Mijn droom is Waterschap betrekt burgers bij opstellen van plan voor de Zak Oud-Sabbinge schrijf je in gouden letters Tholenaar bedreigd op de Oesterdam Geld verdwenen bij inbraak op camping Kees van Eersel geeft orgelconcert in Goes Fietstocht met verhaa langs Oosterschelde Twee inbraken aan Havenweg Kamperland Zomeractiviteiten bij ijsbaan Kapelle Prorail bekijkt of spoorbrug in Kapelle kan 22 Zaterdag 26 juli 2008 PZC B RILLAND - Op de Oesterdam bij Ril land is donderdagavond een 21-jati- ge scooterrijder uit de gemeente Tholen bedreigd door twee man nen, die in een busje reden. De be stuurder van dat busje had de scoo terrijder bijna aangereden en toen die verhaal kwam halen bedreigde hij en zijn bijrijder de jongen met een betonschaar. Zij zwaaiden die voor zijn gezicht langs, maar de Tholenaar werd niet geraakt. De daders zijn weggereden. KORTGENE - Inbrekers hebben tus sen donderdagavond 23.00 uur en vrijdagochtend 07.20 uur ingebro ken in het receptiegebouw op een kampeerterrein aan de Havenweg in Kortgene. De dieven forceerden een deur om binnen te komen. Uit het pand is een onbekend geldbedrag gesto len. Tijdig inspelen op stijging zeespiegel en klimaatverandering. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Waterschap Zeeuw se Eilanden maakt een waterplan voor het zuidelijk deel van de Zuid-Beveland. Dat is nodig om het watersysteem in de polders aan te passen aan ontwikkelingen als zeespiegelstijging en klimaatver andering. Ook moet rekening wor den gehouden met de nieuwe Eu ropese Kaderrichtlijn Water. De bevolking in het gebied wordt nadrukkelijk om een mening ge vraagd. Dat gebeurt niet alleen door middel van informatiebijeen komsten, maar ook door het hou den van een enquête. De boeren aangesloten bij standsorganisatie ZLTO krijgen een formulier in de bus, andere burgers kunnen het - GOES - Organist Kees van Eersel geeft vanmiddag om 13.30 uur een orgelconcert op het Marcussenor- gel van de Grote of Maria Magdale- nakerk in Goes. Er zijn uitsluitend werken te be luisteren van Italiaanse componis ten als Zipoli, Martini, Bossi (het wervelende scherzo) en Germani (zijn virtuoze Toccata). Het concert wordt afgesloten met een improvisatie van Kees van Eer sel zelf KAMPERLAND - Verhalenstichting Noord-Beveland houdt woensdag een fietstocht langs de Oosterschel de. Een gids laat deelnemers de his torie en natuur beleven aan de hand van verhalen. De tocht be gint om 13.30 en is om 17.00 uur af gelopen. Inschrijven vóór dinsdag 16.30 uur bij WV Kamperland: 0113-371595- met gebiedskaart waarop wensen en knelpunten kunnen worden aangegeven - aanvragen bij het wa terschap. Insturen van de enquête kan tot 16 augustus. In het gebied, waar ook het Sloege- bied van Zeeland Seaports is opge nomen, staan nu vier gemalen: bij Borssele (Van Borssele), Ellewouts- dijk (Hellewout), Hoedekenskerke (Groeneweg) en Nieuwdorp (Quarles). In het waterplan wordt onder meer aangegeven of die aan passingen behoeven. Dat geldt trouwens voor het hele watersys teem. Naast het rijzen van de zee, moet ook ingespeeld worden op extreem natte en droge perioden. Tegelijk wordt nagegaan of de wa- Waterschap Zeeuwse Eilanden maakt voor elke regio waterplan nen, waarbij de burger betrok ken wordt. Nu is het gebied Zak van Zuid-Beveland-zuid aan bod. KAMPERLAND - In een horecagele genheid aan de Havenweg in Kam perland is tussen donderdagavond 23.00 uur en vrijdagochtend 07.10 uur ingebroken. Uit het pand is een onbekend geldbedrag wegge nomen. In dezelfde straat is tussen donderdagavond 20.00 uur en vrij dagochtend 8.00 uur ook ingebro ken in een kantoorpand. Dat ge bouw is wel doorzocht, maar er is niets meegenomen. KAPELLE - Bij de ijsbaan achter gymzaal Molenvate aan de Vroon- landseweg in Kapelle kunnen kin deren vanaf zes jaar zich maandag uitleven op een springkussen en met levend tafelvoetbal. De activiteiten beginnen om 13.30 uur en zijn om circa 16.30 uur afge lopen. Meer info op www.kapelle.nl terpeilen in watergangen en sloten veranderd moeten worden. Of er in het gebied sprake is van wateroverlast, is niet precies be kend bij het waterschap. De in druk is dat het in de huidige situa tie wel meevalt. „Om het zeker te weten houden we onder meer de enquête", zegt een woordvoerder van het schap. Zeeuwse Eilanden volgt voor het hele beheergebied een dergelijke procedure. Zeeland boven de Wes- terschelde is opgesplitst in tien deelgebieden, waarvan de Zak van Zuid-Beveland-zuid er één is. Het waterplan voor Sint-Philips- land is als eerste aangepakt en al bijna uitgevoerd. Dat voor de regio 's-Gravenpolder, Goes, Wemeldin- ge is klaar. Het maken van plan nen voor Noord-Beveland en het Schengegebied is een flink eind op streek. De andere gebieden volgen. www.wze.nl G-Star Raw Talent Award voor Bevelandse Anneloes van Osselaer. door Mieke van der Jagt GOES - Met spiritualiteit, spoken en vleermuizen als inspiratiebron op weg naar de top. Anneloes van Osselaer, geboren en getogen in Heinkenszand, maakt furore als mode-ontwerpster in Amsterdam. Met haar collectie Spuk 8c Grusel won ze donderdagavond in Am sterdam de G-Star Raw Talent Award. Dat betekent dat ze in sep tember ook nadrukkelijk aanwezig zal zijn op de prestigieuze New York Fashion Week. Anneloes is nog maar net afgestu deerd aan het AMFI, Amsterdam Fashion Institute. Cum Laude, jaze ker. Spuk 8c Grusel was haar afstu deerproject. „Deze collectie heb ik ontworpen voor jongens tussen 16 en 22 jaar. Ik ontwerp altijd voor heren en ik ben ook van plan dat te blijven doen. Spiritualiteit heb ik als uit gangspunt genomen, omdat ik daar zelf heel weinig mee heb van nature. Ik ben nogal nuchter. Yoga vind ik eigenlijk al heel spiritueel. Maar ik merkte wel dat steeds meer mensen in mijn omgeving er mee bezig waren. Mode, zou je kunnen zeggen. Voor mij lag het voor de hand daar in te duiken, ze ker omdat er voor mezelf ook een heleboel te ondekken viel." Spiritualiteit als inspiratiebron sloot ook wonderwel aan bij de groep voor wie ze wilde ontwer pen: jonge jongens. In hun spiri tuele zoektocht zag Anneloes men sen in zichzelf terugtrekken, als het ware een schil om zich optrek ken. Die schil ontwierp ze in fysie ke zin. De kleding bedekt veel, maar geeft door kleur en materiaal wel het signaal af dat er vanbin nen ook wat is. Heel expliciet is de lekkere, dikke wollen trui: groot en met lange slierten met kroeldin- In hun spirituele zoektocht zag Anneloes mensen in zichzelf te rugtrekken, als het ware een schil om zich optrekken. Die schil ontwierp ze in fysieke zin. gen eraan. De jongens voor wie Anneloes Spuk 8c Grusel maakte, zijn nog net niet helemaal volwas sen. Wat ze na het avontuur in New York gaat doen, weet Anneloes nog niet precies. „Ik moet wel aan de slag met een nieuwe collectie, want volgend jaar mag ik die to nen tijdens de Lichting 2009. De prijs die ik gisteren kreeg was tij dens de Lichting van dit jaar. Twin tig jonge ontwerpers mogen een collectie tonen." Wordt ze dienstbaar aan een van de grote ontwerpers, of gaat ze voor zichzelf aan de slag? „Voor mezelf ontwerpen zal ik altijd wel doen, maar het is natuurlijk heel leuk en leerzaam om bij een groot modehuis te kunnen werken. Mijn droom is, dat spreekt vanzelf, een eigen label op den duur. Dat zal el ke ontwerper wel hebben. Geen couture maar confectie." Voor haar nieuwe collectie heeft Anneloes nog geen thema be dacht, maar een heel prettig uit gangspunt heeft ze wel: de 10.000 euro die het jeansmerk G-Star voor het beste werk uit de Lich ting 2008 beschikbaar stelt. Voor de beoordeling wordt in principe geen jury van professionals samen gesteld, al zitten die wel in het pu bliek. Door het publiek te laten stemmen, komt in de competitie altijd bovendrijven wat het op straat goed zal doen. Anneloes van Osselaer Geboren op 8 januari 1985. VWO-diploma aan het Pontes Goese Lyceum in 2003. Studie Fashion&Textile Design aan de kunstacademie in Mil aan van 2003 tot 2004. Uitwisselingsproject met de Fachhochshule für Technik und Wirtschaft in Berlijn in 2007. Cum laude geslaagd met de col lectie Spuk Grusel aan de af deling Fashion en Design van het Amsterdam Fashion Insti tute in juni 2008. Onderscheiden met G-Star Raw Talent Award op 24 juli 2008. Prijs: 10.000 euro. KAPELLE - Spoorwegbeheerder Pro- Rail gaat toch een onderzoek doen naar de mogelijkheid van een brug over het spoor in Kapelle. Deze moet de wijk Zuidhoek verbinden met het centrum. In tegenstelling tot wat wethouder Jon Herselman stelt, beweert Pro- Rail geen voorkeur te hebben voor een tunnel onder het spoor. Maar omdat een tunnel duurder uitvalt dan verwacht (vier a vijf miljoen in plaats van 2,4 miljoen euro), is Herselman op verzoek van de ge meenteraad opnieuw in gesprek gegaan met de spoorwegbeheerder en de provincie over een brug. Het resultaat van die gesprekken is dat ProRail een onderzoek gaat doen naar de kosten, inpasbaar heid in het landschap en het ge bruiksgemak van een brug. Dat moet in september klaar zijn. Op basis daarvan geeft ProRail de ge meente.advies. Dorpssmid Klaas de Kam maakt werkstuk voor de dorpsring. door Mieke van der Jagt OUD-SABBINGE - Van een kunst werk wil hij niet weten. Dorps smid Klaas de Kam (80) spreekt lie ver van een werkstuk. Dat is weer wat anders dan een stuk werk, want met werken is hij inmiddels opgehouden. Voor zijn hobby wil hij nog weieens het vuur oppoken en dat deed hij ook voor zijn werk stuk. Gisteren, tijdens de reünie van Oud-Sabbingers op de lommerrij ke Ring, werd het werkstuk ont huld door de maker zelf: Oud-Sab- binge in evenwichtige, tijdloze let ters met 1208 erboven en 2008 er onder. Want oud is Oud-Sabbinge zeker. De mensen van het Zeeuws Archief vonden - de .naanuop^ een' oorkonde uit 1208. Daarom is het groot feest in het dorp en was er ook een reünie voorafgaand aan de jaarlijkse Dag van 't Ouweland, die vandaag wordt gehouden. Van die achthonderd jaar heeft Klaas de Kam, hoewel hij in Kou- dekerke geboren is, er ook een he leboel meegemaakt. Het aambeeld in zijn smederij nog meer. Het loodzware instrument waarop de smid zijn werkstuk smeedde, stond al in 1783 op de plaats waar het nu nog staat. Wie ook een groot deel van de Oud-Sabbingse geschiedenis heeft meegemaakt, is Marie Meeuwse. Ze woont weliswaar al tien jaar in Poelwijck in 's-Heer Arendskerke, maar kwam toch met haar hon derd jaar gezellig naar de reünie. Als enige gast in klederdracht was ze gemakkelijk te vinden voor in formatie, want Marie weet nog best veel. In het dorp waarze. ne Klaas de Kam (links) onthult zijn 'werkstuk' op de Ring in Oud-Sabbinge met hulp van Peter Sijnke van het Zeeuws Archief. foto Willem Mieras gentig jaar ouders, broers, zussen en de huishoudens van families in de buurt verzorgde, was ze hele maal in haar element. Tijdens de reünie werd ook voor het wereldkampioenschap gepotte- lüd, of lille gepot of potte gelild. De vervoeging van het werkwoord v is mjnder xluidehjk'jdan'.de spelrer- gels, die simpel zijn. Intussen klets ten de toeschouwers gezellig door. Ze kwamen overigens tot de con clusie dat het werkstuk toch een kunstwerk is. O Een filmpje van het kwallenbal- len vandaag is vanaf vanavond op www.pzc,r»i>te-zien.t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46