Het veerplein Zeeland Bewoners balen van verloederen centrum Ook havenschap zet nu vaart achter opruimen sloopschepen Veel kritiek op verlagen van subsidies in Sluis Broodje Alles in teken van paard op Kriebelmarkt 22 Zaterdag 26 juli 2008 PZC2 Achter woningen in Tholensstraat slaat de verpaupering toe. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Een aantal bewoners van de Tholensstraat in de Terneu- zense binnenstad is de rotzooi ach ter hun woningen spuugzat. Meer dere keren aankloppen bij de ge meente Terneuzen en woningstich ting Clavis bleven tot nu toe zon der resultaat, zeggen Levien en Sonja Basting namens meerdere omwonenden. In de brandgang tussen de Tho lensstraat en Donze Vissersstraat tiert het onkruid welig, mag een aantal verpauperde schuttingen de naam schutting eigenlijk niet meer dragen en ook olievaten als erfafscheiding zijn meerdere bewo ners een doorn in het oog. „Ik heb er al meerdere keren iets van ge zegd, maar deze bewoners doen er niets aan. Bovendien, er is er een Dagelijks bestuur wil tegemoetkoming clubs 3 jaar lang inkrimpen. door René Hoonhorst SLUIS - Burgemeester en wethou ders van Sluis willen de subsidie van verenigingen en instellingen de komende drie jaar telkens vijf procent verlagen. Hoewel het college dat al in de ka dernota van mei aankondigde, ko men diverse clubs nu ze een brief over de voorgenomen subsidiever laging hebben gekregen pas in het geweer. De Aardenburgse club man Mare Moens ageerde nadat hij de brief had gezien gelijk op persoonlijke titel. Moens is onder meer bestuurder van de Koninklij ke Muzieksociëteit Aardenburg- sche Fanfaren en de Stichting Dorpshuis. Daarnaast is hij ook lid van de carnavalsvereniging, de boe- renkapel, het jongerenkoor en de volleybalclub. Moens vindt het 'te gek voor woor den' dat de gemeente door 'onbe holpen beleid en gebrek aan visie' het werk van vrijwilligers onder uit haalt. De politiek roept telkens dat de burger niet de dupe mag worden van bezuinigingen, maar intussen worden alle tegenvallers Bijna dagelijks worden op het ac countantskantoor in Terneuzen de knorrende magen tot rust gebracht met een knapperig broodje uit de speciaalzaak om de hoek. De stevi ge medewerkster van de afdeling calculatie neemt er vaak twee en dat begint zo langzamerhand zicht baar te worden. Met andere woor den, ze dijt wat uit. 1 bij die voor niets of niemand open doet. In zijn tuin kon je een tijdje geleden de dode muizen op twee handen tellen. We zien ons buur tje in snel tempo achteruitgaan", zegt Levien Basting. Samen met zijn vrouw Sonja woont hij achttien jaar in de bin nenstad. Basting: „Wij hebben ook de ellendige periode met drugsoverlast meegemaakt. Toen liepen de drugsdealers hier af en aan in onze brandgang. Dat is nu een stuk minder, al zijn er heus nog wel dealers actief. Maar goed, het gaat ons er om dat onze bin nenstad proper is. De maat is nu gewoon vol." „Woningstichting Clavis heeft be loofd er iets aan te doen, maar we zien helemaal niets veranderen", pN Bewoners van de Tholensstraat hebben het helemaal gehad met de puinhoop in de brandgangen achter hun huizen. Ze eisen snel maatregelen. keihard op de inwoners afgewen teld, betoogt de vrijwilliger in hart en nieren. De argumenten van het dagelijks gemeentebestuur overtui gen hem niet. Stijgende personeels kosten, groenonderhoud, energie en infrastructuur moeten volgens Moens voor een groot deel te voor zien zijn geweest. Hij wijt de de sastreuze financiële positie van Sluis aan politieke grootheidswaan en dure, mislukte projecten uit het recente verleden. Politici die beto gen dat zij destijds nog niet aan de macht waren, gaan voorbij aan het feit dat hun fracties ook toen al in de raad zaten, stelt Moens. B en W betogen dat ook zorg, wel zijn, cultuur en sport niet kunnen ontkomen aan maatregelen. Maar de fractie Gemeentebelangen pleit voor andere oplossingen, om sport clubs en andere verenigingen te ontzien. Fractievoorzitter William Gijsel vraagt de 'voorgestelde be zuinigingen op te schorten', om dat Gemeentebelangen begrepen heeft dat veel vrijwilligers hun be stuurstaken anders neerleggen. Fouten uit het verleden mogen niet worden afgewenteld op clubs en verenigingen en hun vrij willigers, stellen Mare Moens en de fractie Gemeentebelangen. Tip? redactie@pzc.nl Zelf had ze slechts één blik in de spiegel nodig om het roer resoluut om te gooien. Het moest gedaan zijn met dat lekkere 'twaalf uur tje', een broodje met Zeeuws spek, brie, ei, tomaat en nog wat van dat spul. Deze week meldde ze zich aan de toonbank van de broodjes zaak en bestelde vastberaden: 'een balftwaalffe vervolgt hij. „]a, er zijn brieven naar de desbetreffende bewoners van deze huurwoningen gestuurd, maar die trekken zich daar hele maal niets van aan." Clavis-directeur Robert de Ridder kent de problematiek bij de huur panden in de Tholensstraat en Donze Vissersstraat. De stichting bestudeert de mogelijkheden om de overlast aan te pakken. Basting kaart de kwestie binnenkort aan bij de Wijkraad Binnenstad. Wijkraadvoorzitter Hans Vlottes is niet van de problemen op de hoog te. „Pas als deze mensen zich bij ons melden, kunnen wij er iets aan doen. Anders niet, we hebben in het verleden al te vaak op spo ken gejaagd. Maar als ze bij ons of ficieel een klacht neerleggen, dan ondernemen we actie. En dan zijn we heus niet kinderachtig. Het is in het verleden al vaker gebeurd dat we het voor elkaar kregen dat iemand zijn tuin opknapte", aldus Vlottes. TERNEUZEN - Manege Terneuzen treft voorbereidingen voor de tweede Paardenkriebelmarkt. De eerste editie, vorig jaar, bleek een doorslaand succes. De kriebel- markt, op zondag 7 september, is een grote rommelmarkt met paar denspullen, van hoofdstellen tot en met paardentrailers. Maar het blijft niet bij de verkoop van tweedehands spullen. Bezoe kers kunnen een rondritje maken in een huifkar en de jongste rui ters van de manege verzorgen een demonstratie. Bovendien zijn er demonstraties paardendekjes borduren en de paardentandarts houdt er spreek uur. De kleinste paardensportliefheb bers mogen gratis ponyrijden. Deelname aan de rommelmarkt is gratis, net als de hele Paardenkrie belmarkt in de manage aan de Graaf Jansdijk bij Spui. Na geslaagde actie van Rijkswaterstaat pakt ook schap wrakken aan. door Wout Bareman TERNEUZEN - Na Rijkswaterstaat bindt nu ook havenschap Zeeland Seaports de strijd aan met veer tien sloopschepen, die her en der liggen afgemeerd aan kades langs het Kanaal Gent-Terneuzen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het schap, waterstaat én de ge meente Terneuzen samen het of fensief zouden openen, maar door alle mogelijke (vooral) juridische rompslomp ging dat gezamenlijke project niet door. Zomeractiviteiten als remedie tegen desolaat karakter. door Frank van Cooten BRESKENS - De provincie Zeeland is gestart met een proeftuin op het veerplein in Breskens. Zomeractivi teiten moeten ondernemers stimu leren iets te doen aan het verloederde en desolate karakter van het plein, waar mensen mo menteel alleen komen om met het fiets-voetveer naar de 'overkant' te gaan. „Er is genoeg leven op dit plein. We moeten dit alleen aan de on dernemers bewijzen", zegt Stan Lauret, beleidsmedewerker Ver keer en Vervoer en fietscoördina- tor van de provincie Zeeland. „Met dit veerplein kunnen we enorm veel doen. Met de zomerac tiviteiten willen we dit proces op gang brengen. Anders blijft het al lemaal theorie en gebeurt er niets. Er zijn al genoeg plannen geschre ven. Het is nu tijd voor de prak tijk." En dus staan op het Veerplein bij de oude en vervallen PSD-termi- nal tot to augustus springkussens en oud-Hollandse spelen. Ook worden fietsen verhuurd. Een piraat verwelkomt de mensen die van het fiets-voetveer komen en draait handig ballonnen in el kaar. Die mensen willen nu alleen maar snel van het troosteloze plein af Snel naar de bus of naar de auto. „Kijk, dat moet dus veranderen. Dit tot ongenoegen van juridisch beleidsmedewerker Gerius van Woudenberg van Rijkswaterstaat Zeeland. Hij klaarde de klus wel en liet twintig wrakken weghalen langs de kades die worden be heerd door zijn dienst. Van Wou denberg: „Wat precies de beweeg reden was voor het havenschap en de gemeente om af te haken, kan ik niet zeggen. Maar worden de res terende sloopschepen aan de ka des van het schap niet snel wegge haald, dan vrees ik voor de nabije toekomst nieuwe problemen." Zeeuws coördinator Jan de Vries van de schippersvereniging Schut- tevaer drong jaren geleden al aan op het weghalen van de wrakken, Het veerplein moet de eerste echte attractie zijn voor iedereen die van de boot komt We hebben het over 800.000 passagiers per jaar die van het fiets-voetveer gebruik maken. Het veerplein moet daar om het portaal van Zeeuws-Vlaan- deren worden." Na de opheffing van de autoveer diensten is maar een deel van het veerplein en de vroegere PSD ge bouwen gebruikt voor de nieuwe terminal voor het fietsvoetveer en het busstation. Het overige deel van het veerplein wacht nog op een definitieve bestemming vanuit het project Zwakke Schakels, het versterken van de zeewering. 'Er zijn al zo veel plannen geschreven. Het is nu tijd voor de praktijk' In januari 2007 verscheen een ont wikkelingsplan met inrichtings- schetsen voor een 'dagrecreatieve' invulling van het veerplein. In an derhalf jaar tijd is echter nog maar weinig gebeurd. De staat van de oude terminal is achteruit gehold. Ingegooide ramen zijn dichtgespij kerd. „Dit gebouw werd door de plaatse lijke jeugd gebruikt als illegaal speelhonk. De zomeractiviteiten zijn daarom ook als anti-kraak be doeld. Het belangrijkste blijft ech ter dat we nu echt in de praktijk la ten zien dat we echt wat kunnen doen met het veerplein." De mogelijkheden voor het veer- omdat die goede ligplaatsen voor de binnenvaart innemen. „We zijn heel blij met de actie van Rijkswa terstaat, maar het havenschap ziet kennelijk geen kans de zaak op de zelfde manier op te lossen. In Am sterdam is dat het havenbedrijf wél gelukt, dus er zijn mogelijkhe den." Volgens een woordvoerder is het havenschap wel degelijk druk be zig met de voorbereidingen van de wrakkenruiming. De schepen wor den nu geregistreerd. Het schap on derhoudt bovendien contact met de collega's van het Havenbedrijf Gent om te voorkomen dat sloop schepen, dié daar worden wegge stuurd, dëgrehVovêr karnen. 19K Deze zomer zijn op het Veerplein oud-Hollandse spelletjes te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66