Binnenland uw reisje niet door sja. W Ï'XX 1 Vroegtijdig signaleren hartinfarct dichterbij Nederlanders vaak niet verzekerd op reis j 1 9 Heerenveen Rijbewijs na een dag ai weer kwijt Verdachte van dood agente langer vast Trouw-journalist Bert Klei overleden ADBfiLLOn Elk 2e ticket! €25,- KORTING! 1 Ift '/-C W Wi pzc Zaterdag 26 juli 2008 5 tie en vliegtuigstoelen naar een pri- vérekening in Turkije te hebben doorgesluisd. Wat het Garantiefonds ook opviel, was dat diverse van de failliete Turkse reisorganisaties ongebruike lijke kortingsacties hadden gehou den. Normaal betaal je 25 procent van de reissom bij het boeken en de rest zes weken voor vertrek. Sommige touroperators boden 10 procent korting aan als al maan den tevoren het volle bedrag werd betaald. Debets: „Los van het feit dat het ons niet slim lijkt om een deel van je winstmarge, die in de reis branche toch al niet geweldig is, amsterdam - Eén op de vier Ne derlanders sluit geen reisverzeke ring af vakanties in het buiten land. Bovendien is van de groep die wel verzekerd op reis gaat, 44 procent niet op de hoogte van het eigen risico. Dat blijkt uit onder zoek van bureau Intomarkt Gfk, dat internetverzekeraar iZio giste ren publiceerde. Vooral Nederlanders die een paar dagen weg gaan verzekeren zich niet goed. Dat geldt voor 48 pro cent van die groep. Onder jonge ren ligt dit percentage zelfs op 56 procent. Van de jeugdige reizigers heeft 58 procent geen weet van een eigen risico. Van de mensen die langer met va kantie gaan sluit één op de vijf geen reisverzekering af. Ook weet 20 procent van de Nederlanders niet exact te benoemen welke mo dules zijn of haar reisverzekering bevat. Ruim een derde van de res- weg te geven, wordt het risico op ons afgewenteld. Wij staan per jaar voor zo'n vijf miljard euro ga rant. Dat is gebaseerd op die zes weken. Wanneer dat zes maanden worden, wordt het risico voor ons te groot." Deelnemers aan het Garantiefonds mogen een vroegbetaalkorting (niet te verwarren met een vroeg- boekkorting) niet meer 'actief pro moten'. Dat geldt overigens voor alle bestemmingen, niet alleen Tur kije. Maar het fonds ging nog een stapje verder: alle Turkije-specialis- ten moeten voortaan ook halver wege het seizoen hun financiële stukken laten zien, terwijl de deel- pondenten bleek ooit niet verze kerd te zijn geweest voor schade die werd opgelopen tijdens de va kantie. De ANWB waarschuwde een maand geleden ook al dat te veel mensen onverzekerd naar het bui tenland gaan. De organisatie krijgt momenteel dagelijks te maken met Nederlanders die ondanks hun ziektekostenverzekering toch tegen hoge kosten aanlopen, zeker wanneer iemand vanuit het bui tenland naar huis vervoerd moet worden. Ook dekken ziektekosten verzekeringen lang niet alle kosten die tijdens de vakantie worden ge maakt. De lijst met nationaliteiten waar aan de Nederlander zich het meest ergert op vakantie, wordt aange voerd door de Russen (20 pro cent). Op de tweede plaats staan de Engelsen (9 procent), gevolgd door Duitsers (5 procent). nemers dat normaal één keer per jaar doen. Het fonds hoopt zo on aangename verrassingen te voorko men. Directeur Atilay Uslu van het gere nommeerde bedrijf Corendon is blij met deze maatregel. „Wij zul len alle medewerking verlenen om de malafide bedrijven te bestrij den. Het fonds mag elke maand onze cijfers zien." Ook Golden Tours uit Hoofddorp hoopt dat door het verscherpte toe zicht onbetrouwbare ondernemin gen door de mand vallen. „We heb ben er last van. Niet dat klanten wegblijven, maar ik heb wel de in druk dat derden iets sneller 'nee' utrecht - Een Utrechter die sinds een dag weer met zijn auto op de weg mocht, moest zijn rijbewijs ge lijk weer inleveren na een verkeers controle van het Korps Landelijke Politiediensten. De man zat don derdag met een alcoholpromillage van 1,4 achter het stuur, bijna drie maal zo veel als toegestaan. De Utrechter was het afgelopen half jaar zijn rijbewijs ook al kwijt van wege rijden onder invloed. amsterdam - De 49-jarige Amster dammer die ervan wordt verdacht dat hij op woensdag 9 juli de 28-ja- rige hoofdagente Gabriëlle Cevat heeft neergeschoten, blijft zeker negentig dagen langer vastzitten. Dat heeft de raadkamer van de rechtbank in Amsterdam besloten. De man is een bekende van de po litie en was eerder betrokken bij zeden- en geweldsdelicten. verkopen als ze horen dat we Tur- kije-specialist zijn", aldus een woordvoerder. De ANVR, overkoepelende organi satie van de reisbranche, snapt dat wel. „Wij willen de consument ze kerheid en kwaliteit bieden en ma lafide bedrijven zetten de branche als geheel in een kwaad daglicht", zegt een woordvoerster. De gedupeerden van Sun Travel waren te goeder trouw. Kristof Dieu uit het Belgische Borg loon moest bij toeval surfend op de website van Sun Travel lezen dat het bedrijf failliet is. „Anders hadden we mooi op Schiphol ge staan." Carantieplicht ledereen die zogenoemde pak ketreizen - een combinatie van een vliegreis en een hotel- verblijf - aanbiedt moet aan de wettelijke garantieplicht vol doen. Als de reis betaald is, moet de aanbieder garanderen dat die ook plaatsvindt, dan wel dat de reissom wordt terugbetaald. De meeste reisorganisaties zijn daarom aangesloten bij de Stichting Garantiefonds (SCR), een collectieve verzeke raar. In 2007 telde het fonds 996 deelnemers: 551 reisorga nisatoren en 443 reisbureaus. Daarmee zou zo'n 90 tot 95 procent van de markt gedekt zijn, ofwel vijf miljard euro. Maar de Consumentenautori teit constateerde vorig jaar dat zo'n zeshonderd reisaanbie- ders, goed voor 180.000 pakketreizen met een omzet van 370 miljoen euro, niet bij de SGR zijn aangesloten. Liefst 330 hadden geen maatregelen voor klanten getroffen in het geval van een een faillissement. De overkoepelende organisatie van de reisbranche, anvr, raadt aan te letten op het logo van de SGR. De Consumenten autoriteit adviseert na te gaan welke garantie de reisorganisa tor biedt bij faillissement. amsterdam - Bert Klei, jarenlang chef kerkredactie van Trouw, is woensdag na een ziekte op zijn 84e verjaardag overleden. Hij kreeg vooral bekendheid door zijn columns. Daarin toonde Klei zich onder meer een meester in het uit leggen van verschillen tussen pro testantse kerken. Zijn gebundelde columns droegen titels als 'De ko ningin is lekker hervormd', 'Liever een bal des gehakts' en 'Wandelen in je blootje'. sneek - Het schip van Heerenveen is gisteren kampioen skütsjesilen 2008 geworden. Schipper Pieter Brouwer en zijn bemanning won nen de afgelopen twee weken vier van de twaalf traditionele zeilwed strijden. De tweede plaats gisteren op het Snekermeer was genoeg voor de eindoverwinning. Het schip van Joure behaalde de dag overwinning. Grootste concurrent van Heerenveen was Sneek, de kampioen van vorig jaar. Het pun- tenverschil was steeds minimaal, waardoor het kampioenschap tot aan het einde spannend bleef. Onderzoekers ontdekken stofjes die op problemen wijzen. maastricht - Een hartinfarct kan sneller worden ontdekt. Twee 'bio- markers' kunnen een belangrijke rol spelen bij het vroegtijdig opspo ren van gescheurde plaques in slag aderen. Dat hebben onderzoekers van het Carim-instituut van de Universiteit Maastricht ontdekt. Een gescheurde plaque gaat vooraf aan de meeste hartinfarcten. Biomarkers zijn stofjes die van na ture in het menselijk lichaam zit ten en in verband kunnen worden gebracht met een ziektebeeld. Op dit moment is een hartinfarct in de eerste uren nadat het is opgetre den, nog moeilijk vast te stellen. Vrijwel alle onderzochte patiënten met een acuut hartinfarct reageer den bij aankomst in het zieken huis positief op de biomarkers. Plaques ontstaan door aderverkal king en kunnen de doorsnede van een bloedvat flink vernauwen. Dat levert meestal geen problemen op, zolang er voldoende bloed door het vat lean stromen. Plaques kun- nen echter openscheuren en zodra de inhoud van de plaque met bloed in aanraking komt, vormt zich een stolsel dat een acute afslui- ting van het vat kan veroorzaken. De onderzoekers publiceren hun j bevindingen deze maand in het tijdschrift The Journal of Clinical Investigation. UJ Onderzoekers van het Carim-in- stituut in Maastricht hebben twee stofjes ontdekt die kunnen helpen bij het vroeg opsporen van een hartinfarct. Al BRLLonvAflflTen bv Boek online via www.adballon.nl We bestaan 25 jaar 1 Vier dit met ons mee Kristof Dieu, links, uit het Belgische Borgloon moest bij toeval surfend op de website van Sun Travel lezen dat het bedrijf failliet is. „Anders hadden we mooi op Schiphol gestaan met onze koffers." foto Bart Borgerhoff/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5