B www.transavia.com B www.brabantaandebiesbosch.nl telefoon 0162-682631 m reizen@wegener.nl reizen n 024-3650360 pZC Zaterdag 26 juli 2008 Apotheker J.P. Morheim heeft het allemaal op zijn geweten. Deze Akense pillendraaier haalde in 1851 een chocolatier uit Italië om zijn zieke klanten er met repen chocola de bovenop te helpen. Cacao gold toentertijd als medicijn. De vier honderd repen, die de Italiaanse ca- caoapotheker maakte, gingen er bij Morheims patiënten beter in dan wonderolie en andere vieze kwak zalvermiddeltjes. Het legde Mor heim geen windeieren. Zijn por tret in de Adler Apotheek, die on dergebracht is in het prachtige ba rokke Couvenmuseum aan de Rommelsgasse, laat een robuuste, welvarende man met een bol ge zicht zien. Morheim stichtte in 1857 zijn eigen chocolade fabriek Trumpfj nog steeds een begrip on der zoetekauwen in Duitsland en ver daarbuiten. Met Morheim kreeg Aken een tweede succesvolle snoepmagnaat. Een paar jaar eer der was Frédéric Lambertz met kruidenkoeken gestart en in 1893 kwam daar Franz Zentis nog bij, de uitvinder van de Famoos - Fei- ne Abrikose Marmelade Ohne Si- rop - bij. „Heerlijk zijn Trumpfs Tropfchen met noten en de Scho- getten-chocoladeflikken, waar ik als kind al dol op was", roept Rosie Goebbels spontaan uit in het Cou venmuseum. Ze is stadsgids en neemt haar gasten mee op de 'Süs- ses Aachen'-tour, een door de plaat selijke VW opgezette tocht langs allerlei zoete halteplaatsen met een verhaal en een specialiteit. De tocht gaat verder naar bakkerij No- bis aan de Münsterplatz. Daar staat Michael Nobis al klaar om zijn spe cialiteit, de Print, te tonen en te la ten proeven. Niet op zijn Hollands met Klein Duimpje-achtige brok jes, maar gul en gastvrij in alle sma ken en vormen, waarin deze Aken- se trots is gebakken. Met Karei de Grote en de warmwaterbronnen maakt de Print deel uit van het Akense culturele erfgoed. Wat Lebkuchen (peperkoek) voor Nurn- berg, de Bollen voor Berlijn en het '4711 Wasser' voor Keulen is, dat is de Print voor Aken, geeft Michael Nobis aan. „De Print dankt zijn naam aan het werkwoord printen, drukken. Het waren kopersmeden uit Dinant die de Print eeuwen ge leden naar Aken brachten. Het mengsel van chocolade, suiker, meel, siroop, bakpoeder en krui den, waaronder anijs, koriander, kaneel, piment, kruidnagel en kar- demon, wordt in een vorm gedaan en gebakken. Het is een zeer vast deeg, dat veel werk vergt", zegt de charmante 43-jarige Print-prins, wiens familie al sinds 1858 deze koeken bakt. „Ik ben van de vijfde generatie Nobis. En voor de zesde generatie Nobis printbakkers heb ik ook al gezorgd." De Printen bestaan al langer dan de Nobis-familie, maar het Akense bakkergeslacht perfectioneerde de Print en geldt als de top Printen bakker van Aken. „Per dag maken onze vijftien bakkers en tweehon derd medewerkers zo'n 40.000 Printen, in allerlei vormen en sma ken. Van Karei de Grote, allerlei heiligen, de Paashaas en zeilsche pen tot Mickey Mouse en teddybe ren toe." De Printen, die rijker, vol ler en veelzijdiger van smaak zijn dan onze speculaas en taaitaai, wer den vroeger niet gegeten maar door pelgrims meegenomen naar huis om te laten zien dat ze in Aken op bedevaart waren geweest: de als Karei de Grote, Moeder Gods of andere heilige gebakken Printen waren het tastbare, maar Jte» Zoetigheden in alle kleuren van de regenboog. foto Fotopersbureau Image knoeperharde bewijs van de pelgri mage. „Door ze te soppen in de koffie of stukjes appel erop te leg gen, werden ze zachter en kon men ze eten. Nu maken we ze in harde en zachte vorm", zegt Mi chael Nobis. Vlakbij Nobis' Print-paleis ligt het Domladchen, een knus snoepwinkeltje, waar al sinds 1896 suikerwaren worden ver kocht. „Drop uit Nederland, Duits land en Scandinavië verkopen we, naast onze suikerberen, marsepei nen kuikens en zoete clowns", legt de Kerkraadse uitbaatster Karin Thoeët uit. De snoeptocht gaat ver der, naar Plums Kaffee met zono vergoten terras aan de Rommels gasse. „Dit is Duitslands oudste kof fiebranderij. Sinds 1820 bestaat Plum al." De spannende ontdek kingsreis door het Akense Cocagne eindigt in de Körbergasse, waar het uit 1655 stammende oudste ca fé van Aken ligt: een snoepje van een Konditorei annex Kaffeehaus. Museum, café, lunchroom en bak kerij samen, waar Rosemarie Sch- weden uit Vaals de gasten joviaal onthaalt. Daar heeft ze de handen vol aan, want over vier aan elkaar gebouwde huisjes loopt het uit ze ven aparte kamers bestaande Lui lekkerland, dat genoemd is naar de Belg Leo van den Daele. Hij kocht in 1890 voor zijn steeds uitdijende collectie Printen, borden, koffieap paraten, Delfts blauwe tegels, geci seleerde glazen en prenten steeds pandjes erbij. In de diverse kamers en vertrekjes kun je genieten van de gebakken kunstwerken, die in de kelder van Van den Daele wor den gemaakt. Niet alleen om zijn assortiment Printen is Van den Daele bekend, ook zijn Poschwick- gebak (een rijk gevuld suiker brood) en vlaaien zijn onweer staanbaar. Bijzonder is zijn diep- donkerbruine Spiesfladen, een vlaai die met een moes van gekook te peren en zwarte pruimen is be legd. „Vanwege zijn kleur een ty pisch gebak dat na begrafenissen werd gegeten", aldus Rosie Goeb bels. Met een duik van de smaak- spieren in een slokje bronwater uit de Elisenbrunnen wordt de zoete tour gezond besloten. ft Aachen Tourist Service, Krefel- der Strass 123, D-52070 Aachen (naast de Elisenbrunnen) tel. 0049-2411802943. Voor de 'Zoet Aken'-tour vooraf reserveren. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Zeeuwse eilanden hoppen per pontje Ook in Zeeland is het pontjessei zoen gestart. Het netwerk van toe ristische veerdiensten omvat deze zomer dertien veerverbindingen. Promotie Zeeland Delta heeft de Al manak 2008 Fiets een rondje met een pontje uitgebracht met daarin alle in formatie over de veerdiensten in het Deltagebied. Deze is voor 2 eu ro te koop bij de VVV's. De pontjes zijn bestemd voor fietsers en voet gangers. www.rondjepontje.nl Fotoboeken via mijnalbum.nl Weer terug van weggeweest? Dan breekt de tijd aan voor het verzame len. Van digitale vakantiefoto's kun je met www.mijnalbum.nl simpel een persoonlijk fotoboek maken. Je 'sleept' je foto's direct in het foto boek. Er kunnen eigen teksten bij en het formaat kan groter of klei ner. Je kunt de pagina's zelf indelen. Verstuur alles en binnen vijf werkda gen ligt een gedrukt fotoboek van hoge kwaliteit op de deurmat. B www.mijnalbum.nl Transavia start met winterprogramma Transavia is begonnen met de ver koop van tickets voor het wintersei zoen, dat loopt van 3 november tot en met 31 maart 2009. De airliner vliegt vaker en de nieuwe bestem ming Innsbrück. Nieuw is ook Fried- richshafen-Voralberg. Deze bestem ming zal vanuit Rotterdam twee keer per week worden aangevlogen. Van hieruit zijn wintersportgebie den in Oostenrijk, Zwitserland en Zuid-Duitsland bereikbaar. Overnachten in een griendwerkershut In de Biesbosch is de eerste griend werkershut geopend. De overnach tingplaats is onderdeel van een gro te rondwandeling langs de randen van de Biesbosch en ligt aan het Oostwaardpad. Dankzij de hut kun nen wandelaars en kanovaarders in dividueel de Biesbosch beleven en zien hoe griendwerkers in vroeger tijden leefden. De hut is uitsluitend te voet bereikbaar. foto G?D Alexancfc Münsterplatz DUITSLAND Frankfurt TSJECHIË Rommelsgasse Markt Körbergasse j AKEN Boxgraben Römerstr. Station^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 81