Traditie en trends gaan prima samen Prenten en kadastrale kaarten op internet 15 15 Slippers Maandag 28 juli 2008 Tip? redwalch@pzc.nl In Zeeland is nog wel ruimte voor een enkele schaapherder Coffeeshops omzeilen rookverbod met pure wiet en Frans kruid li "'c! Op een weiland bij een boer viert de ringrijdersvereniging uit Ritthem haar 85-jarig jubileum. foto Lex de Meester Ringrijdersvereniging Ons Klaverblad in Ritthem bestaat 85 jaar. door Miriam van den Broek RITTHEM - Een baan op een wei land bij een boer. Net als vroeger. Zo heeft ringrijdersvereniging 'Ons Klaverblad' uit Ritthem zater dag haar 85e verjaardag gevierd. Elke vijf jaar wordt het jubileum uitgebreid gevierd. Maar eigenlijk wordt er op Ritthem al véél langer aan ringrijden gedaan, zegt oud-voorzitter Leo de Visser. „Vroeger was één persoon op het dorp 'kapitein'. Die ging elk jaar, een maand voor dat de wedstrijd begon, deelnemers en geld zoeken. In 1923 werd besloten een vereni ging op te richten. Dat maakte het allemaal net wat makkelijker en professioneler." Leo de Visser was, net als zijn va der, jarenlang voorzitter van Ons Klaverblad. Als iemand iets van de Ritthemse ringrijgeschiedenis af weet, is hij het wel, zegt secretaris Marco den Boer. En dat blijkt. De Visser weet uit overlevering te ver tellen dat de vereniging één zwar te periode heeft gekend. Dat was in de jaren dertig toen de burge- 'Na een periode van rijpaarden, zijn nu de trekpaarden weer in opmars' meester vier jaar lang het ringrij den verbood. Een ongeluk waarbij iemand van zijn paard viel, was de aanleiding. Pas bij de aantreding van een nieuwe burgemeester werd het verbod opgeheven. Er is ook een periode geweest waarin de vereniging te kampen had met een orthodoxe burge meester. In die tijd werd er niet ge reden in het dorp bij de kerk, maar weer bij boeren in het wei land zodat het iets minder publie kelijk was. Toch blijkt ook het ringrijden in de loop der jaren gevoelig voor trends. „Vroeger was het typisch een mannensport en ging het voor al om de gezelligheid. Tegenwoor dig doen er veel vrouwen mee en gaat het ook wel om het winnen. In het verleden werd er ook nooit geoefend. Nu wel drie keer in de week. En na een periode waarin de rijpaarden populair waren, lij ken nu de trekpaarden weer in op mars te zijn." Maar net als vroeger zijn ondanks alles, een paar din gen hetzelfde gebleven: ringrijden blijft een virus en meedoen is nog altijd belangrijker dan winnen. pagina 13: echtpaar Francke aan V—-J kop bij sjezen Stadsarchief Vlissingen neemt nieuwe stap in digitalisering gegevens. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Weten wie er in je huis hebben gewoond, wat die voor werk deden, wat ze voor het pand betaald hebben en wat er on der de grond ligt: het kan straks al lemaal in Vlissingen. Met één druk op de knop. Het gemeentearchief zet een nieu we stap op de digitale snelweg. Na de veertigduizend foto's komen nu ook 2500 prenten, plattegron den, gravures en kadastrale kaar ten op internet te staan. Een be drijf uit Middelburg is bezig alles in te scannen. Dat gebeurt op het Zeeuws archief Meer dan de helft is al klaar. Een geruststellende ge dachte voor archivaris Ad Tram- per. „Als je een aquarel hebt van een hele goede schilder, is die wel duizenden euro's waard." De werken zijn niet alleen kost baar, maar soms ook groot. Zelfs kaarten van een meter breed wor den gescand. Dan maar in delen. Dat doet echter niets af aan de ge detailleerdheid, belooft Tramper. „Het is een grote machine, een platte tafel waar een camera over heen gaat. Het lijkt wel een röntgenapparaat. Elk detail is zicht baar. Het zijn ook gigantische be standen van soms wel vierhon derd megabyte. Beter dan wan neer je er met een loep boven moet hangen. Bovendien wil een kaart daarbij nog wel eens bescha digd raken, als mensen er met een platte elleboog op drukken. Dat is straks voorbij." Het bezoekersaantal aan het ar chief zal wel dalen, verwacht Tram per. Erg vindt hij dat niet. „Het scheelt ons ook een hoop tijd en gedoe. Voor de burger is het hele maal wenselijk. De belangstelling voor de historie van Vlissingen zal wel stijgen. Onze website van de beeldbank scoort ook behoorlijk goed." Doeken met olieverf gaan naar het Muzeeum, maar tekeningen van acryl of aquarel mogen allemaal online. Als het maar op papier WJ Het gemeentearchief van Vlissin- gen is bezig honderden oude prenten, plattegronden, gravures en kadastrale kaarten te digitali seren. staat. Dus ook gravures uit de ze ventiende eeuw en honderdvijftig kadastrale kaarten. Vlissingers kun nen straks alles terugvinden over wat zich in zijn straat heeft afge speeld. In het begin moeten ze alle informatie nog bij elkaar leggen, maar het archief wil er nog naar toe dat de hele bundel per perceel met één druk op de knop te zien is. Dat gaat nog even duren, waar schuwt Tramper. „Maar straks kun je zo nagaan waar in 1830 alle bak kers zaten, of misschien wel hele maal terug in de tijd van Michiel de Ruyter." En dan heeft het archief nog bak ken vol beeld en geluid. Die staan inmiddels op dvd. Maar ook dat komt op internet. In de toekomst. www.gemeentearchiefvlissingen.nl ZEfcüV Tip? redactie@pzc.nl De vierjarige kleuter uit Vrou wenpolder had de hardnekkige gewoonte om mensen die aan de maat zijn er duidelijk op te atten deren dat ze dik zijn. Haar moe der legde uit dat dit niet aardig is en dat ze zulke dingen nooit meer mag zeggen. Niet lang daarna liep er in het stadscen trum een bij zonder forse vrouw voorbij. Dat was dochtertjelief niet ontgaan. Ze reageerde deze keer met: „Oohh, die mevrouw heeft mooie slippers." Mama was blij dat haar opmerking ken nelijk ter harte was genomen. De vreugde was van korte duur want de kleuter vervolgde op lui de toon: Dat is wel aardig hè, dat ik niet zei dat ze zo dik is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11