Windstroom zit flink in de lift Kraam op Gentse Feesten weer open Roosevelt Sti idy Center (RSC) Zeeuws-Vlaamse Historische kerkorgels in reeks concerten webmaster/communicatieadviseur m/v 'Een windpark op zee moet je combineren met andere economische en ecologische nuttige dingen. Gedeputeerde Marten Wiersma PZC Zaterdag 26 juli 2008 27 Jarenlang zat er geen schot in het op richten van windmolens. De laatste tijd zit de vaart erin. Zeeland vol doet in 2010 royaal aan de afspraak met het Rijk dat er voor een vermo gen van ten minste 205 megawatt aan windstroom opgesteld moet staan. Er is nu ruim 215 megawatt aanwezig (205 turbines) en in de pijplijn zitten vier plannen die goed zijn voor circa 50 megawatt. Al genoeg vermogen voor alle Zeeuwse huishoudens. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het vermogen aan windenergie in Zeeland is ruim voldoende om alle huishoudens in de provincie van stroom te voor zien. Gedeputeerde Marten Wiers ma (GroenLinks, economie en mi lieu) stelt het met genoegen vast. „Voordat we zover zijn dat we ook het industriële verbruik uit wind- opbrengst kunnen dekken, zijn we nog wel even verder", voegt hij er nuchter aan toe. Zover zal het wel nooit komen, maar dat Zeeland goed op weg is met het opwekken van duurzame energie, is voor hem een feit. „We voldoen, samen met vier an dere provincies aan onze landelij ke verplichting", zegt Wiersma. „Dat is wel een belangrijk gegeven met het oog op de landelijke dis cussie over meer windenergie. Er leven nogal grote plannen bij de minister." De gedeputeerde vindt dat er op land nog wel mogelijkheden zijn om het opgestelde vermogen uit te breiden, zonder het provinciale be Windmolens nabij de Kreekraksluizen aan de Schelde-Rijnverbinding. leid om windmolens zoveel moge lijk te concentreren in drie gebie den (Neeltje Jans, Sloegebied en Kreekraksluizen) geweld aan te doen. „Dat is vooral een kwestie van opschaling van bestaande mo lens." Op Neeltje lans (nu 60 megawatt), in het Sloegebied (nu 60 mega watt) en bij de Kreekraksluizen (nu 75 megawatt) is nog ruimte om bijna 200 megawatt neer te zet ten. Daarmee kan Zeeland in 2020 op land tussen 400 en 500 mega watt bereiken. Het zorgt voor een zeer aanzienlijke vermindering van de uitstoot aan broeikasgassen (met name kooldioxide). „Het kan binnen bestaand beleid en zonder maatschappelijke weer stand. Daarmee hebben we een mooi verhaal voor de minister", al dus de gedeputeerde. „We verdub belen de afgesproken capaciteit. Als de rest van het land dat ook doet, mag de minister in haar han den knijpen." Hij tekent aan dat Zeeland overi gens niet verplicht op wil draaien voor het tekortschieten van andere Zeeland voldoet ruimschoots aan de landelijke afspraak om in 2010 ten minste voor 205 mega watt aan windenergie opgesteld te hebben. foto Dirk-Jan Gjeltema provincies. „Dat is niet onze schuld en daarvoor moet de minis ter ons niet aan de lat zetten." Is Wiersma verbaasd over de ver snelling die optreedt? „Wat ik niet verwacht was dat de techniek zó snel zou gaan. De geboorte van windenergie begon met molens van 75 kilowattuur. Nu zijn er al molens van 3 megawatt en 5 mega watt zit eraan te komen. Het loont dan ook steeds meer de moeite om meer dingen de lucht in te til len." Hij merkt op dat de stijgende olie prijzen voor windenergie gunstig zijn: die wordt daardoor in een hoog tempo kostendekkend. Het betekent dat er ook steeds minder subsidie bij hoeft en dat ziet de ge deputeerde vooral als een prikkel om verder te gaan met vernieuwin gen in windenergie. Minister Cramer van Milieu richt de blik nadrukkelijk richting zee. De provincie heeft daar zelf niks over te vertellen, maar zij wil wel meewerken, geeft Wiersma aan. Bijvoorbeeld door het testen van molens (hoe gedragen ze zich op zee) mogelijk te maken. Volgens hem is het Sloegebied een uitste kende testlocatie. „En we hebben hier ook bedrijven die er verstand van hebben hoe je dingen op de zeebodem neerzet." De gedeputeerde beklemtoont dat bij aanleg van een windpark op zee nagegaan moet worden of an dere activiteiten kunnen meelif ten. „Bijvoorbeeld of je er mossels tussen kunt kweken en andere vor men van aquacultuur als wieren en algen. Die kun je ook voor ener gieopwekking benutten. je kunt ook denken aan paaiplaatsen voor vis. Een windpark moet je combi neren met andere economische en ecologische nuttige dingen. Na tuurlijk moet je aanleg van zo'n park ook bekijken vanuit de recrea tieve hoek." Windenergie hoeft niet allemaal grootschalig te zijn, merkt Wiers ma op. Hij wijst op de proefopstel ling van kleine windmolens (maxi maal 15 meter hoog) bij Schoondij- ke. Tot eind 2009 worden elf ver schillende molentypes getest (op brengst, trillingen, geluid). Molens die geschikt zijn om op of bij huis neer te zetten. In oktober zijn de resultaten van het eerste halfjaar proefdraaien bekend. Exploitant volgend jaar terug met een elektrische installatie. gent - Het beenhamkraam op het Goudenleeuwplein in de Gentse binnenstad is terug. Ruim een et maal nadat het kraam na een enor me steekvlam was afgebrand, stond er een nieuw. Bij de brand raakten zeven medewerkers van het beenhamkraam gewond. In het nieuwe kraam wordt niet langer met gas gewerkt. De been ham wordt koud verkocht op ver warmde broodjes. Exploitant An- toine Vervaet vroeg gisteren be grip voor het feit dat hij zo snel na het zware ongeluk weer open ging. Hij pacht de standplaats voor ruim 20.000 euro en had speciaal met het oog op de Gentse Feesten een grote voorraad ingeslagen. De heropening van het kraam trok horden belangstellenden. Vervaet: „Volgend jaar sta ik hier weer, maar dan met een elektrische in stallatie." In een Gents ziekenhuis vecht een 22-jarige Nederlandse feestganger intussen voor zijn leven. Donder dag sprong hij spontaan in de Bau- delookaai, aan de rand van de Fees tenzone. Hij raakte met zijn hoofd een meerpaal. Zeeuws-Vlaams orgelfestival past in de festiviteiten. OOSTBURG - De Stichting Histori sche Kerkorgels Zeeuws-Vlaande- ren bestaat vijf jaar. Het eerste lus trum wordt in augustus gevierd met een reeks concerten. Dat is on der meer het Zeeuws-Vlaams Or gelfestival. Het programma deze maand begint vrijdag 1 augustus in de Sint Baafs in Aardenbrug met Neve en van Westen op het Flentrop/Reil-orgel. Vrijdag 8 au gustus volgt een concert in de pro testantse kerk van Sint Anna ter Muiden (Knipscheer-orgel) met or ganist Ben van Nespen. Op vrijdag 15 augustus is er in de protestantse kerk van Cadzand (Kruse-orgel) een concert door Bart Naessens (orgel) en Anita Dur (alt). Vrijdag 22 augustus speelt in de protestant se kerk IJzendijke (Ratz-orgel) Paul Demayer. Alle concerten be ginnen om 20.00 uur. Het Roosevelt Study Center IRSCt is statutair opgericht in 1984 en sinds de opening in 1986 gevestigd in de Abdij van Middelburg. Het RSC is het enige zelfstandige wetenschappelijk onderzoeksinstituut in Nederland op het terrein van de moderne Amerikaanse geschiede nis en de Europees-Amerikaanse betrekkingen. Het instituut is gelieerd aan de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. De missie van het RSC is het bevorderen van wetenschappelijk onderzoek, collectievorming en publieksinformatie op zijn werkgebied. Daarnaast fungeert het RSC als een belangrijke ontmoetingsplaats en conferentiecentrum voor Europese en Amerikaanse onderzoekers op het brede terrein van de Amerikanistiek en de trans-Atlantische betrekkingen. Het RSC wil investeren in een hedendaagse wijze van communiceren en digitale toeganke lijkheid. Hiervoor zoekt het RSC naar een full-time (vacaturenummer RSC 1/08) De kernwerkzaamheden in deze functie zijn het verder ontwikkelen en onderhouden van de website van het RSC in combinatie met het adviseren over vorm en inhoud geven aan het communicatiebeleid. Een HBO werk- en denkniveau op basis van een voltooide HBO-opleidïng, zoals Opleiding Informatiedienstverlening en Management, Bedrijfskundige Informatica, Communicatie is onmisbaar evenals goed ontwikkelde redactionele en communicatieve vaardigheden; Voor meer informatie over deze vacature, zie www.roosevelt.nl Acquisitie wordt niet op prijs gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 51