HERRIE? PRAAT MET DE BUREN 39 wonen Gratis waardebepaling voor uw woning? wonen@wegener.nl 024-3650509 pZC Zaterdag 26 juli 2008 0113-227788 www.kuubmakelaars.nl 'Hot White' en 'Farm' nieuwe bloementrends Een beetje designliefhebber zet niet - zomaar een bos bloemen neer. Nee, het boeketje op tafel moet aanslui ten bij de laatste trends. Want die zijn er volgens hef Internationaal Bloembollen Centrum wel degelijk. De belangrijkste van dit jaar zijn 'Hot White' en 'Farm'. De eerste sluit aan bij moderne interieurs, ter wijl 'Farm' een meer volkse uitstra ling heeft. Bloemen die vanaf augus tus in het interieur passen, zijn vol gens de organisatie gladiolen, dahlia's, lelie's en zantedeschia's. Zorgwekkende tijden voor kopers van huizen De huizenprijs daalt en de rente stijgt. Dat heeft het vertrouwen van huizenkopers in het tweede kwar taal flink aangetast, zo blijkt uit de woongraadmeter van de Postbank. Sinds de start ervan in 2006 is het vertrouwen nooit lager geweest. Ook makelaarsvereniging NVM heeft slecht nieuws. Uit NVM-cijfers blijkt dat de gemiddelde prijs van een koophuis in het tweede kwar taal met 3,2 procent is gestegen, ver geleken met een jaar eerder. Dat is nauwelijks meer dan de inflatie. Vlekkeloze muren met reinigbare, sterke verf Vuil op een met latex geverfde muur betekent dat de kwast weer tevoorschijn moet komen. Histor Reinigbaar moet daarin verandering brengen. Deze dekkende verf kan volgens de fabrikant tegen een stootje. Met een doekje zijn vlekken zo verwijderd, zonder dat de verf er onder lijdt. Histor Reinigbaar is zo wel geschikt voor de woonkamer en de kinderkamer als de keuken en de badkamer. De verf is te koop vanaf 25,39 euro. Ter vergelijking: norma le latex kost minimaal 16,99 euro. Draaideuroven biedt meer gebruiksgemak Het nadeel van veel ovens is dat de openstaande deur afstand-schept tussen gebruiker en apparaat. Dat geldt niet voor 'draaideurovens'. Volgens producent Pelgrim, die on langs vier verschillende types op de markt heeft gebracht, kunnen voor al zware schalen daardoor gemakke lijker in de oven worden geplaatst. Omdat de openingshoek groter is, zit de deur bovendien nooit in de weg. De draaideurovens zijn ver krijgbaar vanaf 1.169 euro. Op een kermis is veel geluid, het zou gek zijn als het stil is. Als je er niet voor kiest, wordt geluid la waai en ondervind je er hinder van. Volgens onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) zorgen bu ren en verkeer voor de grootste er gernis: 29 procent heeft ernstige last van het verkeer, 12 procent van de Nederlanders wordt ern stig gehinderd door de buren. De Nederlandse Stichting Geluids hinder (NSG) krijgt tientallen tele foontjes per dag. In de zomer neemt dat aantal toe, als iedereen weer naar buiten gaat en de ra men wijd openstaan. „De meeste vragen krijgen we over burenover- last", zegt directeur Jan Kuijper. „Juist omdat over dit soort hinder wettelijk heel weinig is vastge legd." De klachten gaan vooral over mu ziek en contactgeluid. Dan zijn er nog blaffende honden, luidruchti ge doe-het-zelvers of spelende kin deren. „Veel mensen denken dat het om tien uur stil moet zijn. Dat staat in sommige huisregels, maar officieel is het niet." Zelfs de wet biedt niet altijd uit komst. „Het is verboden iemands nachtrust te verstoren, maar hoe zit dat met iemand die in ploegen dienst werkt? Of de 'onrechtmati ge daad' waar men een beroep op kan doen en waar geluidsoverlast onder kan vallen? Heb je last van de piano van de buurman, dan ge beurt het zelden dat iemand zo maar verboden wordt te spelen. Want eenieder mag natuurlijk wel zijn hobby uitoefenen. Het ligt niet altijd even simpel." Een gang naar de rechter wordt niet aanbevolen en is zelden echt nodig. Wat volgens Kuijper het beste werkt, is praten met de ver oorzakers. „Het scheelt enorm als je afspreekt wanneer muziek ge maakt mag worden. Of als je weet dat de buurman vroeg op moet, maar binnen een kwartier de deur uit is. Uit onderzoek blijkt dat lawaai wél getolereerd wordt als het is aangekondigd. Een feest bijvoorbeeld of een klus. Juist het niet weten waar je aan toe bent, zorgt voor ergernis: wanneer be gint het weer. Voor hetzelfde geld is de buurman net op vakantie." Bij Buurtbemiddeling Rotterdam werken zo'n 210 vrijwilligers als tussenpersoon bij burenconflic ten, waarvan 80 procent over ge luidsoverlast gaat. De bemidde ling werkt goed als de mensen er zelf niet uitkomen. Projectbegelei der Arthur van Thiel: „Een collega vertelde me over een vrouw die ruzie had met haar buren over de drumles van haa: zoon. Die men sen hebben uiteindelijk afspraken kunnen maken. Die vrouw was in tranen van blijdschap: ze kon han den schudden met de buurman, die haar een halfjaar genegeerd had." Contactgeluid is een ander veel voorkomend probleem. Er zijn richtlijnen voor huizenisolatie, maar die gelden pas sinds 1992 (en zijn aangescherpt in 2003). Veel oudere huizen zijn nog lang niet goed geïsoleerd en harde vloe ren, zoals parket, zijn erg popu lair. Constructie- en materiaalfou- ten zorgen ervoor dat de hinder blijft, zelfs als men zich aan de richtlijnen van de Vereniging van Eigenaren houdt. Een voorbeeld hiervan is een vloerbedekking met verende ondervloer, die juist niet geluiddempend, maar resone rend werkt. Ook geluidsisolatie van muren vereist aandacht. Bij de NSG kunnen mensen uitge breid advies inwinnen. Dat is geen overbodige luxe, want ook hierover bestaan misverstanden: door de bouwconstructie is zo maar een voorzet wand je plaatsen niet afdoende. De beste oplossing is al bij een ver huizing de mogelijke geluidspro blemen te onderzoeken en met de buren te bespreken. Kuijper: „Je kunt iemand niet verbieden door het huis te lopen. Aan de an dere kant: het is niet handig als ie mand thuis muziekles geeft. We krijgen veel vragen over isolatie, want veel mensen willen heus re kening houden met hun buren." Of www.nsg.nl www.wijkalliantie.nl www.rivm.nl www.milieucentraal.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 87