Sindsdien raakte Slikkenbosch in verval. De ene na de andere riet- wand zakte in. Totdat Staatsbosbe heer zes vrijwilligers bijeen sprok kelde. Die werken nu één dag in de week met trekkers, kranen en kettingzagen („Heerlijk. Dat mag nergens anders!") aan herstel. Eenden zitten er nog nauwelijks. Nu zeker niet; ze hebben het plat teland verkozen. Op dit moment heersen de aalscholvers over Slik kenbosch, met hónderden tegelijk. Nog twee woensdagavonden trekt de boswachter met een groepje be langstellenden de eendenkooi in. Iets wat normaal niet mag. Een maal achter het hek valt je mond even open. Er zijn weinig plekken op Walcheren waar de zon zó mooi ondergaat. Bertus 'de goudsmid' van Wijk kent het gebied nog van vroeger toen hij als jochie met zijn vriend je Hans stiekem over het hek klau terde. „Een heel avontuur! Dan sjouwden we door de duinen, kwa men herten tegen en deden net of we gingen vissen. Er werd verteld dat hier karpers zaten, maar we hebben er nooit één gevangen." Toch zitten ze er nog steeds, ver zucht Piet de Keuning. „Jammer genoeg wel, ze tasten de hele oevers aan." Vrijwilligers als Rinus Provoost hebben de eendenkooi prachtig opgeknapt. Bijna alle eendenpij- pen zijn klaar. Vroeger werden de wilde eenden daar door tamme eenden doorheen gejaagd, het licht tegemoet. „Daar vielen ze dan in een trechter. De kooiker los te een schot in de lucht, ving het beest en draaide zijn nek om. In de pijp. Daar komt de uitdrukking 'de pijp uit gaan' vandaan." Hoe veel eenden de laatste kooiker ving, weet De Keuning niet. „Daar deed hij altijd heel geheimzinnig over." Over een jaar moet de een denkooi klaar zijn. Maar dan komt het onderhoud, plus nog het kooi kershuisje om te bouwen. En straks misschien nog eenden rin gen, maar vangen? Dat heeft geen prioriteit De Keuning: „De renova tie is vooralsnog puur gericht op behoud van het cultureel erfgoed. Maar goed, als de jongens het echt graag willen... De vergunning is er nog." Rondleidingen bij de Eendenkooi worden nog gegeven op woensdag 30 juli, 6 augustus en 13 augustus. Deelname kost twee euro voor vol wassenen en één euro voor kinderen tot en met twaalf jaar. Opgeven kan bij VW Oostkapelle. De wandelingen beginnen om 19.30 uur. Verzamelen bij Café de Bosch- hoek. Goesenaar doet steeds meer voor Nederlandse film. door Gijs Kamphuis GOES - Nee, in Hollywood zal hij niet snel aan het werk gaan. Maar als regisseur van een Nederlandse film zouden we Raimond van Soest in de toekomst misschien nog wel eens kunnen tegenko men. Goesenaar Van Soest zit in zijn beroep als storyboardtekenaar naar eigen zeggen aan het plafond. Niet dat hij het vak niet meer leuk vindt. Integendeel, het gaat beter dan ooit tevoren, maar groeimoge lijkheden zijn er haast niet Ja, bij de films van Paul Verhoeven de storyboards tekenen. Maar die doet het zelf Een storyboardtekenaar maakt van het script voor een film een soort stripverhaal. Elke scène wordt omgezet in een tekening. Hierdoor krijgen de cameramen- telt hij met een glimlach. Ondanks de digitale revolutie tekent de Goe senaar nog gewoon ouderwets met een potlood. Daarbij is zijn werkplek op zolder. Het cliché beeld van een eenzame tekenaar die tot diep in de nacht zit te wer ken aan een oud bureau, met een sigaret en een glas rode wijn bin nen handbereik, is dan ook snel ge vormd. Van Soest doet geen moei te dat beeld te ontkrachten. Zijn werk voor Iep scant hij in en e-mailt het dan naar Amsterdam, waar het filmbedrijf zit. Die stuurt het weer door naar een firma in Zweden, die de speciale effecten verzorgt voor de film. Diezelfde firma voerde ook de spe ciale effecten uit voor The Lord Of The Rings en de Harry Potter films. Dus als die tevreden zijn over het werk van Van Soest lonkt Hollywood misschien toch? „Nee hoor. Zo'n bedrijf gaat daar niet over en daarbij heb ik het al druk genoeg in Nederland." sen en het bedrijf dat zorgt voor de speciale effecten een duidelijker beeld van hoe een scène er uit komt te zien. Een goed storyboard zorgt er dus voor dat de opnamen vlot kunnen verlopen, want tijd is geld, zeker in de film. Op het moment is Van Soest bezig met zijn grootste opdracht tot nu 'In alle scènes zitten speciale effecten, die moeten allemaal getekend worden' toe. Het script voor de familiefilm Iep, die in 2009 in de bioscoop moet draaien. Het verhaal gaat over een meisje dat half mens half vogel is, een lastige klus. „Er zitten in alle scènes speciale ef fecten en die moeten allemaal gete kend worden. Bij andere films heb je vaak alleen dialogen of een ach tervolging, die hoef ik niet te teke nen. Een regisseur snapt zelf wel Storyboardtekenaar Raimond van Soest met zijn laatste tekening voor de familiefilm lep die in 2009 in de bioscoop moet draaien, foto Willem Mieras hoe dat er uit komt te zien." Vol gens Van Soest zijn er maar een paar mensen in Nederland die dit vak echt goed beheersen. Hij is er een van. De filmmakers weten dat en zo komt het dat Van Soest al menig kaskraker heeft uitgete kend'. Simon, Phileine Zegt Sorry en Zomerhitte bijvoorbeeld. Bij de laatste film moest hij ook de naaktscènes tekenen. „Sophie Hil- brand (de hoofdrolspeelster, red.) kon dan zien hoe en vooral wat er allemaal in beeld zou komen", ver

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12