Waternavel is ook ideale voederbrok PZC Zaterdag 26 juli 2008 9 TE CAST Sietz Leeflang uit Breskens is voorzitter van de stichting De Twaalf Ambachten in Boxtel. Grote waternavel kan naast ergernis ook geld opleve ren. Een terugkerend ge spreksonderwerp in warme zomer perioden bij onze waterbeheerders (nu ook in Zeeland) is de onstui mige groei van een nog steeds als exoot beschouwde waterplant, de grote waternavel. De kop boven een artikel van de PZC van 24 juli luidde: 'Woekerplanten waterna vel en waterteunisbloem rukken op'. Eigenlijk kun je dit soort alar meringen van de waterschappen iedere zomer verwachten, ware het niet dat in het afgelopen voor jaar (in de PZC van 27 maart) een opmerkelijk bericht de ronde deed: 'Eendenkroos wordt voeder- brok'. Dat ging over een experi ment van het waterschap Vallei en Eem en wetenschappers in Wage- ningen. Minister Verburg van Landbouw voerde op 15 april, op getogen, de eerste voederbrokken aan Wageningse koeien en haar ministerie vergelijkt de eiwitkwali teit met die van soja, een volwaar dig voor mensen geschikt voe dingsmiddel, waar onze Neder landse bioindustrie zo ongeveer op drijft. Een vraag, die het eendenkroosbe- richt meteen bij mij oproept is: als 'Als echte waterzuiveraar verwijdert de waternavel honderden kilo's stikstof eendenkroos - geen exoot maar eveneens een waterlopen verstik kende plant - wèl als eiwitbron voor veevoer mag dienen, waarom dan de grote waternavel niet? In een artikel in het blad H2O in 2000 bepleitte de Gentse hoogle raar Jan de Maeseneer op grond van zijn uitgebreid onderzoek van benutting in plaats van vernieti ging van de waternavel. De poging lijkt succes te hebben: het water schap de Dommel en Aa is een on derzoek gestart samen met de Wa geningse werkgroep. De waterna vel zou net als het eendenkroos (dat als drijvende waterplant even min als de waternavel zware meta len uit het slib van waterlopen kan opnemen en daarom een veili ge eiwitbron is) volgens een vast tijdschema geoogst moeten wor den. Voordeel: de plant - die kroos en andere 'lastpakken', ook de water teunisbloem, effectief verdrijft - laat zich veel beter machinaal oog sten dan het steeds door de wind verplaatste eendenkroos. Als echte waterzuiveraar verwijdert hij per hectare honderden kilo's stikstof door opname en denitrifxcatie. Dit dus uit vervuild water dat afkom stig is van rioolzuiveringsinstalla ties, die dit effluent niet verder kunnen zuiveren. Dat zou ook de Zeeuwse waterschappen moeten aanspreken. de grote waternavel dat we deze exoot met andere ogen moeten be kijken: een ideale waterzuiveraar, als eiwitbron vergelijkbaar met so ja met een ruwvoederproductie per hectare per jaar van rond der tig ton. In een volgend nummer verscheen een scherp afwijzend ar tikel van.Stowa, het onderzoeksin stituut van de waterschappen. Daarmee was de kous af en een on derzoeker van Europese faam was de mond gesnoerd. Tot het 'een denkroos' bewees, dat er ruimte is gekomen voor anders denken. In H2O van 1 mei pleitte ik voor een archieffoto Peter Nicolai Woekerplant, waterzuiveraar of eiwitbron? Lezersbrieven Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Karadzic De regeringsleiders van de Na- vo-lidstaten verkeren in jubelstem ming door het oppakken van Ra dovan Karadzic, beschuldigd van oorlogsmisdaden (PZC, 23 juli). De oorlog in het toenmalige Joego slavië was in strijd met het volke renrecht. Maar wanneer worden de oorlogsmisdadigers opgepakt, die verantwoordelijk zijn voor het bombarderen en bezetten van Irak? Een oorlog gestart op basis van leugens en tegen het interna tionaal recht? De oorlogsmisdadi gers die onder de noemer van hu manitaire rechten het zich kunnen permitteren om duizenden men sen te (laten) vermoorden? Oor logsmisdadigers die martelen en moorden goedkeuren, aanslagen (laten) plegen op wettige regerings leiders enzovoort? Oorlogsmisdadi gers die overal in de wereld me nen hun waarheid te moeten kun nen verkondigen, die verantwoor delijk zijn voor een zee van bloed van onschuldigen en die hun gang kunnen gaan en zich voorberei den op een oorlog tegen hun ei gen bevolking dankzij de door hun uitgeroepen oorlog tegen ter rorisme! Met deze oorlog wordt hun toegelaten de wettelijke basis voorwaarden te scheppen om straks iedereen die zich verzet te kunnen oppakken. De Europese grondwet laat toe het recht op vrije meningsuiting te verbieden wanneer er sprake is van 'terreur dreiging'. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart Hans Warren 2 De commotie rond een straat naam in Goes voor Hans Warren bewijst maar weer eens dat straat- naamgeving een kostelijk onder werp is. Willem den Herder venti leerde in de PZC zijn ergernis om dat Hans (voorlopig) geen straat naam werd toebedeeld. In zijn vi sie had de straatnamencommissie van de gemeente Goes dat op haar geweten. Vooral als ex-raadslid zou hij kunnen weten dat in Ne derland de gemeenteraad of het college van b en w straatnamen vaststelt. Een straatnamencommis sie is een adviesorgaan. Met ande re woorden: Den Herder beschul digt de verkeerde personen. Wel gemakkelijk, maar niet juist. Voor een goed begrip: de meeste straat naamcommissies bestaan groten deels uit (onbezoldigde) vrijwilli gers met een (lokale) passie voor historie en letterkunde en nog een heleboel meer. Maar bovenal is hun 'eigen' gemeente in hun hart gebakken. Het taalgebruik van Den Herder (een stelletje boeren lullen) past niet in de discussie. Voor de rest, maak je niet druk, de tijd zal het leren bij straatnamen. Tenslotte moet je minstens tien jaar overleden zijn om een straat naam te 'bemachtigen'. Dat deze regel dikwijls met voeten wordt ge treden, maakt het extra spannend. John Brouwer, voorzitter Straatnamen- commissie Terneuzen Waterfront 356, Terneuzen Hans Warren 3 Wat bedoelt de heer Den Herder met zijn uitdrukking 'het zijn meest boerenlullen?' Waarom al tijd een groep vlijtige en vakbekwa me voedingsspecialisten zo beledi gen en discrimineren. Een boer heeft misschien geen kennis van pillen en poeders, maar heeft een drogist kennis van aardappelen? Kent hij het verschil tussn priors en frieslanders? Zo niet, is hij daar om een boerenlul? Mag ik uit ei gen ervaring een paar voorbeelden geven? Enige tijd geleden zei in een vergadering een staatssecreta ris tegen mij: waarom willen jullie per se en open Oosterschelde ter wijl er in Kruiningen! zoveel slachtoffers te betreuren zijn. Tij dens een andere vergadering zei een woordvoerder van een ministe rie dat er geen treinen rijden naar Zeeland. Allen hadden een univer sitaire opleiding genoten. Zijn dit allen burgerlullen? A. Goeman Capellerie 7, Yerseke Eilandjes Reactie op het artikel Eilandjes in het Veerse Meer (PZC, 17 juli). Ie mand die al 25 jaar zeilt met een bootje zonder motortje weet dat het Veerse Meer bestaat uit eiland jes al of niet met enkele centime ters water erboven, en soms een ruime vaargeul. Dat het te klein en niet interessant is voor grotere zeil boten, waarvan de meeste niet eens de ruimte hebben om op te kruisen, en nu al genoodzaakt zijn om bij tegenwind op de motor te varen. Met nog meer eilandjes en slaaphuisjes in het Veerse Meer er bij, is er voor de zeiler niet veel te beleven. De surfers raken hun surf- strandje kwijt, en dan blijft over: Motorboten die heen en weer cros sen door de vaargeul. Rijkswaterstaat heeft er voor ge zorgd dat het watermilieu in het Veerse Meer veel beter is gewor den, dan is het toch jammer, dat door het bouwen van eilandjes en slaaphuisjes het milieu niet ge diend is met toeristen die op het water wonen, en die, dat zien we ook op het strand, genoeg afval en rommel achterlaten. We hebben geen vakantiehuisjes nodig, maar toeristen die er voor zorgen dat de leegstand van 30 procent gaat ver beteren. Laat het Veerse Meer over voor de kleine bootjes. J. Buijs Prelaatweg 5, Aagtekerke Spooroverlast Vanaf de eerste hoorzitting over de aanleg van de Sloelijn om de spooroverlast voor Heinkenszand op te heffen was duidelijk dat Pro- Rail maar één oplossing wenste: een geëlektrificeerd dubbel spoor vanaf de haven naar het hoofd spoor met twee kostbare viaduc ten. Men wilde zelfs niet overwe gen om het bestaande spoor langs de A58 gewoon recht te trekken en voort te zetten ten zuiden van Goes, zodat zowel Goes als Kapelle van lawaai en trillingen zouden worden gevrijwaard. Nu komen de bestuurders tot de ontdekking, dat de halfverzonken oplossing voor de Goes-traverse een halfbak ken idee is. De prognose van de kosten liggen hoger dan de 70 miljoen euro die waren begroot voor een enkel- baans goederenspoor Zuid langs de A58. Regeren is vooruitzien. De Sloe-viaducten zijn niet meer te rug te draaien, maar de aanleg van een goederenspoorlijn ten zuiden van Goes is nog steeds mogelijk en zou een weldaad zijn voor de re gio, want reken maar de project ontwikkelaars zullen niet rusten al vorens er drie containerterminals zijn, met alle gevolgen voor de leef baarheid van Zeeland. Aad J. de Beijer Dwarsweg 4, 's Heer Arendskerke Vogelbescherming 4 Met verbazing heb ik het stukje 'Vogelbescherming houdt vast aan ontpolderen' gelezen (PZC, 23 juli). Volgens de Vogelbescher ming is natuurherstel in het Wes- terscheldegebied broodnodig om dat er een toenemende recreatie druk is, zoals kitesurfen en strand- rijden, en ook onderhoudswegen zorgen voor overlast. Wat heeft dat te maken met de polders van Zeeuws-Vlaamse boeren? Ik dacht dat er ontpolderd moest worden voor verloren gegane natuur in de Westerschelde. Nee, de tien(!) wetlands in de Del ta hebben het zo zwaar te verdu ren, alsdus beweren de rapporten van vrijwillige wetlandwachters, dat er ontpolderd moet worden. Dat half Schouwen straks onder water komt te staan, wordt verge ten. Alle ellende die daaruit kan voort vloeien moeten we kunnen verha len op de Vogelbescherming. De nu aangevoerde argumenten van de Vogelbescherming zijn niet meer steekhoudend en maken hun onderhandelingspositie voor het ontpolderen en de schelpdier sector haast onmogelijk. A. Blok Vriesesweg 2, Bruinisse Tragel De werkdruk was zwaar en hoog bij Tragel (PZC, 22 juli). Twee ex-werkneemsters van Tragel ver zorgden in Hulst de zwaarste groep verstandelijk gehandicapten. In plaats van een op een was spra ke van een werknemer op vijf cliënten. Cliënt verwondde zich zelf en werd agressief, communica tie was nauwelijks mogelijk. Moet er geen arts zijn of een gedrags- deksundige die ingrijpt? De dames werkten er jarenlang en ontvingen lovende beoordelingen, maar ze werden ontslagen door een tik uit te delen met een houten lepel. Zij hebben geen straf verdiend, laten de directeur, manager, arts en an deren hun geweten maar eens spreken. Volgens mij hebben zij ook hun verantwoordelijkheid. Dames dien je taakstraf uit door op de plaats van de directeur of manager te gaan zitten en dan kunnen zij op de werkvloer werken. Dan lezen we nog eens iets over de werk druk. A. C. Klaaijsen, Valkenisseweg 41, Biggekerke Fonteyne Vlissingen heeft een schraal win kelaanbod (PZC, 24 juli). Het assor timent is beperkt. Winkels met mobieltjes, makelaarskantoren en uitzendbureaus bepalen het beeld. In veel panden zijn tijdelijke, 'vlie gende winkels gevestigd' met een rommelige uitstraling. Door de leegstand vallen er veel 'gaten' in het winkelfront. Overmatige 'uit stallingen' maken de winkelstraten chaotisch. De winkelgebieden heb ben geen samenhang. Er is weinig beleving en te beleven in het cen trum. Aantrekkelijke warenhuizen, exclu sieve winkeltjes, leuke boetieks, het ontbreekt allemaal. De opzet van de Fonteyne is vooral vanuit de visie en het oogpunt van de projectontwikkelaars en beleggers tot stand gekomen. Men heeft niet de gedachte gehad om het bestaan de winkelgebeuren te verbeteren. Er is roofbouw gepleegd op het centrum. Het argument dat De Fonteyne een fantastische zakelij ke ontwikkeling voor de bestaan de ondernemers met zich mee zou brengen is niet uitgekomen. Er zal gezocht moeten moeten worden naar een creatief, innova tief ondernemersbeleid. Alle par tijen moeten rond de tafel en zij moeten bereid zijn om concessies te doen: 'beter een half ei dan een lege dop'. Luc Markies Marnixplein 23, Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9