Vernieuwing van haventje Répart fVnic^n lanrrc uitgesteld door Dolfijntje-kwestie L1Uben iangs Dichter laat werken te water voor kunstroute Waterrecreant wil meer ligplaatsen Ondernemer wil meebetalen aan spoorplan Peerock blijft een zekerheidje 22 Zaterdag 26 juli 2008 PZC S Oud-restaurant 't Dolfijntje ligt er verpauperd bij. foto Ronald den Dekker Oud-restauranthouder blijft vechten voor behoud van gebouw. door Martijn de Koning SCHARENDIJKE - Een tegenstrijdig tafereel in haventje Répart in de oksel van de Brouwersdam bij Scharendijke. Mooie zeiljachtjes met kleurrijk geklede mensen me ren er onder een stralend zonnetje af Recreanten zitten er aan de rand van het water, zoekend naar wat meer rust dan ze aan de zeezij de van de dam kunnen vinden. En in de hoek van het stekje... daar ligt oud-restaurant 't Dolfijntje steeds maar verder te verpaupe ren; een oud slot om het roestige hek en met prikkeldraad erop te gen vandalen. Het drijvende gebouw is sinds vo rig jaar gesloten. Eigenaar Her de Grave kreeg eind 2006 van het Gre- velingenschap geen mogelijkheid de huur van het plekje te verlen gen en moest daarom vertrekken. Het schap wil er tien extra ligplaat sen voor bootjes aanleggen. Het was het begin van een juridi sche strijd, die nog steeds voort duurt. De Grave had eerder de pech dat de rechter zijn gebouw Onderzoek onder gebruikers haven reden tot actualiseren beleid. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gebruikers van de jachthaven in Middelharnis willen meer ligplaatsen, betere steigers en het uitdiepen van de haven. Dat is de uitkomst van een enquête. Eer der gehouden vergelijkbare onder zoeken waren in Zierikzee, Scha rendijke en Brouwershaven aanlei ding voor verbetering van onder meer de sanitaire voorzieningen. De resultaten van het onderzoek in Middelharnis zijn stof tot actua liseren van de havennota. door Miriam van den Broek SEROOSKERKE - Het leven van een dichter gaat niet altijd over rozen. Het viel de dertigjarige Wilco On- derdijk uit Serooskerke gistermid dag dan ook niet mee om zijn ei gen gedichten geplant te krijgen in de vijver van park Welgelegen in Serooskerke. Met een rubberen wa- terpak aan probeerde hij in de brandende zon de tekstbordjes net jes in de vijver te zetten. Zijn zes gedichten maken deel uit van de Kunst- en Cultuurroute Midden Walcheren die gisteren voor publiek geopend is. Op tal van locaties in Serooskerke en Grijpskerke zijn kunstenaars met hun werken te zien. Nieuw in het vierjarig bestaan van het evene ment is dat er nu ook aandacht is voor gedichten. Onderdijk heeft eerder met be hulp van het collectief KipVis in Middelburg een dichtbundel uitge als 'boot' bestempelde, waardoor hij geen verplaatskosten kan clai men. Een boot kan immers varen, was de gedachte. Het restaurant kan dat echter niet: er is bij de bouw ervan geen rekening gehou den met zo'n situatie. Toch wei- ra^ De aanleg van tien extra ligplaat- sen in haventje Répart bij Scha rendijke is nog niet in zicht. De eigenaar van restaurant 't Dolfijn tje blijft vechten voor zijn zaak. In de haven van Middelharnis me ren jaarlijks zo'n 6000 tot 7000 bo ten af wat neerkomt op ongeveer 17.000 waterrecreanten. Die zijn in zijn algemeenheid aardig tevreden over voorzieningen in de haven. De havenmeesters worden door de waterrecreant geprezen en het zelfde geldt voor de grootte van de ligplaatsen. Alleen zouden dat er, vinden de bezoekers, wel wat meer mogen zijn. De haven scoort ook goed voor wat betreft de ope ningstijden. De Schouwse cijfers over de ge meentelijke jachthavens dateren van enkele jaren gelden. „Er is toen een Zeelandbreed onderzoek gedaan en daar hebben wij aan bracht met de titel Weekdier. Maar een installatie in de openlucht, zo als nu voor de kunstroute, is hele maal nieuw voor hem. „Ik werd door de organisatie van de kunstroute benaderd. Zij kwa men op dit idee. Ik moet zeggen, dat ik het wel heel erg leuk vind", zegt hij terwijl hij het zweet van zijn voorhoofd veegt. „Deze gedichten zijn speciaal voor de kunstroute gemaakt", vertelt hij. „Ze gaan over deze mooie plek in Park Welgelegen." Een van de gedichten in het water, is genoemd 'Park'. Tussen de paardebloem/ en madelief groeit eengelukkige brandnetel/ Schoonheid ontstaat meteen aangena me prikkeling De gedichten zijn tot en met 29 au gustus te zien. De kunstroute wordt ook vandaag nog gehouden en vervolgens op 28 en 29 augus tus. gert De Grave nog steeds de boel te verkopen en blijft juridisch de strijd aan gaan. „Als we mogen, gaat nog de vol gende dag de sloophamer erte gen", geeft Trudy Leerschoon van het Grevelingenschap aan. „Maar we hebben opnieuw pas op de plaats moeten maken. Spijtig." Over de volgende stap in de juridi sche strijd kon ze gisteren niets zeggen. „Maar het kan best nog even duren." deelgenomen", zegt beleidsambte naar Astrid Ghering van de ge meente Schouwen-Duiveland. „De uitkomsten waren voor ons als gemeente aanleiding om flink te investeren in sanitaire voorzie ningen." Waarmee Ghering niet gezegd wil hebben dat er geen wensen meer zijn met betrekking tot de jachthavens. „Het kan na tuurlijk altijd beter. Wij willen als gemeente graag ook voor onze jachthavens een blauwe Vlag." Voor wat betreft de haven van Zie rikzee zijn allerlei plannen ontwik keld, waaronder scheiden van be roeps- en pleziervaart. Die plan nen zijn echter door de politiek op een laag pitje gezet. Skeltertocht langs 'wegrestaurant voor gevangenisrups'. door Piet Kleemans WESTENSCHOUWEN - De 'grote ro de' staat al klaar. Een skelter voor vier personen, aan te drijven met spierkracht. Doel: een tocht langs het Jacobskruiskruid in de Bos- wachterij Westenschouwen. Met een picknick als toetje. Leidraad; een routebeschrijving geleverd door het Natuurinformatiepunt Westenschouwen. Nadat de kuipstoeltjes voor alle passagiers goed zijn afgesteld, de picknickmand met een spanband vastgesjord en de routebeschrij ving uitgereikt kan de tocht begin nen. De eerste meters is het wen nen. Sturen vergt discipline. Een iets te nonchalante ruk aan het stuur resulteert in een flinke zwie per op het - gelukkig nog lege - fietspad. Eenmaal in de boswachterij gaat het beter. Maar het blijft opletten want de route voert over het be tonnen fietspad door de boswach terij en dat is bij fietsers zeer in trek, zo leert de tocht. De vlakke stukken zijn makkelijk maar als het traject stijgt moeten alle zeilen bijgezet worden om niet stil te vallen of - erger nog - achteruit weer naar beneden. De afdaling gaat rap. Heel rap. De handrem moet er aan te pas ko men. Na een stukje over de Adriaan van der Weijdeweg buigt het fietspad de boswachterij weer in. Een ven netje schreeuwt om aandacht. Tijd voor een eerste stop. Prima plek want het Jacobskruiskruid - waar de tocht om draait - tiert hier we lig. En het wemelt er van de zebra- Sint Jacob vereerd in Compostela rupsen, het voorstadium van de Sint Jacobsvlinder. Het aantal rup sen is volgens natuurmens Mida- vaine heel wisselend. „Soms kri oelt het van de zebrarupsen en vre ten ze het Jacobskruiskruid kaal, terwijl er in de andere jaren nau welijks rupsen te vinden zijn en de planten het prima doen." Bepa lend voor de overlevingskans van de rupsen is het voedselaanbod, het aantal roofvijanden en het weer. Midavaine: „Overleven er veel rupsen doordat er veel voed sel is en het weer gunstig dan ko men er het jaar erop veel vlinders en dus ook veel rupsen. En dat gaat door totdat er te weinig voed sel is en de rupsen de hongerdood sterven." Eén blik leert waarom de rups van de Sint Jacobsvlinder ook wel ge vangenisrups genoemd wordt: zijn 'Soms krioelt het van de zebrarupsen en vreten ze het Jacobskruiskruid kaal' zwarte lijf heeft felgele 'ringen'. Net zo geel als de bloemen van het Jacobskruiskruid die het hoofd- voedsel vormen voor de rups. Mi davaine: „Het is een wegrestaurant voor gevangenisrupsen." Enige waakzaamheid is bij de skel tertocht - ook bij een wandeltocht trouwens - in de boswachterij ge boden. Uitkijken voor teken blijft het credo. Maar bij de huur van de skelter is een tekentang 'en een in formatieblaadje over de teek' inbe grepen. De route door de boswachterij vergt stevige beenspieren. Vlakke routes door de polder zijn ook be schikbaar. Midavaine biedt onder meer de Klutenroute aan. GOES - Vastgoedondernemer Jan Hoogstrate, eigenaar van een deel van het Marconigebied in Goes, is blij met het plan voor een volledig verdiept spoor in de stad. Hoeveel hij overheeft voor de operatie, kan hij nog niet zeggen. Hoogstrate vroeg HB Architecten een alternatief te bedenken voor het halfVerdiepte spoor waar het Goese college op inzet. Het bureau kwam met een idee dat ongeveer twee keer zo duur is: minstens 110 miljoen euro in plaats van de 50 a 60 miljoen die een halfverdiept spoor kost. Wethouder Rinus Die- leman noemde het plan een 'veel te grote stap voor Goes'. „De kosten zijn inderdaad hoog", beaamt Hoogstrate, „maar het zou een slechte zaak zijn om dit alter natief gelijk weg te leggen. Het biedt een betere oplossing voor de toekomst van Goes en het stations gebied." Op Sint Jacob, 25 juli, wordt in het Spaanse Compostela het overbrengen van het gebeente van de heilige herdacht. Jacobskruiskruid is niet ongevaarlijk. Voor mensen en de meeste zoogdie ren is het giftig. Het kan na huidcontact allergische reacties geven. Runderen eten kruiskruid alleen in tijden van voedselschaarste. De zebrarups is zwart met fel geel. De Sint Jacobsvlinder heeft grijze bo- venvleugels versierd met rode streep. COLIJNSPLAAT - Een wondermooie Peerock, de vijftiende editie van het fes tival, gisteravond op de Oude Haven in Colijnsplaat. Wondermooi vanwege het weer, maar ook omdat het weinig gescheeld had of Peerock van vorig jaar was de laatste geweest. Begonnen als een studentenfeestje, groeide Peerock uit tot een zekerheid voor de liefhebber van folk, rock, blues en feest. Op het podium speelde onder meer Elles Springs, foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56