Binnenland Dwang bij KMar valt slecht 'Helaas gaat Onderhoud sloten en watergangen Camers gaan elf dagen uit hun bol 4 I Zaterdag 26 juli 2008 pzc Marprhansspp wil brek aan moraal, teamspirit en mo- huisvestingskosten worden niet Marechaussee wil militairen verplicht grens laten bewaken. den haag - De Koninklijke Mare chaussee (KMar) wil militairen ver plicht drie jaar te werk stellen als grenswachter op Schiphol. Op die manier hoopt de organisatie een structurele oplossing te vinden voor de grote personeelstekorten bij de grensbewaking. Op dit mo ment staan er nog 144 van de in to taal 520 vacatures open. Militaire vakbonden zijn furieus. „Als dit wordt doorgezet, zal over drie jaar iedereen daar weg ren nen", zegt voorzitter Wim van den Burg van de AFMP. Volgens hem is al jaren bekend dat werken bij de grensbewaking Schiphol ver re van populair is. „Mensen nu te dwingen daar te gaan werken, werkt alleen maar averechts." Uit diverse onderzoeken onder grensbewakingspersoneel blijkt dat zij massaal klagen over een ge brek aan moraal, teamspirit en mo tivatie: op de luchthaven mogen ze slechts in een hok paspoorten controleren. Het is een probleem dat volgens de bonden al meer dan tien jaar speelt. „Daar moet iets aan gedaan worden", zegt Acom-voorzitter Jan Kleian. De bonden staan op dit moment lijn recht tegenover de KMar-leiding. Volgens hen levert het verplicht te werk stellen geen structurele oplos sing op. Talloze mensen zullen overstappen naar de politie, den ken de bonden. Op grond van de voorgestelde regeling zullen militai ren uit het hele land verplicht wor den overgeplaatst naar Schiphol. Dit betekent volgens de bonden dat zij drie jaar lang een weekeind- relatie met hun partners zullen hebben. Extra gemaakte reis- en rjl Bonden zijn boos over het plan om militairen te werk te stellen als grenswachter op Schiphol. De grensbewaking kampt al jaren met een fors personeelstekort. huisvestingskosten worden niet vergoed. Ook is er geen garantie dat de militair naderhand weer te rug kan naar zijn oorspronkelijke functie. Zolang dit soort zaken niet geregeld is, weigeren de bon den akkoord te gaan. Over een week volgt nieuw overleg tussen bonden en de KMar-leiding. Als ze er dan niet uit komen, gaan de bonden de overplaatsingen aan vechten. „Dit plan raakt de hele marechaussee. Dit kunnen we niet laten gebeuren", zegt voorzitter Ton de Zeeuw van de Marechaus see Vereniging. Het ministerie van Defensie wil pas reageren als het laatste gesprek is afgerond. Eerder dit jaar luidde Frank Rippens, com mandant van de de grensbewa king Schiphol, de noodklok omdat 182 vacatures onvervuld bleven. Hierdoor kwam de paspoortcon trole in het geding. Minister van Defensie Van Middelkoop zegde daarop de Kamer toe dat het pro bleem tot de zomer via gedeta- cheerden zou worden opgelost. In augustus start het waterschap met het maaien en baggeren van sloten en watergangen in het buitengebied. Door jaarlijks te maaien en eens in de acht jaar te baggeren, houdt Zeeuwse Eilanden de bodem op diepte en blijft de waterdoorstroming naar de gemalen gewaarborgd. Eigenaren van gronden binnen de baggerblokken zijn in oktober 2007 en juli 2008 schriftelijk geïnformeerd. In de periode augustus tot en met oktober (gedurende de oogsttijd) werken de chauffeurs in ploegendienst, 10 uur per dag en zes dagen per week. Het werk is in december gereed, onvoorziene omstandigheden zoals extreme regenval voorbehouden. Vrije werkstrook en kwetsbare gewassen Het is van groot belang dat het werk aaneen gesloten kan worden uitgevoerd. Daarom verzoekt het waterschap om obstakels langs sloten weg te halen zodat er een vrije werkstrook voor de maai- en baggermachines beschikbaar is. Worden wintergewassen ingezaaid of wordt met ploegen begonnen terwijl de aanliggende sloot nog niet is gemaaid of gebaggerd, dan verzoeken wij om contact op te nemen met de opzichter. Die kan er voor zorgen dat bepaalde sloten met voorrang worden gemaaid of gebaggerd. Ook bij kwetsbare gewassen zoals bijvoorbeeld pas ingezaaid graszaad vragen wij grondgebruikers om dit te melden bij de opzichter. Dan kan hier rekening mee worden gehouden. Voorkomen van schade Om schade aan eigendommen te voorkomen verzoekt het waterschap aan eigenaren en grondgebruikers om over de sloot hangende takken af te zagen en afrasteringen die het werk kunnen belemmeren te verplaatsen. Uitmondingen van afvoerbuizen en van drainages mogen niet in de sloot uitsteken maar moeten in het talud zijn weggewerkt. Ook vraagt het waterschap om vistuig zoals fuiken uit de watergangen te verwijderen. Hiermee wordt beschadiging voor komen, zowel aan eigendommen van particulieren als aan machines van het waterschap. Fruittelers worden verzocht tijdig contact op te nemen met de opzichter om schade aan afrasteringen en windschermen te voorkomen. Locaties baggeren (kaartjes zie www.wze.nl) Omgeving Gapinge - Middelburg Omgeving Kamperland (Noord) Omgeving Kamperland (Zuid) - Geersdijk Omgeving Wilhelminadorp Omgeving Oudelande - Baarland Omgeving Stavenisse Omgeving Kerkwerve - Zierikzee Informatie Voor meer informatie over het maaien of baggeren kunt u contact opnemen met de opzichter Water beheer in uw regio, bereikbaar via het centrale telefoonnummer van het waterschap 0118-621000. Tholen: Rini Anemaet Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland: Jos van Felius Zuid-Beveland (gemeentegrens Borsele): Rinus Verdonk Zuid-Beveland (gemeentegrens Goes): Karei van Maasdam Zuid-Beveland Oost: Rini Anemaet Noord-Beveland: René Geschiere Walcheren Noord (gemeentegrens Veere): René Geschiere Walcheren overig (gemeentegrenzen Middelburg en Vlissingen): Karei van Maasdam Touroperators die zich op Turkije richten, liggen onder vuur. Ze worden extra gecontroleerd door het Garantiefonds Reizen, dat vorig jaar zes miljoen euro schade moest uitkeren door faillissementen. door Gerard Chel Hij zou 18 juli om acht uur 's ochtends ver trekken. Maar de dag ervoor werd Eddy Brilhuis door reisor ganisator Sun Travel gebeld: zijn vakantie was 'wegens geldgebrek' afgeblazen. „De medewerker zei: 'Nou me neer, helaas gaat uw reisje niet door'. Op zo'n toontje van: 'Wat kan ons dat verrekken'?", reageert Brilhuis zijn woede af op de websi te van dagblad De Limburger. Ook het tripje naar de Turkse zon van Roger en Maria Bouman uit België viel in het water toen Tur- kije-specialist Sun Travel vorige week omviel. Ze hadden in april geboekt, en alles was al betaald. „De kinderen zage mijne kop al zot. Wat we nu gaan doen. Ik ben helemaal van de kaart", schrijft Bouman. Volgens Sun Travel, dat een Turk se eigenaar heeft, is de ondergang te wijten aan het 'negatieve imago van Turkije'. Daardoor zouden de boekingen zijn teruggelopen. Toch gaan dit jaar zo'n miljoen Neder landers op vakantie naar Turkije, zo verwacht het Turks Verkeersbu reau. Het land staat nog steeds in de Top-3 van vliegbestemmingen. Brilhuis en andere gedupeerden krijgen hun geld terug van het Ga rantiefonds Reizen (SGR). Dat heeft het inmiddels niet meer zo op aanbieders naar Turkije. Vorig jaar deed het fonds een re corduitkering: 8,7 miljoen euro aan gedupeerden omdat de touro perator failliet ging. Acht daarvan - goed voor zes mil joen aan schade - waren Tur- kije-specialist. In 2007 bestond het Garantiefonds 25 jaar. „In die pe riode hebben wij 30 miljoen euro moeten uitkeren, zeg maar iets meer dan een miljoen per jaar. Wanneer je dan in één jaar plots bijna negen miljoen moet uitbeta len, valt dat natuurlijk op", zegt di recteur Piet Hein Debets. Slecht eenmaal eerder werd een zelfde be drag uitgekeerd: in 2001 door de ondergang van NBBS. Het fonds deed onderzoek. Dat leidde onder meer tot twee aan klachten wegens oplichting. Het fonds verdenkt de Turkije-opera- tors Economy Holidays en Angel Tours ervan geld dat bedoeld was voor het inkopen van accommoda- Soms onzichtbaar, ïffv Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze.nl -V■-&&&&-.■-VvS<-:v■- -.-&X. OIRSCHOT- In Oirschot is de achtste editie van Codemasters Campzone be gonnen. Ruim 1750 gamers slaan hun tenten op in een weiland om elf da gen lang tussen kilometers kabel en honderden (spel)computers non-stop met en tegen elkaar te gamen. Codemasters Campzone is het grootste out door gamevakantie-evenement ter wereld. foto Hennie Keeris/ANP PETER VAN STRAATEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4